Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

Robert, stai că tocmai m-am adunat de pe jos! Electra ! !!

Şi felicitări pentru camera de un bun gust desăvârşit. Ai unul dintre cele mai frumoase spaţii de audiţie pe care le-am văzut pe acest forum! Exact aşa ceva îmi doresc şi eu. Cred că te voi copia la aranjament.

 

Electra bre! (adevarul este ca dupa ce am vazut masuratorile facute de nemti chiar m-am felicitat; se pare ca am invatat cate ceva in ultimii ani) Credeam ca esti in tema cu sistemul meu. :)

Asta cu frumosul este o chestiune relativa, hai sa spunem minimalism. Urmeaza sa acopar punctele de reflexii primare cu Basotec si niste bass trap la colturi.

Am masurat raspunsul camerei, nu am probleme majore, totusi niste ajustari cu siguranta vor aduce imbunatatiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata am avut de lucru, am facut modificari in camera pentru a obtine mai mult spatiu. Am renuntat la biroul clasic in favoarea unui birou rabatabil de la Ikea si am pus sistemul audio pe lungul camerei.

In sfarsit am ajuns sa trag si priza separat din tablou pentru sistemul audio, cablu cupru de 2.5mm cu priza Legrand.

Urmeaza tratamentul acustic al camerei si cat mai multa muzica.

 

Ce player folosesti la PC?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cateva zile am inclus in sistem si un DAC Simaudio Moon Neo DSD 380D cu streamer Mind.

Felicitari Marian, fain de tot, de aci din belgica, mi e dor de tara, de tot, auzi te rog spune mi de unde ai luat rack ul.Imi cer scuze pt offtopic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Marian' date=' fain de tot, de aci din belgica, mi e dor de tara, de tot, auzi te rog spune mi de unde ai luat rack ul.Imi cer scuze pt offtopic.[/quote']

 

Multumesc !


RacK-ul este Bassocontinuo. Firma care distribuie acest brand este Opensound.

Merci mult pt raspuns si pt rapiditatea cu, care ai raspuns.Ma gandesc ca si sunetul este pe masura.Sper ca prin noiembrie sa mi incropesc si eu un sistem BUN,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna colegi,


Va prezint sistemul meu entry, nu se compara cu multe din sistemele serioase prezentate aici, dar cu ajutorul vostru sper co o pot duce la un nivel mai bun.

Daca subiectul este off-topic sau nu considerati util acordarea catorva sfaturi, va rog sa stergeti sau mutati mesajul in rubrica corecta.


Sistemul actual este compus din :


- Boxe : PSB Image B25 ( http://www.stereophile.com/standloudspeakers/1204psb/ )

- Amplificator Sony TA-F500ES

-Interconnect Supra Eagle MC90 , cablu boxe diy

-Sursa : am trecut de la un Philips CD930 la : Raspberry pi 2 + Hifibbery DAC+ controlat prin Volumio 1.5 android.

Muzica ascultata , soft rock, anii 80-90, muzica cubaneza, pian .

Avantajul volumio este ca poate recunoaste si conturi spotify si are implementat cateva posturi radio online de buna calitate. Despre combinatia raspberry+dac puteti citi multe articole pe net, pe mine m-a surprins calitatea ei muzicala, si pe multi altii mai priceputi in domeniu, mai ales cu acest dac cu TI Burr Brown PCM5102A, fara ea groaznic.

https://www.hifiberry.com/dacplus/

https://volumio.org/raspberry-pi-i2s-dac-sounds-so-good/


Eu v-as cere sfatul in privinta upgradarii sistemului. Ce amplificator s-ar merita pentru schimb? As avea un buget de 500+- euro, poate fii atat ceva nou dar si sh sau vintage. Ceea ce as dori sa aduca schimbarea o mai mare claritate, un sound stage adus mai in fata putin. Pe moment am impresia ca artistii "stau" pe televizor :))), asta poate vine si din amplasarea boxelor. Un sfat si privind cablurile de boxe, le-as schimba pe ceva mai bun , tot cu aceste asteptari de mai sus.

La amplificatoare m-am uitat pe moment la Yamaha A-s500, Cambridge Audio Azur 550A, Denon PMA-720,NAD 316,326BEE.

Nu ma pricem in domeniu si chiar nu doresc sa investesc sume imense, dar as dori un sistem cat mai bun posibil care sa imi ofere placere .

De ascultat probabil nu voi putea asculta aceste componente sa fac o comparatie. insa si boxele le-am luat dupa recomandari si sfaturi si nu m-am inselat deloc.

Amplificatorul actual oricum necesita o sesiune la service daca ramane, contactele nu merg toate bine, curatat.....etc... s-ar putea eventual upgrada? Ar merita?

