Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

Da' date=' si eu zic ca in primul rand conteaza inregistrarea & interpretarea...[/quote']

Sunt de aceiasi parere. Conteaza "cine" si cum ne aduce sunetele in urechi.

O emotie euforica poti avea si cand vizionezi recitale pe Mezzo HD. Poti arunca lacrimi si cand adulmeci o piesa de pe youtube. Ok, conteaza si intrarea in scena a lampilor NOS ;) , amplitudinea scenica si numarul de decibeli. Este normal sa fii strabatut de convulsii emotive la un concert - doar participi si tu acolo - cu toate ca se poate auzi si prost sau sa fii gresit pozitionat in raport cu interpretii.

Corect, este si opinia mea; daca exista mesaj muzical si ascultatorul e pregatit pentru el conteaza mai putin (de la un moment dat incolo) conditiile tehnice. Amintiti-va cand pe unde scurte ascultam acum peste 30 de ani, emisiunile Radu Teodor, Andrei Voiculescu, cadeam in transa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' date=' si eu zic ca in primul rand conteaza inregistrarea & interpretarea...[/quote']

Sunt de aceiasi parere. Conteaza "cine" si cum ne aduce sunetele in urechi.

O emotie euforica poti avea si cand vizionezi recitale pe Mezzo HD. Poti arunca lacrimi si cand adulmeci o piesa de pe youtube. Ok, conteaza si intrarea in scena a lampilor NOS ;) , amplitudinea scenica si numarul de decibeli. Este normal sa fii strabatut de convulsii emotive la un concert - doar participi si tu acolo - cu toate ca se poate auzi si prost sau sa fii gresit pozitionat in raport cu interpretii.

Corect, este si opinia mea; daca exista mesaj muzical si ascultatorul e pregatit pentru el conteaza mai putin (de la un moment dat incolo) conditiile tehnice. Amintiti-va cand pe unde scurte ascultam acum peste 30 de ani, emisiunile Radu Teodor, Andrei Voiculescu, Cornel Chiriac, cadeam in transa...

Un exemplu:

">https://www.youtube.com/watch?v=3SG5mz03lYA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa indelungi cautari, am gasit o pereche de boxe bine pusa in valoare la unul din dealerii cunoscuti ca fiind pasional in ceea ce construieste si mai ales in gusturi muzicale, gusturi care parerea mea l-a directionat catre un sunet f aproape de realitate si f emotional, stim cat de greu este de obtinut acest rezultat :thumbup:


Aceste boxe au dat tusa finala sistemului meu, sistem ce reprezinta in fond gustul meu, cum bine spunea unul din constructorii "necizelati" de pe acest formum, insa cu o intuitie f buna despre sunet, sunetul este acela care ne place, pe care il intelegem si care este in acord cu experienta noastra. Diversitatea este acceptarea inteligenta, insa evolutia inseamna intelepciune ...


Imi place sunetul plin de nuante, de emotie, fara compromisuri, insa este lesne de inteles ca asa ceva costa, asa incat compromisul bine ales este cel al echilibrului. Boxele sunt descrise ca fiind muzicale si usor intunecate si lipsite de precizie, electronica tinde catre neutralitate, viteza, asa incat am incercat sa gasesc un echilibru la un pret decent.


Electronica este compusa, de la transport, sursa la boxe, din urmatoarele: NAS Lacie cu SSD si streamer SOTM SMS-100 alimentare fiecare din surse liniare by Vio, DAC Mytek Brooklyn, Monobloace Jeff Rowland 201 clasa D :wave: , boxe Opela Grand Callas. Conectica este variata, de calitate medie spre buna: Audioquest NRG10, Audioquest SKY si alte tweek-uri testate si cu rezultate bune. Camera este usor tratata cu 4 placi Basotect pt absortie si panouri diy pt difuzie, nu am nimic pt bass, insa boxele sunt inchise nu bass reflex, iar asta ajuta mult, chiar daca camera este cu perete de rigips si vata minerala in spate, inclusiv tavan.


Urmeaza si un conditionator, testat in prealabil, cu rezultate f bune, in special pe amplificarea clasa d si sursa in cumutatie de la dac.


As vrea sa conpletez cu faptul ca realizez cat de mult conteaza curentul si conectica, trebuie sa faceti un test, insa trebuie sa aveti in vedere toate cablurile din sistem pt a obtine rezultatul maxim, altfel o sa vedeti cea mai mare crestere in calitate cand o sa inlocuiti ultimul cablu slab.

IMG_4415.thumb.JPG.b9c9d07512efdb5e070c7af47b56b8bd.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eee....lasati....sunetul trebuie rumegat, oricum saltul este mare, muzica este la un alt nivel. Boxele sunt Ascendo C5 MK II. Imi vine sa ma inchid in casa si sa ascult cam tot ce am inca odata....

