Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

Silviule, vezi ca Air Wick-ul ala din priza da paraziti, strica sunetul :ugeek:


In alta ordine de idei, ti-am mai spus ca incintele sunt fix in mijlocul camerei, nu stiu cum suna dar cred ca poti gasi o pozitie mai buna.

 

Momentan in pozitia asta sunt multumit cu sunetul, o sa mai testez insa mai incolo sa ma plictisesc putin. Momentan ma delectez cu muzica. Mirositorul e temporar, sta f putin in priza, asa s-a nimerit la poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum e altceva, emotiva au fost demult, acum am alte referinte.......

 

Fara dorinta de cearta...Am remarcat ca boxele Triangle sunt la vanzare. Asta pentru ca sunt intr-un anunt promovat. Nu urmaresc piata audioweb.

In anii acestea de cand tot schimbi sisteme mai bine strangeai bani intr-un cont, apoi cumparai niste boxe bune cu pret de lista de peste 5-6 k euro. In timp si cu rabadare gaseai electronicele potrivite. My 2 cents. :think:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan nu simt nevoia de boxe mai scumpe, sunetul e bun, ma bucur de muzica. Am luat Triangle întâmplător la un schimb si in acea seara le am pus la vânzare, aveam in sistem Piega p4l. Dupa cateva auditii in comparatie, mi am dat seama ca îmi plac mai mult Triangle însă le trebuie putere, doar cu Cyrus + Psxr erau stridente. Acum exista control bun in toata gama si muzica are viata, rafinament si corp. In momentul de fata orice scot din sistem se simte in minus. Am lăsat anuntul la vânzare ca e promovat si pot pune altceva in loc daca vreau. Altea sunt boxe f interesante constructiv. Media este mid-bass cu con si suspensie din hârtie si bass reflex pe spate. Bass ul de jos are bassreflex pe fata. Integrarea medie tw este f buna, imaginea stereo la fel. Media este completa, canta cred de undeva de sub 100hz. Sunt 2,5 cai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Adame, urca poze cu sistemul si mai apoi tasteaza ca te-ai intors. Ce sistem? Sa vada si ochii nostri din cap.

Umbla un zvon prin targ despre niste schimbari prin sistemele unora dintre colegii de forum. Cica Accuphase a intrat in casa. Ce sunteti asa de secretosi bre?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rackul nu il vand, poate voi face o surpriza placuta celui care are intentii serioase de a lua tot "calabalacul"...

nu stau in tacere, o sa ma orientez spre altceva, probabil (mult) mai ieftin, o vreme, ca mai am niste datorii. dupa aceea, voi vedea.

boxele sunt intr-adevar deosebite, in avalansa de mainstream sigur ies in evidenta, si ca look/feel, si ca sunet.

oricum, pt cine gusta sunetul de casa Naim, acest setup este un best-buy. se poate si mai bine, insa trebuie decartat cel putin dublu...


Restul mesajului editat de Adam.


Motiv off topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Printr-un bun prieten care acuma studiază orga clasică la Paris am făcut o achiziție nouă: cabasse sloop de prin 1979. Eram curios pe de o parte cum sună boxele cabasse mai vechi. Apoi, având amplificator pe tuburi m-a tentat și faptul că au o sensibilitate mai ridicată, 94 db. În plus, vreau să le folosesc într-o sală adiacentă proaspăt amenajată în care mă mai întâlnesc cu tinerimea din urbe să mai stricăm o vorbă și să mai ascultăm o muzică bună. Incintele sunt pe compresie, aștept să mă mai obișnuiesc cu basul, dar oricum sună nesperat de bine pentru vârsta lor și pentru cât am investit în ele. Astea sunt.

DSCF7837.thumb.JPG.733a5e8ef688f3d0eb3dae90f4808bed.JPG

DSCF7838.thumb.JPG.2bd629353b754bfecab1e1b238f2cad1.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, și franțuzul, din curtoazie mi-a trimis ceva discuri de vinil care lui nu îi mai trebuiau și pe care le avea și în duplicat. Numa niște "gunoaie" de la deutsche gramophon, teldec si archiv cantate de niște "amărâți". Să-i dea Dumnezeu sănătate. Și astea nu sunt decât o parte.

DSCF7839.thumb.JPG.8d2bd66a35a5bf626b62e075b915397b.JPG

DSCF7840.thumb.JPG.f1bc7d2c8e402a3a7203c84fd9bc86d7.JPG

DSCF7841.thumb.JPG.436954e8c48d6e1b66da8f13321b58d8.JPG

DSCF7842.thumb.JPG.54c47e69d895cc09cad6c0720e087c12.JPG

DSCF7844.thumb.JPG.0b255fdf544f9d8b8a948f5220376439.JPG

DSCF7846.thumb.JPG.95c7978a5dba6ed791d54333a18eeb1e.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu le-am ascultat prea mult că le-am primit abia joi seară și zilele care au urmat au fost zile "de foc". Așa, la o primă vedere, genul lor preferat mi se pare a fi muzica clasică. Sunt ceva mai "calde" decât seriile mai noi. Pentru jazz prefer java mc 40.

Până acuma nu am apucat să văd decât coperțile discurilor așa că zilele următoare trebuie să repun pick-upul pe poziție să mă delectez un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printr-un bun prieten care acuma studiază orga clasică la Paris am făcut o achiziție nouă: cabasse sloop de prin 1979. Eram curios pe de o parte cum sună boxele cabasse mai vechi. Apoi, având amplificator pe tuburi m-a tentat și faptul că au o sensibilitate mai ridicată, 94 db. În plus, vreau să le folosesc într-o sală adiacentă proaspăt amenajată în care mă mai întâlnesc cu tinerimea din urbe să mai stricăm o vorbă și să mai ascultăm o muzică bună. Incintele sunt pe compresie, aștept să mă mai obișnuiesc cu basul, dar oricum sună nesperat de bine pentru vârsta lor și pentru cât am investit în ele. Astea sunt.

 

Cu timpul vei realiza precizia si capabilitatea de a reproduce note muzicale foarte grave caracteristica incintelor pe compresie.


Welcome to the club (vezi semnatura mea).


Claudiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.