Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Ca sunt bisericute, inteleg, e normal si firesc. Dar daca nu-ti convine ce zice unul sau altul poti sa ignori, cred ca e si o setare in acest sens. E ca la televizor, scoti din grila Antena 3.

Ca sariti mai multi in capul lui Gabi, asta nu mai inteleg. Omul este OK, nu a adresat vorbe urate catre nimeni neprovocat ( si chiar si atunci cu masura si finete) , ca este purtatorul unei personalitati atipice, asta e alta discutie. Chiar daca nu sunt de acord cu toate postarile lui asta nu il face mai putin pitoresc, simpatic si util. Ba chiar cand am o decizie de gen de luat imi place sa-mi amintesc ce a zis Gabi despre....A imbatranit si el cu damblaua asta pe umeri si nu pare genul care sa nu invete din greseli...

Si la faza cu viniluri luate din "targuri", ca de aici a plecat tot, Gabi nu a facut nicio trimitere la ce organizeaza Robert, e un om generos si nu ar baga nimanui strambe. Daca nu ma insel chiar s-au plans cativa ca au cumparat si gunoaie de acolo, parca are Robert vreo vina sau i-au scazut vizitatorii din cauza asta?

Vio, te "inerveaza" pasarica de Andi, nu te-ai putut abtine, este? :lol: Bine ai venit in club!

Io zic ca daca nu va gestionati civilizat antipatiile sa intervina moderatorul ( care si el e om, supus greselii si slabiciunilor omenesti, mai putin Brain care s-a dat la fund, coane nu ai nimic de zis?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doream sa mai scriu aici, insa interventia lui Adrian m-a starnit.

1. Afacerea mea este barul, nu targul de vinil.

2. Singurii oameni care vin de pe forum la targul de vinil sunt prietenii mei haudiofili. Toti vin sa petrecem cateva ore impreuna la o bere sau un burger. Ca sa nu produc disconfort 'la neuron', nu voi mai posta viitoarele evenimente organizate intr-un topic separat. Voi aminti intr-o postare scurta in topicul de evenimente.

3. In interventia mea cu 'inervatul' am incercat sa semnalizez o greseala des intalnita in vorbirea curenta.

4. Revin la Mr Gabi. Din pacate tendinta asta, 'eu ma pricep la toate', aminteste de celebrul M. Poate de aici antipatia cu care se confrunta uneori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adrianlucian,exemplarul uman numit ....ma enerveaza de mult,cu mult timp inainte de a tine socoteala paharelor baute de tine ,lumea e mica si pamantul rotund ,nu se stie niciodata cind da cu ochii in capul meu sau in capul tau.

 

Nu te supara ca te intreb, pentru tine principala utilitate a capului este de a da cu el in gura altuia ?! :roll::crazy::wtf:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adrianlucian' date='exemplarul uman numit ....ma enerveaza de mult,cu mult timp inainte de a tine socoteala paharelor baute de tine ,lumea e mica si pamantul rotund ,nu se stie niciodata cind da cu ochii in capul meu sau in capul tau.[/quote']

 

Nu te supara ca te intreb, pentru tine principala utilitate a capului este de a da cu el in gura altuia ?! :roll::crazy::wtf:

:lol::lol: E ca la meci, astept faza de la poarta cealalta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea văd discuții legate de belt drive vs direct drive. La un moment, acu vreo zece ani, aveam din ambele, un belt drive Lenco B55 și un direct drive Akai 206. Sonic, belt drive-ul îmi plăcea mai mult, sunetul era cărnos și plin, dar direct drive-ul părea că extrage mai mult, comparate cu aceeași doză. N-au stat niciunul prea mult la mine, deoarece am pierdut destul de rapid interesul pentru vinil, din păcate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

Lipseste cumva un post de pe acest topic? Adica sters de catre moderatorul Adam fara absolut nicio explicatie? Nici salut, nici buna seara, nici nimic. Doar ca asa s-a trezit nevoia dumnealui...


