Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Din păcate persistă legende despre anumite scule vechi. Braţul pick-up-ului NAD era din... cablaj vopsit. De aia nu ecrana şi se simţea propierea mîinii de el sau doză. Am fost dezamăgit de el şi preţul de atunci.

 

La vremea aia a fost o mica revolutie si a fost foarte apreciat. Nu-mi amintesc probleme de care zici, mie mi-a placut, bine nu am detinut dar avea un bun prieten si am sute de ore de auditie pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil să fi avut probleme al meu cu conectorul cu patru pini al braţului pe ax. Asta era prin 1986...90. Dizainul era într-adevăr inedit, dar avea şi unele probleme ca suspensia mecanismului, nu prea uniform distribuită şi axul de comandă ptr braţ. Azi se preferă altceva. Preţul mi s-a părut mare atunci, 3100 lei findcă doza, motorul, cureaua şi platanul mic erau aceleaşi cu ale oricărui alt pick-up Tesla de minim 1500 lei. În aceeaşi epocă cele poloneze aveau şi antiskating şi control de turaţie cu stroboscop. Am meşterit o sursă ptr 220Vca cu frecvenţa reglabilă ptr el.

Un fapt pozitiv era lista cu caracteristicile unor doze din epocă din cartea tehnică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor !

Daca tot se vorbeste aici despre vinil am si eu o dilema :

N-am o colectie vasta de viniluri (undeva peste 200) insa la vreo 6-7 dintre ele, in primele secunde dupa ce bratul coboara pe disc, chiar daca incepe sau nu melodia (deci si in mica pauza de inceput) se misca foarte tare membranele difurilor de bas. Cred ca undeva spre Xmax, fara sa se auda nimic!

Chiar si dupa ce incepe muzica membranele difurilor de bas repeta cam 3-4 cicluri de miscari dute-vino, muzica se aude absolut normal fara nici o distorsiune si nici un fel de bubuiala si apoi restul muzicii continua ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic!

Repet, treaba asta se petrece doar in cazul celor cateva viniluri care nu sunt zgariate sau ondulate. Discuri de la inceputul anilor 80, case diferite.

Ati intalnit situatii asemanatoare? Care ar putea fi cauza?

Pickupul in cauza e un Dual 704, cu doza Shure V15 type III, preamp pe lampi si un push-pull de 2x12w cu EL84 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bibi, Vio multam fain de info!

Nici nu ma gandesc sa m-ating de preamp! :lol:

Se aude intr-un mare fel!

Grija mea era la membranele difurilor de bas. Ca variante as prefera-o pe-a treia adica sa las volumul pe zero sau foarte incet la inceputul acestor discuri.

Interesant e faptul ca acea informatie se afla pe disc si e undeva sub spectrul (meu) audibil. O sa incerc sa ma uit cu o lupa pe acele discuri...daca nu disting nimic recurg la microscopul fiica-mii. Chiar m-ati facut curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mic filtru trece sus (low cut) la 15Hz cu minim 6db/oct, ar rezova problema in mare parte.

Pe vremuri orice amplificator "de casa" , cu alimentare simetrica, amp ce avea preu de doza electromagnetica (dar nu numai) , avea si butonul de "Low cut".

Stiau ceva inginerii aia de le faceau.

Apoi s-a inceput implementarea DC servo si, evident s-a cam renuntat la acel "low cut fliter" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Claudiu, daca erai un pic mai atent observai ca discutia era despre un pre pe lampi facut de Vio.

Oricum nici nu vreau sa aud de nici un filtru subsonic, pentru ca ma zbat de 2 ani sa am un bas frumos la volume foarte mici (4-5w).

Daca ma gandesc bine, fenomenul ala cu miscarea membranelor de bas la Xmax macar imi confirma ca boxele alea pot reda si sub 40Hz si si mai important preul si ampul (cu OT-urile Hammond) chiar duc basul spre 30-35Hz!

Ca nu-l mai aud eu....la anisorii mei...asta-i alta treaba :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am propus o solutie ieftina care se poate folosi fara sa afecteze performantele pre-ului.

Problema nu este ca nu mai auzi acele infrasunete, ci energia nefolositoare trimisa difuzorului de bass (bobinei acestuia).

Disipatie inutila in bobina difuzorului, posibila deteriorare in timp a firelor leonice, supraincalzirea amplificatorului (cu tranzistori), sau limitarea performantelor unui ampmif cu tuburi, prin fortarea trafo iesire, putindu-se ajunge si la saturarea miezului OT daca sectiunea lui nu este generoasa.


Iata citeva din lucrurile bune pe care le poate face un filtru low cut adecvat.

Iar atenuarea pe care ar face-o acesta la frecvente de peste 30Hz (targetul tau) ar fi mult mai mica decit atenuarea incintei la aceeasi frecventa.

Eventual daca consideri totusi ca afecteaza raspunsul la 30-35Hz, poti face low cut-ul la 10Hz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne uitam pe curba RIAA, la redare frecventa de 20Hz este cu 20db mai mare decit 1000Hz.

Deci curba RIAA este din ce in ce mai permisiva frecventelor joase cu cit acestea scad spre 20Hz (+20db la 20Hz fata de 1000Hz), si incepe sa atenueze odata cu cresterea frecventei (-20db la 20kHz fata de 1000Hz) pentru a asigura un raport semnal zgomot in spectrul superior audio, cit mai bun.


