Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare cd player.


andreic

Postări Recomandate

@gabywo, acel cd50 are un banal PCM53 care echipa in acea perioada si playere mult mai ieftine. Am avut si eu un Technics cu acelasi dac, suna placut, dar nu are nicio treaba cu sunetul playerelor din prezent.

Cat despre dacuri, in mod evident nu stii ce dac-uri minuscule se fac in prezent si ce calitate a sunetului pot sa aiba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca 75% din greutatea acelui aparat o reprezinta carcasa aceea. E o chestie de gust, dar mie personal nu imi place cum arata. Presupun care are si un pret pe masura...dar nu comentez nimic de calitatea sunetului.


Sculele prezentata de dl.Gabywo sunt niste chestii exotice, niste opere de arta sau raritati care probabil ca si costa sume aberat de mari, poate chiar nejustificate, deci nu cred ca sunt reprezentative. Aici discutam de scule de cateva sute de euro, nu de sute de mii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Advance Acoustic - nu stiu exact ce am ascultat de la firma asta, insa iti spun ca sunt niste chinezarii ingrozitoare.

3D Labs - nu am ascultat

Creek - cunosc produsele lor, doar le-am si vandut, asa ca iti spun ca sunt de incredere. Daca vrei Creek, de ce nu cumperi playerul din link-ul meu atasat intr-o postare anterioara.

http://www.jack-fi.ro/produs/creek-evolution-cd/

Avantajul unei achizitii de la un dealer din Ro, orice dealer, este ca mai tarziu, daca nu iti place rezultatul, acesta te va ajuta sa gasesti solutia potrivita.

Verifica paginile de web ale dealerilor din Ro si vezi ce playere cu preturi reduse au la vanzare. :idea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa sa fie ? Audiofilia serioasa din ziua de azi, atarna la cantar mult mai greu decat cea din perioada de aur. Si, la ce costuri ! Sute de mii si milioane de kretzari :lol: In anii '70, o componenta maximala costa vreo 3000 - 4000 $, azi este 100.000 $. Se justifica averea data ?

Apoi, daca acel Bang & Olufsen CD 50 se gasea in 1983 la pretul de 2400 DM, cat ar fi costat acum, daca ar fi pus pe banda de productie ?! 6000-7000 de euro :roll:

 

Gabywo, comparatiile de preturi de genul asta sunt absolut irelevante. Valoarea banilor nu era aceeasi, adica 3000 USD in '70 nu inseamna tot 3000 USD in 2015, ci poate spre 20000 USD in 2015. Finantele nu au nicio treaba cu calitatea sculelor audio, aici e cu inflatie cu alte chestii, nu tine de chipul DAC. ;) Adica ai dreptate, playerul de 2400 DM in 83' ar putea fi 6000 euro azi, dar din cu totul alte motive decat cele induse de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Eu m-am convins de lucrul asta cand testat un monstru Marantz in clasa A de vreo 20 kg versus un Thule Audio Spirit ce cantarea un sfert poate din el si avea la interior o placuta mica cu componente smd. Din toate punctele de vedere acel Thule suna mult mai bine.

 

Asta chiar n-o cred :)


Poate iti placea tie mai mult sunetul acelui firav amplificator, dar de la asta pana la a declara ca suna mai bine decat un amplificator in clasa A, e drum lung, mananci vreo 2 paini :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica ai dreptate, playerul de 2400 DM in 83' ar putea fi 6000 euro azi, dar din cu totul alte motive decat cele induse de tine.
Mai exact 5800, daca ne luam dupa calculatorul de inflatie din USA.

Pe de alta parte, raportul dintre salariile anuale medii din USA in 2014 si 1983 este cam 2,94 deci "efortul financiar" ar fi acelasi chiar daca playerul ar costa 7100 euro.

Pe scurt, DA, n-ar fi vreo mare scofala daca acel player ar costa intre 6 si 7 mii astazi!

In schimb, astazi gasesti playere la sub 200 euro dar ma indoiesc ca in '83 gaseai ceva la 70-75 euro.


P.S. Am vorbit de euro care, desigur, nu existau in 1983. Inlocuiti cu USD daca doriti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Componentele SMD au o mare problema,pe care audiofilul nu prea o stie,au durata de viata redusa,unii condensatori au doar 2000 de ore de functionare,garantate de producatorul componentei (condensatorului),in special mini condensatorii electrolitici,multe aparate cu o placuta plina de SMD, sunt de unica folosinta,in cazul unui defect se arunca direct la gunoi,

Cel mai fatal defect este ........PIC-ul care se ocupa de comenzi,are un soft scris de producator.

 

Nu cred ca un producator care se respecta foloseste condensatori garantati doar 2000 de ore. Mai bine se impusca in picior....


Adica faci un amplificator care lucreaza in clasa A, ceri 3-4K euro pe el, si dupa 2-3 ani gata, il dai la gunoi si iei altul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca un producator care se respecta foloseste condensatori garantati doar 2000 de ore. Mai bine se impusca in picior....
Un producator care se respecta foloseste tehnologii moderne (SMPS, Sliding Bias, 3SM etc.), nu baga condensatori cat canetele de bere :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, nu spun ca scrii prostii, dar din ce spui, se intelege ca dupa 2000 de ore de functionare, orice aparat poate sa pice. 2000 de ore de functionare inseamna cam 2-3 ani cu 2 ore de functionare zilnica. Sa-mi fie cu iertare, am avut un player Rotel care avea vreo 10 ani, si suna al dracului de bine, eu fiind deja al trilea proprietar, si era forjat la greu.


Sunt sigur ca "in teren" te-ai intalnit cu situatii de acest gen, insa nu cred ca este o regula generala asta cu 2000 de ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Va salut din nou stimati colegi forumisti. Am mai schimbat cate una alta prin sistem, am mai vandut niste trancote si scule din colectia mea, si m-am decis sa achizitionez un cd player second hand de maxim 2500 roni. Am in vedere urmatoarele modele, si aici v-as ruga sa va dati cu parerea: bang&olufsen cd4500, sony cdp-x555es, sony xa20es, revox 225 si cam atat deocamdata. Sunt deschis oricaror sugestii, si precizez ca va fi integrat intr-un sistem formate din Accuphase e205 si Opera Seconda.



Pe scurt, ce aparat mi-ar oferi cel mai bun sunet in banii astia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum daca esti trancotar trebuie sa stii ce probleme pot sa apara sau daca nu da cu ochiul pe postarile lui Brain. Cred ca nimeni nu-si poate da cu parerea (care e subiectiva oricum) decit despre cum au fost respectivele playere la vremea lor cea buna, dar sculele sint ca femeile, unele imbatrinesc mai frumos, altele mai urit (ia pe BB ca exemplu :) ). Si depinde cum au fost pastrate, daca au fost ciobanite sau nu, etc, etc, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-ar deranja sa fac ceva munca de mententa gen sa curat o lentila, sa ung o mecanica sau chiar sa schimb un laser. Problema este ca la 555es nu se mai gaseste un laser de schimb, pe cand la xa20es da. In fine, ideea e sa gasesc un player bun, care stie sa cante, indiferent ca e mai vechi sau mai nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.