Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare cd player.


andreic

Postări Recomandate

Acum 17 ore, trancotistu a spus:

Cuvântul "transparență"  a fost folosit de cei care prezintă aparatul când s-au referit la prezența tiroidei în schemă .  Nu e o concluzie a mea.

Nu am reușit să-l ascult decât de câteva ori și consider irelevant. Dacă ar fi să compar superficial - se apropie mai mult de bluray-ul de la Sony, nici pe departe de x505es (pe care îl am). Dar na! E doar o impresie... Sper să găsesc timp să îl încerc și cu incinte cu pretenții... 

Când am văzut „tiroidă” în schemă m-am speriat, apoi mi-am dat seama că ai vrut să scrii triodă :)

Revenind la player, pe mine nu mă miră că nu sună prea grozav. Și că nici măcar nu se apropie de x505es.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca x505 are 20 de ani, e un player care a fost mai scump decat acest all in one Magnat. X505es un player dedicat, construit destul de serios.

In Magnat au combinat un amplif cu un cd/sacd player, cu radio cu tot, l-au invelit in tabla de conserva, au pus un transport (mecanism, cum ii zici tu) pe care il gasesti si in dvd playere luate la kilogram din supermarket si il vand cu vreo 800 euro (imparte si vezi cam cat ar veni pt fiecare componenta inclusa), adica nu prea poti pretinde multe de la viata lui.

Bine ca functioneaza. Doar pt ca are cipuri dac mai noi, nu inseamna ca e automat mai audiofil decat x505es (care eu zic ca nu e chiar atat de mediocru...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, trancotistu a spus:

Este o pierdere suspendarea topicului. Este de fapt esența forumului! Ar trebui o mai mare libertate și curaj din partea colegilor de a-și afirma opiniile este un forum liber fără criptoimplicații

Boss, comentariul acesta este off topic, plus ca incalca regulamentul privind activitatea moderatorilor. Data viitoare intri in pauza de 30 de zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.07.2018 la 22:38, trancotistu a spus:
La 19.07.2018 la 15:22, viobio a spus:

Ajungem iar la " in cautarea sunetului dorit " .

Este o pierdere suspendarea topicului. Este de fapt esența forumului!

scuze nu am citit mai sus

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert...te cunosc, esti un om deosebit cel putin din punctele noastre de vedere.

Am plecat de la forumul ( sau ce-o fi )al lui  Bedi ( cu care credeam ca sunt prieten...nu mai dezvolt )...de fapt am fost dat afara de un prieten ( asa credeam ) pentru ca i-am spus ca a luat-o razna ( eu sunt corect cu prietenii ).

Acuma revin la tine care spui ca este off topic un comentariu al unui user cu care se intampla sa fiu de acord, si care risca sanctiuni.

Omu' nu te-a atacat pe tine...a atacat o idee.

Adica nu ne mai putem exprima liber pe acest forum, trebuie sa ne autocenzuram ?

Cumva forumul se momolizeaza ?

Oricum scriu nu foarte des deci se poate si fara...dar raman oamenii...de exceptie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oake & Viobio, va invit la moderare. Sincer, eu as prefera sa imi vad de viata mea si sa nu stau sa va pazesc.

Timpul meu aici ar trebui sa fie dedicat partii editoriale, nu sa va pazesc egourile. Care egouri? Vezi la Vio si la altii. Pe de alta parte nu ma pot considera un moderator corect, pentru ca amic fiind cu Vio si cunoscandul ca om real, inchid ochii cand mai greseste. Probabil vor aparea comentarii acum, cum ba sa judeci cu alta balanta, dar asta este realitatea. Eu pe omul acesta l-am vazut facand gesturi umane extraordinare, da ati citit bine, atitudinea aceasta este de fapt masura unui om, nu discutiile pe un forum.

La final, va rog pe toti sa scrieti in limita regulamentului si sa aratati ca niste oameni frumosi. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a reveni la subiect: cred că am avut cam toate playerele din seria antică Philips (probabil pe 104 nu l-am avut, dar ținând cont că e același player cu cd304, probabil că se pune că l-am avut).

De departe, cel mai mult mi-a plăcut CD303. E singurul dintre ele care mi s-a părut cu adevărat special. Avea acel player ceva total diferit de restul, o suavitate, o delicatețe incredibilă în sunet. Da, nu avea rezoluția din prezent, dar sunetul parcă era balsam. Nu era un player pe care să îl asculți felicitându-te că ai parte de audiofilie maximă, ci era un player pe care să îl asculți tolănit, cu un păhărel de țuică lângă tine. Combinație medicament ;)

Mare greșeală mare a fost să vând CD303 ca să iau CD304...și apoi să vând CD304 ca să iau CD101. Am mers din downgrade în downgrade! Și am și pierdut bani.

DSC_0024.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, dinica a spus:

Oake & Viobio, va invit la moderare. Sincer, eu as prefera sa imi vad de viata mea si sa nu stau sa va pazesc.

