Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...

Sistemul acesta e compus din:


Amplificare 2 x mono emotiva xpa-1


Pre: Audiolab 8000Q


Sursa: Pickup AT ATP120, CD sony CDP-X77ES, DAC forte audio model 50.


Boxe: Dynaudio Focus 220 MK II


Lampile le am la birou imperecheate cu Spendor SA 1, biroul are 9mp si se potrivesc de minune.


Mai lucrez la pozitionare, insa si asa sunetul este unul foarte bun, deja dorm mai putin noaptea......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi colegi sa va prezint si eu sistemul meu de nunti, botezuri si cumetrii:


Casa moara fetilii, sa ma laud si yo.


Folosit cu maxima decenta in camera "magenta" :)


Sursa: Vincent CD S1

Amplificator : Simaudio Moon I-1

Boxe: Opera Callas Diva

Cablu boxe : Dali Python

Interconect : Black Rhodium Prelude

 

[attachment=0]IMG_1529.JPG[/attachment]

 

Se vor muta in living, care este in curs de "faurire" pe placi de marmura si distanta considerabila fata de pereti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa indelungi schimbari incepute anul trecut, m-am metamorfozat din cascofil si trancotar in aproape audiofil. Mai sunt unele altele de completat: stand-uri boxe, rack, etc. Ar mai fi, de ex un pick-up si un NAS, momentan merg pe un hdd conectat pe usb la un router wifi care stie sa faca si nas, insa doar un disk si mi-e teama sa nu crape ... Dar sa ne buucuram de ce avem:

- amplif: Opera Consonance a100-linear

- CD transport: Kenwood DP-X9010

- dac: Matrix X-sabre

- net streamer: SOtM sMS-100

- amplif casti: beyerdynamic A1

- casti: Sennheiser HD 545 reference

- boxe: Wharfedale Jade 3 - 3 cai inchise

- dap: fiio x7

- casti: Sennheiser IE80 si Audiotehnika CKS90

image.thumb.jpeg.49aecbb05339e34af1897428aa0572eb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ascultat in wk boxele Avance Labs modificate, tw Usher 9950, bass ScanSpeak 18W/8542-08, filtre si masuratori Ahegyes. Le-am ascultat in comparatie cu Dynaudio Focus 220. O mare bucurie, suna incredibil de bine boxele astea. Mai ales in comparatie 1:1 cu boxe care au cat de cat pretentii in redarea sunetului.


Prima impresie: scena mai buna, muzica era mai spatial redata, mai mult detaliu, surprinzator bass mai bun. Foarte ciudat cum acele bookshelf-ri au bass mai mult decat acele dynaudio. Posibil din cauza ca am in fata boxelor cele doua canapele care probabil atenueaza bass-ul.

5acfb1e78f607_WP_20160314_09_21_17_Pro(1).thumb.jpg.096550d3c140147fac135a04fe72542f.jpg

WP_20160314_09_21_44_Pro.thumb.jpg.88182020f74b2e6e4830fc89cd3bf10f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ascultat in wk boxele Avance Labs modificate, tw Usher 9950, bass ScanSpeak 18W/8542-08, filtre si masuratori Ahegyes. Le-am ascultat in comparatie cu Dynaudio Focus 220. O mare bucurie, suna incredibil de bine boxele astea. Mai ales in comparatie 1:1 cu boxe care au cat de cat pretentii in redarea sunetului.


Prima impresie: scena mai buna, muzica era mai spatial redata, mai mult detaliu, surprinzator bass mai bun. Foarte ciudat cum acele bookshelf-ri au bass mai mult decat acele dynaudio. Posibil din cauza ca am in fata boxelor cele doua canapele care probabil atenueaza bass-ul.

 


Difuzoarele daca sunt bune , suna , in cazul de fata putem spune ca sunt bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece am realizat in sfirsit ca meseriasii nu or sa mai vina niciodata sa termine ce au inceput si apartamentul va fi in stadiul renovare pina cind o sa se darime blocul si nu o sa mai reusesc sa pun sculele la locul lor niciodata m-am reorientat


- amplificator Burson HA 160 D, ultima achizitie

- casti SHARP HP-400H

- surse alternative, ca nu am loc sa le pun pe acel dulap pick-up Audio-Technica AT-LP5 sau CD Player Xindak Muse 2.0 08 Edition

- cabluri Viobio


Va las sa va delectati cu poza :(

room.thumb.jpg.7816bcc956578b5f6719d66ade9075c9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, doar ca a trebuit sa demontez sistemul si sa dezafectez doua debarale, acum casa arata a santier in lucru, de abia am loc sa dorm, pina si pisicile circula cu greutate prin casa :) , sculele sint dosite iar rack-ul sub un morman imens de boarfe.

Alegerile sint de fapt de vina, au inceput concomitent reabilitarea in toate blocurile si fabricile de termopane nu mai fac fata, asa ca lucrul stagneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba as zice ca sint negre decit oglinda :lol: E o colectie mica, multe vechituri, parte mostenite, parte care mi-au apartinut cind eram tinar ficior (eram fala placilor) pare cumparate de prin anticariate. Chiar daca zgomotul e sesizabil tot imi place cum se aude.

Ce nu prea pricep eu este ca desi castile au o impedanta scazuta iar SPL-ul ar fi de 100dB, trebuie sa le conectez la iesirea High Gain, daca le pun la Low Gain trebuie sa ma duc cu volumul la maxim ca sa ascult la volum foarte moderat. :?:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

E al tau si e vremelnic.

 

Dupa ce intr-un an am schimbat/trecut prin:


3 perechi de incinte' date='

3 amplificatoare,

3 cd-playere,

2 dac-uri,

2 pick-up-uri


nu mai vreau sa fie vremelnic. Acum sunt foarte multumit de modul in care sistemul canta. Zic ca imi este "[i']rusine[/i]" deoarece de al amplificator de firma nou am trecut la diy. De la incinte noi am trecut la incinte care au 40 de ani vechime :oops: . Dac-ul a ramas de actualitate, s-a schimbat doar gama de pret. Cd-player nu mai am deocamdata.

Prejudecatile pe care le afiseaza unii ma fac nu postez sistemul. Este pe undeva si o urma de ironie. 8-)


+1 ! :thumbup:

Ma recunosc 100% in cele afirmate de tine.

Doar ca numarul de schimbari e ceva mai mare, am pastrat unul din cd-playere (de DAC nici nu vreau sa aud) iar boxele mele au 47 de ani vechime. In rest...copy-paste.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.