Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare cd player.


andreic

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...

Mai multe cd-playere vintage în teste. În poză doar o parte din ele. Multe playere construite în jurul unora dintre ultimele chip-uri 16 bit de la Philips, TDA1543 și TDA1545. Nu știu dacă mai interesează pe mulți aceste realizări, dar eu zic că merită să testați așa ceva.

Multe dintre playere luate în urma recomandării unui foarte bun amic și coleg de forum, care știe ce sunet vreau și ce sunet apreciez. Nu vreau să îi dau deocamdată numele, deoarece în egoismul meu nu vreau să îl descoaseți  și să puneți presiune pe el :D . Deocamdată vreau să iau eu de pe piață anumite modele, sorry, dar egoistul zeu audiofil mă controlează :D 

DSC00982.JPG

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.11.2018 la 0:50, Andi a spus:

Așa este, e CD8400, însă mk1. Cum mi se pare? Păi...........fiecare pentru el și fiecare cu gusturile lui :P

E interesant cum suna Grundig CD8400 mkI pentru ca e pe opampuri (care evident se pot upgrada )cu BB-uri dupa gusturi.

Cum spunea si colegul Bon mkII-iul e pe discrete la iesire. Tot ce pot sa spun este ca are o dulceata in sunet de te imbolnavesti de diabet...asta daca nu il ai deja.

La un momentdat ascultam cu un prieten de pe forum la mine B&O CD 50 si B&O 5500 si imi spunea prietenul ca primul suna ca un pick up iar celalalt suna ca un mag. Ei bine grundigul de care se face vorbire are ceva aparte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am vorbit cu un moderator, aveam o problema de postare, doar daca inseram emoji in mesaj, si s-a dat back-up la server, si asa mesajele mele au disparut.

 

Revenind, facusem un mesaj frumos, elaborat, gandit, acum parca nu l-as mai scrie din nou ca m-am ofticat, dar pe scurt......

Am un Philips CDP608, ca prim CD player, vreau sa trec la Sony CDP-XE530 sau ceva superior. (sunt multumit de el, neavand termen de comparatie, pentru inceput...)

Pareri despre aceasta serie?

Probabil la aceasta categorie de pret o sa primesc recomandari de alte marci/modele, dar un motiv pentru care merg pe seria CDP-XE este apartenenta ei la linia din care face parte actualul amplificator Sony TA-FE900R.

Inca nu sunt 100% chitit, mai citesc, mai cer un sfat, o parere.

 

Pe aceasi linie, caut sa bag in casa si un tuner, Sony TA-SE520, dar trebuie sa ma intorc la sectiunea de Tunere sa rescriu si acolo mesajul pierdut.

 

Grrrrrrr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, _BGD_ a spus:

Am un Philips CDP608, ca prim CD player, vreau sa trec la Sony CDP-XE530 sau ceva superior. (sunt multumit de el, neavand termen de comparatie, pentru inceput...)

Răspunsesem și azi-dimineață, dar a dispărut postarea în momentul în care pentru forum s-a dat timpul înapoi cu câteva ore.

Pe scurt, de la Philipsul CD608 cu al său CDM4 la ceva gen CDP-XE530 de la Sony e downgrade serios, după părerea mea și din experiența mea. Poate la modele QS să găsești ceva comparabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Andi,

Multumesc frumos pentru raspuns, desi nu ma asteptam! Traiam cu impresia ca Sony CDP-XE530 ii este superior Philipsului CD608.

Dar, aparent mai am de invatat.

Si ca sa despic putin firul in 4: inteleg, din ce citesc pe forum, ca principalele elemente care dicteaza intr-un CD Player sunt:

1)transportul, care mi-a luat ceva lectura sa inteleg ca naiba inseamna; mecanismul de rotire/citire disc;

2)DAC-ul, cipul care transforma semnalul digital oferit de laser si il transforma in analog, pentru iesirea RCA;

Am zis bine pana aici?

Referitor la cele 2 elemente, unde gasesc (am cautat, dar ori nu gasesc, ori nu stiu cum/ce sa caut) un fel de lista, de categorisire + cateva detalii sumare legate de cifre, despre tipurile uzuale de transport si DAC-uri din CD playere?

