Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

:lol: tare...

Pilgrim, electronicele au influenta mare, dar voicing-ul sau sunetul specific ramane, pentru ca tine si de constructia incintei nu doar de electronice.

Ideea e simpla din punctul meu de vedere: e usor sa faci niste boxe bune sa sune ca porcu', dar cand asculti acelasi brand si chiar aceleasi boxe pe mai multe sisteme si suna ca porcu' de fiecare data, atunci e greu de crezut ca vor suna vreodata altfel. Am un exemplu elocvent de boxe (nu-s italienesti) cu un pret de lista de ~50.000 euro pe care le-am ascultat de mai multe ori pe vreo 6 sisteme de top, branduri diferite, surse si amplificari de ~40-50.000 euro fiecare, erau si SS, si lampi si hibride . De fiecare data boxele respective au sunat groaznic. Sistemele erau facute de un meserias la care am ascultat si sisteme fabuloase, adica nu se pune problema ca nu stie. De asemenea, aceleasi electronice le-am ascultat si pe alte boxe si au fost ok. Sa mai spun ca nu eram singur la auditiile respective si parerile au fost cam aceleasi? Pai in cazul asta, zic eu ca pot sa affirm ca boxele respective sunt doar mobilier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toți se plâng de bas,un guru în viata, dl Mateescu, spunea ca liga suprema începe de la 12 inch, ce bas pot avea difuzoarele de 6..8 inch? Anemic,mai ales la mortăciuni de sub 86dB.

 

Pai si cati producatori fac incinte cu difuri de bas de minim 12" ? Si la ce preturi? Si ce electronice sa le dai?


Incinte cu difuri de 6" care nu au bas anemic sunt destule ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai bun' date=' si producatorul nu a observat asta ? Si cine le cumpara ?[/quote']

 

Buna observatie. Adica aia sunt afoni? Nu fac teste?

 

Aaaa, acum am inteles. Corect, toate boxele suna bine pentru ca producatorii nu sunt afoni. Are logica. :roll:

Sa mai scriu a 245 oara ca e vorba de subiectivitate?

De fapt cred ca in general toate masinile sunt bune pentru ca producatorii sunt si soferi, toate mancarurile sant gustoase pentru ca producatorii au si papile gustative, toate filmele sunt de Oscar pentru ca producatorii au ochi si vad etc. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, acum am inteles. Corect, toate boxele suna bine pentru ca producatorii nu sunt afoni. Are logica. :roll:

Sa mai scriu a 245 oara ca e vorba de subiectivitate?

 

Poti sa spui si a mia oara... ;)

E corect sa spui: brandul X face boxe care mie nu-mi plac, nu sunt pe gustul meu. Cand spui: brandul X face boxe de kkt, e altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci totul tine de semantica, nu e corect sa spun "parere personala" trebuie sa spun "mie nu-mi plac" sau "nu sunt pe gustul meu", de parca nu e logic ca vorbesc despre preferintele mele. :mrgreen:

Pilgrim, ca de obicei: you won! Apetenta ta pentru contrazicere o intrece pe a mea.

Sa lasam pozele sa vorbeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa minunatiil evazute aici, timid, adaug si eu sistemul meu.

Nou.


Project Debut III tunat. Doza Ortofon 2M Red

YAMAHA CD-S2100

YAMAHA A-S2100

DYNAUDIO Excite X32[/size]


Cabluri boxe by Iura

XLR Wirewolrd Oasis5


Si un CHORD SPM 800B care sta in cutie!


Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

amplificator: yba heritage 100

cd player: marantz cd 60 modificat nos

boxe: cabasse java mc 40

cabluri: human înafară de cablul de boxe (han den hul skyline)

întrucât camera de audiţie este cam pătrată (4 pe 4 metri) am încercat nişte tratamente acustice. colţurile din spatele boxelor le-am umplut aproape până sus cu vată minerală bazaltică tăiată triunghiuri. în spatele locului de audiţie, două difusere qrd. urmează un upgrade la sursă, bineînţeles, după rodajul amplificatorului şi pe ascultate.

P1200610.thumb.JPG.ab9520a1b1de57dcfa0cc79adff694cc.JPGP1200611.thumb.JPG.9065fb2ce9f8b8ee7b5a22a2ff9660b1.JPGP1200614.thumb.JPG.fa872dd82727d656f6acac034c01ac9e.JPGP1200608.thumb.JPG.5eccde27ecfbd29641bc0627f919e033.JPGP1200615.thumb.JPG.05171f967c4e4177f26b387b5202cea5.JPG

P1200612.thumb.JPG.cc6afab86fa0fa4efe152ed8c4af1b47.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci. la vitrină m-am gandit şi eu de mai multe ori, chiar să o scot de tot, aşa cum am făcut cu restul bibliotecii care avea uşi peste tot, singura deschidere fiind cea de pe mijloc. nu se vede în poza dar sticla aia nu e dreaptă, e rotunjită. teoretic ar trebui să funcţioneze tot ca un soi de difuzer. distanţa de la perete la boxe (tweeter) este de 1.20 metri şi mă gândesc că ajunge. e adevărat că biblioteca mai micşorează un pic distanţa asta dar tot rămân vreo 95 de cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.