Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

Cu Dueventi totul e ok atata timp cat nu ridici volumul prea mult. Recunosc ca nu e cea mai buna potrivire. Din amplifurile pe care le am acasa cel mai bine se descurca Sony. Probabil la un moment dat voi face un upgrade si pe partea asta. Chiar asa, cu amplificatoarele modeste pe care le am la dispozitie , mie sunetul mi se pare foarte foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer ceva putere boxele acelea. L-am ascultat la Opensound și mi-au plăcut mult :) ( din toate punctele de vedere ) Și sunt incredibil de mari, nu ai zice dacă te uiți la poze. Cred că erau amplificate de Densen.


Mă bucur că le-ai tras în față binișor, mai ales ținând seama de cât de adânci sunt. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer ceva putere boxele acelea. L-am ascultat la Opensound și mi-au plăcut mult :) ( din toate punctele de vedere ) Și sunt incredibil de mari, nu ai zice dacă te uiți la poze. Cred că erau amplificate de Densen.


Mă bucur că le-ai tras în față binișor, mai ales ținând seama de cât de adânci sunt. :)

 

Boxele sunt mari si extrem de grele pentru un "bookshelf". Daca nu ma insel au aproape 70kg.


La o saptamana dupa ce le-am adus acasa sotia m-a rugat sa mut tot calabalacul din camera de auditie in dormitor si sa mut patul in camera de auditie pana la toamna fiindca vara in camera de auditie este mult mai racoare. Am acceptat cu mare parere de rau pentru ca noua camera e aproape patrata si are si multa sticla. Ideea e ca a fost foarte greu sa mut boxele., fiind si foarte mari si grele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boxele sunt mari si extrem de grele pentru un "bookshelf". Daca nu ma insel au aproape 70kg.

 

Mie nu mi s-au părut bookshelfuri :D Au doar aerul unor bookshelfuri :D ( am și eu poze de la audiție, scotocesc diseară prin ele și le postez ) În pliante și poze au un aspect normal, dar am rămas șocat când le-am văzut pe viu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boxele sunt mari si extrem de grele pentru un "bookshelf". Daca nu ma insel au aproape 70kg.

 

Mie nu mi s-au părut bookshelfuri :D Au doar aerul unor bookshelfuri :D ( am și eu poze de la audiție' date=' scotocesc diseară prin ele și le postez ) În pliante și poze au un aspect normal, dar am rămas șocat când le-am văzut pe viu ...[/quote']

 


He he. Daca nu sunt standfloor-uri si nu par bookshelf-uri, cred ca sunt cel mai aproape de niste standmount-uri.

Cat despre amplificare si sursa, cred ca o sa infloreasca si mai mult cu viitoarele upgrade-uri. Am vazut Vienna Acoustics

cablate pe la show-uri si expozitii cu Audioquest. Poate ar trebui sa faci o incercare si in sensul asta. Oricum, sa le stapanesti sanatos.

Toate VA sunt deosebite, iar Kiss-urile sunt si mai aparte. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boxele sunt mari si extrem de grele pentru un "bookshelf". Daca nu ma insel au aproape 70kg.

 

Mie nu mi s-au părut bookshelfuri :D Au doar aerul unor bookshelfuri :D ( am și eu poze de la audiție' date=' scotocesc diseară prin ele și le postez ) În pliante și poze au un aspect normal, dar am rămas șocat când le-am văzut pe viu ...[/quote']

 


He he. Daca nu sunt standfloor-uri si nu par bookshelf-uri, cred ca sunt cel mai aproape de niste standmount-uri.

Cat despre amplificare si sursa, cred ca o sa infloreasca si mai mult cu viitoarele upgrade-uri. Am vazut Vienna Acoustics

cablate pe la show-uri si expozitii cu Audioquest. Poate ar trebui sa faci o incercare si in sensul asta. Oricum, sa le stapanesti sanatos.

Toate VA sunt deosebite, iar Kiss-urile sunt si mai aparte. :)

 


In legatura cu celelalte upgrade-uri nu ma grabesc deloc. Dupa multe cautari si experimente sunt foarte multumit de cum suna sistemul meu si nu ma grabesc "sa ajung la destinatie".

Multumesc mult pentru cuvintele frumoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Sistemul meu, mai de om sarac...

pickup - Unitra G602C HiFi, doza originala MF-104, construit integral din componente NOS, in timpul liber;

amplificator solid state - Onkyo A-8820 (utilizat, in general, cu pickup-ul si iesirea de la PC);

amplificator all tube, 2x30W, doua intrari, construit integral de mine si utilizat pentru deck si CD player;

deck - Technics RS-B505

CD player - Marantz CD-42mkII;

boxe - de nevoie, pana oi reusi sa-mi cumpar sau sa-mi construiesc ceva stand floor;

cabluri ONYX 2025 by SOMMER, construite acasa cu mufe metalice RCA, jack 6.5mm

raftul e de imprumut..., mai trebuie sa-mi gasesc un tuner (ma gandesc la unul analogic) si sa-mi construiesc un preu pentru pickup.

DSCF15131.thumb.jpg.507e9b6556a3271af8047ce0c9c01540.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Triangle Genese Lyrr

Triangle 0.2.5 Subwoofer (doar pentru filme si concerte )

Jadis Orchestra Reference MKIII

Accuphase DP-67

Dune HD

Harman Kardon DMC-1000

Cabluri : Chord Signature Interconnect RCA , Unison Research Speaker Cable N5 , Chord Signature Digital , Chord Optical

DSCN1123.thumb.JPG.2eefd86d0ead653deb2493fb315a7322.JPG

DSCN1116.thumb.JPG.477031864f96ca4f40cc95a647b0ed09.JPG

DSCN1118.thumb.JPG.235fa648389c139e762add50e264f8fd.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.