Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare cd player.


andreic

Postări Recomandate

Reiterez invitația adresată celor pasionați de sunetul playerelor vintage privind ceea ce ar trebui să conțină un articol despre CD204 și CDP-103. Câteva idei inedite, câteva date mai puțin cunoscute, câteva păreri, chiar și subiective. Articolul este aproape gata și ar fi super să contribuiți la el. Vă menționez în articol. Nu fiți timizi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, Andi a spus:

Reiterez invitația adresată celor pasionați de sunetul playerelor vintage privind ceea ce ar trebui să conțină un articol despre CD204 și CDP-103. Câteva idei inedite, câteva date mai puțin cunoscute, câteva păreri, chiar și subiective. Articolul este aproape gata și ar fi super să contribuiți la el. Vă menționez în articol. Nu fiți timizi.

Andi, scrie articolul asa cum crezi tu. Nu o sa fie sfarsitul lumii daca faci o greseala. Celalalt articol al tau este cel mai citit, asta inseamna ca oamenii sunt interesati. Spuneti parerea despre sunetul aparatelor pentru ca cititorii asta doresc in primul rand. Iti garantez ca putini dintre cei ce au citit primul tau articol au fost interesati sa cunoasca toate detaliile electronice ale aparatelor, majoritatea au vrut sa citeasca despre sunetul aparatelor. Motivul este foarte simplu, 99% dintre cititori nu sunt electronisti. Oamenii vor sa asculte muzica, nu scheme electronice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.08.2018 la 16:21, Andi a spus:

Oake, știu de ce tablă spui tu, dar crede-mă că nu pare tablă deloc, e atât de dură încât pare ciment.

Acest BU-1C e o minunăție a tehnologiei omenești.

E posibil sa fie un otel mai destept, de ex inox-ul lasa tensiui iterne mult mai mici la deformarea plastica. Trebuie sa recunosc ca m-ai facut sa descopar o portiune a vintage CD player-elor pe care nu am luat-o in considerare pana acum.

Pana la urma merg pe mana lui VIO cu CDP 502 ES dar II ( ala cu BB 53..primul BB)...stiu ca nu e la liber...unii de pe afara spun ca suna chiar mai bine decat Yamaha CDX 1100 ( greu de crezut dar trebuie verificat ). BON are un Yamaha, parca urmatorul ( putin mai "greu" ) care suna mare...din ce mi-a spus. Daca ma " impiedic" de un CDP 103 il iau nu numai pentru transport.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.08.2018 la 21:57, dinica a spus:

Andi, scrie articolul asa cum crezi tu. Nu o sa fie sfarsitul lumii daca faci o greseala. Celalalt articol al tau este cel mai citit, asta inseamna ca oamenii sunt interesati. Spuneti parerea despre sunetul aparatelor pentru ca cititorii asta doresc in primul rand. Iti garantez ca putini dintre cei ce au citit primul tau articol au fost interesati sa cunoasca toate detaliile electronice ale aparatelor, majoritatea au vrut sa citeasca despre sunetul aparatelor. Motivul este foarte simplu, 99% dintre cititori nu sunt electronisti. Oamenii vor sa asculte muzica, nu scheme electronice.

Are dreptate...putini ne pricepem la electronica, multi ( credem  ) ne pricepem la sunet...dar extrem de putini au rabdarea si determinarea sa investigheze sunetul in contextul muzical, cum o faci tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
1 oră în urmă, bongiorno a spus:

Felicitari pentru articol. In mare este corect ce ai descifrat. E un puzzle mai complex. Compari 16 cu 14 biti. Rezolutia lui 204 este echivalentul unui mp3 de 320kbs. Nu e rau. E chiar foarte bine. Cand auziti asa ceva la radio, suna foarte bine, e prelucrat cu anumite scule pro.

Nu exista nicio legatura intre puterea de procesare a unui chip dac, in cazul nostru 14 biti, si celebrul format lossy mp3. MP3-ul este un format audio ce utilizeaza modelarea psihoacustica pentru a determina ce parti ale semnalului audio pot fi indepartate fara ca urechea umana / creierul sa observe. Un DAC de 14 biti iti va furniza intreaga informatie in limita dinamica a 84 dB.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interersant articolul lui Andi...e de lecturat pentru cei care nu si-au vandut sufletul inca diavolului " modern ". Nu ma bag in sunet...nu am ce trebuie pentru acest subiect. Totusi mi-a atras atentia sintagma " sunet analogic ". Colegul Bon amintea de BB PCM 53 ( dealtfel primul BB ) si mai amintea de B&O CD50 ( si de altele pe care nu le am ). Eu ascultand mult pick-up ( sper ca e suficient de analog )pot sa afirm ca nu am auzit un sunet mai rotund, mai cald, mai gras , mai cu "acel ceva" la alt CD player ( si am ceva in dotare )nici la mine si nici pe unde am mai tras cu urechea.

