Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare cd player.


andreic

Postări Recomandate

De ce ar fi facut asa ceva? Si de ce ar face cineva de buna credinta asa ceva? Cred ca trebuie sa plecam de la prezumtia ca opiniile noastre sint sincere, poate fara sa vrem nu sint 100% obiective dar sincere ar trebui sa fie cu siguranta. 

Eu am un player Xindak Muse 2.08 https://www.avstore.ro/playere-cd/xindak-muse-2-0-08-edition/ la care prin bunavointa lui Viorel am inlocuit lampa cu una vintage Toshiba dupa teste indelungate si va spun sincer ca e ultimul lucru din sistemul meu pe care as vrea sa-l schimb. Am ascultat multe playere mai scumpe de la firme mai celebre care nu mi-au placut atit de mult cum imi place al meu. Subiectiv ? Poate..dar sincer 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, bogdanozaurus a spus:

Eu am un player Xindak Muse 2.08 https://www.avstore.ro/playere-cd/xindak-muse-2-0-08-edition/ la care prin bunavointa lui Viorel am inlocuit lampa cu una vintage Toshiba dupa teste indelungate si va spun sincer ca e ultimul lucru din sistemul meu pe care as vrea sa-l schimb. 

Nu mai știu dacă atunci când l-am ascultat la tine aveai la el lampa schimbată sau nu, dar confirm că playerul ăla sună într-un foarte mare fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, tu stii mai bine ca toti, uitasem, prietene....

"Denon-designed, Burr-Brown-manufactured 24-bit/192kHz DSD-1790 Audio DACs, which Denon claims convert PCM and DSD signals discretely, with no downconversion of DSD."

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, viobio a spus:

adică opt  amplificatoare operaționale, cite patru pe canal, acestea constituie filtrul de ieșire. 

Aceste OP275GSR nu se vad pe placă pentru că sunt montate pe partea placata a cablajuli imprimat, fiind în capsulă SMD. 

 

Iar de filtru cu op-ampi nu stiu, nu o sa ma apuc sa scot placile din el sa vad daca sunt.pe cealalta parte sau nu. Eu zic ca nu sunt. Iar Denon zic asa 

"High-quality sound has been made
possible with an extremely simple configuration that uses only a pure analog FIR filter in the output stage following D/A conversion."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un moment dat o să îi scot capacul de jos să îți demonstrez că nu există niciun operațional acolo. Și dacă ai vedea chiar și de sus placa, ți-ai da seama și tu că nu există pentru că nu are unde să fie. 

Hai să depășim momentul.

Mai atașez un link cu câteva detalii tehnologice, pentru cei interesați.

http://www.komteh.hr/download/DCD_2000AEE2_PROMO.pdf

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rog un moderator să scoată din articolul meu partea în care spun că nu Denon nu are op-ampi, altfel iar o să iasă un întreg circ pe forum, se vor deschide șapte threaduri pe tema asta etc etc. Îmi susțin părerea, dar e necesar să stea unii liniștiți și să nu iasă cu agitație, mai ales că nu e ceva important.

 

Viobio, vrei să scot și partea în care spun că PCM/DSD 1790 sunt concepute de Denon? Deși scrie pe o grămadă de site-uri chestia asta....

Moderat de Dinica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

După câteva zile de testat Denonul cu SACD, ce pot să zic? Nu știu cum procesează Denonul DSD-ul, (literatura de specialitate zice că DSD1790 procesează DSD nativ - dar chestia cu „nativ” înseamnă pentru fiecare producător altceva), însă pot să spun că e o revelație. Chiar ascultam Brothers in Arms (albumul cu care am descoperit și mult-îndrăgitul meu amplif Destiny) și mă gândeam: „oare există sunet mai bun?”. Superioritatea DSD-ului bine procesat asupra PCM-ului e covârșitoare, cel puțin pentru mine. Aș vrea ca toate albumele mele preferate să existe pe SACD să le pot asculta pe Denon. 

DSC00678.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am răsfoit manualul de serviciu şi trei din cele patru preuri de pe fiecare canal (adică un integrat şi jumate) formează cîte un filtru sumator de la ieşirile simetrice ale dacului la ieşirile asimetrice ale sculei, iar ultimul e un inversor cu amplificare unitară. Adică, ieşirile simetrice ale dacului sînt inutile, nefolosite ptr conexiuni simetrice. Cu un alt dac, cu ieşire normală, asimetrică, schema se simplifica. Filtrarea e clar analogă, fără alte minuni, nici nu se putea altfel la o sculă de acest gen. Micul cuvînt ''pur'' introdus în reclamă e acolo doar ptr a da o rezonanţă de superioritate descrierii.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.06.2018 la 23:13, zal a spus:

Filtrarea e clar analogă, fără alte minuni, nici nu se putea altfel la o sculă de acest gen. Micul cuvînt ''pur'' introdus în reclamă e acolo doar ptr a da o rezonanţă de superioritate descrierii.

Căutând pe net niște info, am găsit așa: „Analog FIR filters can be purely analog, or can use digitally programmed tap weights.”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, și Archimago trebuie să măsoare o sculă ca să își dea seama dacă sună bine sau nu...Iar dacă la măsurat nu dă rezultatul care trebuie (adică măsoară mai bine decât trebuia), ia la puricat indicativele de pe condensatori, până la urmă tot trebuie găsită buba. Așa procedează orice electronist care se respectă. Cu ascultatul se ocupă audiofilii ăia care habar n-au ce e ăla condensator....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 24.03.2018 la 16:45, Andi a spus:

 

 

Și eu am scris despre acest transport aici, e într-adevăr impresionant cu sistemul lui dual lens. L-am desfăcut să trag puțin cu ochiul în interior și e ca un ceas elvețian lucrat.

Sony a făcut de-a lungul timpului niște mecanisme fantastice, ignorate pe nedrept de mulți audiofili doar pentru că scrie pe ele Sony.

Pierderea lor, zic eu.

lucratura de mare clasa ,sunet de butoi 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, sistemf a spus:

lucratura de mare clasa ,sunet de butoi 

Poate dacă îl folosești pe ieșirea analogică (am spus chiar eu că nu merită luat pentru a fi folosit cu cipurile lui dac, deoarece etajul analogic e destul de basic, deși are piese de calitate), însă ca transport nu cred că sună deloc a butoi. Dimpotrivă, ai parte de un semnal foarte sofisticat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi are transformator separat pt partea analogica, etajul de iesire e destul de simplu, cu cate un op-amp pe canal si cateva piese, nu e vreo schema sofisticata.

Transportul nu e doar "mecanismul".

Oricum, nu suna a butoi nici pe analogic, poate doar daca era defect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte că la un moment dat foloseam un Rotel RCD-06, chiar după ce luasem Destiny.

E un player destul de popular la noi ca „audiophile entry”. Are un sunet foarte cald, analogic, fără urmă de digital. Genul care îți cântă non-stop fără să te obosească. Problema lui e partea de alimentare, care nu e suficient de masivă. Și deci extensia pe joase nu e suficient de întinsă.

După zeci de playere avute, am ajuns să asociez extensia pe joase și puritatea joaselor cu alimentarea.

1397849_709369745758352_180086139_o.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.