Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

...na ca am facut-o si p'asta! neintentionat dealtfel... vroiam niste boxe mai capabile... s-a intamplat sa gasesc un sunet foarte bun, care sa imi "gaghile urechea in mod placut", cu un setup full Naim (vorba unui amic "visul meu de mic copil" ;) )


Naim NAC-N 172 xs - streaming preamp

Naim NAP200DR - power amp

Naim Ovator S-400 - incinte

Naim NACA5 - cablu boxe

Chord - alimentare


surprinzator ca micile "faulturi" de la generatiile mai vechi de electronice si boxe, nu se mai regasesc la noua generatie, dar in acelasi timp s-a pastrat acel timing extraordinar, si viteza fara de care consider ca nu se poate asculta muzica "a la longo"...

maiam de ripuit niste (multe) sunte de cd-uri personale, plus ce voi mai imprumuta de pe la amici... adica TREABA nene, nu gluma!


momentan doar poza asta o am... care nu e prea stralucita... o sa incerc sa mai pun si altele, boxele Ovator sunt chiar foarte foarte elegante, cam ca un Aston Martin decapotabil privit la un apus de soare mediteranean, cu un pahar de cointreau in mana si cu o dama buna langa 8-)

WP_20150705_18_30_36_Pro.thumb.jpg.f1e97a48f97bc2c8df2d93387d67784c.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...na ca am facut-o si p'asta! neintentionat dealtfel... vroiam niste boxe mai capabile... s-a intamplat sa gasesc un sunet foarte bun, care sa imi "gaghile urechea in mod placut", cu un setup full Naim (vorba unui amic "visul meu de mic copil" ;) )


Naim NAC-N 172 xs - streaming preamp

Naim NAP200DR - power amp

Naim Ovator S-400 - incinte

Naim NACA5 - cablu boxe

Chord - alimentare


surprinzator ca micile "faulturi" de la generatiile mai vechi de electronice si boxe, nu se mai regasesc la noua generatie, dar in acelasi timp s-a pastrat acel timing extraordinar, si viteza fara de care consider ca nu se poate asculta muzica "a la longo"...

maiam de ripuit niste (multe) sunte de cd-uri personale, plus ce voi mai imprumuta de pe la amici... adica TREABA nene, nu gluma!


momentan doar poza asta o am... care nu e prea stralucita... o sa incerc sa mai pun si altele, boxele Ovator sunt chiar foarte foarte elegante, cam ca un Aston Martin decapotabil privit la un apus de soare mediteranean, cu un pahar de cointreau in mana si cu o dama buna langa 8-)

 



Betonnnnn !!!!!


Sa-ti traisca Naimurile si sa le asculti multi ani de acum inainte !!! :clap::clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam Doru!

chiar nu a fost planificat... am evitat Naim in ultimii ani fiindca nu prea mai pun accent pe sursele clasice, au facut foarte mult development pe streaming si USB asincron, si vechea gama de cdp-uri s-a mai subtiat...

am tot cautat niste boxe mai capabile, cum am zis, am simtit limitarea de la vechile Martin Logan motion 20, dealtfel boxe bune in bugetul lor, ca si pe astea le-am ales pe spranceana la vremea respectiva...


nu stiu insa cine a zis, a zis cineva odata pe un forum de la noi, ca incinta buna incepe de pe la 5k in sus, si oricum, incinte sunt numai cele de podea, restul sunt niste cutii... in lumina ultimei cercetari, unde am avut o perioada de cateva saptamani de teste destul de intense (uneori cu sesiuni cu Jack pana tarziu in noapte, ca un vremurile bune - Dinica stie ;) ) a rezultat ca un optim de progres ar fi acest setup cu 172/200DR/Ovator s400 la barbotaj cu aceleasi electronice si Revel 206...


e drept cu 206 mai economiseam niste firfirei, insa personal am preferat net sunetul boxei Naim fata de cel al americancelor...

chestie de gust... am o mai buna neutralitate, plus viteza aceea fantastica de Naim.

pai cand auzi o percutie sau o toba pe boxele si electronicele astea, ai senzatia ca pana acum ai auzit numai pliciuri de muste! :lol: pt mine conteaza foarte mult acest aspect...


