Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

Asa cum.am spus la computer audio. Veriga slaba nu este dacul ci transportul. Ori Aurender exact la asta au lucrat, daca nu as fi testat n100, care este n10 al lui Cosmin mai puțin partea de dac, nu m-as fi băgat în discuție.

 

Good point. A10 am eu, dar vezi ca este peste n100h ca transport, am testat! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosmine, hai sa ne oprim aici cu elogiatul. Fiecare dintre noi am avut diverse experiente cu Accuphase.

Nu are rost sa le punem pe tapet aici.

Sper ca esti de aceeasi parere ? ;)

 

MarianS, scriu decat despre ce merita scris in opinia mea si bazandu-ma strict pe experiente personale.

Personal, nu imi plac constrangerile, pot sa vorbesc despre ce consider, imi asum :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pass nu recomanda conditionatoare pentru amplificatoarele lui. Spune clar ca amplificatoarele construite de el nu au nevoie de asa ceva.

Cei de la Accuphase au alta filosofie. Mai sunt si altii.

Nu exista nicio filozofie de genul asta, ca daca exista avea si acoperire. Majoritatea care au Accuphase PS in sistem le folosesc pentru surse si preuri, nu pentru amplificare. Ca sa le pui la amplificare ar insemna ori sa ai un sistem cu pret exorbitant, ori sa pui un power supply din gama de sus pe o amplificare entry (ceea ce este cam...ciudat). La amplificarile din seriile superioare ti-ar trebui cate un PS12XX/1300 pentru fiecare monobloc ca sa poti asculta linistit si altceva in afara de Diana Krall in surdina (adica volumul la ora 7 cum ar spune unii ;) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Am stiut de la inceput ca asta va fi the end of the road, insa am zis sa le mai acord o sansa si altor producatori, dar au ratat-o toti, fara exceptie :lolno::mrgreen: "

Asta suna a extremism jihadist :happy: .

Cum am spus de n ori , totul se reduce la preferința proprie , care poate fi buna sau mai putin buna , numai ca elegant este sa nu ne p.....am cu presiune pe ce fac altii daca nu sunt pe gustul nostru , ne putem curenta .

Asa ajungem ca cei din Korea de Nord , sa purtam toti o uniforma si sa ne inchinam la un sigur brand .


Stiu ca in trecut cineva de pe aici a avut un sistem bazat tot pe Accu , numai ca nu a cintat ce trebuie , cauza fiind cele doua cosciuge numite popmpos incinte acustice , eu schimbam doar incintele .

Accu cint mișto si cu alte incinte , cu multe marci , nu numai cu Triangle , ampurile in special nu sunt asa pretențioase la incinte .

 

Era o figurina de stil :lol:


Da' cine a zis ca ma "inchin" la un singur brand?

Uite aici, ca sa vezi ca nu-i asa, proaspatul sosit in sistem :mrgreen:

IMG_4276.thumb.JPG.379dd7ce3bf66abb5cc04b3dc3227a0f.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde mai pui ca stiu si cum suna in combinatie cu Aurender, de partea de disc nu cred ca mai are rost sa vorbim....


Super scula, sa ne spui cum se împacă cu ceilalți japonezi.

 

Se impaca extraordinar, e de acolo. Cred ca a alege intre Luxman si Accuphase e mai mult o chestie de gusturi, chiar si de design, de ce sa nu recunoastem. Eu personal prefer Accuphase, in special pentru preu si final. Insa acest sacd de la Luxman este o adevarata bijuterie.


Btw, am ramas surprins sa constat ca nu sunt diferente sesizabile intre dac-ul din aurender si cel din luxman, inca un plus pentru formidabilul A10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"

Stiu ca in trecut cineva de pe aici a avut un sistem bazat tot pe Accu ' date=' numai ca nu a cintat ce trebuie , cauza fiind cele doua cosciuge numite popmpos incinte acustice , eu schimbam doar incintele .[/quote']

 

Man, acel sistem a mai cantat pe: Sonus Faber Amati Anniversario, ProAc K6, in afara de cele mentionate de tine.

Mai mult, l-am ascultat de multe ori pe Triangle Quatour.

Ma rog, este istorie.

 

Pentru unii este prezent si inca unul glorios :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele teste disc SACD vs fisiere DSD


Am folosit imaginea iso de la sacd-ul de test. Rezultatul: nicio diferenta audibila fata de discul original. Se aude identic atat prin dac-ul aurender cat si prin dac-ul luxman, in imagine este DSD over USB cu Luxman.

Cablul USB utilizat este Supra.

