Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

Cosmin, felicitari pentru sistem!

Mergi cu boxele mai departe de peretele din spate prin tataonare si vezi ce se intampla. Esti prea lipit de paerete si sistemul are numai de pierdut.

 

Merci. Boxele sunt in pozitia cea mai buna, dati fiind destui factori neplacuti acolo. Amenajez o camera speciala ca la carte si scap de problemele privind amplasamentul boxelor si acustica camerei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine iti garanteaza o camera ca la carte ?

Ne poti spune ?

In rest cred ca e cea mai buna pozitie dpdv estetic si atat. Sunt boxe mari si trebuie sa respire ....evident unii ma vor contrazice dar e treaba lor...

 

Nu imi garanteaza nimeni nimic.

Dimensiunile vor fi altele, caramida la interior si nu rigips, etc.

Este si cea mai buna pozitie actuala tinand cont de multe elemente specifice camerei curente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o critica, injuratura ceva.....sunt prea putine scule in sistem?

 

Eu insumi carcotesc, prin urmare, ceva fresh pus chiar azi.

Sunetul este mult mai aerisit, separatia este mult mai clara, un plus de cam 30% in sunet apreciez eu. Asta apropos de conditionator, chiar daca este pasiv.

IMG_0034.thumb.JPG.1fee6fde05dc60ad91a90fd7ebed9d68.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o critica, injuratura ceva.....sunt prea putine scule in sistem?

Tu ești sigur că ai făcut upgrade? Adică dacă stau să compar cu ce ziceai că ai avut la un moment dat...

Marian, iar bati campii. Spune-o pe aia dreapta, ca nu ai stiut cum sa il faci sa functioneze. Cum s-a intamplat cu dac-ul cand am fost la tine acasa. Nu ai putut o melodie sa imi pui.

 

Adam, nici măcar tu nu crezi ce spui. Nu văd ce câștigi cu atitudinea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai reusit un plus de 30% in sunet la un sistem de zeci de mii adaugand o cutie pe care nu scrie nimic ( sa ne spui si noua ce este acolo) atunci asta inseamna revolutie in audio sau mai clar spus minune...ca e mai potrivit termenul.

Mie imi place brandul tau de suflet, ca seriozitate si raport pret calitate dar refuz sa cred ca este asa de amatoristic facut incat sa se schimbe radical in sunet din cauza unui conditionator sau ce o fi in cutie....leopardul audiofil 8-)

 

Chiar daca imi displace sa-mi dau cu parerea despre ceva ce nu am ascultat inclin in acest caz sa fiu de acord. Poate o imbunatatire, fie, dar chiar 30% ??? Hmmm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La scule extrem de sensibile, adică rezolute, nu văd de ce nu ar fi posibil. Dacă stau să mă gândesc ce diferență a adus în sistemul meu un cablu de alimentare, nu văd de ce nu ar putea aduce o diferență substanțială un condiționator. Nu zic că în bine sau în rău, că nu l-am ascultat, zic doar diferență. E drept, e greu de cuantificat procentual, dar, repet, la un sistem rezolut, orice mică modificare poate fi simțită serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o critica' date=' injuratura ceva.....sunt prea putine scule in sistem?[/quote']

 

Eu insumi carcotesc, prin urmare, ceva fresh pus chiar azi.

Sunetul este mult mai aerisit, separatia este mult mai clara, un plus de cam 30% in sunet apreciez eu. Asta apropos de conditionator, chiar daca este pasiv.

Daca ai reusit un plus de 30% in sunet la un sistem de zeci de mii adaugand o cutie pe care nu scrie nimic ( sa ne spui si noua ce este acolo) atunci asta inseamna revolutie in audio sau mai clar spus minune...ca e mai potrivit termenul.

Mie imi place brandul tau de suflet, ca seriozitate si raport pret calitate dar refuz sa cred ca este asa de amatoristic facut incat sa se schimbe radical in sunet din cauza unui conditionator sau ce o fi in cutie....leopardul audiofil 8-)

Ar trebui sa fie mai imun. Ia departeaza boxele de perete !

Pastrand proportia s-ar putea sa ai un plus in sunet de peste 50%...

 

Nu scrie nimic pentru ca asa trebuie: este o chestiune care reprezinta rodul muncii de ani de zile al unui prieten si schema este confidentiala. :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Eu insumi carcotesc' date=' prin urmare, ceva fresh pus chiar azi.

