Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Greu de spus fara o comparatie directa. Am castigat pe partea de atac, realism si tranzienti, asta se simte foarte bine la muzica clasica. La mine pianul se auzea foarte realist, acum parca a capatat ceva in plus, un grad de complexitate ce il transforma intr-un obiect real asezat in camera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De apreciat construcția luxuriantă. Japanese old-school.

Subscriu parerii ca e un produs remarcabil, versatil, acest CD-S3000, însa este "new-school".

Eu consider ca, desi au toate resursele pentru a întrece calitatea produselor din trecut, Yamaha înca nu a atins culmile din trecut, desi încearca...

Dupa mine, ceea ce au pe piata acum ca top, recte seria 3000, este aproape la acelasi nivel calitativ cu seria 2000 din anii 80!

The "gemstones" sunt cele din seria centenara, 10000, iar pentru unii, cele full V-FET de la sfârsitul decadei '70.

Trebuie investit masiv ca sa faci un produs de top, însa doar o companie mare poate pune pe piata un produs de top la preturi mai "pamântene".

Uite aici "old-school", Yamaha B-3 cu tranzistoare V-FET!

O bijuterie pe care n-au gustat-o multi. De câte ori îl ascult, ma întreb cum au facut astia acum 40 ani un produs atât de muzical, care dupa standardele actuale cred ca ar fi catalogat fara drept de apel ca "ultra high-end", din orice unghi l-ai analiza!

Dar, expresiile acestea sunt doar goale de substanta...

mmexport1512816329954.thumb.jpg.af92c96c253172aa653d59445332768b.jpg

mmexport1512816291910.thumb.jpg.460a8cece88d9dc00851e5e1b7fc4603.jpg

mmexport1512816296418.thumb.jpg.045825cbbb22c640b2ba09bd22d6a3cb.jpg

IMG_20171103_213900.thumb.jpg.508dea35148821759f983a9575d4564b.jpg

IMG_20171103_213544_1512816128934.thumb.jpg.9971bcf94acc57f167e3fe7440c63704.jpg

IMG_20171103_213814.thumb.jpg.180522f2e5cfa24c5d8c0c0ca27f5cbc.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil să ai dreptate, nu zic nu.

Cum ai reușit să faci rost de acel B3, din câte știu eu sunt rarități.

Dacă tot facem off topic, vreau să spun că am văzut și butonat recent, la cineva din Timișoara, un player care din punct de vedere al construcției mie mi s-a părut absolut incredibil. Adică am văzut și atins multe aparate actuale, inclusiv de zeci de mii de euro dar eu așa ceva până acum nu am mai văzut. E vorba de un Sony XA7ES. Vorbesc doar de calitatea construcției acum. Când butonezi acel Sony ai senzația că te joci cu un Rolls Royce. Calitatea materialelor și construcției, feelingul la atingere, finisajul sunt uluitoare. Pare un artefact extraterestru. Mă simțeam ca una dintre maimuțele alea care ating monolitul în Odiseea Spațială.

Ownership pride sky high.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori am impresia că scriu în altă limbă, deoarece una scriu eu, alta se înțelege: nici tu și nici Robert nu ați priceput că vorbeam strict din punct de vedere al construcției, am și subliniat asta. Nu mă refeream deloc la sunetul lui.

Dacă totuși e să vorbim de partea de sunet, de schemă, oricum parcă nu aș considera XA7ES chiar atât de vintage. În primul rând era destul de avansat, din ce știu eu, pentru vremea lui. Ok, poate nu chiar atât de avansat cum au fost următoarele XA-uri, care chiar au fost inovație, au venit cu filtre comutabile (apropos de discuția de la celălalt thread) pe care unii încă le copiază. Dar oricum, avansat. Mie nu prea îmi inspiră vintage acel player.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, seria respectivă e slăbuța!

 

La care serie te referi? De fapt nici nu contează, nu am spus despre nicio serie că ar fi bună. Nu știu cum e, dacă e bună sau proastă.

Am spus doar că seria după XA7ES a avut inovații.

Sau dacă te referi din punct de vedere al construcției, dă-mi voie să îți spun că te înșeli, XA7ES a un player absolut superb din toate punctele de vedere. Finisajul e uluitor. Sertarul cu acel puck nici nu mai zic ce senzație oferă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbeam despre construcția lui, design, estetică, ce termen trebuie să folosesc ca să înțelegi despre ce vorbeam eu? Deci, ce anume din designul lui, din construcția lui, materialele din care e construit, din finisaj, ți se pare „slăbuț”? Ai un răspuns concret?


(PS dacă tot ai adus vorba de date tehnice și ai ceva date tehnice care nu îți plac, le poți menționa. Chiar m-ai făcut curios.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

design:

- mă deranjază teribil afișajul care este fixat pe cărucior (nefericită alegere - de senzație pentru plebe)

- readucerea unei matrice (design)a feței expirată în anii 70 (culmea că au tot luat premii la design dar nu la ăsta ...sau poate nu stiu eu)

tehnic (din povești):

- lentilă cu probleme

- cărucior de plastic

recomandări pe surse (tot din povești):

- ”dacă nu poți să-ți iei 7es, ia 77es sau măcar 777es fără a” (asta a spus-o altcineva dar cred că se potrivește)

 

Ok, exceptând lentila despre care zici că are probleme (nu te contrazic pentru că nu l-am folosit, deci nu știu dacă e așa sau nu), tot ce ai spus sunt părerile tale subiective, care nu au legătură concretă cu construcția lui ci cu faptul că nu corespunde gusturilor tale.