Filtrul low cut la 10-15Hz cu atenuarea de 6db/oct, adica zona de sub 20Hz unde sint infrasunetele cauzate de un disc ovalizat, nu aduce nicio atenuare audibila de la 30Hz in sus, zona de interes si lucru a filtrului fiind mult sub 30Hz.


Doza electromagnetica desi in specificatii este data de la 20Hz in sus, pina pe la 30-32kHz de ex Madake Blackwood Stereo aceasta nu va reda strict de la 20Hz in sus, va reda si 3-5Hz dar atenuat fata de 20Hz, 3-5Hz care amplificati la rindu-i de curba RIAA pe redare (+20db la 20Hz fata de 0db la 1000Hz), fara un filtru low cut adecvat, va transmite amplificatorului si implicit boxelor acei 3-5Hz la un nivel destul de important.


Rumble filter lucreaza la frecvente foarte joase:


One way to reduce rumble is to make the turntable very heavy, so that it acts as mechanical damper or low-pass filter, but even with the best turntables a lot of rumble tends to be generated by warped records or pressing irregularities sometimes visible as ‘bobbles’ in the surface. An important factor affecting rumble is low-frequency resonance resulting from pickup arm mass bouncing against stylus compliance. This resonance is usually in the 10–30 Hz region, and will increase rumble as well as reducing tracking ability if not well-damped. Some pickup arms incorporate viscous damping aimed at eliminating such resonance.

RIAA.png.bafb85642d6cdd05296ffd88b6035357.png

5acfb20b8ce17_DeRumblerMk1.thumb.png.dc3ea24a2a5175822b40a8dcc2fac4b7.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau discul deformat in cele mai multe cazuri.

Intreg ansamblul ac-doza-brat vor face miscari sus-jos dupa cum este discul deformat, generind cimpuri magnetice in bobinele dozei electromagnetice, cu frecventa infrasonica sub 10 Hz.

Fara un filtru Low Cut care sa atenueze ce este sub 10Hz, un amplificator capabil de a reproduce incepind de la DC sau 2-5Hz, va amplifica si trimite spre incinte acele infrasunete nedorite, adica exact situatia data in acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pick-up scump cu mecanică de precizie şi motor direct rezolvă mult din problemă.Oscilaţia aia nu se află în semnalul de pe disc, e vibraţia platanului la pick-up-urile acţionate primitiv, cu curea.

 

Fi serios, sint pick-up-uri exceptionale cu antrenare pe curea si care si costa cit trei masini. Al meu e direct drive, este greu si tot se manifesta. Bun, nu e un model scump, din contra.

 

Acel efect rumble ,de "pompa" a difuzoarelor apare in special din cauza "placilor" neuniforme sau a vibratiilor captate de doza..

 

Apare si pe placile vechi dar si pe cele noi, alea de 200g abia scoase din plic. Ramine asadar varianta captarii de catre doza a vibratiilor nedorite :cry: Cind vad miscarea aia ampla si haotica nu pot sa nu ma gindesc ca difuzoarele vor fi afectate. Care dintre voi a mai observat fenomenul ? @ Robert (avind in vedere ca avem acelasi model) la tine cum e ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin actionarea filtrului subsonic totul revenea la normal fara sa fie afectat sunetul dpdv al frecventelor joase.

La toate preurile phono trebuie sa existe acest filtru !


Poate parerea ta o vor lua in seama, am scris si eu putin mai "indirect" acest lucru astfel incit colegii sa vada insa fara a crede ca "impun eu" filtrul subsonic , low cut sau high pass, iata si cele 3 denumiri ale lui..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ampliful este cu alimentare simetrica si reproduce de la citiva Hz, vei observa reziduurile de infrasunete la iesire.

La un amp pe tuburi PP si mai ales SE, nu sint probleme de gen, lamparele au o problema in a reproduce sub 30-35Hz.

Doar cele PP cu OT de iesire serioase chiar un pic supradimensionate la sectiune si condensatori de cuplaj intre etaje cu valori adecvate vor putea reproduce 30Hz sau mai jos chiar, dar cu o atenuare satisfacatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rolul filtrului low cut este sa elimine frecventele foarte joase (infrasunetele din afara spectrului audio, 16Hz in sus).

Probabil condensatorii de cuplaj dintre aparate de la iesiri si intrari au o valoare prea mica, intreg lantul audio comportindu-se ca un filtru low cut.

Sau chiar amplificatorul reda de la 20-25Hz in sus, taind automat infrasunetele 2-9Hz.

Fara detalii in ceea ce priveste banda de frecvente reprodusa de amp si preul phono, nu putem avea o certitudine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata nu am avut probleme de genul, nici in trecut, nici acum cand folosesc phono viotubeamp. Si eu tind sa cred ca are legatura cu discul.

 

Nu, sint sigur ca nu, dupa cum am spus am testat inclusiv cu discuri foarte noi si haudiofile dar si cu discuri vechi. Abia astept sa termin treburile si sa montez rack-ul, ieri am facut o improvizatie cu pick-up-ul pe o masuta de cafea pusa in fata rack-ului, nici nu era asezat cum trebuie ca masuta era mai ingusta un pic decit distanta intre picioarele pick-up-ului, sa vedem cum o fi cind o sta la locul lui, dar nu cred sa scap asa usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.