IMG_4277.thumb.JPG.95accb72383027151729628b86304eb2.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate Unison Malibran mi-au fost recomandate de dealerul care vinde Accuphase ca fiind un matching foarte bun cu P-7100. :evil:

Le-a mai importat ?

Eu cred ca nu .

 

Nu stiu' date=' mare dezamagire pe mult prea multi bani ![/quote']

 

Nu sunt chiar asa catastrofale boxele acelea. Eu le-am auzit la Iura in acea perioada si nu sunau deloc rau, din contra.

Acum, este loc de mai bine ca in orice domeniu.

Oricum altii o dau cu mucii in fasole grav si nici nu invata nimic din asta, persista in mediocritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum altii o dau cu mucii in fasole grav si nici nu invata nimic din asta' date=' persista in mediocritate.[/quote']

 

Cosmine poti sa fii mai specific ???

Nu-mi aduc aminte sa te fi jignit vreodata. :evil:

M-am referit strict la niste boxe recomandate, cu caldura, de Iura care n-au cantat niciodata la mine acasa.


Te simti avocatul cuiva ?

 

Marian, relax, nu era nicicum la adresa ta. Stiu ei care cum :mrgreen:


De ce ai sarit asa? Tocmai pt ca nu ne-am jignit, nu vad motivul pentru care s-ar intampla asta.


In alta ordine de idei, au cantat binisor la tine din cate imi amintesc. Acum, ca se putea si mai bine, cu alte boxe, asta cu siguranta.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ascultat de suficiente ori Accuphase ca să-mi formez o părere privind performanțele audio, dar nu pot să nu remarc că interior cum au sculele Accuphase nu am mai văzut la nicio firmă. Eu cred că ei au echipă de design care se ocupă cu esteticul interiorului, altă explicație nu există. Restul firmelor par lucrate amatoricește în interior, comparativ cu Accuphase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ascultat de suficiente ori Accuphase ca să-mi formez o părere privind performanțele audio, dar nu pot să nu remarc că interior cum au sculele Accuphase nu am mai văzut la nicio firmă. Eu cred că ei au echipă de design care se ocupă cu esteticul interiorului, altă explicație nu există. Restul firmelor par lucrate amatoricește în interior, comparativ cu Accuphase.

 

Clar ca nu o sa mai vezi nicaieri. Pentru mine, Accuphase este o referinta absoluta, la toate capitolele.

Nu par, chiar sunt :clap::mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, multi au incercat sa-i copieze. Daca designul interior le-a iesit cat de cat, despre sunet, ma abtin.

Ba sunt si unii care cred ca or sa reuseasca sa copieze 1 la 1 interiorul, adica schema. Au desfacut in bucati aparatele, au masurat piesele si au proiectat intocmai cablajele, apoi au venit cu piese asemanatoare ca si caracteristici. Dar ghici, le-a iesit fix un c..., sunetul a fost departe de Accuphase originale :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian cand iubesti anumita marca de scula cu o anumita filosofie chiar daca face sau nu ceva esti tentat sa-l ai' date=' la un moment dat a trebuit sa aleg intre a imbunatati sistemul actula cu un power supply care aducea sunetului ceva in plus sau sa schimb cu altceva. Am ales partea a doua, upgradeurile nu sunt ieftine deloc iar imbunatatirile nu sunt day/night. Revenind la subiect schimb 202/200 cu un jadis da88s, sursa ndx, cabluri piega, boxe focal electra 1028be, si sper ca va fi end of the road. Nu sunt cantaret sau muzician pana la urma e un hobby si asa trebuie sa ramana.[/quote']

O parere pur personala , am ascultat DA88S dar pe incinte Tannoy Yorkminster ( SPL 94 dB ) sunet superb , nu stiu cum se va descurca DA88S cu Focal Electra 1028be ( sunt date cu SPL 91 dB , de fapt au cam 88..89 dB SPL ) sunt incinte extraordinar de reactive ( au filtre de ordinul lll ) , impedanta le coboara aproape de 3 ohmi , o sa ucida transformatorele de iesire din amp , la aceasta varieatie de impedanta pe iesire sunt farte sensibile ampurile cu tuburi .

Ambele scule sunt ok , ma refer la amp si incinte , numai ca eu nu vad buna combinatia dintre cele doua , lampadarele cinta cel mai bine pe incinte cu impedanta cit mai putin fluctuanta in functie de frecventa , pe afara dar si pe la noi a devenit o moda sa se foloseasca incinte cu difuzor de banda larga ajutate de o inalta taiata pe la 5000..5500 hz , incinte cu filtre cit mai simple , atunci cind se folosesc ampuri cu tuburi , am ascultat la cineva un amp SE cu 300B pe incinte cu ligheane Goodmans , super sunet .