 

Deci pana la urma la tine au ajuns Ascendo. Cum iti suna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Bogdane, insa nu putem sa-i lasam pe cei nestiutori sa ne traga inapoi, este datoria celor care stiu sa impartaseasca benevol din experienta lor! Eu insumi am trecut intr-un timp relativ scurt prin multe sisteme si refuzam sa vad ca se poate mai mult, insa am fost curios, am incercat mult si mai ales am construit eu diverse componente de baza in sistem. Ma refer la partea de conectica, dar am mai schimbat si filtre in boxe, insa mereu am folosit componente de calitate, in general am iesit la cca 50-60% din pretul de lista a unei componente de calitate similara, insa am castigat experienta.


Este greu de inteles pana nu risti si incerci de exemplu sa construiesti o pereche de jumperi in valoare de cca 200€, jumperi pe care ii pui pe boxele abia aduse si care parca sunt moarte. In momentul cand am montat avei jumperi de 200€ la boxe de 7000€, s-a simtit imediat...


Are sens sa discutam? In urma cu mai bine de 1 an, de banii acestia imi cumparam cablu de boxe si interconect, iar acum nu canta ... o fi snobism ... hmm ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bongiorno - am ajuns de la standfloor la bookshelf pt ca sistemul nu le ducea ... sau nu aveam conectica necesara, cam scumpa in acel moment si cu oarece risc de contrafacere. Asa incat am renuntat si m-am gandit ca un bookshelf este mai usor de condus, lucru adevarat!


Doar ca am avut ocazia sa ascult aceste standfloor-uri intr-o combinatie f buna, iar pretul bun m-a facut sa le dau o sansa in sistemul meu mai special sa spunem ... cu clasa D.


Si o sa mai spun o blasfemie ... boxele sunt sh, sistemul la fel, insa incep sa cante bine impreuna dupa cca 50 ore ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!


Sunt boxe mai putin sensibile intr-adevar, dar asta este relativ. O auditie in timpul zilei este pe la -35 : -40dB atat pentru aceste boxe in 4 Ohmi (am gasit pe undeva ca merg pana in 3 Ohmi), cat si pentru Triangle Magellan Cello ce le-am avut pana in iarna, boxe specificate cu 91dB.


@Marian - pt Opera Grand Callas am gasit specificatii de 89dB, confunzi cu bookshelf-urile Opera Callas care intr-adevar sunt date la 86dB si le gasesti si pe Stereophille, din pacate pe ale mele nu le gasesc :yawn:


@Bongiorno - stiu ca este "acceptata" ideea cu rodarea condensatorilor, insa cand vb de integrarea unui sistem sh, vb de sistem folosit si boxe folosite pana ieri nu statute ... am facut mai multe auditii si ne venea sa dam jos boxele dupa prima ora, insa a mai trecut ceva timp si sunetele au inceput sa semene cu muzica. Gaseste o explicatie :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu din ce motiv producatorii dau o sensibilitate mai mare. Incintele mele au specificat de producator 88.5dB/W/m, masurate de stereophile au 84.6dB(B)/2.83V/m. Cu toate astea, probabil datorita impedantei de lucru destul de ridicata, sunt boxe foarte usor de condus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.................................................

Camera este usor tratata cu 4 placi Basotect pt absortie si panouri diy pt difuzie, nu am nimic pt bass, insa boxele sunt inchise nu bass reflex, iar asta ajuta mult, chiar daca camera este cu perete de rigips si vata minerala in spate, inclusiv tavan.

.................................................................

 

 

:crazy::crazy::crazy:

Poti sa detaliezi putin aceasta regula? Te rog! Omu' cit traieste invata......Pentru un necunoscator ca mine, asemenea informatii sunt mana cereasca......

SI razele de luna si sufletul ajuta la obtinera unui sunet mai bun. Se stie! La fel cum aqufieisu are 1000w / 1ohm si cinta si in baie ( de fapt acolo e in elementul lui ).....bine, cinta bini doar daca ai un suflet bun si pasiuni pientru muzica (daca te afisezi la siel putin un fiestiva ienescu pi an si dac mai asculti jaf luzier).....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eee....lasati....sunetul trebuie rumegat' date=' oricum saltul este mare, muzica este la un alt nivel. Boxele sunt Ascendo C5 MK II. Imi vine sa ma inchid in casa si sa ascult cam tot ce am inca odata....[/quote']

 

Deci pana la urma la tine au ajuns Ascendo. Cum iti suna?

