Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate


Parerea mea vis a vis de conditionatoare se cunoaste. Cu toate astea cele mentionate mai sus puncteaza un mare adevar. Asta nu inseamna ca sarmele trebuiesc neglijate. Echilibrul, de regula, este foarte fragil si depinde de foarte, foarte multi factori. Totul este important daca vrei sa ai un sunet de calitate.

Asta o spune omul care a muncit enorm la acustica camerei... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Parerea mea vis a vis de conditionatoare se cunoaste. Cu toate astea cele mentionate mai sus puncteaza un mare adevar. Asta nu inseamna ca sarmele trebuiesc neglijate. Echilibrul' date=' de regula, este foarte fragil si depinde de foarte, foarte multi factori. Totul este important daca vrei sa ai un sunet de calitate.[/quote']

Asta o spune omul care a muncit enorm la acustica camerei... :)

Si eu am mai facut una alta in camera si am constatat imediat efectul, insa potential de imbunatatire exista in continuare si imbunatirile au venit la fiecare upgrade de componenta.


Alt exemplu: am o pereche de cabluri interconnect care mi-au tot dat batai de cap, pana de curand cand am mai facut upgrade-uri la dac si transport digital ... aparent acum nu mai conteaza cablurile interconect as putea concluziona ... insa abia astept sa le schimb :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Parerea mea vis a vis de conditionatoare se cunoaste. Cu toate astea cele mentionate mai sus puncteaza un mare adevar. Asta nu inseamna ca sarmele trebuiesc neglijate. Echilibrul' date=' de regula, este foarte fragil si depinde de foarte, foarte multi factori. Totul este important daca vrei sa ai un sunet de calitate.[/quote']

Asta o spune omul care a muncit enorm la acustica camerei... :)

Si eu am mai facut una alta in camera si am constatat imediat efectul, insa potential de imbunatatire exista in continuare si imbunatirile au venit la fiecare upgrade de componenta.


Alt exemplu: am o pereche de cabluri interconnect care mi-au tot dat batai de cap, pana de curand cand am mai facut upgrade-uri la dac si transport digital ... aparent acum nu mai conteaza cablurile interconect as putea concluziona ... insa abia astept sa le schimb :)

 

Fara cabluri, nu ai nimic... Cablul este si el o componenta a intregului lant audio.. Daca el este componenta slaba, el trage tot ce ai in jos: amplificare, sursa, transport, power conditioner, camera tratata acustic... Un sistem este bun pe cat de buna este cea mai slaba componenta a lui. Altfel nu se poate. Asta e regula, ca ne convine sau nu. Cablurile sunt insa cel mai neglijat element in sistemele entry si mid-level. O fi bine cu cele pe care le ai acum insa dupa ce asculti unele mai putin restrictive si limitante, nu le mai poti asculta pe cele inferioare ca performanta. Pentru asta e nevoie de experienta si de ureche! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara a minimaliza importanta cablurilor, experienta acumulata imi sopteste ca acustica camerei este mult mai importanta.

 

Din ce am observat eu este tocmai invers. Daca nu ai o camera dezastruoasa (3x3m, rigips, perete de sticla in spate, ferestre pe un perete intreg, etc.) poti intotdeauna sa folosesti un volum mai redus si sa incerci sa departezi incintele cat mai mult de peretii laterali si de peretele din spatele lor. Daca insa ai cabluri care te limiteaza foarte mult nu o poti scoate la capat in nici un fel - bas bubuit, prelung, sunet inchis, scena difuza, saracie timbrala, dezechilbru tonal cu sunet tipator, agresiv, aspru, uscat... samd.