Vreau sa ma refer la mecanica: comparatia e usor incorecta ( Philips-ul e mai batran cu un an )ceea ce conteaza mult. Sertarul Philips-ului care e rezolvat cu o singura curea si mai multe arcuri ( care isi modifica constanta elastica in timp )este stufos si greoi ( nu mai zic friabil ) in timp ce, cel de la Sony , cu doua curele e mult mai vioi si mai fiabil ( mai putin curelele care se schimba usor si se gasesc la m3 )...o bila alba pentru Sony. Sasiul de la Sony e din tabla ( probabil otel ) ambutisata in timp ce, cel de la Philips e din Al turnat...o bila alba pentru Philips. Sony are in schimb o mecanica superioara mecanicii BU-1C care se numeste KSS 190A care in plus are sasiul din Al turnat ( din ce am citit si vazut, poate ma insel )...o bila alba pentru Sony. Pastram discutia in zona vintage. Un transport CDM 1 cu un sertar ceva de genul B&O CD5500 cred ca ar putea da fiori oricarui transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bongiorno a spus:

Dinica, ai dreptate, am facut o comparatie tehnic incorecta dar e o comparatie. Nu toti stiu sau ii intereseaza sa stie ce stii tu pe partea de digital.

1. Comparatia ta suna a concluzie de genul:  sunetul unui cd player vintage este asemanator, la fel de prost, ca al unui mp3. Fals.

2. Rezolutie in audio nu inseamna informatie ca si cantitate (14 biti / 16 biti / 18 biti / 24 biti), este vorba despre cu totul altceva si anume acuratetea / corectitudinea / lipsa erorilor. Pentru ascultator toate acestea inseamna calitatea reproducerii sunetului

3. MP3 ofera o dinamica comparativa cu a unui cd. Ce nu ofera mp3 este aceeasi calitate a reproducerii sunetului. Motivul l-am explicat in interventia mea anterioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bongiorno a spus:

14 si 16 biti sunt rate de esantionare. E ceva asemanator glaspapierului. Granulatie ... 100, 500, 1000, 2000. Prin oversampling 2x, 4x, 8x si mai departe s-a incercat linearizarea   peste posibilitatile dacurilor existente. Necazul e ca au dat de alte probleme si au ajuns din lac in put. Nu mai suna !

Dar....eu pun pariu ca pe aici sunt unii care disting in blind mp3 320 de 14, 16 de 18 de 20 de 24 de 32biti de hdcd, sacd de dsd si altele ..nu-i asa ???

Confuzi termenii grav.

bit / in audio adancimea bitilor - numarul de biti necesari captarii audio

rata esantionare - are legatura cu timpul, adica numarul de esantioane pe secunda

Imi este frica sa intreb ce ai vrut sa spui cu afirmatia subliniata de mine in textul tau. 

Pe un sistem bun diferentele intre un fisier comprimat si unul necomprimat sunt usor de identificat. Se pot identifica si pe un sistem mai putin performant daca cunosti muzica ascultata in detaliu. Eu am auzit diferente in masina mea in timp ce ascultam Roger Waters - Amused to Death. Existau mici amanunte care lipseau cu desavarsire. Asta la nivel de informatie bruta, insa exista si alte diferente usor observabile. Enumar cateva repere: soundstage, detalii bas, detalii fine instrumente, separatie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuantizare = 16bit

Esantionare = 44,1KHz

Bitrate pentru un canal = Cuantizare x Esantionare = 705600 bit/s

Bitrate stereo = 2 x 705600 = 1,4112Mb/s un pic cam departe de mp3 320Kb/s

 

Am citi si articolul lui Andi, nu cred ca "sunet analog" poate fi atribuit unor playere peste care au trecut peste 20 de ani, cu condensatoare uscate si semiconductori deparametrizati, probabil si rezistente total devalorizate ... :-|

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, audioexpert a spus:

Am citi si articolul lui Andi, nu cred ca "sunet analog" poate fi atribuit unor playere peste care au trecut peste 20 de ani, cu condensatoare uscate si semiconductori deparametrizati, probabil si rezistente total devalorizate ... 

 

De ce? Devine sunetul „digital”?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.08.2018 la 19:12, audioexpert a spus:

Am citi si articolul lui Andi, nu cred ca "sunet analog" poate fi atribuit unor playere peste care au trecut peste 20 de ani, cu condensatoare uscate si semiconductori deparametrizati, probabil si rezistente total devalorizate ... 