Acel post a starnit o reactie adversa nu foarte politicoasa din partea utilizatorului @Andi. Ambele posturi au fost sterse. Al tau pentru flame, al lui pentu a nu izbucni un nou scandal si a fi nevoie sa iau masuri restrictive. Deci, tot raul spre bine. :thumbup:

Adam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg, ok. Dar atunci te rog frumos sa exprimi tu o opinie referitoare la ultimul post, direct drive vs. belt drive. Sau macar arata-ne cam cum ar trebui sa raspundem atunci cand cineva exprima o asemenea opinie. Chiar sunt curios care este parerea ta, sincera si omitand functia detinuta. Si lasa fraza ca moderatorul nu are voie sa isi exprime propriile opinii. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contrele sunt ca sarea si piperul, fără ele viata e anosta. Eu nu inteleg un lucru, multi dintre voi, care aveti sisteme bune, ati încercat vinilul însă ati renuntat la el. Miercuri si Joi am ascultat pe un sistem scump boxe German Physic, pre Vitus, amplificatoare mono Goldmund, surse Yamaha cd 2100, ayon cd2 si pick-up Roksan. Diferentele intre sursele digitale si pick-up au fost imense, separatie, dinamica, transparenta, nu se pot compara. Joi am ascultat cam 10 placi aduse de mine, unele mai bune altele mai Putin. Muzica a curs pret de 4 ore intr-un fel de nedescris, poate cel mai bun sunet de pana acum ascultat de mine.. Pacaniturile sunt ultima grija când schimbi sursa din cd in pick-up. Bineinteles ca acasa la mine vinilul nu se aude la fel ca pe Roksan cu pre-ul lamm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Diferentele intre sursele digitale si pick-up au fost imense, separatie, dinamica, transparenta, nu se pot compara.

 

Silviu, fara sa fiu ironic. Miercuri si joi stiinta a fost batuta la poponet de psihoacustica. ;)

Senzatia mea este ca unii dintre voi ati cazut intr-un fel de prozelitism analogic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste amplificarea pe tuburi, din punctul meu de vedere, dupa ce am avut cam 4 amplificatoare, nu pot spune ca e ceea ce caut in continuare. Insa vinilul e cu totul alta poveste fata de orice digital, pot spune ca sunetul auzit nu il pot compara cu absolut nici un fel de sursa digitala, cele mai scumpe ascultate au fost undeva in jur de 40k euro. Pick-upul ascultat a fost Roksan Radius 7 cu doza roksan din dotare, brat unipivot. Preul phono a fost un lamm, nu stiu insa modelul doar ca pret de lista este 8000e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu am de ce sa ating placa cu degetele. o tin pe verticala lipita de piept, cu stanga o rotesc si cu dreapta o spal.

 

Exact la fel faceam si eu :thumbup:

Cu un burete foarte fin din spuma.

Metoda preluata de la vinilistii "obsedati" de pe audiokarma :), unii spuneau ca au ales-o dupa ce au testat mai multe metode de spalare, inclusiv cu sisteme de spalat vinil scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"plasticul de vinyl e firav, orice actiune exterioara in timp ii lasa urme"


de acord cu acest lucru; dar daca se foloseste un burete fin si se spala o singura data si bine, apoi se pune in folie de plastic si pastrat la loc ferit, esti asigurat for life. din cand in cand daca mai este nevoie se mai poate folosi peria de carbon pentru indepartarea eventualului praf depus in timpul manevrarii, in rest ar trebui sa ramana curat.


am intalnit si cazuri in care nu a fost nevoie de spalare la vinilurile SH, ba chiar unele m au surprins la cat de curate si silentioase erau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea văd discuții legate de belt drive vs direct drive. La un moment, acu vreo zece ani, aveam din ambele, un belt drive Lenco B55 și un direct drive Akai 206. Sonic, belt drive-ul îmi plăcea mai mult, sunetul era cărnos și plin, dar direct drive-ul părea că extrage mai mult, comparate cu aceeași doză. N-au stat niciunul prea mult la mine, deoarece am pierdut destul de rapid interesul pentru vinil, din păcate.

 

Sa nu uitam de idler care a fost primul, azi mult mai putin intilnit. Fiecare solutie vine cu avantaje si dezavantaje, idler-ul permite sa schimbi usor turatiile (primul meu pickup avea patru viteze :) ) , direct drive-ul e cel mai potrivit pentru DJ, belt drive-ul transmite cel mai putin vibratiile la platan dar poate avea probleme la pastrarea constanta a vitezei. Pina la urma marea majoritatea a pickup-urilor moderne sint belt drive iar solutiile gasite de producatori pentru minimizarea efectelor vibratiilor si obtinerea unei viteze de roatatie cit mai constanta sint dintre cele mai diverse. Practic la un pick-up totul conteaza pina si mat-ul poate crea probleme. Personal am considerat ca cea mai buna solutie este belt drive cu motorul in exterior si control electronic al turatiei plus un platan cit mai greu, adica exact ce am acum. Am vazut in poze ca unii plaseaza motorul pe un alt suport la mare distanta de pickup (peste 1m) am citit de un model la care dupa ce asezai discul pe platan scoteai timburusul central pentru a izola si mai mult discul de axul platanului. Ma rog, discutabil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.