Timpul meu aici ar trebui sa fie dedicat partii editoriale, nu sa va pazesc egourile. Care egouri? Vezi la Vio si la altii. Pe de alta parte nu ma pot considera un moderator corect, pentru ca amic fiind cu Vio si cunoscandul ca om real, inchid ochii cand mai greseste. Probabil vor aparea comentarii acum, cum ba sa judeci cu alta balanta, dar asta este realitatea. Eu pe omul acesta l-am vazut facand gesturi umane extraordinare, da ati citit bine, atitudinea aceasta este de fapt masura unui om, nu discutiile pe un forum.

La final, va rog pe toti sa scrieti in limita regulamentului si sa aratati ca niste oameni frumosi. Multumesc!

"dinica" esti un moderator foarte bun...ai tot respectul meu. Treaba cu moderarea este ca si cu arbitrarea la fotbal fara sistemul VAR.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai prezint câteva playere pe care le-am avut mai demult:

Sony X55ES. Superb din punct de vedere al construcției, mediocru ca sunet. Folosit doar ca transport (dotat cu mecanism KSS-270A) era o adevărată afacere. Însă cu partea lui analogică era un fel de X33ES, nimic deosebit, nu avea precizie, nu avea focalizare, nu avea soundstage. Cam bumți-bumți. Componente banale folosite în etajul analogic.

După părerea mea, modelul care i-a urmat, X555ES, nu a fost vreun mare upgrade, însă X505ES sau X559ES au fost upgrade-uri uriașe, cu totul altă clasă.

DSCF3845.JPG

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denon 2800. Din nou, construcție foarte bună, player arătos, superb ca transport (întregul transport era capsulat în cupru), etaj analogic simpluț. Sub Sony X55ES, după părerea mea, cu cipurile lui dac (deși cipurile erau deja hi-res). Cu hi-res suna decent, însă nu merita luat doar pentru atât. Dar ca transport făcea toți banii, ba chiar mai mult.

M-am despărțit totuși greu de el, fiindcă arăta bine :) Era eye-catcher.

DSCF3858.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extremism japonez....

Ați auzit până acum de hard-glass CD-R? Eu, unul, nu. Am toată admirația pentru arta la care pot duce japonezii audiofilia.

Sunt atât de nebuni, încât schimbă până și clock-ul folosit, în funcție de album, ceas atomic de cesiu sau de rubidiu....

Înregistrările se fac în DSD, iar de la consola de înregistrare se scriu direct pe CD.

18.jpg

12.jpg

20.jpg

06.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Andi a spus:

Tocmai mă delectez cu un mic player cu transport BU-1C! Mic, între ghilimele, adică playerul mic, transportul mare. Ceas japonez. O minunăție tehnologică.  

DSC00716.JPG

Transport BU 1C ...celula sticla plus corpul portcelula din Al turnat, translatia dublu motor liniar...printre cele mai bune de la Sony daca nu cel mai bun. Atata numi place ca placa de baza e din tabla ( cei drept groasa ) de 2 sau 1,5 din ce vad ca la CDM 0 dar nu ca la CDM 1 ( la CDM 1 e din Al turnat ). Convertor Sony cred..?, iesire pe doua opamp-uri ( care se pot upgrade-a cu 2xBB )..CUM SUNA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E primul player la care, fără să aibă garnitură de etanșare acustică (așa cum are XA50ES, de exemplu), nu se aude absolut nimic atunci când lipesc urechea de sertar! Deci nimic! Silențiozitate totală. Faptul că acst mecanism funcționează așa după mai bine de 30 de ani mi se pare remarcabil. Chiar și sertarul glisează silențios. Glisează înăuntru silențios cu cd-ul cu cea mai mare viteză pe care am văzut-o până acum la un sertar și citește instantaneu.

Da, cipul dac este un Sony CX20152 pe 16 biți, deci bănuiesc că playerul nu folosește oversampling.

Mai adaug că e plin de Nichicon Muse.

Am mai auzit playere Sony din acea perioadă cu acest cip dac și nu sunau așa. Aici vorbim despre o rezoluție remarcabilă ținând cont de cipul dac folosit, cred că acest BU-1C extrage și ultimul „nanobit” de pe disc, iar sistemul de corecție e folosit la minim.

Mai multe despre sunet o să scriu ceva mai încolo, mi-a venit o idee pentru o comparație CDM1 versus BU-1C, care poate merge de articol în revistă. Deci, @oake, dacă ai unele sugestii în această privință, sunt binevenite. Încerc să adun cât mai multe date despre cele două transporturi. Știu că BU-1C s-a folosit doar în playerele de top Sony și Accuphase de la acea vreme.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Andi a spus:

Mai multe despre sunet o să scriu ceva mai încolo, mi-a venit o idee pentru o comparație CDM1 versus BU-1C, care poate merge de articol în revistă.

E complicat...BU-1C a mers mai ales cu BB-  PCM 53 chiar K...un fel de S2 de la TDA 1541...ma refer la cele acceptabile ca pret ( primul dac BB si poate cel mai muzical in opinia mea, il am la B&O CD 50 poate unul din cele mai analogice CD play-ere )...o sa-mi iau si eu unul...ma refer la Sony.