Sunetul este mult mai aerisit, separatia este mult mai clara, un plus de cam 30% in sunet apreciez eu. Asta apropos de conditionator, chiar daca este pasiv.[/quote']

Daca ai reusit un plus de 30% in sunet la un sistem de zeci de mii adaugand o cutie pe care nu scrie nimic ( sa ne spui si noua ce este acolo) atunci asta inseamna revolutie in audio sau mai clar spus minune...ca e mai potrivit termenul.

Mie imi place brandul tau de suflet, ca seriozitate si raport pret calitate dar refuz sa cred ca este asa de amatoristic facut incat sa se schimbe radical in sunet din cauza unui conditionator sau ce o fi in cutie....leopardul audiofil 8-)

Ar trebui sa fie mai imun. Ia departeaza boxele de perete !

Pastrand proportia s-ar putea sa ai un plus in sunet de peste 50%...

 

"conditionator sau ce o fi in cutie "

Este impropriu spus " conditionator " , o denumire cam pompoasa ,mai ales ca este pasiv , de fapt este doar un filtru care mai curata ceva mizerii din reteaua de alimentare , contine ceva bobine si condensatori , cam atit .

Un " conditionator " in adevaratul sens al cuvintului trebuie sa contina :

Filtre care curata mizeriile din retea

Protectie la supratensiune

Stabilizator pentru menținerea tensiunii cit mai aproape de 230V

Pastrarea unei tensiuni cit mai sinusoidale

Pastrarea unei frecvente cit mai fixe


Un asemenea " gaget " costa bani grei , sunt aparate foarte complicate , mai ales cele care monitorizeaza sinusul si frecventa .

Cele pasive se pot construi destul de usor , inclusiv cu protectie la supratensiuni .

 

Ce pot sa iti spun este ca nu are niste bobine si condensatori, este o lucrare foarte elaborata.

Nu am permisiunea sa spun despre ce e vorba, chiar si pentru mine reprezinta un fel de reteta secreta pentru sunetul final care il am acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o critica' date=' injuratura ceva.....sunt prea putine scule in sistem?[/quote']

Scuzi bre !

E foarte ok sistemul ! Ai tot ce trebuie pentru un om care prioritizeaza in mod corect audiofilia versus alte activitati.

Daca vrei o critica...poate in viitor gasesti niste boxe bune de podea...dar e destul de greu.

Si asa de arta conversatiei, poate ne spui la ce distanta sunt boxele de peretele din spate, de ce si mai ales care este plusul acestei asezari.

Hai ca stii sa explici ! :thumbup:

 

Am observat ca boxele se simt cel mai bine cu aer in jurul lor, dispar foarte bine daca faci acest lucru. Intre boxe iar e bine sa nu fie nimic sau mai in spate, nu in plan cu boxele, ca sa poata creea scena cum trebuie. Muzica se asculta si vizualizeaza cu urechile ca o piesa de teatru, cred ca am mai spus. Se pot sesiza multe planuri si instrumente pozitionate in cele mai ciudate locuri daca sistemul poate reda cum trebuie o piesa. Boxele sunt cam la 1m de peretele din spate. Toate planurile trebuiesc redate cu usurinta de un sistem audio, sa poti asculta vocea principala in toata splendoarea ei, dar si vioara din spate, si pianul din dreapta si contrabasul etc. Toate in mod usor, natural, nu sa te chinui. Sa existe aer intre ele si daca se poate sa isi pastreze fiecare timbrul propriu. E greu, dar nu e imposibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Electronicele Accuphase sunt concepute in asa fel incat sa fie potentate de un conditionator. Aceasta este filosofia firmei. Cu siguranta un asemenea aparat va aduce beneficii in sunet cuantificabile chiar prin masuratori.

 

Nu cred ca Accu face scule care sa aiba nevoie de conditionator si alte branduri nu....e pur si simplu vorba de curent. Curentul face muzica, se stie asta. Eu cred ca orice aparat daca e alimentat cu un curent bun si un cablu pe masura presteaza clar mai bine decat unul fara aceleasi lucruri. Oricat de bun ar fi un device, cand ii dai materie prima proasta incepe si se chinuie sa scoata ceva bun. Ba culmea, cele foarte bune sunt chiar mai sensibile la materia prima, pentru ca performanta nu se face cu ieftin si prost. Asa ca daca pe Accu se simte diferenta mare cu un aport de calitate de curent, eu cred ca sculele stiu sa faca diferenta si o fac chiar bine. Iar asta se simte in sunet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am văzut la lucru un power conditioner de la Accuphase. Ala care reface sinusoida.