Naim au avansat FOARTE mult in ultimii ani, si ca tehnologie si ca sunet si ca ... orice. sunt probabil cei mai carismatici din lumea hifi-hiend, si partea buna e ca , vorba aia, au cu ce!!!


BTW, au upgradat si ultima veriga "slaba" din portofoliu: power-amp-urile.

am facut niste comparatii si listening sessions intensive cand au ajuns noile 200DR si 250DR, si le stiu foarte bine pe cele vechi, le-am "violat" acasa ani in sir (pervers ce sunt :lol: ), si concluzia e ca exista un serios improvement dpdv sunet la noile powere DR, drept urmare mi-a picat cu tronc acest nou NAP200DR (cu marele risc ca Jack sa ma injure ca ii iau "prajitura" abia scoasa din cuptor si pusa in vitrina :lol:) . "mariajul" lui 200DR cu Ovator-s400 este, dupa gustul meu, de zile mari, asa ca... urmarea a venit firesc, ca in telenovelele sud-americane... :roll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa le asculti multi ani de acum inainte !!! :clap::clap:

 

Doru' date=' vezi ca asta nu e urare de bine!!! cel putin nu in cazul meu... cum adica multi ani??? pai la mine timpul trece in luni, in ani e deja o alta era :lol:[/quote']

 


Atunci 6 luni trebuie sa-ti fie suficient :lol::lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..catalinmetal :..nu stiu insa cine a zis, a zis cineva odata pe un forum de la noi, ca incinta buna incepe de pe la 5k in sus, si oricum, incinte sunt numai cele de podea, restul sunt niste cutii...

 

Este vb. de magistrul Momolo, 'nealui a scris de vreo doua ori, ca boxele bune incep de la 10.000 de euro in sus..poate cele de 5.000, incep sa 'urneasca' sunetul bun.. :)

Bleah, momolo.....10.000 euroi...iar altii n au ce manca...... scuze de off topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu el a zis... dar oare... mai traieste?? :lol:

 


Se pare ca doar pe forumul personal unde este "REGE". :twisted:

......oricum nu merita a fi bagat in seama..hai sa revenim la oile noastre

Din anumite motive personale, am fost nevoit sa renunt la sistemul meu, iar dupa cateva luni fara muzica, doar munca, mi am incropit un mic sistem hifi entry

Boxe Dali zensor 3, urmeaza sper in curand upgrade la ikon 2 Mk2

Amplif HK680

Dac IFI nano Idsd

interconect Cablu Sonorous

sursa HTPC Thermaltake DH 101

Stiu ca este un sistem slab... dar deocamdata atat sa putut.

Oricum sunetul este peste asteptari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimele zile am modificat radical sistemul meu.


Practic "noul sistem audio" este format din:-


- Sim Audio Moon Andromeda

- Preamplificator Mark Levinson No. 326S

- Final Mark levinson No. 532H

- Boxe PIEGA Classic 80.2

- Cabluri boxe Neotech Sahara

- Cabluri alimentare Siltech Ruby Hill G7, Ruby Mountain

- Interconnect Siltech Snow Lake si Neotech (Jack stie :D ) balansate

 


Trebuie sa fii acolo ca sa-ti dai seama cum suna respectivul sistem.

Este ceva de vis.

M-as mai juca extrem de putin cu pozitionarea boxelor dar SUNETUL este acolo - mare pacat de cei care nu il pot auzi.

:clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut şi eu ieri ocazia să ascult noul sistem al lui Marian, pe care şi l-a alcătuit cu ajutorul vrăjitorului Jack (un adevărat alchimist al sunetului, ce atinge - transformă în aur).

