Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare cd player.


andreic

Postări Recomandate

Accuphase, daca sunt intretinute civilizat (de regula au proprietari cu o stare materiala foarte buna) sunt fabricate sa poata fi lasate mostenire si nepotilor. Playerele lor, au o mecanica modificata dupa KSS si KHM de la Sony, imbracate intr-o camasa de otel, o intreaga uzina la fel ca si VRDS Neo de la dCS si Esoteric. Stai linistit.. :)

 

Au o mecanica modificata...numai mecanica, laserul este tot celebrul KSS-272A, care s-a dovedit un laser precis, dar cu viata scurta. Si nici nu se mai fabrica, nici macar ca replica chinezeasca.Sau KSS-240, care ma rog, s-ar mai gasi in varianta replica China. Sa nu mai vorbim de cele echipate cu KSS-190. Asa ca eu as fi mai precaut cu achizitia unui Accu vechi...


Lasere care pot fi lasate "mostenire" sunt cele din seria CDM 0 la 2 de la Philips. Dezavantajul ar fi, zice lumea, DAC-ul pe doar 14 biti, care nu e "audiofil". ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CDM 2 de la Philips ? Hm...CDM 1 MK II (ce se afla pe Philips CD 880) , da ! :)

 

CDM2 de la philips este un CDM 1 (sau 0), cu servo inclusa sub mecanica, fata de celelalte, care au servo separata, si cu constructia din plastic compozit, nu turnata ca CDM 1 sau din tabla stantata ca CDM 0. A, si sa nu uit, motorul de spin este mai miniaturizat.

Te-ai prins? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Ideea este ca cei care au facut aceste cd-uri mezozoice aveau langa ei sunetul analog pe banda si vinil, deci aveau cu ce sa compare si evident nu doreau schimbarea sunetului ci doar imbunatatirea lui. Aveau referinta pe care o cautam acum si pe care Nu mai avem cum sa o gasim.

 

Playerele acelea mezozoice erau pline de distorsiuni, exact ca sunetul de vinil, deci sunau bine. ;)

Gasesti masuratori cate vrei pe net pentru edificare. Daca un sunet fara distorsiuni este considerat digital, atunci eu prefer un sunet digital. Am ascultat la viata mea cateva surse digitale minunate ce reuseau sa imbine miraculos tehnologia cu placerea muzicala. Cum se poate face asta? Nimic mai simplu. Reuseau sa nu umple spectrul audio cu kg de distorsiuni. Numesc: dCS, Moon Simaudio, MSB, EMM Labs, Naim, Chord, Audio Research, cd player-ul Yamaha pe care il am acasa.

Banda analogica - noise floor mare, atat de mare incat nu era nevoie sa cresti volumul ca sa auzi obisnuitul zgomot de fond al benzii de magnetofon. O sa imi spui ca acesta era farmecul benzii de magnetofon. De acord, dar acest farmec acoperea informatie la greu, in realitate la ureche ajungea o informatie distorsionata.

Generalizezi cand spui 'aveau referinta pe care ...'; poate nu o gasesti tu, insa asta poate fi in cel mai bun caz opinia unui indragostit de sunet vintage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca cei care au facut aceste cd-uri mezozoice aveau langa ei sunetul analog pe banda si vinil, deci aveau cu ce sa compare si evident nu doreau schimbarea sunetului ci doar imbunatatirea lui. Aveau referinta pe care o cautam acum si pe care Nu mai avem cum sa o gasim.

Acum totul e digital si este numit sunet analog dar cine mai stie cum suna analogul ?

 

Vinilul e foarte popular in prezent, deci nu stiu cat de mult sta in picioare teoria ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banda analogica - noise floor mare, atat de mare incat nu era nevoie sa cresti volumul ca sa auzi obisnuitul zgomot de fond al benzii de magnetofon. O sa imi spui ca acesta era farmecul benzii de magnetofon. De acord, dar acest farmec acoperea informatie la greu, in realitate la ureche ajungea o informatie distorsionata.... asta poate fi in cel mai bun caz opinia unui indragostit de sunet vintage.

 

Acum mi-am amintit ca citisem pe undeva de un astfel de pasionat care asculta totul doar de pe banda, cd player>mag cu trei capete>amplificator, omul asculta in timp real cea ce se inregistrase pe banda, magnetofonul era deci folosit doar ca sa-i catifeleze lui sunetul asa cum ii placea. Ofi bine, o fi rau ? Sincer nu stiu, daca asa ii placea lui de ce nu, si noua ne plac pozele alea cu peisaje superbe chiar daca stim ca s-a lucrat in Photoshop la greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat omul este multumit, cred ca este bine pentru el. Fiecare isi cauta propriul sunet, propria fericire..