Va apreciez hobbyul, si as aprecia foarte mult daca m-ati indruma putin.


cu stima,


Csaba.

20150824_163612.thumb.jpg.c3dd0ceb9023fb77662ea14d29cbc417.jpg

20150824_163642.thumb.jpg.26533b62dabb7c3ccf217c4332bcc871.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Gabywo,


Mersi de raspuns, atunci cazul meu nu este ideal, deoarece nu doresc sa schimb incintele , cel putin pe moment. Sunt convins ca odata ce schimb ampliful poate aceste incinte vor suna mai bine sau mai prost,dar pe.moment as dori sa ramana. La fel, sursa, aceasta sursa imi ofera flexibilitatea ce nu o aveam cu cd-uri, plus ca sunt recenzii si teste destule in care combinatia aceasta de 100 de euro se comporta peste alte scule dedicate mult mai scumpe, as prefera sa ramana si asta, sincer nu mai doresc sa trec inapoi la cd si niciodata nu am fost pasionat de vinyl(no offence). Despre raspberry cu diferite dacuri gasesti multe informatii pe net, nu doresc sa bag mult off topic.

Accuohase este mult peste buget, mai ales Naim ar fii ok , desi un plus considerabil, sau Electrocompaniet si altele entry de 1000-1500 euro. DIY , nu ma pricep si chiar nu am.cea mai vaga idee cum sa ma ghidez. Lampi, nu prea sunt adeptul lor , vintage imi place mai mult pt aspect, chiar daca acest argument suna foarte prost :))), nu am avut ocazia sa ascult un vintage bun pana acum. Iar referito la pozitionare ,o sa ma documentez de pe forum si net, sa vad ce pot sa scot din sistemul actual. In cazul in care as schimba si incintele ,as vinde tot si as cumpara de la un dealer un sistem nou., dar care in camera mea poate suna total altfel (11mp).


Noapte buna. Nu as dori sa fiu foarte off topic , si in pm apreciez sugestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simaudio sunt canadieni... Dupa acele Sonus Faber imi pare si mie rau :D ' date=' aratau fabulos. Opere de arta...[/quote']

 

Sonus Faber Amati sunt niste boxe foarte frumoase, dar lente, mult prea lente (din pacate) pe anumite genuri muzicale.

 

Ma gandesc ca le-ai auzit/testat inainte sa le cumperi... Nici un amplif nu le aducea la viata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut.

prezint si eu sistemul meu. de ceva timp m-am oprit aici.


sistem l


boxe lql ecounton 300

power classe ca 301

preu sony ta-e 900 es

sursa sony xa 333 es


sistem ll


boxe magnepan mg 1 improvement

power bose 1801

preu sugden signature 41

sursa t+a cd 1210r


rack usm modular



cabluri,conectica by human

P1011487.thumb.JPG.41dec363802b78a6dfd73fed2207ac2f.JPG

P1011486.thumb.JPG.fa9091fb03622139f869f69b28505119.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, foarte frumos... Si araratul din sistemul tau, pe care-l poti "echivala" cu cel din poze mea, cum se cheama?

uf... :shh:


ce-am uitat...

onyo cp 1260f cu doors, floyd, zeppelin, animals, tot ce inseamna muzica veche cu zdranganeala,...am uitat sa specific...am fost barman 10 ani intr-un semenea peisaj...


imi lipseste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

prezint si eu sistemul meu. de ceva timp m-am oprit aici.

 

 

Felicitări pentru sistem şi pentru muzica ascultată! :thumbup:


De curiozitate: de ce foloseşti xa 333 es ca sursă? Te întreb asta pentru că în mod sigur ai acces la surse mai scumpe de atât şi ai avut ocazia să-l compari cu multe. E chiar atât de bun? Mă gândesc şi eu la aşa ceva, mai mult din curiozitate, pentru SACD-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

prezint si eu sistemul meu. de ceva timp m-am oprit aici.

 

 

Felicitări pentru sistem şi pentru muzica ascultată! :thumbup:


De curiozitate: de ce foloseşti xa 333 es ca sursă? Te întreb asta pentru că în mod sigur ai acces la surse mai scumpe de atât şi ai avut ocazia să-l compari cu multe. E chiar atât de bun? Mă gândesc şi eu la aşa ceva' date=' mai mult din curiozitate, pentru SACD-uri.[/quote']

 


Multumesc,


Xa 333, s-a nimerit sa ajunga la mine. Nu l-am cautat in mod expres. Insa, imi place cum suna. Pe drum am un Classe cdp 100. Il astept ca pe painea calda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.