Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

Sistemul meu updated:

Audioquest Dragonfly v1.2

Arcam A19

Dali Mentor Menuet

Interconnect Audioquest Evergreen

Cablu boxe DIY cupru OFC, 2 x 4mm, imbracat in protectie textila, conectori Nakamichi

Rega RP1

Rack - Sonorous RX 2130-B-BLK

Din cauza camerei f. mici (9m2) a trebuit sa fac un colaj la poza.

5acfb1c3a3f51_sloresize.thumb.jpg.9e7cf1c8e8070b8bca2328ab2d1cc279.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un incepator in acest domeniu, dar atasez si eu sistemul meu:


Cd Player: DENON DCD 460

Amplificator: NAD 3020

Amplificator: ONKYO TX 7540

Boxe: ELAC EL 121

 

Felicitări pentru început. Personal, îmi place cum îl ai aranjat. Pare de bun gust. Contează ca sistemul să-ţi ofere muzică. Dacă îţi vine să nu-l mai opreşti, e de bine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări pentru început. Personal' date=' îmi place cum îl ai aranjat. Pare de bun gust. Contează ca sistemul să-ţi ofere muzică. Dacă îţi vine să nu-l mai opreşti, e de bine ;)[/quote']

 

Multumesc frumos.

Am tot schimbat pe amplificatoare dar cu acest ONKYO TX-7540 chiar suna foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doza stock' date=' Rega Carbon, nu am observat diferente intre sunet cu capac atasat sau fara capac.[/quote']

 

Nu ştiam că RP1 e livrat cu Carbon. Credeam că vine cu ceva gen Ortofon OM5E...Felicitări pentru sistem!

Asa era la inceput (Ortofon OM5E). Mai nou vine cu Rega Carbon. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am asa:


Sursa : CA Stream Magic 6

Classe CDP-102

Amplificator : Calsse CAP-2100

Boxe : Imus

Cabluri : Toate facute acasa, cu exceptia unui

Real Cable Master series (XLR) .

Am mai instalat niste basstrap-uri si ceva absorbtie pentru

reflexiile primare.

Niste poze :

DSC_8936.thumb.jpg.90faf3ad89afa78b10827a92208d6001.jpg

DSC_8930.thumb.jpg.861441843f91656acef95625ed1d38a0.jpg

IMG_1400.thumb.jpg.34635a6bb93d6a14450e5025fe3c90d7.jpg

IMG_1404.thumb.jpg.4073afd326a34ca861de64f07d9cda33.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie să precizez că nu sînt audiofil, ce am prin casă e minimal ca concepţie şi investiţie, am avantajul că pot să mi le fac singur. De cîţiva ani folosesc aproape exclusiv amplifuri pe lămpi, evident ultimul construit e cel folosit. Ideia e simplă: cd - amplif - boxe. Cd-uri am cîteva, Kinergetics Research KCD-20 cu TDA1541S1 modificat, un Exposure 2010 modificat (momentan în conservare) şi vreo două Philipsuri ieftine ptr frecuş. Astea intră într-un comutator de surse Akai de acum 35 de ani şi apoi în ampliful care e de servici. Ca boxe folosesc Braun L1030 modificate şi o pereche bricolată din Heco, Canton şi Saba, adică tot cu difuri Braun. S-au potrivit cel mai bine cu sufrageria mică. Cabluri normale de reţea, ptr semnal cabluri bricolate din unele vechi şi solide luate din tîrg şi mufe de 2,5 lei, cele de boxe la fel, din cabluri solide la mîna a doua, dar şi unele tip panglică, tot din tîrg. Mai am şi un final 2x100W cu tranzistori, dar nu-l mai folosesc căci i-am vîndut preampliful lui cu lămpi.

Cu scuzele de rigoare ptr calitatea pozelor, cam astea sînt jucăriile.

....................