A fost o experienţă eveniment, sunetul fiind absolut uluitor uneori, nu am mai auzit aşa o combinaţie de forţă şi delicateţe în acelaşi timp. Am trecut prin toate, de la Simfonia a 9a şi Korsakov la Anathema şi Queensryche. La multe pasaje derulam înapoi şi reascultam pentru că nu-mi venea să cred urechilor. La pasajele de vioară simţeai textura corzii de vioară în aer, parcă îţi venea să o atingi. Era practic atât o experienţă audio, când şi una vizuală. Mi se facea pielea de gaina. Nu ştiu ce-au făcut Marian şi Jack acolo dar consider că acel sistem trebuie cunoscut şi trecut în manuale ca referinţă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@catalinmetal, poza este arsa pt ca este facuta cu lumina in fata, NICIODATA nu se fac poze cu lumina din fata, in cel mai rau caz cu lumina laterala, dar si aici iti trebuie un blitz dedicat indreptat catre lumina......, care sa stopeze lumina reflectata in obiectiv. Cele mai reusite poze se fac cu lumina din spate.....incearca una cu perdeaua trasa si lumina aprinsa...sau macar aprinde lumina. scuze pt post. Ai niste boxe de invidiat, e pacat pt ele sa nu se vada bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut de acord cu cele de mai sus, sistemul lui Marian este F A N T A S T I C greu de descris in cuvinte emotia care te cuprinde cind asculti pe el, cum spun unii "muzica la conserva" Daca doar te uiti la ce e acolo nu te gindesti decit ca va fi doar forta bruta si atita tot, ei bine nu, poate fi puternic, delicat, precis si suav, toate in acelasi timp. Circotasul circotasului sa fi si nu ai ce sa reprosezi (sunetului, designul electronicelor e cam anost ca sa bag totusi o strimba).

Indiferent de gen reuseste sa ofere bucuria de a asculta muzica, de a descoperii amanunte pe care nu le-ai observat, asa cum bine a punctat Andi, o experienta aproape nu numai sonora. Am ascultat Don Jovanni si pur si simplu puteai urmari deplasarea personajelor pe scena, am ascultat Scheherazada (Chicago Symphony Orchestra dirijata Fritz Reiner din 1960) si parca era muzica sferelor celeste, chiar si cele mai grele metale sunau perfect, fara a se amesteca instrumentele si fara a acoperii vocile, am mai remarcat la fel cit de bine reproducea vocea foarte deosebita a unei cintarete de jazz (nu am retinut din pacate inregistrarea) o voce ce ar fi generat sibilante pe multe alte sisteme.

Inteleg ca Jack ar fi bibilit cu mare grije sistemul, i-a iesit perfect si de data asta, :clap: probabil totusi ca a apelat la descintece sau woodoo ca altfel nu se explica :)

Felicitari Marian, multumim de ospitalitate si la cit mai multe auditii placute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Inteleg ca Jack ar fi bibilit cu mare grije sistemul, i-a iesit perfect si de data asta, :clap: probabil totusi ca a apelat la descintece sau woodoo ca altfel nu se explica :)

Felicitari Marian, multumim de ospitalitate si la cit mai multe auditii placute.

 

Din cate il cunosc eu pe Jack woodoo la el inseamna sa munceasca pana in zori de zi. Este in stare sa bibileasca un sistem luni de zile doar pentru a mai stoarce 1% performanta. Are o rabdare de fier si o dorinta extraordinara de a atinge perfectiunea. :clap:

Marian, cred ca o sa ma invit si eu pe la tine. Vorbim la telefon. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@catalinmetal, poza este arsa pt ca este facuta cu lumina in fata, NICIODATA nu se fac poze cu lumina din fata, in cel mai rau caz cu lumina laterala, dar si aici iti trebuie un blitz dedicat indreptat catre lumina......, care sa stopeze lumina reflectata in obiectiv. Cele mai reusite poze se fac cu lumina din spate.....incearca una cu perdeaua trasa si lumina aprinsa...sau macar aprinde lumina. scuze pt post. Ai niste boxe de invidiat, e pacat pt ele sa nu se vada bine.

