Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare cd player.


andreic

Postări Recomandate

Va salut! Urasc genul asta de topic dar se pare ca nu am alta alternativa. Am urmatorul setup: boxe Opera Seconda, amp Roksan Kandy l3 si un dac Rockna Ad labs rd26. Momentan folosesc dac-ul legat la un laptop, insa sunt tentat sa fac doua schimbari, si as dori sa va cer o parere intrucat fiind rupt de lume (in Bacau) nu am posibilitatea de a audia in sistemul meu alte surse.


Varianta 1 : sa achizitionez un cd cd player vintage sau nu pt a-l folosi ca transport (am incercat in trecut cu un Philips cd600 si sunetul era foarte detaliat dar strident si neplacut)

Varianta 2: sa vand DAC-ul si sa achizitionez un cd player standalone, si am in vedere 2 varianta: Roksan Kandy sau Rega Apollo (ambele sh).


Inainte de imi spune parerile dvs. dati-mi voie sa spun ca stiu ca orice componenta trebuie testata in sistemul propriu si nu ma astept sa vina cineva sa imi dea mura in gura. Orice parere cu privire la cele enumerate mai sus este binevenita, si daca imi puteti recomanda alta sursa care mie mi-a scapat iarasi este bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat costa playerul Roksan dar iti pot oferi un Esoteric UX-3Pi care "stie" CD, DVD-V, SACD si altele. Este un monstru de 23 kg dotat cu mecanism VRDS NEO.

Il poti asculta in sistemul tau, daca il cari pana acolo...


P.S. Eu il vand doar pentru ca nu ami nevoie de partea de DAC (am un DAC separat) si e pacat sa pastrez o astfel de scula doar pe post de transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl igor, ma gandeam si eu la Roksan, dar as vrea sa fiu sigur ca cumpar cel mai bun sunet de banii astia, de aia nu e singura optiune.


Dl Iosip, multumesc pt oferta, insa depaseste ca valoare tot sistemul meu :)


Vio, sunt perfect deacord cu tine, insa nu exista fizic posibilitatea de a testa aceste cd-playere-e in sistemul meu, roksanul intentionez sa il iau de pe ebay iar rega e la cineva in Bucuresti. As putea sa le testez dupa ce le cumpar si eventual daca nu imi plac sa le revand.


Oricum, concluzionez ca majoritatea parerilor de pana acum sustin varianta cd player standalone.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si fapt divers, voi testa daca citeste cd-uri arse. Adevarul este ca m-am saturat de PC si de a apasa compulsiv "next" si inclin spre varianta cd player si pt ca vreau sa schimb modul in care ascult muzica. Intentionez sa cumpar sh deocamdata cd-uri cu muzica preferata. Apreciez foarte mult sfaturile date si urmaresc cu mare atentie siinteres acest topic, si ar fi pacat sa divagam discutand despre alte aspecte gen flac piraterie etc. Apropo, daca are cineva la vanzare un cd player roksan as fi interesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu uitam de : http://en.unisonresearch.com/115/unico-cde/ care suna intr-un mare fel ...

imi cer scuze daca v-ati referit deja la el , stiam ca se vinde undeva la 3000 euro ( http://www.analogueseduction.net/unison-research-cd-players/unison-research-unico-cde-cd-player.html )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabywo, ce sa intelegem ca Unico-ul are un sunet mai rafinat ca Accuphase DP 410?


Alegerile mele

http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/cd-player-cu-tuburi-shanling-scd-t200/

sau

http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/marantz-sa12s1-acum-la-reducere/

sau

http://www.jack-fi.ro/produs/creek-evolution-cd/

Creek-ul la pretul afisat este curata pomana. Asta daca nu este o greseala pe site la JACK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal prefer sunetul cald si natural in detrimentul. detaliilor si a vitezei, deci cu siguranta ca un player cu lampa m-ar satisface, dar din pacate e mai mult decat imi pot permite.


Dl. dinica, multumesc pt sugestii, voi analiza aparatele sugerate de dvs.

Ceva pareri despre Rega Apollo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in vorba, nu ma injuarati ca sar in topicul colegului. Am un XINDAK MUSE 2.0 08 EDITION in ale carui specificatii scrie ca foloseste pe iesire un tub EH6922 sau ECC88. Ar merita sa-l inlocuiesc si daca da cu ce ?

Multumesc anticipat pentru sfaturi


http://www.audiocostruzioni.com/r_s/sorgenti/cd-player/xindak%20muse%202.0%20cdplayer/xindak-muse-2.0.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Rega Apollo. În acel moment mai aveam în casă un Sony 555ES şi un 228ES. Rega mi s-a părut că le dă clasă de la distanţă la ambele. La focalizare, soundstage, dinamică, absolut tot. Şi culmea, suna mai cald şi mai fin decât ambele, deşi te-ai aştepta la aşa ceva de la nişte playere mai vintage.

