Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul meu


camiloiu

Postări Recomandate

Unul dintre set-up-urile mele favorite. ( ignorati "turnul Babel" din spate' date=' ala e folosit pt alte distractii )[/quote']

 

Doamne.....Klipsch La Scala.....ungere de suflet! Sa le ascultati sanatos! Astea da babutze de lux!

Oare nu se aud aidoma unor coloane cu n'shpe difuzoare de 5 inch jumate???...... :lol:

 


Mmmmmmmmm ... NU prea :P


Eu-s adeptul boxelor MARI si GRELE si daca se poate, cu hornuri. Vechituri in special :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Doua prietene vechi au sosit in sistemul meu, mici dar cu mare potential boxele Spendor S3/5 SE au adus rafinamentul si calitatea sonora care a lipsit o perioada destul de lunga. Ajutate de subwoofer-ul Martin Logan Dynamo 700 acestea reusesc sa redea un sunet articulat , viguros si foarte detailat, cu o dinamica surprinzatoare. Folosind biamplificarea de care beneficiaza receiverul Yamaha RX-V1067, sunetul devine mai "audiofil" decat in cazul amplificarii normale ( nu dati in mine, stiu ca multi dintre voi considerati o blasfemie folosirea receiverelor multicanal pentru aplicatii stereo, insa deocamdata doar asta am in ograda).

Cochetam cu gandul de a achizitiona Moon -ul i1 ce se vede in poza, insa desii calitatea sunetului este mai buna, la volume mai ridicate sunetul devine prea strident si nu-mi place, asa ca pana o sa am bani de Naim, Octave, Jadis etc folosesc doar Yamaha.



Momentan pentru biamping folosesc niste cabluri de veioza, asa ca va rog sa-mi recomandati niste cabluri decente pentru aplicatii de acest gen, poate reusesc sa mai ridic calitatea sunetului.

5acfb1c9cc97f_SpendorS3-5SE2(FILEminimizer).thumb.jpg.00f661fd8dab7bd0322354f172fe6e00.jpg

5acfb1c9d234f_SpendorS3-5SE1(FILEminimizer).thumb.jpg.545f14e3744a288614cbea3ae6043d32.jpg

5acfb1c9d4a8d_SpendorS3-5SE3(FILEminimizer).thumb.jpg.760888d7af3c676ca38455af453b62dd.jpg

5acfb1c9d6e5b_YamahaRX-V1067MOONi1(FILEminimizer).thumb.jpg.7497cec0fb6efc7b518072c2897a7a58.jpg

5acfb1c9d916b_YamahaRX-V1067MOONi1SpendorS3-5SE_(FILEminimizer).thumb.jpg.8c37bf891fa1bb27d85ec9aeaee1b5a7.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura blasfemie din echipamentul tău este puterea declarata de Yamaha pt acel AVR, 7X105W!la un consum de 490W.

Ceva incinte ai,investește în amplificare,scăpa de sbw.

 


Nu renunt la Martin Logan nici batut :lol: , jucaria este bestiala pentru filme muzica si jocuri.

Sunt de acord ca trebuie investit in amplificare insa cam greu cu WAF-ul, abia am convins-o sa iau boxele :twisted: !!!!!!.


Referitor la puterea declarata de producator , poate ca este reala in anumite conditii, cert este ca mie i-mi este suficienta, chiar si cu boxele aste cu sensibilitate de 84 db si chiar mai mica uneori. Camera este mica doar 11 mp iar zona de auditie este de doar 7.5 mp :lol: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase aceste monitoare Spendor ! Cu cea mai frumoasa optiune de culoare. Singurul minus ar fi granita celor 75 de Hz (daca am memorie buna), putin ptr o boxa. De fapt la originea lor fusese monitoare ptr studiourile BBC. Prima data am dat de ele in HiFi Choice, intr-un numar de la sfarsitul anilor '90. Exceptionale ptr redarea mediilor si a vocilor !

 





Momentan sunt pozitionate la un metru de peretele din spate (am un birou intre ele si perete). Dupa ce o sa scot biroul si o sa reamenajez, o sa le duc langa perete si atunci cei 75 Hz o sa devina foarte probabil 50 - 60 Hz ceea ce teoretic ar fi suficient. Practic, insa o sa fie integrat in sistemul stereo si sub-ul Martin Logan, care oricum face parte si din sistemul multicanal. Momentan este ok, dar am mare nevoie de sarme mai bune, probabail o sa merg pe niste sarme de la ViaBlue mai exact Viablue SC-4 Silver .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

noul sistem(!):

Amplificator: Accuphase E-306V

Surse: Pioneer N-50,Marantz CD6000OSE,Pro-Ject RPM5(doza Ortofon 2MBlue)

DAC/Amp.casti: OPPO HA-1

Boxe: USHER-718 + standuri

Casti: GRADO SR325

Cabluri boxe: Unison Research N5

Cabluri alimentare: Supra Lorad 2.5

Cabluri interconect: Black Rhodium Symphony(balansat), QED(digital)

Filtru alimentare: Belkin PURE AV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Marian, sa le folosesti sanatos si sa te bucuri de muzica !