 

...pai tu crezi ca eu am mai avut timp de poze?

MUZICA, nene, la concentratie maximala!

uite aici poze cu S400...


https://www.naimaudio.com/product/ovator-s-400


ale mele sunt wenge...sa-mi traiasca!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@catalinmetal' date=' poza este arsa pt ca este facuta cu lumina in fata, NICIODATA nu se fac poze cu lumina din fata, in cel mai rau caz cu lumina laterala, dar si aici iti trebuie un blitz dedicat indreptat catre lumina......, care sa stopeze lumina reflectata in obiectiv. Cele mai reusite poze se fac cu lumina din spate.....incearca una cu perdeaua trasa si lumina aprinsa...sau macar aprinde lumina. scuze pt post. Ai niste boxe de invidiat, e pacat pt ele sa nu se vada bine.[/quote']

 

...pai tu crezi ca eu am mai avut timp de poze?

MUZICA, nene, la concentratie maximala!

uite aici poze cu S400...


https://www.naimaudio.com/product/ovator-s-400


ale mele sunt wenge...sa-mi traiasca!!!

Daaa, normal,cu asa scule nu ti mai arde de poze... faine.Sa le stapanesti sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata am avut de lucru, am facut modificari in camera pentru a obtine mai mult spatiu. Am renuntat la biroul clasic in favoarea unui birou rabatabil de la Ikea si am pus sistemul audio pe lungul camerei.

In sfarsit am ajuns sa trag si priza separat din tablou pentru sistemul audio, cablu cupru de 2.5mm cu priza Legrand.

Urmeaza tratamentul acustic al camerei si cat mai multa muzica.

 

Un tablou care ascunde un panou de HD Foam si usa capitonata si lucrurile arata si suna mai bine.

">http://https://youtu.be/sVzvRsl4rEM

A1.thumb.JPG.2d7eb220a3f02c36bcdc71e9e4d7a04a.JPG

A2.thumb.JPG.102c9f4a04a3f468b7bb702b4169268b.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daaa, normal,cu asa scule nu ti mai arde de poze... faine.Sa le stapanesti sanatos

 

ieri mi-am instalat pe tel app de la Naim n-stream, pt control remote pt 172... e scary feelingul de a avea la un click distanta toata muzica din dotare...

nici nu stiam ce sa ascult... eu sunt obisnuit cu tipicul de "plasticar"... ma duc la raft, imi aleg cd-ul, il bag in tray, inchid, ma asez si "play"... e cam ca la tutungii... o intreaga sarabanda de gesturi.

acum 2-3 clickuri pe tel si gata, ascultam altceva... adica TOTAL altceva!

e si bine, e si rau...

pe vremuri, cand puneai un vinil, il ascultai pana la capat... sau macar pana la capatul primei parti. apoi cu cd-urile, a venit treaba cu next... dar macar aveai albumul palpabil si daca tot te ridicai sa-l scoti din raft si sa il bagi in tray, mai ca-l ascultai pe tot...

acum... ciuciu! next, next, pana te ia capul :lol: va trebui sa imi impun un mod de lucru ca sa inteleg si eu ceva din streaming si din sistemul asta :crazy:

dar vorba unui amic, era mai bine cu caruta sau e mai bine cu masina? caruta era mai "naturala"... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

115 cm fata de peretii laterali masurat de la tweeter, 215 cm fata de peretele din spate masurat de la tweeter, camera are 42 m2.

Dimensiuni & masuratorile se mai gasesc cred ca pe topicul 'pozitionare sistem...'

Sistemul nu este nou, in varianta aceasta il am de 1 an de zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert, stai că tocmai m-am adunat de pe jos! Electra ! !!

Şi felicitări pentru camera de un bun gust desăvârşit. Ai unul dintre cele mai frumoase spaţii de audiţie pe care le-am văzut pe acest forum! Exact aşa ceva îmi doresc şi eu. Cred că te voi copia la aranjament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.