Văd că s-au aşezat pozele cam aiurea. :mrgreen:

5acfb1c4b920d_AmpEL12SEfa.thumb.jpg.6122bc1ad8b32d48c957c39c25a64b5e.jpg

5acfb1c4bc6b1_AmpEL12fa.thumb.jpg.42c120f49ff418496b6394dc9589dd74.jpg

5acfb1c4bfd9d_Amp6L6.thumb.jpg.79773cea710bce329db342441e5056c5.jpg

5acfb1c4c33c7_AmpEL34.thumb.jpg.df7d25958b3f2a2b0c493f27758ffd5e.jpg

5acfb1c4c887b_AmpEL156f.thumb.jpg.e4eab4b6a75792160d7545a816d2343f.jpg

5acfb1c4cce85_AmpEL156acometru.thumb.jpg.0a311accec0c81f825ec92ebe31cd2d5.jpg

KCD-20.thumb.jpg.f6b0f52977953cce1fabbbb63b0650ff.jpg

5acfb1c4d25fa_Comutatorsurse.thumb.jpg.384bd3aa234d0a298e3e3b7130b8e32f.jpg

5acfb1c4d5389_Amp2x100det.thumb.jpg.a3f970e34d79bea18e0fe44e28b047a1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am asa:


Niste poze :

 

Bravo scanspeak, ai evoluat chiar mult intr-un timp destul de scurt, asta e ceva, felicitari. In primul rand pt ca nu ai ramas cantonat in prejudecati, ci ai cautat sa evoluezi, spre deosebire de unii "amici" de prin alte locuri, care dau sfaturi docte din spatele gioarselor.

Felicitari inca o data si pt aranjament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am asa:


Sursa : CA Stream Magic 6

Classe CDP-102

Amplificator : Calsse CAP-2100

Boxe : Imus

Cabluri : Toate facute acasa, cu exceptia unui

Real Cable Master series (XLR) .

Am mai instalat niste basstrap-uri si ceva absorbtie pentru

reflexiile primare.

Niste poze :

Salut.Mai ai boxele din link?Par interesante ca si constructie.Cum e diferentra de sunet intre ele si proiectul care-l ai acum?

http://www.diy-audio.ro/boxe/dextrum-incinta-pe-3-cai.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am asa:


Niste poze :

 

Bravo scanspeak' date=' ai evoluat chiar mult intr-un timp destul de scurt, asta e ceva, felicitari. In primul rand pt ca nu ai ramas cantonat in prejudecati, ci ai cautat sa evoluezi, spre deosebire de unii "amici" de prin alte locuri, care dau sfaturi docte din spatele gioarselor.

Felicitari inca o data si pt aranjament.[/quote']

 


Multumesc, nu eu am fost cel cu prejudecati ,ci "restul".Ma bucur ca iti place ,voi incerca sa aranjez si mai frumos..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am adaugat sistemului urmatoarele:


- Tabla Bassocontinuo - platforme pentru boxe

- Bandura Bassocontinuo - platforma pentru final.

 

Sistemul a primit urmatoarele cabluri de curent:


1. Siltech Ruby Hill G6 - Moon Andromeda

2. Siltech Ruby Hill II G7 - VTL TL - 7.5 S III

3. Siltech Ruby Mountain G6 - Pass x350.5

 


3 cabluri care costa mai mult ca tot sistemul meu (si aici ma refer la tot!) :mrgreen:


Noi le-ai luat sau second?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimul sosit în dotare,donat de prietenul și colaboratorul Adrian (userul zal) un pick-up Philips F7213, doza Unitra MF104.

Am în construcție un preu pe tuburi, pentru acest pick-up, momentan folosesc preul de la un amplificator integrat Nikko NA 590

 

Eu zic sa te ocupi un pic si de cele 2 Adam, poate reusesti sa scoti din doua unul bun. Merita! Au un tip de direct drive ceva mai deosebit fata de celelalte iar bratul e chiar ok!

Plus ca pe preampul facut de tine, cu un pickup Adam nu am pic de brum, doza fiind o MF105.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai, pentru referinta ar fi ideal sa ai doua trei doze, nu trebuie sa fie scumpe si pretentioase, pot sa fie si sh, dar un Shure, un Ortofon, un AT,etc. din cele considerate accesibile si bune, ar fi bine sa le ai, sau sa ai prieteni care sa ti le imprumute. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul dintre set-up-urile mele favorite. ( ignorati "turnul Babel" din spate, ala e folosit pt alte distractii )

 

Doamne.....Klipsch La Scala.....ungere de suflet! Sa le ascultati sanatos! Astea da babutze de lux!

Oare nu se aud aidoma unor coloane cu n'shpe difuzoare de 5 inch jumate???...... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.