Acuma CDM 1 merge cu o alta "garnitura" si nu are iesire digitala ( poate ma insel )

PDV tehnic consider ca CDM 1 e putin deasupra.

Acum 3 ore, Andi a spus:

Mai adaug că e plin de Nichicon Muse.

Sincer sa fiu ma cam feresc de Nichicon Muse ( nu masoara bine )prefer KZ sau Elna silmic II.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciunul dintre playerele pe care le voi compara (Philips CD204 și Sony CDP-103) nu are ieșire digitală, deci nu voi compara transporturile per se, pentru că etajul de ieșire e inevitabil.

Consider însă că transportul din fiecare are un aport major în sunet.

Am avut și Philips CD350 (CDM2), parcă și CD150, bleah!, Philips s-au prins că merge și plasticul fără probleme. Sunetul era plastic, deși erau tot cu TDA1540.

Modul în care fiecare dintre cele două playere construiește scena e radical diferit. Pot spune de pe acum că nu avem scârboșenii digitale în sunetul niciunuia dintre playere.

Nu pot să nu remarc că Sony au avut o filosofie proprie de sunet implementată în playerele lor principale, pe care o regăsesc de la CDP-103 până la XA50ES.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Andi a spus:

Am mai auzit playere Sony din acea perioadă cu acest cip dac și nu sunau așa. Aici vorbim despre o rezoluție remarcabilă ținând cont de cipul dac folosit, cred că acest BU-1C extrage și ultimul „nanobit” de pe disc, iar sistemul de corecție e folosit la minim.

Ca sa inteleg bine nu DAC-ul cat transportul ( si ce transport ) e de "vina'' pentru sunet.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, Andi a spus:

Nu pot să nu remarc că Sony au avut o filosofie proprie de sunet implementată în playerele lor principale, pe care o regăsesc de la CDP-103 până la XA50ES.

Sincer sa fiu din ce am testat prefer sunetul Philips/Marantz fata de Sony. Acuma ascult un Sony CDP 710 cu opamp-urile schimbate cu BB lampoase. Nu suna rau de loc ( ei bine il ascult pe germaniu ).

Repet...nu am ascultat suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca sa inteleg bine nu DAC-ul cat transportul ( si ce transport ) e de "vina'' pentru sunet.

 

Da, în cazul ăsta eu așa cred, altă explicație pentru sunetul pe care îl produce nu am. Și când spun „sunetul pe care îl produce”, trebuie luat în considerare neapărat faptul că acest player e din 1985!

Am mai studiat puțin și pare a fi cam același player cu 302ES în interior.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Andi a spus:

 

Da, în cazul ăsta eu așa cred, altă explicație pentru sunetul pe care îl produce nu am. Și când spun „sunetul pe care îl produce”, trebuie luat în considerare neapărat faptul că acest player e din 1985! 

 

O sa-mi sara Vio in cap dar nu ma pot abtine...transportu conteaza mult...pana la urma defineste caractrerul sunetului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Andi a spus:

E primul player la care, fără să aibă garnitură de etanșare acustică (așa cum are XA50ES, de exemplu), nu se aude absolut nimic atunci când lipesc urechea de sertar! Deci nimic! Silențiozitate totală. Faptul că acst mecanism funcționează așa după mai bine de 30 de ani mi se pare remarcabil. Chiar și sertarul glisează silențios. Glisează înăuntru silențios cu cd-ul cu cea mai mare viteză pe care am văzut-o până acum la un sertar și citește instantaneu.

Da, cipul dac este un Sony CX20152 pe 16 biți, deci bănuiesc că playerul nu folosește oversampling.

Mai adaug că e plin de Nichicon Muse.

Am mai auzit playere Sony din acea perioadă cu acest cip dac și nu sunau așa. Aici vorbim despre o rezoluție remarcabilă ținând cont de cipul dac folosit, cred că acest BU-1C extrage și ultimul „nanobit” de pe disc, iar sistemul de corecție e folosit la minim.

Mai multe despre sunet o să scriu ceva mai încolo, mi-a venit o idee pentru o comparație CDM1 versus BU-1C, care poate merge de articol în revistă. Deci, @oake, dacă ai unele sugestii în această privință, sunt binevenite. Încerc să adun cât mai multe date despre cele două transporturi. Știu că BU-1C s-a folosit doar în playerele de top Sony și Accuphase de la acea vreme.

Astept articolul. Te rog sa fii atent la detaliile tehnice. Nu vreau sa o faci pe electronistul, dar nici sa apara informatii gresite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai liniștit, boss, nu bag informații greșite (așa cum nu am băgat nici în articolul anterior), dacă e ceva pe care nu sunt sigur și nu e documentat, nu bag. Tocmai din acest motiv apelez și la colegii familiarizați cu domeniul.

Dacă are cineva informații privind diferența dintre BU-1, BU-1C și BU-1E, sunt binevenite.

Observație: BU-1E a fost folosit în Grand Integra, probabil unul dintre cele mai grele CD playere făcute vreodată. La prima vedere, nu prea observ diferențe față de BU-1C, dar nu sunt sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.