Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare cd player.


andreic

Postări Recomandate


Eu m-am convins de lucrul asta cand testat un monstru Marantz in clasa A de vreo 20 kg versus un Thule Audio Spirit ce cantarea un sfert poate din el si avea la interior o placuta mica cu componente smd. Din toate punctele de vedere acel Thule suna mult mai bine.

 

Asta chiar n-o cred! :)


Poate iti placea tie mai mult sunetul acelui firav amplificator' date=' dar de la asta pana la a declara ca suna mai bine decat un amplificator in clasa A, e drum lung, mananci vreo 2 paini. :)[/quote']

 

Sper ca nu incepem iar cu suprematia clasei A, chit ca vine de la un 'avion' de amplificator sau de la o 'cizma'. La fel, sper ca greutatea unui amplificator nu are, aprioric, vreun cuvant de spus in sunetul sau! Altfel, ne intoarcem in epoca de piatra... la vechile prejudecati... Si asta o spun din prisma unui posesor de 'copil' de cca. 60kg!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu puzderie de playere vintage, inclusiv Sony-uri ES (cred ca vreo cinci modele).

Problema lor era aceeasi: soundstage imens, insa doar pe latime. Sunet complet nefocalizat, instrumentele amplasate de-a valma, adancime nada si in general sunetul all over the fucking place.

Dac-urile (chip-urile) au avansat enorm din anii 80 - 90, chiar si din anii 00. Un cd player entry categoria pana din prezent suna mai audiofil decat o hardughie de player heavyweight de 20 de kile din trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit de rega apollo cum ca ar avea probleme de fiabilitate (nu stiu despre apollo r nimic dar e destul de scump) si m-as feri de el, Doi la mana are un dac similar sau identic cu rockna al meu, si as merge pe ceva diferit, din principiu. Stiu ca sunetul nu il da doar dac-ul , dar ca idee... Ma tenteaza ceva cu buffer pe lampi, si chiar iau in calcul sa fac o plimbare pana la buc si sa ascult vreo 2 3 scule. O alta varianta ar mai fi un unison research unico cdp. Sare putin din buget dar poate as face un efort daca ar merita.


Am ceva destul de nou si bun ca si tehnologie si desi suna exemplar de bine, nu suna muzical, ci suna rece si analitic. Pe de alta parte o sursa veche nu va suna la fel de bine, si apare si problema fiabilitatii laserului. Oricum, multumesc pt sugestii, le gasesc foarte bune si competente. Va astept in continuare cu pareri si recomandari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Apollo (fara R).

Cat a stat la mine, nu am avut nicio problema de fiabilitate cu el, a citit tot.

E cam enervant ciclul pe care-l efectueaza inainte de a citi discul, Rega au o teorie cum ca laserul se adapteaza la disc sau o chestie de genul asta, nu-mi mai aduc aminte exact. Dar citeste orice, asta e partea buna.

Partea mai putin buna e ca are un sunet modest pt pretentiile lui de player audiophile-entry. Partea si mai putin buna e ca in ciuda designului futurist, playerul arata si se simte destul de ieftin. E cam copilaros, mai mult aduce cu o jucarioara, din cauza materialelor ieftine din care e facut. Insa comparativ cu playerele vintage pe care le avusesem inaintea lui era liga superioara ca sunet, asta e tot ce pot sa spun de bine despre el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti din Bucuresti incerca sa asculti asta http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/jungson-moon-harbour-cd-s3-tubelampi-cdhdcd/


Nu l-am ascultat dar fiind posesor de cd player lampas Made in China ma gindesc ca poate fi o surpriza placuta, eu de al meu sint foarte multumit.