Pentru mine Apollo a fost un player special. Şi citea tot, imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ANDI: De curiozitate, acum ce player folositi?

 

Creek Destiny 2. Am vândut Apollo tocmai ca să iau Destiny, altfel nu l-aş fi dat.

Oricum, la Destiny nu renunţ. Am de gând ca în viitorul apropiat să-mi iau un DAC (probabil un Naim V1, mi-aş dori un Moon 380 dar îmi pare un efort financiar prea mare în acest moment) şi un amplif de căşti (ampliful de căşti obligatoriu pe lămpi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seria Sony ES, nu poate fi numita o referinta in vintage. Am ascultat 3 modele, unul din ele Sony 222 ES, o trancota "legendara" sinistra, ce avea un sunet de doaga, basul deraiat de pe calea ferata, nu l-as fi luat nici macar daruit.

 

 

Nu poţi compara 222ES, un fel de entry în seria ES, cu 555ES. Le-am avut pe ambele. Sunt clase total diferite. Vreau să spun că nu îţi poţi face o părere despre seria ES ascultând 222ES.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte frustranta situatia in care doresti sa achizitionezi ceva sh si ai mai multe variante. In conditiile in care nu sunt din Buc nu ma pot duce in aceeasi zi la 5 oameni acasa si sa ascult 5 scule pe 5 sisteme diferite :) . Oricum apreciez sfaturile dvs. si spersa ajung la o decizie in cunostinta de cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... Un vintage solid cat un tanc Panzer, plin ochi cu "piese de piese" si o carcasa goala cu vreo 15 piese chinezesti in ea....Comentariile sunt (cam) de prisos..

 

Asa e, nimic nu se mai face ca pe vremuri, uite de exemplu un calculator de ala ca lumea , de pe vremuri , piese la greu, solid ca un buncar si o pocnitoare chinezeasca din ziua de azi, un flecustet de il iei in palma...

Si nu mai vorbesc de precizie, pai atunci unu plus unu intotdeauna dadea doi, azi da ba trei, ba cinci , ba ecran albastru..... :) Gabi, nu te supara dar tehnica, mai ales cind vorbim de 0 si 1 a evoluat intr-un ritm fantastic. Asa ca de aia sint putine piese. Iar mecanica solida gasesti si acum daca dai banu la greu cam la fel de greu cum era pe atunci, tin minte cum salivam dupa minuni de astea pe care nici in vis nu mi le puteam permite, dadeai pe o scula cit pe o Dacie la mina a doua.

ccc.jpg.9ffd71c79de359764b2ae701781801b8.jpg

bbb.jpg.c10e8e5d700bbb42f9e3992b1bed1442.jpg

aaa.jpg.a26b6ba0d105128a354e3ea81460ccc2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabywo, comparatie fara sens. Compari un player din antichitatea playerelor, cand erau necesare 7 kile de piese doar pt circuitul de eject cu un player la care un nanochip se ocupa de toate functiile si se urmaresc circuite cat mai simple, directe si curate.

Un player e mai bun ca celalalt atunci cand suna mai bine, nu cand are mai multe piese in el. Numarul de piese nu garanteaza sunetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabywo,

Un player e mai bun ca celalalt atunci cand suna mai bine, nu cand are mai multe piese in el. Numarul de piese nu garanteaza sunetul.

 


Subscriu! Un numar mare de componente nu e o garantie a unui sunet mai bun. Exista si playere cu o constructie foarte miniaturizata care suna mai bine decat "uzine" de zeci de kg.


Eu m-am convins de lucrul asta cand testat un monstru Marantz in clasa A de vreo 20 kg versus un Thule Audio Spirit ce cantarea un sfert poate din el si avea la interior o placuta mica cu componente smd. Din toate punctele de vedere acel Thule suna mult mai bine. Se poate spune ca uneori o scula construita mai robust si cu mai multe componente suna mai bine ca una "cheala", dar in niciun caz nu e o regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ar mai pune pe banda de productie azi cd50? Care e sensul? Sa se faca o scula de 10 kile care sa sune mai prost ca un dac actual tip stick usb? De unde ai scos ca ar costa 7000 de euro? Doar in imaginatia ta. Ce designer serios ar mai face in ziua de azi schema aia alambicata cu puzderie de piese care afecteaza sunetul?

Cat despre playerele de azi care cantaresc zeci de kilograme, in alea doar transportul cantareste mai mult ca cd50, plus materialele de constructie. Asa ca dimpotriva, daca un player de genul de ex celui detinut de iosip s-ar fi pus in productie in vremea in care se producea cd50 ar fi costat o avere fabuloasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.