Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

Bine ai venit in club, sa-l stapinesti sanatos :) Ai grije, in cazul meu cel putin, doza nu era corect aliniata daca nu ai verificat deja ar fi bine sa o faci mai ales ca astia sint baieti finuti si dau si protractor la pachet.

Iti recomand sa iei si puck-ul https://www.avstore.ro/accesorii-audio/audio-technica-stabilizator/


Auditii placute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Year: 1983–1986 Category: Sound/Video Recorder and/or Player

Semiconductors (the count is only for transistors) Semiconductors present.

Wave bands - without

Details Record Player (not changer)

Power type and voltage Alternating Current supply (AC) / 220 Volt

Loudspeaker - For headphones or amp.

Power out

from Radiomuseum.org Model: HC43 - Tesla; Praha, Bratislava etc.


Am vazut si eu ca sunt destul de multe, poate sunt unele care au stat pe post de bibelou. Unde pot gasi curea pentru el? Am vazut ca este una patrata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Wow...receptorul Digi pe platforma cu spike-uri si resonance controler deasupra. Foarte sofisticat :) Glumeam, dar acum o intrebare serioasa, de ce tii doua seturi de boxe care par destul de asemanatoare la prima vedere ? Sistemul arata foarte bine, felicitari :thumbup:

Boxele sunt doua perechi in acelasi spatiu doar provizoriu...urmeaza un upgrade sau se vinde o pereche(???).Platforma cu spike-uri aramas de la dac-ul Benchmark :lol: ....Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Acuma, depinde si ce se intelege prin high end. Ca ce e high end azi, maine va fi trancota. Asta apropos de discutia de ieri cu playerele vintage.

Acele Onkyo nu erau chiar high end nici la lansare, dar nici chiar entry level nu se poate spune ca erau. Erau mai mult middle level cu ceva pretentii de high end. Am avut si eu acel player. Foarte bine construit. Sertarele alea metalice de la Onkyo chiar lasa senzatie de high end. Sunt multe playere actuale considerate high end, desi au sertar din cel mai ordinar plastic si mecanism tot din plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu noutati consistente despre sistemul meu, dupa multe rataciri si cautari, in final cu folos.


O scurta istorie se cuvine, acum, cand am atins un punct maxim al cautarilor mele: am plecat in alcatuirea unui sistem de la o cerinta pentru sunet de calitate pe muzica clasica, o cerinta greu de atins. La acel moment nu stiam in ce m-am bagat, mai ales ca eram purtat de conversatiile si parerile de pe internet in special pentru sistemele actuale. Am insistat in acesta directie, pana cand, cumparand niste boxe bune ca pret, insa puse in valoare de un amp de 3-4x ori mai scump. Desigur ca nu a durat mult si am inceput sa caut o alternativa pt acel amp, iar din acest punct am intrat intr-o zona riscanta si fara prea multe garantii, in afara de urechile din dotare si avand in minte sunetul natural al muzicii clasice din concertele neamplificate. Ei bine, am ascultat lampi, iar aici am avut noroc pt ca am avut acces la o constructie deosebita, respectiv SET (clasa A). Decizia a fost imediata, asta este ceea ce-mi doresc, iar alegerea a fost pe masura aprecierii personale, mai putin internet.


O alta directie pe care am urmat-o, a fost catre boxe bazate pe hornuri, doar un model am ascultat, insa cu ceva lipsuri, dar suficient sa ma faca sa indragesc aceasta constructie.


Si acum piesa finala, cireasa de pe tort, m-am riscat cu o pereche de Pioneer CS-801. De ce spun asta, pentru ca imaginea sunetului acestor boxe construita in mintea mea nu s-a potrivit deloc cu ceea ce am ascultat la fostul proprietar. M-am incapatanat si am venit cu "borcanele" mele, mult mai bine, insa lipsea ceva: prezenta scenica, detaliile, dinamica, specifice acestor hornuri. Cu toate acestea am plecat cu ele acasa, unde dupa 5-6 ore de ascultat la volum de 1-3 wati, am reusit sa aud ce trebuie. Si inca ascult, fiind impresionat de naturaletea sunetului, prezenta scenica si mai ales modul inca ies sunetele medii din horn. Aseara, am pus cd dupa cd, efectiv enervat, cautand detaliile cu ardoare, acum sunt pur si simplu uimit de ce ascult.


Ma opresc aici, revin in curand cu impresii.

image.jpeg.7f8fefed67f728004adb90040733580e.jpeg

image.jpeg.de9bc63b374b30c525cf28b3bb3f53e6.jpeg

image.thumb.jpeg.611041460ed2a73d289958a4fb173533.jpeg

image.thumb.png.30ff86c7c1236323fad88a25fb88caa5.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.