 

Am ascultat eu acest cd-player la Alin, trebuie lasat cam 20-30min sa se incalzeasca lampile, insa dupa are un sunet tare placut. Oricum cel mai bine mergi si asculta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sugestii, le voi lua in calcul. Deocamdata am eliminat de pe lista modelele de la sony es intrucat sunt ft scumpe, laserele nu se mai gasesc si sunetul nu este justificat, rega apollo era exclus din start. Unison-ul nu l-am ascultat inca, dar vreau sa o fac. Stiu ca nu e un criteriu de evaluare, dar pt pretul lui mi se pare cam prost facut si chel in interior. Posibil sa il judec gresit. Chinezarii nu am ascultat inca, dar o voi face. Sper doar sa nu aiba piese fake in ele si sa nu fi folosite tuburile doar la design. Am citit un review la un astfel de aparat pe siteul lui lampizator, nu mai retin ce model era.

Eram gata gata sa pun banii pe pay pal pt un xa20es, dar cred ca voi mai strange bani, voi mai asculta si mai aman momentan achizitia. Ce e drept la acel player m-a atras mai mult designul.

Inca o chestie, un 333es ar fi la un pret decent si mi se pare ca are o constructie buna. Chiar nu suna mai bine decat o scula noua de 500 1000 euro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns, foarte cuprinzator si la obiect.


Revoxurile ce se gasesc pe la noi nu sunt servisate, si daca as lua unul si l-as trimite la servisat m-ar costa cat nu face.


Deocamdata trebuie sa ascult ceva chinezesc cu lampi si mai vad apoi in ce directie merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Da, chiar este un player foarte muzical, si stiu ce zic pt am avut un sony 970 si un marantz cu tda1541 si stiu cum suna. Ideea e ca doresc o sursa mai buna, poate ceva cu lampa in etajul de iesire. Momentan oscilez intre revox si unison research, dar am in plan sa vin in Buc si sa ascult si alte modele inafara de cele doua.


Apropo, scriu aici ca sa nu mai deschid un topic nou, m-am innoit cu un cd player vintage foarte rar si apreciat, si anume un telefunken hs950. Este o clona dupa Hitachi DA 800 si foloseste un DAC PCM53 si transport Hitachi DA1000. Postez aici un link pt cine intereseaza cu cateva poze de la interior: http://vintage-audio-laser.com/Hitachi-DA-800-61


Ca si sunet, ce pot sa spun, m-a dat pe spate. Suna foarte foarte bine, are detalii, are ritm, are timbru natural si tot ce ii trebuie. Este genul de player care suna analogic si placut, efectiv canta. Din pacate este cam pretentios la cd-uri, si anume nu accepte orice gunoi de CD-R. NU cred ca are importanta viteza la care a fost scris sau starea de deteriorare a discului, ci calitatea lui in sine. Am discuri vechi ieftine facute la n-spe x pe care le citeste perfect dar am si discuri mai noi (sony, maxell) pe care nu le citeste.


Imi mentin parerea ca unele scule audio vintage s-au facut cu o deosebita atentie si respectand anumite standarde de calitate. Nu ma hazardez sa il compar cu cd playere high-end mai actuale, dar cu siguranta suna placut decat unele, cel putin pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Ideea e ca doresc o sursa mai buna, poate ceva cu lampa in etajul de iesire. Momentan oscilez intre revox si unison research, dar am in plan sa vin in Buc si sa ascult si alte modele inafara de cele doua...

 