@pilgrim, fii sigur ca au fost testate toate combinatiile, iar ML pre + ML power a "cuplat" excelent cu Classic 80.2 PIEGA. Pe acest model ML e de preferat in detrimentul Moon 870A , iar in cazul Coax 90.2 e invers.


Desigur, si JADIS-urile sunt un matching excelent, cind am prezentat Classic 80.2 am facut ( posibil sa va aduceti aminte) o lista scurta cu 5 amplificatoare care reprezentau ( oricare din ele) o alegere perfecta pentru ele. ML+ML era o optiune. Nu a fost cistigatoare din motive comerciale, ca sa le zic asa, avind in vedere ca au fost prezentate in 2 ocazii diferite cu citeva saptamini inainte ( odata cu JBL Array 1400 si odata cu ML SummitX ) m-am gindit sa mai "variez meniul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pilgrim, fii sigur ca au fost testate toate combinatiile, iar ML pre + ML power a "cuplat" excelent cu Classic 80.2 PIEGA. Pe acest model ML e de preferat in detrimentul Moon 870A , iar in cazul Coax 90.2 e invers.

 

Eu nu contest acest lucru si nici faptul ca aceasta varianata/combinatie nu este una foarte reusita - ca iar s-ar putea sa-mi interpretati afirmatiile in alta cheie...

Era o curiozitate si ma interesa sa aflu cum sau daca merge Moon cu Piega. La fel, ma interesa daca Martin Logan sunt sau nu pe gustul lui Marian. Pentru ca eu, daca as avea banii si living-ul lui Marian ;) , as fi incercat neaparat si M. Logan si Focal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da zi-ne si nou ce-i pe acolo daca nu e secret :)

 

Klipsch La Scala

Klipsch Belle

Klipsch Klipschorn

Infinity Reference Standard 2.5


Amplificare pt Klipsch : Synthesis Shine ( visul meu ramane tot un Dynaco ST-70 sau poate MC275 )


Amplificare pentru "vacile nesimtite" Infinity : 2 x puteri Parasound HCA 2200 mk II + pre Parasound PLD 2000


Player : Parasound CBD 2000 Transport + Parasound DAC 2000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

McIntosh 275 se găsește pe e-bay, sh la 2700..4000$

Dynaco St 70 se găsește tot pe e-bay,la prețului mult mai mici.

Intre cele doua ampuri e diferența de la cer la pământ,Dynaco ST70 este o jucărie fata de McIntosh, le știu bine pe amândouă,inclusiv ca sound.

Dynaco ST70 se poate clona ușor, nu cu kiturile chinezesti ,cu trafuri Hammond suna mai bine ca originalul.

 



Dap, cunosc preturile. Analizez piata saptamanal, poate poate apare vreo "minune" :-)


Cat despre St 70 vs 275, nu pot sa iti raspund decat cu semnatura ta :) " [...] conteaza ce ne place noua "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Revin cu update la boxe.


RAIDHO Emilie S-3

YAMAHA A-S2100

YAMAHA CD-S2100

XLR - WIREWORLD Oasis 5

Cablu boxe - by Yura


Sistemul vintage este acelasi, dar SUBLIM!

Teleportare in timp.

Lafayette nu se dezminte - e un true amplif.


LAFAYETTE LR1100

SANSUI SP2500X

IMG_0083.thumb.JPG.a2516b93baad3d562c5e00f0a0b118b0.JPG

IMG_0084.thumb.JPG.30139b4db32eeaef401c887d880986d7.JPG

IMG_0086.thumb.JPG.0d9dbc15ff09b5da0364a3434d8f9e44.JPG

IMG_0100.thumb.JPG.aa6134051e64ebcb8ff02611ee3a4cb6.JPG

IMG_0087.thumb.JPG.dc4af00cf4878fb6825538c261ac5a63.JPG

IMG_0088.thumb.JPG.f30d39806b25980ababa5ecf860a8c7d.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un upgrade la sursa si este alt sistem:


Amplificator: Accuphase E-306V

Surse: Accuphase DP55, Pioneer N50, laptop ASUS

DAC/Amp.casti: OPPO HA-1

Boxe: USHER-718 + standuri

Casti: GRADO SR325iS

Cabluri boxe: Unison Research N5

Cabluri alimentare: Supra Lorad 2.5

Cabluri interconect: Black Rhodium Symphony(XLR), QED(digital)

Filtru alimentare: Belkin PURE AV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.