Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare cd player.


andreic

Postări Recomandate

Acum 17 minute, Andi a spus:

@Bogdan, cred ca explicatia ar fi ca probabil baietii nu iau masterul de la fiecare album pt a alcatui un nou master pt compilatia respectiva. Prea mult de lucru, nu? 

Asa ca probabil iau cd-urile existente cu albumele respective si fac matrita pt compilatie cu transfer direct de pe ele.

Problema este ca unii le-au pus la vinzare la pret dublu, mi se pare totusi furt. Dar s-a mai discutat asta, am reamintit pentru cei mai noi pe aici ca sa nu pice in plasa.

Asa este, softul ala nu poate verifica DSD, nu am fost foarte atent.

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie oricum nu imi place ideea de compilatie si evit pe cat posibil sa am compilatii in colectia mea.

Am preferat intotdeauna sa ascult un album complet cap-coada.

Sunt destul de dezamagit cand vreo trupa preferata scoate cate un "best of" sau "greatest hits". Dar, asa cum am aflat, trupa nu prea are nimic de zi in cazul ăsta, in majoritatea situatiilor fiind decizia casei de discuri, ba de multe ori chiar s-au iscat conflicte intre trupa, care refuza ideea de compilatie, si casa de discuri pe tema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si nu, cam toate trupele au albume mai bune si mai putin bune sau unele piese mai putin reusite decit altele pe acelasi album. Sigur ca poti face playlist sau fiecare poate sa-si faca propriile compilatii dupa bunul sau plac. Tatal meu asculta muzica clasica pe vinil dar pentru pop/rock obisnuia sa-si faca tot felul de compilatii pe caseta cu trupe diferite, daca vrei cam cum ar fi un playlist la radio. Fiecare cu gusturile lui. Nici eu nu ma omor foarte tare dupa compilatii dar multe le-am mostenit de la el. Mai sint si acele colectii in care primesti intr-o cutie x albume ale lui y, in plicuri de carton care reproduc coperta originala, triplu, quadruplu CD, etc (toate scoase la respectiva casa de discuri), nici alea nu mi se pare ca suna la fel de bine ca editia originala.

Platesti mai putin, suna mai prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pure DSD exista in cantitati neglijabile. Consolele pentru masterizarea DSD-ului au aparut de 1-2 ani. In rest procesul este cel deja cunoscut de batranii acestui forum. Streamul DSD este transformat in PCM pentru a fi masterizat. Dupa masterizare este transformat in DSD.

Discutia este despre modul in care este procesata informatia in playerele noastre. In varianta DSD nu se aplica niciun fel de filtre digitale teoretic, daca chip dac-ul permite acest lucru. Un singur filtru trecere jos la final. In varianta PCM exista mai multe filtre digitale. 

As mai adauga si faptul ca chip DAC-urile contemporane sunt o struto-camila. Nu mai intru in amanunte. Subiectul este discutat pana la epuizare aici pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.