Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

Sistemul meu...

Amplificator integrat: Accuphase E-550

Cd-player:Accuphase DP-500

Power supply: Accuphase PS-510

Preu phono: accuphase AD-9

Amplificator integrat pe tuburi: Jadis Orchestra Reference (EL34), folosit iarna stand pe fotoliu la un vin fiert ca vara mi-e cald si "bag" accuphase-ul.. :)

Pickup Dual CS-505-4

Tuner Kenwood KT-9900

Altele:Cd recorder Marantz cdr-620, cabluri MIT si gronenberg, accesorii: cardas cuburi de lemn (elevatoare de cabluri), Bedini demagnetizor, Shine-ola solutie ptr cd-uri (snake oil), vandenhul solution etc etc...



https://lh3.googleusercontent.com/-lWDIAptOMbE/TrmUrK-X2DI/AAAAAAAAEMk/WIPZdNZmcdU/w1153-h865-no/IMGP3485.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-Y99rwzsYdNs/STAeY4BW8eI/AAAAAAAAAF8/Yt5r_Xvh_TA/w1153-h865-no/IMGP0066.JPG


P.S am incercat sa folosesc IMG apeland picassa, dar ma restrictioneaza la latime...E mai bine de apelat pozele cu img decat cu linkuri sa sa incarci poze...poate se va rezolva si situatia asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul meu...

Amplificator integrat: Accuphase E-550

Cd-player:Accuphase DP-500

Power supply: Accuphase PS-510

Preu phono: accuphase AD-9

Amplificator integrat pe tuburi: Jadis Orchestra Reference (EL34), folosit iarna stand pe fotoliu la un vin fiert ca vara mi-e cald si "bag" accuphase-ul.. :)

Pickup Dual CS-505-4

Tuner Kenwood KT-9900

Altele:Cd recorder Marantz cdr-620, cabluri MIT si gronenberg, accesorii: cardas cuburi de lemn (elevatoare de cabluri), Bedini demagnetizor, Shine-ola solutie ptr cd-uri (snake oil), vandenhul solution etc etc...



https://lh3.googleusercontent.com/-lWDIAptOMbE/TrmUrK-X2DI/AAAAAAAAEMk/WIPZdNZmcdU/w1153-h865-no/IMGP3485.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-Y99rwzsYdNs/STAeY4BW8eI/AAAAAAAAAF8/Yt5r_Xvh_TA/w1153-h865-no/IMGP0066.JPG


P.S am incercat sa folosesc IMG apeland picassa, dar ma restrictioneaza la latime...E mai bine de apelat pozele cu img decat cu linkuri sa sa incarci poze...poate se va rezolva si situatia asta..

 


Este primul sistem fara boxe, deci se poate si fara :D


Inseamna ca trebuie sa mai fie si altii in cazuri asemanatoare :twisted:


Lasand gluma la o parte, ce boxe folosesti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutater TJ.

Vad ca tot cu vechea iubire...Accuphase. Imi place ca esti fidel.

Boxele tot B&W?

 


Tot cu ele..805s cu standuri originale...(am uitat sa le trec in postul precedent)...asa cum am spus camera mea are 16mp cu inaltime 3m si orice standfloor am incercat a fost de prisos. 805 s-au auzit superior. De upgradat se upgradeaza colectia de cd-uri continuu..in sensul ca se mareste chiar daca criza a mai temperat unele apucatori audiofile de dependenta... :)


https://lh4.googleusercontent.com/-EMuuE0VatY4/UkEzY68nFlI/AAAAAAAAEpc/n0W667ugDeo/w1153-h865-no/IMGP3988.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Electronicele alea Accuphase merita ceva mai mult. Pacat ca n-ai spatiu mai mare sa pui niste boxe de podea adevarate

 


Acum depinde cum privesti lucrurile...Daca te intereseaza sunetul faci abstractie de marimea boxei si puterea amplifului (binenteles in stransa corelatie cu volumul camerei)...daca preferi ceva mare, dar cu sacrificarea sunetului poti avea...Personal am vazut sisteme cu boxe gigant bagate in camere de 20mp...Sincer nu stiam cum sa fug mai repede afara...


