Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

Acum 7 minute, Cosmin a spus:

Eu sunt singurul care il foloseste in Romania FARA VPN

Da, ma rog...

Acum 6 minute, Cosmin a spus:

Acum m-am relaxat cu sistemul.

O sa mai comand doua monoblocuri pe lampi in clasa A de 100 W si gata

Adica nu esti multumit acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.08.2019 la 10:41, shutti a spus:

Salut Cosmin, ai ascultat tidal mqa vs qobuz master? Tu ai si mqa, ai folosit filtrul pe streaming sau/si pe local? Eu am tidal si pot zice ca masterele + mqa sa aud..o sa fac si eu o comparatie intre ele (peste ceva timp) sa vad ce se alege. Din reviewurile citite pana acum nu mi-e asa clar care are un ou in plus.

PS. Daca teci pe lampi nu te vei mai intoarce la siliconate :))

Salut. Imi plac lampile mult, insa tot mai mult imi place acest combo Luxman. Best din tot ce am ascultat, in afara de monoblocurile Accuphase.

Am abonament si la Tidal si la Qobuz. Aurender are decodor mqa incorporat. Chiar azi am comparat un album mqa care se auzea binisor pe Tidal cu aceeasi versiune, dar fisiere lossless necomprimate pe Qobuz. Este o diferenta mare pe sistemul meu. Qobuz este net superior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Salutare tuturor!

Ma numesc Mihai ,am 34 ani ,locuiesc aproape de Ploiesti ,va urmaresc de mult si avand ceva timp am zis sa-mi prezint si eu sistemul meu.

Astfel,dupa mult timp,bani investiti aiurea,tepe,acaparat de marketing si review-uri,schimband tot felul de amplifuri,boxe,surse,am ajuns in sfarsit la o combinatie care imi da  emotii ,ceea ce si cautam de cand am "boala".

Sistemul este compus din urmatoarele ,culmea brand-uri "no name",achizitionate doar dupa auditie :

1. Camera L=4,2m ; l=3,4m, H=2,3m . Boxele pozitionate la 1,2m de perete . Pozitia de ascultare triunghi cu latura de 2m.

2.Boxe: Epsilon Prestige 4i (noi) 900E

3.Amplificator: Bada DC222 hybrid (nou) 650E cu lampi schimbate TJ Full Music 12AU7 (100E)

4.Sursa:Oppo Sonica DAC (sh) 500E ,muzica ascultata prin streaming de pe HDD.Foarte multa muzica rip-uita de pe CD-uri originale.

5. Cablu boxe: QED Reference Silver (sh) 150E ; Interconect Kimber PBJ (sh) 50E ;Cabluri alimentare DIY(50E) ; Prelungitor:ProJect-Connect It Power 4 prize 10A (70E)

     Daca sunt binevoitori in jurul Ploiesti-ului si nu numai pentru o auditie ,ii astept cu drag sa impartim o muzica buna,o samanta,o bere.

Multumesc

 

 

82879845_575989996332261_5373689491061997568_n.jpg

82943019_2622636134502145_1879487356700983296_n.jpg

82819231_2191094307863745_337412523399577600_n.jpg

83180331_1864445193691011_1281762869855125504_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost la Bucuresti la 3 showroom-uri consacrate , am ascultat pe ampliful meu in jur de 10 perechi de boxe pana in suma de 1500E,brand-uri recomandate de ei si cateva pe care le stiam de pe net ,dar care sunau "normal".Eram foarte dezamagit.

La ultimul programare, le avea pe aceasta intr-un colt si le-am propus sa le ascult.Imediat cum am inceput sa ascult ,am zis decat "wow" ,sunetul era exact ce cautam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul multicanal l-am prezentat la sectiunea home theatre.

Power conditioner Isotek Nova;

Sursa Classe CDP-300 si Macbook Pro;

Amplificator Classe CAP-2100;

Boxe B&W 804S;

Dac Oppo BDP-105D.

Cabluri de curent Supra ,cabluri de boxe Luxman ,interconect Cardas XLR,usb Chord.

Rack construit de mine .

 

 

Editat de codruverde
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni,

Rack-ul l-am construit din lemn multifibra stejar de la Hornhbach.Am luat un blat de 3 ml si l-am taiat la baieti in functie de ce am avut eu nevoie.Piciorusele sunt din stejar masiv 40 X 40 mm,pe care le-am taiat acasa in functie de inaltimea fiecarui aparat.

Daca cineva doreste,il ajut cu drag sa construiasca un rack. Nu este greu. 

La al meu, pe viitor,o sa-l lacuiesc si o sa-i pun niste spike-uri pentru decuplare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, star a spus:

Ce decuplează acele spike-uri și unde se pun?

Vibratiile din podea catre scule, insa la el poate ajuta doar la oppo acela , classe are picioare deja izolate cu un izolator de top, carcasa care e tapitata pe interior cu placi de bitum, si mecanismul ce citeste CD ul  pluteste pe niste cilindrii de cauciuc care sunt umpluti cu un fel de slime, daca-l mist i ramane acolo apoi revine incet in pozitia initiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, audio a spus:

Vibratiile din podea catre scule, insa la el poate ajuta doar la oppo acela , classe are picioare deja izolate cu un izolator de top, carcasa care e tapitata pe interior cu placi de bitum, si mecanismul ce citeste CD ul  pluteste pe niste cilindrii de cauciuc care sunt umpluti cu un fel de slime, daca-l mist i ramane acolo apoi revine incet in pozitia initiala.

Vibratiile sunt produse, in principal, de catre boxe. Fiind destul de puternice rack-ul trebuie, pe cat este posibil, sa izoleze cat mai bine electronicele. Poate n-ar fi rau ca fiecare raft sa fie prevazut cu spike-uri, iar platformele pe care se aseaza sculele sa fie din lemn stratificat, cat mai inerte. Solutiile alese de producatorii de scule nu sunt suficiente daca acestea nu sunt asezate pe un rack de calitate. Parerea mea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.