Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Superba achizitie, Dinica, muzica nu gluma!

Ador Billy Idol, am un concert mai actual, video "super overdrive" (format MKV), sunet 5.1 si imagine de calitate foarte buna 1280/720, daca vrei iti pot face o copie pe stick.

Just let me know!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cam ce SNR poate atinge un pickup? Întreb pentru că am văzut că un Pioneer Exclusive P3a (care din ce văd, pare să coste mai mult acum decât costa la lansare) poate atinge măsurat 95 dB şi nu ştiam că un pickup poate atinge un astfel de SNR. Există chiar şi mai mare? De obicei parcă maximul era pe la 70 - 75 dB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din mica mea experienta, daca un sistem bazat pe pick-up are un S/N REAL de 60 dB, e suficient, chit ca la sisteme performante se ajunge si la 70 dB. Adica ce se aude in boxe, nu pick-up-ul in sine. In realitate, discul e sheful! 40-45 dB? Se face o inregistrare intr-un program de genul Sound Forge pe o zona de disc fara melodie si ne uitam la VU-metre. Ala e ADEVARUL. :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S/N in cazul pickupurilor inseamna masurarea zgomotului tip rumble. Dar nu vad de ce ar fi interesat aici cineva de masuratori (care desigur nu conteaza, nu)?


Conteaza, cum sa nu conteze. Cu amendamentul ca trebuie gestionata masura rezonabilului. De la un punct in colo e doar palmares, catimea chiar nu mai conteaza (poate doar la o abordarea superficiala a consumatorului care se agata de cifre in cuantificarea calitatii, e mai la indemana. Meteahna creierului care are nevoie de abstract ca sa inteleaga, raporteze, d-astea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cu ocazia concertului David Gilmour de la Paris am fost in cateva magazine parisiene unde se gaseau viniluri. Dupa ce am citit atatea articole elogioase in care se vorbea de intoarcerea discului de vinil in viata melomanilor, eram curios cat adevar se afla in acele randuri si cat este marketing. Ajuns in magazinele unde se gaseau discuri de vinil, am constatat ca totul este adevarat. Intoarcerea la vinil este un fenomen real si asta poate fi usor identificat dupa numarul foarte mare de titluri noi si vechi ce pot fi achizitionate din record store-uri si magazine ca FNAC (un fel de Media Galaxi francez). Preturile la discurile noi sunt o idee mai ieftine comparativ cu piata romaneasca. Discurile second hand au preturi asemanatoare cu cele din Romania.

vinyls.thumb.jpg.3dc5d4dcf137bf0a76221cf4d19e0617.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Marian

Lipsa promotiilor la viniluri ma face sa cred ca faptele nu sunt chiar asa. La cd-uri si dvd-uri am vazut o multime de promotii - 20E x 4 cd / dvd. La viniluri gaseai anumite titluri la preturi bune, dar asta este tot. Anul trecut piata de viniluri in USA a ajuns undeva la 600 milioane dolari.

Exista argumente pro si contra formatului fizic. Traim, ascultam muzica, ne bucuram de viata si urmarim ce se intampla in viitor. ;)


PS: In ultima vreme am cunoscut o multime de oameni indragostiti de vinil. Sunt chiar mai multi comparativ cu cei interesati de hifi. Discurile de vinil sunt destul de scumpe si nu pot fi piratate, cu toate acestea oamenii le cumpara. Discul negru reuseste sa starneasca emotie. Cam despre asta este vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magazinele din alte țari își măresc an de an spațiul dedicat vinilurilor. Dacă nu se vindeau, renunța industria la ele de multă vreme. De Record Store Day eram la Barcelona si am văzut cozi de zeci de oameni la magazinele cu viniluri. Știam trei magazine de profil pe aceeași strada, la distanță de zeci de metri unul de altul, iar în două dintre ele nu am reușit nici măcar să intru pentru că nu mai era loc fizic, din cauza aglomerației. E drept că există și moda hipstereasca cu vinilurile, dar asta ține de câțiva ani. Deci e posibil să fie depășită faza de modă și să fi rămas plăcerea de a asculta viniluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Discurile de vinil sunt destul de scumpe si nu pot fi piratate, cu toate acestea oamenii le cumpara. Discul negru reuseste sa starneasca emotie. Cam despre asta este vorba.

 

Pirateria nu ar fi problema, nu cred ca exista in zilele noastre un titlu nou care sa apara doar pe vinyl, piratam varianta pe cd, nu e asta problema. In afara de asta am vazut acum citiva ani in Barcelona la "El Corte Inglés" foarte multe viniluri care aveau in plic CD-ul sau un cod pentru download in mp3. Plus ca ie unii care are pick-up cu usb daca chiar vor sa copieze albumul, cunos eu doi posesori :) . Deci ramine emotia pina la urma. Poate ca e placebo dar parca imi place mai mult sa ascult pe vinyl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copia digitala a unui disc de vinil, este ca un Rolls facut de chinezi. Te plimbi cu el, oamenii te admira, insa acolo in adancurile sufletului tu stii ca totul este o pacaleala.

Mie imi place sa ascult muzica in toate formatele posibile. Vinilul atinge partea romantica, red book-ul imi aminteste de adolescenta, hires-ul reprezinta dorinta de performanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinilul atinge partea romantica, red book-ul imi aminteste de adolescenta, hires-ul reprezinta dorinta de performanta.

Foarte frumos spus, Robert !

 

Am avut de-a lungul timpului 2 pick-upuri: Rega P5 si VPI Scout, plus o colectie de peste 700 viniluri. Am avut timp sa experimentez si sa ascult suficient acest format !

Ştiam că ai avut VPI, dar de Rega nu ştiam. Care ţi s-a părut mai avansat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a nu se intelege prin postul meu ca sunt pentru ascultarea exclusiva a vinilului, ci doar ca nu ar trebui "indepartat" ca sa zic asa :)

 


vinilul sau zgomotul de suprafata ?


@bogdanozaurus - am vrut sa spun ca nu as face neaparat o apologie a zgomotului de suprafata. Se pot spala discurile si se poate reduce din el ;)


Am foarte multe discuri cu zgomot mic de suprafata si asta mi se pare foarte bine, mi-as dori sa fie toate asa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate persistă legende despre anumite scule vechi. Braţul pick-up-ului NAD era din... cablaj vopsit. De aia nu ecrana şi se simţea propierea mîinii de el sau doză. Am fost dezamăgit de el şi preţul de atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.