Orice sistem de top depaseste ca valoare pretul boxelor luat separat. Am vazut boxe de 25 mii euro cu amplif de 70 mii euro (pre+power). Asta insemna ca era sistem inegal? Nu, desigur.

La o camera normala de pana in 25 mp ajunge un aplif de 30-50w maxim si niste bookshelfuri...Acum sa nu crezi ca daca are 30w este ceva ieftin..Totul depinde de calitatea firmei ptr ca sunt amplifuri de cativa wati ce costa mult mai mult ca monstrii de sute de wati. Rafinamentul se plateste. ...Este ca si cum ai bea o sticla de vin vechi catifelat si robust fata de o naveta de vin Muscatel (otet). Vad ca mai nou tendinta pretului in zona bookshelf este de crestere...cateva exemple: 805D cam 5500 euro, Dynaudio contour C1 cam 7500 euro, Focal microutopia 10 mii euro...Wilson Duette 15 mii, Ayra C1 cam 10 mii..etc...Bine, aceste boxe se si aud de vis si nu iti recomand sa testezi cu vreun standfloor de duzina cam de 2-5 mii ca vei avea o surpriza negativa...Un standfloor bun care sa le bata pleaca cam de la 8000 in sus...si asta intr-o camera de la 30-35 mp in sus ca in camere mai mici vei avea un sunet superior cu un bookshelf...Sunt multe sisteme de care am ramas si eu surprins si le poti vedea...monoblocuri cat un bivol conectate la o pereche de bookshelfuri..., dar in camere mici...Omul a vrut un sunet rafinat, a vut bani etc..


Eu unul nu sunt adeptul nici celor care spun "imi iau un standfloor si ascult incet sa nu am uruieli in camera"...Stau sa ma intreb cum se asculta asta? stand culcat cu urechea lipita de difuzor?!

Pana la urma sunetul reprezinta vibratia aerului, ori daca un difuzor mare nu are cum sa "respire", apar distorsiuni, reverberatii etc...La mine o simpla apropiere cu 1-2 cm de perete amplifica basul pana la nivele maxim suportabile...

Nu sunt negativist in ceea ce priveste standfloorul...Am ascultat la un singur forumist de aici niste boxe standfloor mari care se incadrau perfect in camera foarte mare si foarte inalta..Este singurul ce necesita neaparat niste standflooruri mari in aceea camera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice sistem de top depaseste ca valoare pretul boxelor luat separat. Am vazut boxe de 25 mii euro cu amplif de 70 mii euro (pre+power). Asta insemna ca era sistem inegal? Nu, desigur.

 

Eu zic ca da.

Trebuie sa existe un echilibru.

Acele boxe limiteaza amplificarea. Daca ai pune niste boxe de 70 mii euro, sunetul s-ar schimba radical si ai vedea potentialul amplificarii, pt ca exista echilibru.

La fel si invers. Daca boxele erau de 70 de mii de euro si amplificarea de 30 de mii, boxele nu isi vor arata adevarata valoare. Si cand ai pune in spate o amplificare pe masura, ai vedea potentialul boxelor.


PS: ce sa fac cu o masina sport pe un drum de tara sau cu un monopost de Formula 1 pe o sosea nationala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm...pai sa o luam pe rand....


In calcul daca intra si sursa sau sursele (cd-player, piuckup, dac, trannport etc...cu siguranta chiar nu ai cum sa faci ca valoarea electronicelor sa fie egala cu cea a boxelor. Daca boxele au o valoare mai mare ca a sistemului, e mai mare dezechilibru decat invers cand boxele au valoare mai mica si sistemul mai mare.

Chestia ce o spui tu cu egalitatea nu prea ai cum sa o obtii...

MAi sus este sistemul lui MarianS....


Boxe = 25 mii euro

Power amplif cam 15 mii euro

Preu cam 20 mii euro

Sursa cam 16 mii euro...cabluri, rack etc...

Pai boxele ar avea o valoare foarte mica ca a sistemului...cu toate astea sunetul este foarte bun...

 

Daca boxele erau de 70 de mii de euro si amplificarea de 30 de mii, boxele nu isi vor arata adevarata valoare.Si cand ai pune in spate o amplificare pe masura, ai vedea potentialul boxelor.