 

Imi plac mult, se pare ca acest brand are un timbru foarte placut urechilor mele. Pe langa atributele uzuale audiofile aceste boxe ofera un sunet real si natural. Par usor moi la inceput, insa dupa ce intelegi sunetul lor iti plac din ce in ce mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eee....lasati....sunetul trebuie rumegat' date=' oricum saltul este mare, muzica este la un alt nivel. Boxele sunt Ascendo C5 MK II. Imi vine sa ma inchid in casa si sa ascult cam tot ce am inca odata....[/quote']

 

Deci pana la urma la tine au ajuns Ascendo. Cum iti suna?

 

Imi plac mult, se pare ca acest brand are un timbru foarte placut urechilor mele. Pe langa atributele uzuale audiofile aceste boxe ofera un sunet real si natural. Par usor moi la inceput, insa dupa ce intelegi sunetul lor iti plac din ce in ce mai mult.

Puterea obisnuintei...daca oriunde altundeva ne ajuta in cazul audiofiliei este contraproductiva. Eu spre exemplu nu ascult doua zile consecutiv acelasi sistem, mai mult, in decursul unei zilei am parte de cel putin trei sisteme (la munca, in biblioteca, in sufragerie, la magazia din fundul curtii si pot continua :lol: ). In felul asta nu ma mint ca unul e mai miez ca altul, identific usor unde e + si unde e -, bla bla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.................................................

Camera este usor tratata cu 4 placi Basotect pt absortie si panouri diy pt difuzie' date=' nu am nimic pt bass,[b'] insa boxele sunt inchise nu bass reflex, iar asta ajuta mult, chiar daca camera este cu perete de rigips si vata minerala in spate, inclusiv tavan.[/b]

.................................................................

 

 

:crazy::crazy::crazy:

Poti sa detaliezi putin aceasta regula? Te rog! Omu' cit traieste invata......Pentru un necunoscator ca mine, asemenea informatii sunt mana cereasca......

SI razele de luna si sufletul ajuta la obtinera unui sunet mai bun. Se stie! La fel cum aqufieisu are 1000w / 1ohm si cinta si in baie ( de fapt acolo e in elementul lui ).....bine, cinta bini doar daca ai un suflet bun si pasiuni pientru muzica (daca te afisezi la siel putin un fiestiva ienescu pi an si dac mai asculti jaf luzier).....

 

Jack dragule, ramai necunoscator, cred ca te prinde mai bine asa! Pana la urma la ce iti trebuie, oricum muzica de care pomenesti trebuie sa o intelegi si sa o simti! Iti urez o noapte cu luna plina :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.................................................

Camera este usor tratata cu 4 placi Basotect pt absortie si panouri diy pt difuzie' date=' nu am nimic pt bass,[b'] insa boxele sunt inchise nu bass reflex, iar asta ajuta mult, chiar daca camera este cu perete de rigips si vata minerala in spate, inclusiv tavan.[/b]

.................................................................

 

 

:crazy::crazy::crazy:

Poti sa detaliezi putin aceasta regula? Te rog! Omu' cit traieste invata......Pentru un necunoscator ca mine, asemenea informatii sunt mana cereasca......

SI razele de luna si sufletul ajuta la obtinera unui sunet mai bun. Se stie! La fel cum aqufieisu are 1000w / 1ohm si cinta si in baie ( de fapt acolo e in elementul lui ).....bine, cinta bini doar daca ai un suflet bun si pasiuni pientru muzica (daca te afisezi la siel putin un fiestiva ienescu pi an si dac mai asculti jaf luzier).....

 

Jack dragule, ramai necunoscator, cred ca te prinde mai bine asa! Pana la urma la ce iti trebuie, oricum muzica de care pomenesti trebuie sa o intelegi si sa o simti! Iti urez o noapte cu luna plina :wave:

 

Laurentiu, scumpete, hai da-ne pe spate si zi-ne ca asculti si tu jaff luzier si a 9-a din sisteme facute cu sufletul la lumina razelor de luna :lol::lol::lol: ...toate conectate cu cabluri NASSA de la frinele macaralelor trecute cu MIG-ul prin bariera sonica :clap::clap::clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eee....lasati....sunetul trebuie rumegat' date=' oricum saltul este mare, muzica este la un alt nivel. Boxele sunt Ascendo C5 MK II. Imi vine sa ma inchid in casa si sa ascult cam tot ce am inca odata....[/quote']

 

Deci pana la urma la tine au ajuns Ascendo. Cum iti suna?

 

Imi plac mult, se pare ca acest brand are un timbru foarte placut urechilor mele. Pe langa atributele uzuale audiofile aceste boxe ofera un sunet real si natural. Par usor moi la inceput, insa dupa ce intelegi sunetul lor iti plac din ce in ce mai mult.

 


Silviu - Nu mai stiu . . cand ai venit atunci la mine, ti-am pus sa asculti si Raidho Emilie S-3? Parca nu?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.