Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare cd player.


andreic

Postări Recomandate

Cred că aveau discount serios la condensatorii ăia, cam toată seria LHH era ticsită de conzi supradimensionaţi. Tare aş fi curios să ştiu cum sună.

Preţurile erau foarte mari chiar şi pentru acea vreme, LHH900 bătea spre 4000 de parai în 96. Prin comparaţie cu seria LHH, cele din seria CD (gen CD880, 960, 850 etc) erau kindergarten.


Toate specificaţiile aici:

http://www.dutchaudioclassics.nl/?strPage=Info&strBrand=Philips&strType=lhhseries


Un LHH2000 poate ajunge chiar la 15.000 USD pe ebay în prezent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut din nou, stimati colegi. Am avut ocazia sa cumpar la un pret mic un cd player vintage de la firma philips. Este vorba de modelul cdp 115, un model deosebit prin faptul ca cd-ul nu se aseaza pe sertar ci direct pe transport, ca la revox b225. Similaritatile se opresc aici :) Transportul este un cdm 4/19 si dac-ul este tda 1543. Desi parea nefolosit de mult timp si neingrijit, am decis sa il iau pentru ca stiam ca philipsurile sunt muzicale.

L-am adus acasa si spre mare mea surprindere a functionat perfect, chiar si fara sa ii fi sterg lentila macar. Citeste orice cd, facut pe pc sau original, zagriat sau nu. Ca si sunet, judecand dupa o ora de functionare mi s-a parut horror. Un sunet mic, plat, sticlos si aglomerat...total diferit de ce ma asteptam. Am decis totusi sa il mai las sa cante, in ideea ca poate se mai imbunatateste ceva, si dupa vreo cateva ore in care a mers fara a fi conectat la amplificator l-am reascultat. Surpriza a fost mare, sunetul fiind schimbat radical in bine. In primul rand este muzical, coerent si suna cald. Are un timbru natural, si carnos, total opus de playerele ieftine noi sau moderne. Singurul capitol la care nu exceleaza este rezolutia, dar per ansamblu este un player foarte bun, cu un sunet asemanator analogicului. Dupa cum am mai spus, nu vreau sa lansez afirmatii indraznete de genul "bate scule noi de xxx sute mii euro", dar am sa spun ca recomand celor in cautare de o sursa ieftina care sa sune bine sa asculte acest model, sau altele de la philips. Dincolo de aspectul urat si constructia aparent ieftina ce abunda de plastic, sunt niste aparate fiabile si cu un sunet surprinzator de bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod sigur a avut nevoie de incalzire serioasa, mai ales daca nu a fost folosit de mult. Transport decent, dac decent, nu avea ce sa sune rau acolo. Si mie imi place sa descopar playere, sa le compar sunetul etc indiferent daca sunt ieftine sau scumpe :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi: si mie imi place sa fac acest lucru, si am ajuns la concluzia ca sunt foarte pasionat si de aparate in sine nu doar de muzica. Cea mai mare placere o am cand descopar ca ceva vechi si ieftin suna foarte bine. Chiar daca nu ascult zilnic pe acel aparat, pt ca am altele mai bune, ramane placerea de a-l detine si a aprecia ceva vechi.


Gabywho: cand va fi vorba de schimbat electroliticii o voi face chiar eu, tinand cont de faptul ca nu e foarte greu, si nu e un aparat foarte sofisticat. Momentan nu stiu daca un recap ar imbunatati semnificativ sunetul. E drept ca aparatele mai scumpe mentionate de dvs. sunt net superioare, dar diferenta in sunet nu este direct proportionala cu diferenta de pret. Nu spun ca un player scump nu merita banii (detin deja unul), spun doar ca acest player foarte ieftin suna enervant de bine pt banii lui.


Vio: am mai avut un philips cu acest dac 1543 si nu suna asa cald.stiu ca nu m-a impresionat deloc, poate din motivul spus de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi: si mie imi place sa fac acest lucru, si am ajuns la concluzia ca sunt foarte pasionat si de aparate in sine nu doar de muzica. Cea mai mare placere o am cand descopar ca ceva vechi si ieftin suna foarte bine. Chiar daca nu ascult zilnic pe acel aparat, pt ca am altele mai bune, ramane placerea de a-l detine si a aprecia ceva vechi.

.

 

Exact la fel şi în cazul meu!


lampizatorul zice că e foarte muzical şi cântă bine

http://lampizator.eu/lampizator/references/AH%20DAC/AHDAC.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, te rog da-mi un sfat, s-ar preta la un lampizat? As avea timpul si cheful necesar sa il fac, dar ar fi prima data cand as face asa ceva.


Din pacate imi mai sta ceva pe creier, si anume un sony cdp-950 pe care l-am vazut undeva la vanzare. Pretul e relativ mic, dar are ceva probleme estetice. Dupa cum arata la interior pare a fi o implementare foarte buna a tda1541. E ceva ce ma atrage la el, dar parca nu as mai cumpara compulsiv inca o vechitura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain, il las asa.