Si, din ce am observat la modul general, cablurile utilizatorilor de pe la noi sunt mult in urma componentelor din sistem - practic nici nu stiu cum suna amplificatoarele, DAC-urile, cd-playerele sau boxele din dotare ci cablurile pe care le au. Sunt multi care folosesc 'sarme de rufe' cu zambetul de buze, cabluri Cordial, Real Cable, samd. Nu am nimic cu cei care vor sa se limiteze material, care sunt multumiti cu ce au sau care nu fac diferenta insa sunt unii care cred ca legand sculele intre ele cu asa ceva aud ce trebuie si maximul din sculele respective... Camera te mai iarta mai ales daca ai un minim bun simt in a-ti aranja sistemul si daca nu traiesti in pestera sau intr-o casa de sticla. Le mai tragi, le mai muti, mai pui un covor... Regula cu pozitionatul boxelor cat mai in centrul camerei chiar face minuni. De multe ori cablurile ajuta indirect la acustica deficitara a unei camere - am asistat la o comparatie intre cabluri interconect intr-o camera nu foarte primitoare care umfla frecventele joase intr-un mod nu foarte fericit iar in momentul in care s-a folosit cablul mai bun, rezonantele respective sau potolit imbucurator de mult...


P.S. Stiu ca imi racesc gura de pomana dar.. incercarea moarte n-are. De vreo 8 ani (macar) de cand imi racesc eu gura, a mai inceput lumea macar cablurile de alimentare de 5 lei si cele USB de imprimanta, de 5m lungime sa le schimbe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Da ce are bre real cable ?Eu folosesc asaceva intre amplif si Cdp:

https://www.audio-market.ro/real-cable/cablu-interconnect-xlr-chenonceau-xlr-2m00

Care ar fi problema cu un astfel de calbu, in opinia ta ,din ce ar trebui sa fie construit,sau la ce ar trebui sa fim atenti :D

Mentionez ca l-am primit cadou, deci nu sunt intr-un fel sau altul ofensat de ce spui despre el , doar eram curios sa stiu si eu , ce intra in compozitia unui cablu care te penalizeaza mai mult decat camera de auditie :cheesy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Acum 3 ore, DJPocaitul a spus:

Punem pariu ca nu o sa-l scot din sistem ( linie ) ?

? Ok, așa ziceam și eu când eram tânăr și foloseam, o să râzi, un egalizator din clasa janghină, și anume unul Electronica Industrială, nu-mi aduc aminte indicativul. Mi se părea că nu aș putea asculta fără el. Pe vremea aia nu aveam acces la „bunătăți” ca acest Pioneer al tău. Și cam tot în V îl foloseam ?

O să vezi că vei evolua și îl vei scoate din sistem. Acum în mod sigur ai urechile obișnuite cu acel V și dacă ai asculta un sistem corect ți s-ar părea că sună prost și că al tău e miezul. Vorbesc din experiență.

Dar îți garantez că în câțiva ani acel egalizator, și de fapt orice egalizator, va zbura din sistemul tău.

 

PS Părerea mea e că strici sunetul mai mult decât decent al acelui player Denon, cu procesarea lui AL32 (consider că Denon au făcut un mare efort financiar să o implementeze și la nivel entry-level), cu acele egalizatoare. E păcat.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am renunta la Panasonic VT. Testul cu LG B8 a reusist sa doboare prejudecatile mele legate de tehnologia Oled. Am cumparat varianta C8 pentru ca are un procesor de imagine mai bun si un sistem de sunet superior. C8 vine cu un fel de soundbar incorporat care reuseste sa ofere un sunet 3D incredibil. Exista si ceva mid-bas, nu flutura pantalonii, dar reuseste sa pacaleasca urechea destul de bine in cazul filmelor de actiune. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blasfemie... De 2 ani blamezi oledul și mai aveam puțin și ne f... In gura ultima data pe subiectul asta :) că nu există ceva peste mizeria ta de plasma.cred ca si oledul varianta Alpha ,îi dădea rușine .. dar na... Tu erai la televizoare cum sunt ăștia cu gunoaiele alea de scule din 1900 toamna :)) dedicați și perseverenți că ce au ei este cel mai bun 

Editat de gopo2004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.