Acele incinte focal le-as pune pe un amp cu tranzistori , de 150..200W pe canal , cu capabilitate de curent pe iesire .

Este o parere pur personala , probabil deja ai ascultat combinatia si esti hotarit , nu stiu ....

 

Ai ascultat vreodata DA88 cu Electra 1028?

Ai vazut vreun traf de iesire JADIS "ucis", la modul general si vreunul de DA88, in mod particular?


Citeva mentiuni:

1. Cu DA88 am pilotat frara probleme si MAESTRO Utopia, una dintre cele mai dificile boxe

2. Un alt matching excelent pentru Electra 1028 este VTL IT85, poate ai auzit de el....

3. De cind SPL-ul e atit de important in matching, cred ca DA 88 are GAIN suficient , pe linga faptul ca 1028 au SPL peste 90 REAL


In lipsa raspunsurilor argumentate, coerente, postul tau ramine o alta "sopirla", "bat prin gard", etc.

Succes in elucubratii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cosminbro, ar fi tare daca ai putea sa faci urmatorul test: sa iei un fisier mqa, versiunea lui similara pcm (flac sau wav) si sa faci si o conversie a pcm-ului in dsd, deci sa ai aceeasi piesa in toate cele trei versiuni si sa le compari intre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Nu a fost numai nepotrivire de caracter.

In testele facute (audio.de) a fost evidentiata sensibilitatea reala a boxelor Malibran: 84/85 dB. Amplificatorul Accuphase P-7100' date=' se chinuia pur si simplu sa cante pe acele boxe. La volume mari basul se subtia. Sunet tipat. Bas ioc. Sunet in reluare, fara dinamica. Vocile erau sintetice. Mi s-a spus ca de vina este camera ...

Atunci am inceput sa privesc cu suspiciune specificatiile tehnice, mentionate atat de frumos (citeste pompos) pe site, de catre Accuphase.[/quote']

 

Nu aparatul de sudura Accu a fost devina , ala rupe incintele daca scapi mîna mai la dreapta pe butonul de volum , o mai spun o data , lazile alea cu difuzoare au dus la marea dezamăgire .

Alea nu sunt incinte , sunt dulapuri frumos lustruite cu multe difuzoare , atit ! Ma repet , ma ofticam cind vedeam ce amp bun ai si ce pirnai de incinte , a fost normal sa fii nemulțumit . :thumbup:

 

De acord cu ce zici, dar de ce nu a cantat ok nici pe Sonus Faber Amati sau pe ProAc K6 ?

 

ProAc sunt boxe foarte bune, dar probabil nu s-au potrivit.

Daca tot suntem la bagat batul prin gard, cealalta e o firma de mobilier "italienesc" scump, cu produse folosite pentru sedinte foto din categoria "am valoare". :D

Parca citesc hifi.ro acum 10 ani. Sa deschida cineva topicul cu "Magia Spendor". :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Nu aparatul de sudura Accu a fost devina ' date=' ala rupe incintele daca scapi mîna mai la dreapta pe butonul de volum , o mai spun o data , lazile alea cu difuzoare au dus la marea dezamăgire .

Alea nu sunt incinte , sunt dulapuri frumos lustruite cu multe difuzoare , atit ! Ma repet , ma ofticam cind vedeam ce amp bun ai si ce pirnai de incinte , a fost normal sa fii nemulțumit . :thumbup:[/quote']

 

De acord cu ce zici, dar de ce nu a cantat ok nici pe Sonus Faber Amati sau pe ProAc K6 ?

 

ProAc sunt boxe foarte bune, dar probabil nu s-au potrivit.

Daca tot suntem la bagat batul prin gard, cealalta e o firma de mobilier "italienesc" scump, cu produse folosite pentru sedinte foto din categoria "am valoare". :D

Parca citesc hifi.ro acum 10 ani. Sa deschida cineva topicul cu "Magia Spendor". :mrgreen:

 

+ Naim ...

referitor la bat si gard , cunosc pe cineva care tocmai a vandut Triangle Magellan Concerto si ghiciti cu ce se delecteaza acum ...ta,ta ..Malibran ( si este foarte multumit de sound ...zice el), amplificare NAP 500DR :shock:

Am ascultat ProAC K6 + PASS , o combinatie foarte reusita , dar cred ca trebuie dat dovada de mai multa retinere in a cataloga Sonus Faber "firma de mobilier scump" ... am audiat Cremona (incl.M) , Amati Futura , Elipsa si Stradivari si ... am inceput sa pun bani deoparte ( "mobilier" sunt Venere si pana la un punct Olympica..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.