Eu am facut niste teste (sumare din pacate) cu alte lampi la al meu si rezultatele au fost interesante. Ideea e ca te poti juca cu asta si poti ajunge, cu putin noroc, la sunetul dorit fara sa mai schimbi felurite surse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara ascultand dac-ul din dotare mi-a mai incoltit o idee. Daca as cumpara un transport rockna wavequest si l-as folosi impreuna cu rd26 meu? Ma gandesc ca ar suna foarte bine, intrucat dac-ul oricum suna bine fiind echipat cu wm8741 si avand componente de calitate. Singura problema este ca mi se par c6am scumpe aceste transporturi, fara sa neg totusi probabilitatea ca isi merita banii. A avut cineva ocazia sa testeze acest transport? Ma gandesc ca poate facand acest combo as obtine un sunet peste un cd player de 800-1000 euro. Se apropie sosirea mea la bucuresti si am si o lista de scule pe care vreau sa le testez. Voi lua dac-ul cu mine si voi face si un test comparativ intre sunetul cd playerului si sunetul obtinut prin conectarea dac-ului la iesirea digitala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Revin cu vesti. Ma hotarasem spre un unison research unico cdp, dar din pacate dintr-un cumul de mai multi factori am ezitat in achizitionarea lui pana cand vanzatorul s-a decis sa il pastreze. Il inteleg, am patit si eu asa, si vina e a mea ca m-am cacait si m-am sucit. Asta e, sunt foarte dezamagit, intrucat mi-l doream foarte mult. Ca si suma de bani am reusit sa mai strang ceva, si ma invart undeva pe la 3000 lei.


Mi s-a pus pata pe ceva cu iesire pe lampa, doar ca momentan nu am niste optiuni foarte clare. As putea sa mai astept pana mai apare un unison (sau altceva) sh in pretul asta, sau sa ma orietez catre cele facute in china. Aici exista 2 optiuni: BADA HD23 nou la 3300 roni, si Jungson Moon S3 sh. Interesant este faptul ca ambele au dac-uri foarte bune, folosite in playere mult mai scumpe, respectiv PCM1738 (Astrin Trew, Cayn, CEC, Krell, Mission Cyrus, Primare) si PCM1732 (YBA, Vincent, Rotel,Linn Ikemi). Sunt in mare dilema intrucat chiar nu am cum sa mai compar Unison-ul cu cele mentionate, si apelez la bunavointa si experientele dvs pentru a ma edifica. Oricum vreau sa ajung la Bucuresti sa le ascult, dar atat timp cat testele se fac in sisteme diferite, exista o sansa sa nu fie edicatoare. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Vio, ai dreptate si stiam si eu ca mai mult conteaza implementarea unui dac decat el in sine. Tocmai de asta renunt la dac si vreun un cd player standalone.


Partea cu schimbatul lampilor este in plan oricum! Eu sunt total pe langa la capitolul lampi, nu am detinut niciodata asa ceva, si sper sa primesc niste sfaturi de la voi, cei mai experimentati. Dar deocamdata inca nu am gasit scula dorita de mine. Recunosc ca am o problema (nefondata) cu sculele made in china si exista un risc ca daca fac o astfel de achizitie sa imi stea in gat. Nu am ascultat inca un cd din marcile discutate mai sus dar o voi face. E posibil sa imi schimb parerea si chiar sa imi iau unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, mai bine faci o vizita dealerilor din Bucuresti. Sigur gasesti ceva sa iti placa in bugetul tau.

Poti vorbi si cu Vio sa iti lampizeze un cdplayer vintage. :idea:

Recomand sa asculti un cd player Naim 5i, un player cu un sunet minunat, analogic. Nu am timp sa caut acum pe audioweb, parca vazusem unul acum ceva vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am propus de mult sa ajung in Bucuresti sa fac niste auditii, dar din pacate programul nu prea imi permite sa vin in timpul saptamanii, iar atunci cand as fi putut am avut masina in service. Oricum este in plan si cu prima ocazie voi veni si voi testa ceva scule pe la dealeri. Cu ocazia asta le pot spune exact ce amp si boxe detin si imi vor putea recomada ei ceva ce s-ar potrivi.


Vad ca sunt tot mai multe recomandari sa ma indrept catre un player nou, si cu siguranta ca o spuneti din experienta. Eu ma gandesc ca un player sh de 700-800 euro (care a costat poate dublu) va suna mai bine decat unul nou de aceeasi suma. Ce se poate defecta intr-un player atat de ireparabil inafara de laser? Chiar si asa, multe dintre ele se mai gasesc si le pot schimba chiar eu. Gresesc?


As mai lua in considerare inca 2 playere interesante zic eu: Arcam CD192 si Denon DCD-200AE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.