Eu incercam doar sa atrag atentia ca experienta subiectiva nu poate fi generalizata.


PS: Am povestit dupa vizita la MarianS ca in acel sistem am avut ocazia sa ascult via Moon 380 DSD @ DSD 256 cel mai digital - analogic sunet auzit de mine pana acum. Aveam toate detaliile digitalului, plus senzatia acelui sunet rotund de banda magnetica, doar ca fara noise floor. Poate a fost doar o impresie, poate m-am inselat, habar nu am. Stiu ca undeva in memoria afectiva minutele acelea sunt cumva o referinta. Musai sa repet experimentul, pentru ca doar asa o sa ma pot convinge ca totul a fost real. :idea:

Nu cunosc cu exactitate componentele sistemului lui MarianS, am o singura certitudine.

http://www.simaudio.com/DATA/PRODUIT/30_en_detail~v~streaming-dsd-dac.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei da, ala e de referinta si pentru sistemele de referinta, dar cum bine zici, conteaza sa fie fiecare multumit. Ca la femei, nu ne plac tuturor acelasi gen, altfel barbatii s-ar bate non stop ca chiorii iar majoritatea femeilor ar ramine nemaritate :)

Experienta subiectiva nu poate si nu trebuie (in cele mai multe cazuri) generalizata dar trebuie impartasita. Cum zic Baha`i: "Unitate in diversitate" doar ca noi din pacate mai mult ne certam si ne balacarim atunci cind nu sintem de acord cu parerile celorlalti decit sa fim uniti de pasiunea pentru muzica si sunetul bun. Si ca sa revin la subiect, de aia sint eu foarte fericit de CD playerul meu chinezesc, pentru ca am testat mai multe lampi pina am gasit sunetul care mi-a placut cel mai mult (Viorel, God bess you). Nu e perfect sint constient de asta dar e pe gustul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum sa faca raportarea la analogic un tanar audiofil care nu a ascultat o banda trasa calumea prin 198X sau un vinil adevarat de pana in 1985 ?

Un vinil nou cu muzica noua este analogic daca sursa lui este digitala pe 1000 de biti sau este un sunet digital dar ,,analogizat,, pentru ca asa cere piata ?

 

Aici e o problemă: vinilurile recente sunt masterizate digital...deci dispare acel ''ceva''.

Ce înseamnă ''recente'' ?...era digitală care ne place sau nu, a apărut imediat după anii '80 şi toţi s-au îngrămădit să profite de ea.

Eu...cel puţin caut viniluri din anii '60- '70...chiar dacă ceva mai pârâite dar au sunet. În clipa în care Sony a făcut recorderul lui digital pe 24 de canale la începutul anilor '80 (şi am broşura respectivă) fiţi siguri că nimeni, întreg la minte, nu ar mai fi masterizat din analog pe analog...era şi trendul de aşa natură.

De ce oare acuma se caută benzile vechi şi se masterizează (ce-i drept la preţuri astronomice) tot pe analog (cu toate imperfecţiunile lor) şi se vând vinilurile la peste 100 euro?...lucru comfirmat de un bun prieten (pasionat şi el de vinil) care face Europa aproape săptămânal?

Să nu ne amăgim: analog înseamnă demult...prezentul este digital (ne place sau nu). Evident preţul este măsura calităţii.

Evident mai este loc şi pentru ''dinozaurii'' analogicului autentic (printre care mă număr şi eu) dar se pare că este o specie pe cale de dispariţie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de altă parte nu pot să nu remarc ''sinergia'' dintre componente.

Un sistem poate, sau nu, fii pus în valoare de potrivirea dintre scule.

Un bun prieten de-al meu a ascultat un sistem de genuu: CD player Studer A 727 cu un amp de la care era luat doar preampul Kenwood 600, cu puteri cu două puteri L0.8M tot Kenwood pe nişte boxe Infinity Renaissance 90 şi mi-a spus că era cel mai frumos sunet auzit de el vreodată.

Nimic nu era făcut (omul nu îşi imaginează cun ar suna sistemul lui cu ampurile făcute calumea), şi totuşi suna într-un mare fel.