 

Asta ca si lectura pentru mine, si sa imi fac o idee la ce sa ma uit la un CD Player.

Ma gandesc serios, in cazul asta, sa renunt la ideea modelului Sony, care se integreaza in linie cu 900R-ul, si sa investesc in altceva, dar cu performante superioare. Cu mentiunea ca ma uit de ceva SH, "vinitgi", si intr-o categorie de pret decenta, pentru perioada de evolutie personala in "haifai", hehe. Decenta = cateva sute de lei.....

Nu ca nu visez la Accuphase-uri, Luxman-uri si alte cele .... off...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, _BGD_ a spus:

Salut Andi,

Multumesc frumos pentru raspuns, desi nu ma asteptam! Traiam cu impresia ca Sony CDP-XE530 ii este superior Philipsului CD608.

Dar, aparent mai am de invatat.

Si ca sa despic putin firul in 4: inteleg, din ce citesc pe forum, ca principalele elemente care dicteaza intr-un CD Player sunt:

1)transportul, care mi-a luat ceva lectura sa inteleg ca naiba inseamna; mecanismul de rotire/citire disc;

2)DAC-ul, cipul care transforma semnalul digital oferit de laser si il transforma in analog, pentru iesirea RCA;

Am zis bine pana aici?

Dacă aș ști ce dă sunetul unei scule, aș fi bogat, pentru că aș economisi o grămadă de bani, aș merge doar la sigur.

Din păcate nu merge așa, ci tot „the hard way”, adică testat, ascultat, bani cheltuiți.

Legat de surse, fie ele cd playere, blu-ray playere, DAC-uri, streamere etc, nici măcar acum după zeci de surse avute și o grămadă de bani cheltuiți, tot nu știu ce anume dă calitatea unei surse bune. Nu cred că există neapărat un ingredient minune. Cred că cel mai mult contează cât de bun și cinstit a fost cel care a conceput aparatul respectiv.

Oricum niciodată să nu judeci o sculă (indiferent că vorbim de electronice sau de boxe) după primele minute cum fac unii habarniști. Nici măcar după primele ore. Dă-i timp, ascult-o. S-ar putea să ai surprize. Nu știi niciodată când un inginer foarte bun, dar neapreciat, a primit un task să facă o sculă cu un buget limitat și, fiind foarte bun, a reușit o mică magie acolo, ceva mai bun decât echipe întregi de ingineri cu bugete babane.

Și eu zic să nu dai acel Philips, indiferent ce o să-ți mai iei. Păstrează-l. E de păstrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, viobio a spus:

Să vă mai luați după papalagiul ăla .....

Vio...m-ai dat pe spate cu treaba asta. Chiar aveam o parere buna despre el. Inseamna ca s-a uitat din avion si apoi a deschis gura cind era mai simplu sa taca.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Andi,

 

Perfect de acord cu tine. Sa nu fiu inteles gresit, nu caut retete, combiantii perfecte (pt ca urechea/gustul/starea/stabilitatea curentului din priza difera de la om la om).

Ceream doar niste directii, asta asa ca documentare personala, curiozitate.

 

O sa merg la tata-socru cel electronist, sa aranjam putin CD608-ul, o mica verificare la matze, vopsit capac, un surub lipsa la capac....

Chiar ieri vorbeam cu el, a achizitionat recent un Technics SL-PG340A, si o sa facem un troc, sa il ascult si eu. Are sistemul MASH, sunt curios sa vad ce/cum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am de facut o marturisire.

Astazi, dupa ce am vazut la Andi in semnatura DSD, am cautat, mi-a placut, am citit diverse. Am pus pe laptop un player, am gasit ceva format .dsf, am dat play. Poate asteptarile mi-au fost mari, poate nu e ok combinatia laptop + iesire pe jack (sigur nu e, trebuie ceva USB, nebunie), dar parca....meh...nu era ceva wow.

 

Am bagat frumos un vinyl, back to normal, toate bune.

 

Zic hai sa ascult si un CD, pe trancota de Philips de CD608.