 

Dupa parerea mea sunetul "analog" al unui CD player poate fi atribuit acolo unde se gaseste. Evident ca vechiturile au nevoie de adrenalina. Dupa recaparea unei "ragalii" am constatat ca nu s-a schimbat caracterul sunetului ( doar parametrii auditivi ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, popescuioan a spus:

L-am luat pana la urma...revin zilele viitoare cu poze si detalii.

Mie personal mi-ar fi fost putin frica...in ce priveste depanarea ( chiar daca vb numai de curele ) si sistemul vertical complet neortodox. Oricum iti urez bafta si sa te bucuri de el. Tine-ne la curent.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Un superb player realizat de Onkyo, unul dintre cele mai bune playere ale lor din anii 80-90, DX-6890. Model destul de rar.

Mult timp am crezut că DX-6890 este un DX-6870 căruia i-au adăugat un modul de ieșiri XLR. Total greșit, DX-6890 este superior din toate punctele de vedere.

Bazat pe 2 x DAC7 (TDA1547), etajul de ieșire este construit în mare parte cu componente Philips.

Transportul masiv, cu cel mai mare mecanism pe care l-am văzut eu, este fabulos și cred că singurul motiv pentru care nu a intrat în legendă alături de primele CDM-uri sau BU-1 este din cauza lentilei, care nu este la fel de durabilă ca lentila din sticlă din CDM sau BU-1.

Sertarul este masiv și este așa de solid că dă senzația că l-ai putea folosi pe post de treaptă.

Sunetul este foarte bun, o neutralitate absolută, cu un soundstage adânc, adânc, care face să dispară peretele din spatele boxelor.

 

DSC00955.JPG

DSC00957.JPG

DSC00959.JPG

DSC00960.JPG

DSC00961.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa scriu un articol despre Onkyo, cu mai multe detalii, pana acum nu am avut prea mult timp sa ma ocup de el.

Oricum, nu cred ca as putea sa fac un clasament intre ele. Unul dintre motivele pt care am inceput sa adun mai multe surse e ca inca nu am gasit sursa aia care sa imi ofere tot ceea ce vreau, cu orice gen de muzica, cu orice album, sau cu fiecare stare de spirit pe care o am intr-un anumit moment.

Asa ca ma bucur sa pot alterna intre ele, in functie de ceea ce am chef. De la sunetul ultramodern Hollywood-type oferit de exemplu de Denonul dbp-2012, cu care chiar si cele mai vintage inregistrari suna ca si cand ar fi fost inregistrate acum, pana la sunetul oferit de Philipsul cd204, cu care chiar si cele mai noi inregistrari parca primesc o patina vintage.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printre altele, am acasa aceste jucarii in materie de surse. Sunt cam cele mai bune in acest moment, cu toate ca Marantz e model mai nou si citeste SACD, Accuphase in place mai mult, imbina cumva mai bine cele doua lumi diferite, detaliu/transparenta si muzicalitate. Marantz insa e peste Accuphase cand il leg pe XLR la perechea lui ca amplificator, atunci se intampla ceva si suna incredibil. Probabil ca inginerii Marantz au facut in asa fel incat aparatele sa faca matching perfect. Aici e alta discutie cand se compara surse, matching intrare iesire rca sau xlr, parametri precum impedante si voltaje trebuiesc corelate....70054-3-marantz-sa-11-sacd.thumb.jpg.515277ddb8ea995a686ec9a1a3d5b678.jpg69080-4-cd-player-accuphase-dp-11.thumb.jpg.01b6c01b0090e78372fa51a97158ef10.jpgdp-11.JPG.bee23f0f1ab70a44ab8326c976690fc4.JPG

Marantz_SA11_front.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele par foarte bine lucrate.

Un plus pt Accuphase ar fi clar transportul, cu KSS190A.

Mecanismul din Marantz, așa personalizat și luxuriant cum pare el, tot nu își poate ascunde originea din Shenzhen. 

Alimentarea din Accuphase pare din nou superioară, însă de apreciat la Marantz că au pus miezuri de ferită pe unde s-a putut, adică se vede clar că nu e un player făcut la normă și că este peste medie. Luând în considerare și cuprul abundent, e evident că cei de la Marantz au lucrat ceva să reducă interferențele la minim, Accuphase nu prea s-au agitat aici.

PCM58 e chip ladder (R-2R)? Nu e clar din documentație. 

Eu am descoperit recent chipurile R-2R, în special PCM54H - wow! atâta pot spune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu există așa ceva, adică nu cred că ți-ar putea răspunde cineva la întrebarea asta, sunt prea multe variabile în ecuație.

Dar dacă tot m-ai stârnit, îți pot spune ce playere îmi doresc eu: Moon Andromeda-ul lui Marian (he he :) ),  Onkyo DX-6990 aka DX-G10, combinația Chord Blu Mk1 + Chord Dave, Denon DCD-SX, Nakamichi CD Dragon și NEC CD-903.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.