Are un vu-metru sau cum s-o chema in cazul asta cu care poti vedea distorsiunile curentului de intrare ( cum o fi asta, dar ma rog) si cum arată pe iesire.


Pe intrare acum stătea pe undeva la 30% (În București în miezul zilei)... la iesire era la 0.


Acum daca e sa fac pe carcotasul, cât de greu o fi sa faci acul ala sa arate 30% cand il pui pe intrare si 0 la iesire...si faci asta aleator, acum arată 30, peste două ore arată 20.... si tot asa. Bine, eu sunt paranoic de felul meu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conditionatoarele de la Accuphase nu sunt strict pentru aparatele lor. Am vazut cateva sisteme non-Accuphase, dar cu conditionatoarele mari de la Accuphase.

Nu e vorba despre cine recomanda, sincer, dupa atatia ani nu mai accept sa mi se livreze direct solutii in audio pana nu ascult cu propriile urechi.

Precum am mai spus, nu conteza nici specificatiile in mod special. Eu nu cumpar un aparat dupa specificatii, imi atrag atentia intr-adevar caracteristicile, dar isi castiga un loc la mine in sistem doar daca demonstreaza ca merita, sonic vorbind.

Si ca sa lamuresc lucrurile in ceea ce ma priveste, pentru mine exista Accuphase si restul lumii. Nu am gasit la niciunalt producator ceea ce am cautat eu in materie de sunet, dupa ani de zile de teste, incercari, sute de aparate care s-au perindat in compunerea sistemelor pe care le-am avut.

Am stiut de la inceput ca asta va fi the end of the road, insa am zis sa le mai acord o sansa si altor producatori, dar au ratat-o toti, fara exceptie :lolno::mrgreen:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pass nu recomanda conditionatoare pentru amplificatoarele lui. Spune clar ca amplificatoarele construite de el nu au nevoie de asa ceva.

Cei de la Accuphase au alta filosofie. Mai sunt si altii.

 

Nici Mark Levinson nu recomanda utilizarea de conditionatoare.

 

Acum stii cum e...

Pass si ML ...astia nu cauta sa faca niste scule care sa sune intr-un mare fel...ii doare la bascheti :lol:8-)

Unde o fi adevarul ? :think:

 

Adevarul e acolo unde doare cel mai tare, prietenii stiu de ce :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa lamuresc lucrurile in ceea ce ma priveste, pentru mine exista Accuphase si restul lumii. Nu am gasit la niciunalt producator ceea ce am cautat eu in materie de sunet, dupa ani de zile de teste, incercari, sute de aparate care s-au perindat in compunerea sistemelor pe care le-am avut.

Am stiut de la inceput ca asta va fi the end of the road, insa am zis sa le mai acord o sansa si altor producatori, dar au ratat-o toti, fara exceptie :lolno::mrgreen:

 

Ce pot sa zic decit ca ma bucur pentru tine. Majoritatea asa cum stii si tu nu ajung niciodata la capatul drumului. In acest caz am totusi o intrebare, de ce te-ai abatut de la principiile proprii si ai luat acel streamer? Nu stiu daca Accuphase au produse echivalente dar stiu ca au DAC-uri bune. Nu intrerpreta gresit, nu sint malitios, nu vreau sa bag batul prin gard, e doar curiozitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa lamuresc lucrurile in ceea ce ma priveste' date=' pentru mine exista Accuphase si restul lumii. Nu am gasit la niciunalt producator ceea ce am cautat eu in materie de sunet, dupa ani de zile de teste, incercari, sute de aparate care s-au perindat in compunerea sistemelor pe care le-am avut.

Am stiut de la inceput ca asta va fi the end of the road, insa am zis sa le mai acord o sansa si altor producatori, dar au ratat-o toti, fara exceptie :lolno::mrgreen:[/quote']

 

Ce pot sa zic decit ca ma bucur pentru tine. Majoritatea asa cum stii si tu nu ajung niciodata la capatul drumului. In acest caz am totusi o intrebare, de ce te-ai abatut de la principiile proprii si ai luat acel streamer? Nu stiu daca Accuphase au produse echivalente dar stiu ca au DAC-uri bune. Nu intrerpreta gresit, nu sint malitios, nu vreau sa bag batul prin gard, e doar curiozitate.

 

Accuphase nu produce streamere. Din considerente de foarte multe fisiere si de comoditate initial, apoi sunetul m-a convins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.