 

Ce inseamna amplificare pe masura? Nu cadea in capcana ca niste boxe de 70 mii cer o amplificare tot de 70 de mii . Daca boxele acelea au o sensibilitate mai mare de 92db, poti folosi cu succes un SET de calitate de 10 mii euro ce are o putere de 10 wati de ex...


Sunt multe aspecte pe care audiofilul le are in vedre separat si chiar si unii producatori gandesc asa:


1) Audifilul in cautarea puterii absolute: Nu se multumeste nicodata cu miile de wati si mai vrea in plus cu toate ca nu foloseste decat 1%..Deviza lui este "o rezerva de putere in plus nu strica nicodata", numai ca problema ce il apasa este nemultumirea fata de sunetul existent fiind ferm convins ca numai puterea corecteaza sunetul.

De fapt amprenta marcii respective a sculelor trebuie schimbata adica sa caute alt brand care sa corespunda cu sunetul preferat de el si sa nu mai incerce noi "puteri" ce nu duc nicaieri...


2) Audiofilul constient ce se impaca cu situatia data: "daca primii wati se aud prost ce rost mai are sa mai cumpar alti wati in plus ca tot prost se va auzi". Este dupa parerea mea cel mai indreptatit.


3) Audiofilul entuziasmat de sistemul existent. Acesta poseda un amplif ieftin de 50w, niste boxe chinezesti obligatoriu de podea, un subwoofer cu o vaza cu flori deasupra, iar sursa este laptopul plin de virusi si mp3-uri si este extaziat de sunet nemaiscultand pana atunci un sistem de top. Cel putin ptr psihicul lui consider ca este bine starea de exaltare in care se afla...


3) Audiofilul purist: Foloseste SET-uri de cativa wati, boxe sensibile si neaparat preu pasiv fara alimentare ca sa nu altereze in nici un fel sunetul de la sursa. Asculta la volume mici in principal inregistrari minimaliste, fumeaza si isi savureaza paharul de vin cabernet...Categoria asta de audiofili este foarte documentata, citita, cunostiinte de muzica, inregistrari etc...


4) Audiofilul aflat mereu in cautarea marelui Graal (aici ma identific si eu). Cauta tot timpul noi modele de testare, face upgrade-uri...ce castiga cheltuie tot pe acest hobby si doar criza economica ii mai modifica comportamentul..Stie ca este tot timpul loc de mai bine si acest lucru il tine treaz pana la epuizare. Vorbeste la telefonul mobil enorm numai despre scule, dealeri si vizite la forumisti...

Bine macar ca nu am hobby masinile cum am niste colegi de birou faliti la propriu ce schimba modele de audi cu bmw si invers...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TJ, complici foarte mult lucrurile.


Parerea mea - si am ascultat sisteme ca nici nu le mai stiu numarul - este ca intre componentele unui sistem trebuie sa fie echilibru (adica componentele sa fie cam din aceeasi clasa, din aceeasi gama) - si sinergie (adica sa se potriveasca tonal). Nu mai intru in detalii, un audiofil intelege ce vreau sa spun. Am vazut sisteme in care cablurile - interconect, de boxe, de alimentare - din sistem depaseau, ca pret, intreg sistemul. In care cablurile de boxe depaseau, ca pret, boxele sau electronicele. Cum se spune - ca o regula generala: 10% din sistem. Dar...ma rog, pe banii lui fiecare cumpara ce doreste.


Eu nu m-am referit deloc la watii amplifului. Am prea multa experienta incat sa leg calitatea amplifului de puterea lui. De aceea eu am un amplif cu 30W pe canal - clasa A. Din cate stiu si al tau e clasa A. Si la fel, nu leg nici watii de pret. Exista amplifuri pe lampi, SE clasa A, doar cu doua lampi - cate una pe canal - care scoate doar 3-5 w si costa foarte mult.


Si inca ceva: cand zic aceeasi clasa sau gama, nu ma refer stric la pret, pt ca sistemul nu e rezultatul unor calcule matemetice sau contabile si nici al citirii specificatiilor tehnice.


Daca am un pick-up hi-end cu o doza de 1000 euro, pot sa-i pun un preu de doza de 100 euro? Sau daca am un pick-up de 100 euro, e normal sa-i pun un preu de doza de 1000 euro? E normal? Eu zic ca nu pentru ca este un dezechilibru intre componente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.