De exemplu, mie se mi se pare superb afișajul pe sertar și foarte high-tech (sunt eu mai din plebe, ce să fac...), nu vezi la multe playere așa ceva. De fapt, la foarte puține în afară de unele de la Sony. De unde ai scos-o că ar fi design din anii 70 nu știu. Arată-mi un exemplu, cu ce anume din anii 70 seamănă acest player.

Iar sertarul („căruciorul”) nu este deloc din plastic (nu știu de unde ai scos-o), ci din ceramică. Ceramică suflată cu o pudră specială, îmi scapă acum, dar o să caut.

Scuză-mă, dar de la ce ai enumerat mai sus, cum că te deranjează pe tine afișajul și că ar fi design din anii 70, ambele fiind păreri subiective extrem de discutabile, până la a spune că e „slăbuț” e cale lungă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În virtutea acestui fapt spun (cultura netului, deh!)că începând cu această serie Sony a relaxat atenția în zona audio unde oricum NU EXCELA și de atunci nu a mai arătat decât incintele ss ar1, și seria hi-res de care nu știu mai nimic !Afirmațiile nu doresc să jignească pe cnv ci doar o opinie personală și un răspuns cerut.

 

Eu imi amintesc altceva dar in fine dupa cum ai spus e doar opinia ta personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soluția aleasă de Sony nu este cea mai fericită soluție tehnică

 

Nu ai spus DE CE nu e cea mai fericită soluție TEHNICĂ, ai spus doar că nu îți place ție. Adică de gustibus, cum ar veni.


Chiar și dacă sculele prezentate de tine din anii 70 ar semăna ca design cu XA7ES, deși e o altă exagerare, tot nu văd cum explică asta termenul pe care l-ai folosit anterior, adică „slăbuț”. E „slăbuț” pentru că seamănă cu un stil care a mai fost folosit de Sony? Ai aruncat un termen acolo, aiurea zic eu. Da, seamănă că au toate butoane, eventual că sunt aurii, deși XA7ES e și pe negru și că au o anumită topologie „battleship” specifică sculelor japoneze de top.

Iar strict tehnic, deși nu asta era discuția, dar mă rog, hai să discutăm și tehnic, cel care ți-a spus că modelele anterioare, și anume x77ES, X777ES, X707ES, etc ar fi mai bune, ar trebui să îți explice de ce sunt mai bune. Principiul de construcție interior e în mare același. Începând cu x77es, în toate s-a mers pe bitstream. Pe variațiuni de-ale lui. Și în toate s-au folosit variațiuni ale aceluiași filtru digital. Care s-a schimbat doar cu seria imediat după xa7es. Pe scurt, partea digitală era destul de similară.


Concluzionând, eu am crezut că tu te-ai jucat la un moment dat cu XA7ES și că ai observat ceva în designul lui care ți s-a părut „slăbuț”. De asta eram curios, ținând cont că eu tocmai m-am jucat recent cu unul și am fost impresionat de el. M-am gândit că poate sunt eu mai chior sau am standarde mai low.

Dar ținând cont că ai băgat faza cu „sertar din plastic”, e clar că încă nu ai avut ocazia să te joci cu unul. Așa că eu zic să vorbim după ce o faci, și să vedem dacă îți vei menține părerea, pentru că tu acum vorbești doar din ce ai mai ciupit tu de pe net.

Îți spun eu că playerul respectiv, din punct de vedere al designului exterior, al materialelor și finisajelor, e o minunăție a tehnicii moderne de prelucrare.


PS. Uite, postez eu pozele mai jos. Hai, să se găsească asemănările. Într-adevăr, ambele au butoane aliniate frumos și scrie pe ele Sony :lol:

Dacă stau bine să mă gândesc, singura chestie inestetică la XA7ES e că scrie Sony pe el :lol: . Pe bune. Dacă scria altceva, ceva mai cu ștaif, ar fi fost alfa și omega playerelor.

a.thumb.jpg.f86f10246ebdcfd81d41aa42e6509e13.jpg

d.thumb.jpg.cfe384e8b51e97a0a5e5134cf3d8c887.jpg

Sony-Ta-10551.jpg.1d2c008fd2d4f595cda335b84926a53f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi.... desi acel 7 face parte din generatia Scd-1 care arata superb.... cel mai frumos Sony ever...

Asta am spus și eu.


 

Mult plastic

 

Plastic? În xa7es?? Vezi să nu faci și tu confuzia pe care a făcut-o trancotistu.


 

La un mecanism clasic se misca laserul pe o sina. La 7-le tau se misca motorul cu disc cu tot si laserul e fix. E o solutie nefericita.

 

Sunt destule argumente tehnice care te contrazic, în special în ceea ce privește microvibrațiile. NU le mai înșir și eu, le poți găsi la Axel, pe vintageknob.

BU-1 de care vorbești tu era super bun, din păcate costisitor și complicat. Că transportul din XA7ES era mai ieftin de fabricat decât BU-1? E adevărat, la fel cum și bitstreamul era mai ieftin de produs. Tehnologia avansează, costurile de producție scad, se găsesc soluții mai ingenioase, mai eficiente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, am vazut real multe lasere. Am scris ce am vazut.

 

Bongiorno, spun doar atât: transportul FPM (Fixed Pickup Mechanism) din XA7ES a fost dezvoltat pentru nivel profesional, de studio (vezi Sony CDP-5000), spre deosebire de preferatul tău BU-1, gândit și dezvoltat la nivel consumer. Cele două nu se pot compara din punct de vedere al performanțelor.

Faptul că FPM-ul a fost pus la dispoziția utilizatorului de rând în XA7ES și alte câteva modele limitate de la Sony e un avans tehnologic considerabil. Au fost necesari vreo 20 de ani pentru asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.