Vio, te mai rog ceva. Stiu ca ai experienta in domeniul cablurilor profy, zi-mi si mie daca ai ascultat vreodata cabluri de la firma klotz. Vreau sa experimentez cu un cablu de instrumente, dar pana il cumpar/fac as fi curios sa mai aud pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrianlucian : Da, stiu firma, am mai cumparat de la ei. Am sa cumpar maine vreo 2 m si am sa vad cum suna. Eventual revin cu impresii. Deja sunt off topic rau si nu vreau sa incalc regulile.

Vio: merci, concluzionez ca din moment ce se foloseste ar trebui sa fie ceva decent cel putin. O sa vad cum se impaca si cu sculele mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate imi mai sta ceva pe creier, si anume un sony cdp-950 pe care l-am vazut undeva la vanzare. Pretul e relativ mic, dar are ceva probleme estetice. Dupa cum arata la interior pare a fi o implementare foarte buna a tda1541. E ceva ce ma atrage la el, dar parca nu as mai cumpara compulsiv inca o vechitura.

 

Am şi eu un 950, cred că am mai zis pe aici pe undeva. Nu e de vânzare, lol. Să ştii că e un player foarte decent :twisted: . Acum serios, e foarte bine lucrat. E aproximativ acelaşi player cu 227ES, dacă nu mă înşel, doar că acela are două TDA-uri. Lucrează foarte rapid, cel mai rapid player pe care l-am văzut eu. Are un soundstage adânc, un caracter foarte neutru, oarecum specific playerelor cu 1541 bine implementat. Are şi funcţie index, în general are cam toate caracteristicile playerelor din seriile ES sau Esprit sau whatever.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Am şi eu un 950, cred că am mai zis pe aici pe undeva. Nu e de vânzare, lol. Să ştii că e un player foarte decent :twisted: . Acum serios, e foarte bine lucrat. E aproximativ acelaşi player cu 227ES, dacă nu mă înşel, doar că acela are două TDA-uri. Lucrează foarte rapid, cel mai rapid player pe care l-am văzut eu. Are un soundstage adânc, un caracter foarte neutru, oarecum specific playerelor cu 1541 bine implementat. Are şi funcţie index, în general are cam toate caracteristicile playerelor din seriile ES sau Esprit sau whatever.

 

Comparativ cu cd player-ul Creek cum este 950-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am mai zis pe undeva. Cred ca cea mai buna comparatie pe care o pot face e asta: trecerea de la 950 la Creek e ca trecerea de la cd la hi res. Creekul are rezolutie mult mai mare si extensie mult mai buna pe joase. Ceea ce pe undeva e normal, vorbim totusi de un player de 2000 de euro comparativ cu unul de aprox 500 (vorbesc de pretul de lista). La ce imi place mai mult 950 e ca are soundstage-ul mult mai adanc (am observat chestia asta in general la playere cu 1541), Creekul nu il are atat de adanc, insa il are mai larg, mai expansiv. Si un alt plus la 950 e viteza de operare, unde nu cred ca poate fi depasit de niciun player, indiferent de pret. Acele transporturi Sony erau incredibil de rapide, am inteles ca pe seriile ES bagau intentionat delay de 1 sec, ca sa fie mai civilizat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Inca nu am gasit un raspuns la nelamurirea mea de mai sus.

Alta intrebare ar fi de ce playerele high end au intotdeauna outputul mai mare? Gen spre 3, aproape 4 V comparativ cu 2 - 2,5 V la celelalte playere? Creste dinamica, scade noise floor-ul? E o chestie esentiala pt un SNR mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspund de pe telefon. Toate dac-urile actuale fac upsampling la valori de ordinul megahertilor. (D'aia cand discutam despre cabluri digitale am vorbit despre ferite.) Diferenta sunt valorile finale.

Output mai mare egal suna mai tare. Sper ca imi amintesc corect. ;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot cautat dar nu am gasit nicio referinta cum ca dacurile actuale ar face oversampling la zeci de mhz. Intr-un singur loc am gasit ca unele dintre ele ar ajunge la in jur de 10 mhz, dar aproape de 45 mhz, nu. Daca are cineva vreun link sau ceva de genul, il rog sa-l posteze.

Un dac la 192, chiar si daca ar face oversampling 32x, ar ajunge doar la 6 mhz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sabre 32 oversampling intre 80 MHz si 100 MHz.

Mola Dac - 100 MHz

https://hifiduino.wordpress.com/2011/10/18/why-is-80mhz-is-not-enough/

http://mola-mola.nl/index.php/dak

Informatia exista chiar aici pe forum. Linkuri atasate de mine pe la computer audio sau alte discutii conexe.

Nu prea inteleg de ce este atat de important pentru tine? Doar nu iti inchipui ca Sony-ul ala este state of the art-ul digitalului. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.