Deci contează enorm potrivirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut cu drag, stimati colegi. Doresc sa va multumesc pentru sfaturile si parerile voastre si sa va anunt ca am pus punct cautarilor mele (prelungite) in vederea achizitiei unei surse bune. De la bun inceput am stiut ce tip de sunet caut, dar mi-a fost greu sa ascult si sa testez din lipsa de timp si faptul ca in zona mea nu sunt prea multe la vanzare.

Ma rog, nu ma pricep foarte bine la scris povesti, asa ca am sa va prezint noua mea achizitie. Este vorba despre un cd player foarte bine contruit si rar, si anume un Yamaha CDX-2000. Nu doresc sa prezint aici alte aspecte legate de provenienta si pretul (nu a fost ieftin deloc!) aparatului, dar am sa va spun ca am dat de el intamplator la cineva in showroom. Nu era la vanzare, facuse parte din colectia personala a vanzatorului si a stat ceva timp nefolosit la el. De cum l-am vazut mi-am dat seama ca am de-a face cu ceva de calitate (este imens, depaseste dimensiunile unu amplificator si catereste in jur de 16 kg), si am inceput testele.

Sistemul in care l-am ascultat a fost fara doar si poate de calitate(CEC, Triangle, Opera), si astfel am putut sa fac niste teste concludente si sa imi fac o parere despre ce poate. L-am comparat cu un Revox b225 si un Sony XA-50ES si dupa vreo 3 ore petrecute intens ascultand, schimband cabluri si cd-uri am ales castigatorul. Mi-a placut la el faptul ca suna cald si muzical, fara sa sacrifice deloc detaliile. Toate sunetele sunt acolo, nu lipseste nimic, dar sunt prezentate intr-o maniera delicata, cu blandete. Este o sursa care pur si simplu nu te oboseste cu detaliile exagerate. Ce mi-a placut mie cel mai mult a fost felul in care reproduce vocea si instrumentele gen chitari, contrabas, saxofon. Sunt pur si simplu catifelate si suna mult mai natural decat la tot ce am auzit pana acum.

Sony-ul a castigat la capitolul precizie, dar nu m-a impresionat ca si timbru, eu avand deja o sursa similara ca si sunet. Este totusi un player excelent pentru cei ce prefera un sunet mai analitic, dar eu cautam ceva mai natural si mai cald.

In fine, nu stiu cat de relevant este dar am sa mentionez ca are ca si dac intern doua 2 x PCM56P-K si – YM3414 + YM6013. Transportul este un MPL-7 facut de Toshiba.

Sunt foarte incantat de felul in care se potriveste cu Accuphase-ul meu e-205. Am dorit si in cele din urma am obtinut un sunet muzical, dulce si deloc agresiv. Nu vreau sa ma hazardez in afirmatii gen "suna mai bine decat scule de x ori mai scumpe" dar suna al naibii de bine. Deocamdata ma declar multumit, si sper sa ma tina cativa ani buni (laserul). Oricum nu mai am bani de investit momentan, si sper sa iau o pauza si sa ma bucur de muzica.

Inca o data, va multumesc atat celor care mi-ati raspuns intrebarilor cat si celor care au urmarit discutiile. Ramane la aprecierea moderatorilor daca topicul se inchide sau ramane deschis. Mi-ar face placere sa primesc si ceva feedback de la cei ce cunosc acest model sau aceasta gama de produse. Am atasat si cateva poze cu aparatul in cauza, pentru a satisface curiozitatea dvs.

IMG_8363.thumb.JPG.782b19bd3875f37949ef2195d5e878a0.JPG

IMG_8366.thumb.JPG.52439261fd4d8ddc0d6df4b96489f04e.JPG

IMG_8358.thumb.JPG.07126af07511d261da109ff656759a90.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l stapanesti sanatos, ma bucur ca iti place, stai 6-7 luni cu el si ne mai povestesti. Vezi ca e la vanzare un cdx 400 cu laserul mlp-7, ia-l ca e ieftin si merge brici. Cand am avut nevoie de mlp-7 si am luat nou, chinezarie, habar nu am, a fost un gunoi care mergea mai prost ca ala vechi. Zi-i merci ca pe mecanica ta nu ai si TAOHS-DG1!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru urari! Acest cd player nu se incadreaza in categoria celor cu sunet bright sau subtire. Dimpotriva, suna foarte corpolent si cu un bass foarte pronuntat.


Imi puteti spune, va rog, unde se gaseste acel cd player? Eu nu l-am gasit nicaieri, si m-ar interesa. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.