Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

Acum 2 ore, johndoe21ro a spus:

Felicitari pentru upgrade! Cu un reclocker bun cred ca devine un DAC imbatabil, daca l-ai luat la preturile SH actuale! Excelenta alegere! 

P.S. Sper ca nu sunt fani Topping si Sabaj pe aici! ☠️

Multumesc...ce este un reclocker?ce face el?multumesc anticipat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, zoly a spus:

Multumesc...ce este un reclocker?ce face el?multumesc anticipat...

N-ai pentru ce sa-mi multumesti! Vezi UpTone ISORegen (care face si izolare galvanica pe langa reclocking), SOtM tX-USBultra, samd. Poti gasi mult mai multa informatie pe google - articole, review-uri ale posesorilor, videoclipuri pe YouTube, explicatii ale inginerilor, samd. La recomandarea mea un bun prieten era sa-si ia si el un Vega (cred ca il gasise la 1100 eur undeva in Spania) insa era deja rezervat cand a intrat in legatura cu vanzatorul. Cred ca este un DAC foarte rezolut, rapid, cu dinamica excelenta, scena si separatie foarte foarte ok in banii lui. Iar volumul este un bonus excelent. Un reclocker l-ar face sa sune mai analog, mai bogat timbral si mai relaxat si cred ca nu e o idee rea cu Vega! Poate fi un DAC cu care poti muri linistit insa trebuie sa-l ajuti putin...

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Oriane 715 K2. Miza a fost finisajul care, în cele din urmă a fost un succes. JMLAB Focal au folosit doar două tipuri de prezentare. Furnir și negru grafit. Am optat pentru o culoare închisă, Roșu garanță în amestec cu o ușoară nuanță de cupru metalizat. Am avut în vedere și relația roșu - galben - negru mat și îmbunătățirea atât estetică cât și tehnică a decuplării de podea care nu exista din fabricație. Totuși două tonuri mai închis și cu cupru sidef mai pregnant cred că într-adevăr era de top. În sfârșit, e doar prima realizare. 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am fost mulțumit de culoare...însă atât culoarea cât și calitatea manoperei este bună spre foarte bună. Incintele erau inițial furniruite. Arătau urât. Soluția conceptului raportată la forma lor era proastă.  Era o soluție incipientă a produselor focal jmlab deci scuzabilă. Curios sunt, pentru cultura mea generală este ce culoare ar fi la modă avum?  Vis-a-vis de mobilă pot spune că intimitatea este motivul pentru care nu postez foto și filmări. Într-adevăr, fotografia nu spune mare lucru despre culoare și nici nu aștept ca toți să aprecieze atât partea estetică cât și cea în care este implicat efortul. M-am gândit că este interesant și atât.

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca nu trebuie sa fie la moda. Daca acea culoare e "de acolo" conteaza mai mult.
Poate la un moment dat combinatia alb-albastru e depasita la masini, dar daca vezi pe strada un Cadillac albastru cu topul alb, stii clar ca e "de acolo", chiar daca nu are legatura cu momentul si locul unde le vezi. Mie mi se pare, la ce vad in poza la tine ca e "de acolo".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, electroacustica a spus:

Culoarea e cam de sicriu.

Pacat de furnir, se putea altera si intr-o alta nuanta.

Celor care au părerile lor trebuie să le spun că în nici un caz nu mă supăr dar consider că trebuiesc câteva clarificări pe care le voi prezenta imediat ce am timp - adică în seara asta! bine-nțeles dacă îmi e permis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că până acum m-am lăudat cu ceva și aș dori, dacă este posibil ca și acum să nu considerați că epatez...

Am să prezint câteva reflecții, experiențe și discuții avute de-a lungul timpului despre aspectul incintelor în general.

În primul rând am să discut despre prețurile incintelor noi highend și ultrahighend. Prețurile mari se justifică mai ales din punctul ăsta de vedere. Nu există parte activă a incintelor care să depășească 10000euro adică sârme, filtre și difuzoare (poate dacă au diamante bătute pe ele) restul prețului se reflectă în partea pasivă adică cutie și perifericele acesteia.

- nu vorbim despre folii pentru că nu sunt la subiect dar și aici este de comentat...

- Finisajul poate fi ordinar (obișnuit) adică vopsea acrilică albă sau colorată (cea care este folosită azi la mobila de bucătărie).

- Vopsea acrilică cu textură specială (vezi și firma aia poloneză care vinde la noi bucătării lucioase - par examplu).

- Furnir ordinar cu tratament simplu sintetic

- Vopsea rășină  (aici începe să fie ceva mai scump...)

- Vopsea rășină cu irizații (metalizată, deh - poate să fie metalizată sau cu alt aditiv) preț ridicat

- Furnir ordinar cu tratament special (baițuri impregnate și lăcuite automat - adică cu utilaje și aparate)

- Vopsea rășină cu sau fără irizații finisată manual dar cu lacuri-rășină sintetice incolore și/sau nuanțate în masă (aici se rupe pisica - le vedeți prin poze pe net sau dacă aveți noroc odată în viață) 

- Vopsea rășină cu irizații sau fără cu manoperă exclusiv manuală 

- furnir tratat cu baițuri naturale și rășini naturale mai mult sau mai puțin prețioase cu manoperă exclusiv manuală.

- mai există astăzi folii speciale scumpe cu fibră de carbon sau poliuretanice cu aspect spectaculos (d”astea nu discutăm aici... )

Eu am fost în 3 fabrici de incinte dintre care una în România. În două am văzut cum se face finisaj manual pe incinte foarte scumpe. Culori și nuanțe am văzut destule. Garantez că incintele care sunt în poză au o culoare comună pentru incintele cu pretenții. Sigurul lucru care ar putea fi reclamat este nivelul de finisaj care are justificări dar... pentru incinte care erau dărâmate la nivelul finisajului aspectul actual este mai mult decât ok. 

Acum 54 minute, electroacustica a spus:

 

Pacat de furnir, se putea altera si intr-o alta nuanta.

Din postare este clar că nu ai deloc experiență! Un furnir lăcuit cu un lac nitric nu mai poate fi băițuit sau cum spui tu ”a se altera în nuanță”. Furnirul este impregnat inițial cu un grund transparent sau colorat (comun se spune tot lac) care asigură o egalizare a absorbției. Dacă încerci să-l îndepărtezi manual (sau nu) vor rămâne zone pătate. Pentru a reuși ar trebui ca furnirul să fie foarte gros să ai de unde decroșa nivelul superficial impregnat. Ăsta poate fi și colorat cum am spus mai sus. La FOCAL era incolor iar furnirul extrem de subțire. Furnirul era de tip stejar și fără personalitate. JMLAB FOCAL erau la început și nu investeau mult în aspect...acum mă pune pe gânduri - plătești și finisajul din viitor!!! Într-adevăr pot fi folosite lacurile colorate în masă dar nu stăpânesc nici tehnica manuală și nici un atelier de vopsit auto nu poate oricât de specializat ar fi.

De ce nu am pus furnir nou?!? În primul rând partea de sus a incintelor care era octogonală obliga așezarea furnirului doar în două moduri și arăta urât oricum l-ai fi așezat asta dacă furnirul avea fibră longitudinală. Pentru a șlefui furnirul trebuia unul gros deci scump pe lângă faptul că pentru verticalele lungi era și mai scump. Da, se putea face până la urmă dar cu furnir nobil și ăla e foarte scump.  

Soluția aleasă a fost (raport calitate/preț și posibilități ) cea mai bună. Finisajul a fost făcut manual și lipsa de experiență se vede dar este acceptabilă.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.