Boney M. - Best of. Bai nene, ori e curentul din priza aliniat cu Pluto, ori m-am spalat ieri in urechi mai temeinic, ori presiunea atmosferica scazuta, dar parca se aude mai bine ca niciodata! Nu mi-a fost dat pana acum sa am o asa revelatie, un asa feeling.

 

Stau acum, si scriu in timp ce ascult in continuare, si parca nu mai imi trebuie nimic, nu tu boxe, nu tu alte amplif-uri, matze, sarme....

 

Nu vreau sa mai caut explicatii, teorii,.....raman la pura auditie.

 

Seara buna tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, _BGD_ a spus:

Am de facut o marturisire.

Astazi, dupa ce am vazut la Andi in semnatura DSD, am cautat, mi-a placut, am citit diverse. Am pus pe laptop un player, am gasit ceva format .dsf, am dat play. Poate asteptarile mi-au fost mari, poate nu e ok combinatia laptop + iesire pe jack (sigur nu e, trebuie ceva USB, nebunie), dar parca....meh...nu era ceva wow.

Stai ca nu am inteles ce ai facut. Ai decodat DSD cu un player digital / un soft de ascultat muzica, apoi ai trimis semnal sub ce forma si unde?

Bongiorno, vad ca ai dat like interventiei lui BDG. Asta inseamna ca ai inteles ce a facut omul. Poate imi explici si mie. ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, _BGD_ a spus:

Poate asteptarile mi-au fost mari, poate nu e ok combinatia laptop + iesire pe jack (sigur nu e, trebuie ceva USB, nebunie), dar parca....meh...nu era ceva wow.

Pai nu are cum sa fie o combinatie OK, este ca si cum ai vedea un clip 4K de pe youtube pe un monitor CRT de 14`` si ai trage concluzia ca 4K e frectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, _BGD_ a spus:

Astazi, dupa ce am vazut la Andi in semnatura DSD, am cautat, mi-a placut, am citit diverse. Am pus pe laptop un player, am gasit ceva format .dsf, am dat play. Poate asteptarile mi-au fost mari, poate nu e ok combinatia laptop + iesire pe jack (sigur nu e, trebuie ceva USB, nebunie), dar parca....meh...nu era ceva wow.

Problema e că în acest fel nu ai ascultat DSD, ci o conversie lossy (cu pierderi) din DSD în PCM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinica, Bogdanozaurus si Andi,

Da, am facut o tampenie, am bagat kerosen si cauciuce de curse intr-un trabant.

A fost mai mult o joaca/mestereala, cu cele din dotare. Nu dati! ?

 

Momentan nu am uneltele necesare cu care sa dau semnal pur (DSD) in amplif.

 

Socul meu, repet, a fost la auditia unui CD normal (original, dar nu SACD), pe Philipsul CD608, si modul in care suna Boney M. ma lasa cu gura cascata, si aici era schema, ca nu intelegeam de ce....

Parca, sa zic, ca incep sa invat si sa identific aspectele de rezolutie, de soundstage...asa o idee.

Mai bag si diseara, doamen ajuta sa fie iar astrele aliniate, haha?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dam cu ciocanul, vrem doar sa te aducem pe calea cea dreapta ? Sigur ca si noua ne place sa ascultam un CD de calitate si bineinteles pe vinyl dar DSD-ul e cea mai buna solutie, atentie insa, e plina piata de facaturi, practic se ia o inregistrare 16/44 se face oversempling si gata DSD-ul, la un pret mult mai mare.

Dar daca tot ai pomenit de colectii, am observat ca majoritatea colectiilor se aud mai prost decit piesele de pe albumele originale si ma refer la editii scoase de aceiasi casa de discuri, nu la compilatii aparute la pret de nimic pe la case obscure.

Voi ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bogdan, cred ca explicatia ar fi ca probabil baietii nu iau masterul de la fiecare album pt a alcatui un nou master pt compilatia respectiva. Prea mult de lucru, nu? 

Asa ca probabil iau cd-urile existente cu albumele respective si fac matrita pt compilatie cu transfer direct de pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.