Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Ca sa nu mai poluam alte topicuri va propun sa discutam aici despre acest subiect frumos si complex totodata. Pick-up-uri, doze, MM vs MC vs MI chiar si cristal daca vreti voi, brate, preamplificatoare de doza, accesorii si tot ce tine de acest subiect.

Pare un paradox cumva dar pentru mine pick-up-urile si ce tine de ele au inca multe necunoscute desi la viata mea am avut (pe vremurile apuse) foarte multe modele, de fapt mult mai multe decit alte tipuri de scule audio. Incepind cu acel celebru Supraphon sarpe din anii `60 pe care ascultam povesti cind eram copil, continuind cu tot felul de Tesla NZC, Unitra, Belcanto, Akkopg 201 Cmepeo, poate cel mai brutal pick-up pe care o minte bolnava a putut sa-l zamisleasca, si terminind cu un Thorens TD 160 echipat cu o doza Pickering 160. Deh, ce puteam si eu la vremea aia...Mostenind o mica colectie de discuri am hotarit sa (re) incep cu un model ieftin, Rega RP1 dar am inteles repede ca vreau ceva mai bun si asa am ajuns la Audio-Technica AT-LP5 despre care am scris la review-uri.

Marturisesc ca-mi place mult sa ascult viniluri, stie Gaby ce stie, cu un trabuc sau o pipa, o vodca sau un single malt, dupa cum e cazul, lasind nostalgiile la o parte totusi am citeva albume care se aud foarte bine si mi-e greu sa cred ca mi-ar placea mai mult varianta pe CD (ma tot bate gindul sa caut si varianele digitale pentru un mic versus, dar timpul ma omoara). Si nu mai zic de auditiile de pe la Jack pe Kuzma...si chiar si Block PS 100 in ciuda faptului ca era echipat cu o doza AT identica cu a mea (oare cum o suna cu o doza scumpa si un phono stage bun?) Asa ca iarasi ii dau cumva dreptate lui Gaby, daca ma gindesc ca pick-up-ul meu nu e o avere iar pe mine ma satisface. O mare surpriza a fost ca insusi cmiu007 pe care il credeam cel mai "digital" om de pe planeta sa-si bata serios capul cu asa ceva. Si acum urmeaza prima mea intrebare, pe care i-am adresat-o si lui Jack saptamina trecuta, ce cabluri interconect ati recomanda ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pick up pus la punct are un sunet specific, si cred ca asta tine mai ales de felul in care am inceput sa ascultam muzica. Pana prin '91 am ascultat mai ales la un radio cu lampi, intretinut de tatal meu dpdv eletric. Avea difuzor de hartie si pick-up cu doza mono, pe care am prins-o destul de putin :), Imi aduc aminte de discurile cu Nat King Cole, Louis Armstrong dar si Phoenix si Mondial (pe Mondial ii ascult acum cu placere si de pe CD si nu imi pasa cum se aude :P) ascultate la sfarsitul anilor 80.


Apoi au venit toate: radio, video si de prin 96 al treilea computer care pt prima data avea o unitate de CD. Timp de ascultat muzica serios nu mi-am facut facut pana acum 4 ani, si atunci a fost dintr-o intamplare.


Ca sa revin la vinil, tot o intamplare a facut sa ascult faimosul Kuzma :P si am acceptat ca vinilul nu este ceea ce credeam eu. Acu' dat fiind ca pt 2-3 ani nu se vede nimic spectaculos la orizont am zis sa duc partea de DIY spre vinil asa ca dupa nenumarate pendulari intre project debut si clasic mi-am luat un turntable in care sa pot baga bani pe parcurs si sa fie DIY friendly asa ca am ajuns la clasicul, urat de unii iubit de altii, technics sl 1200.


are un shure M97xE amplificat de phono DIY Salas Folded Simplistic Phono Preamp care isi asteapta cutia.


acu, ce sa zic, imi gadila urechea, dar cand fac o comparatie de ex intre Lady in Satin (CS 8040) si varianta CD (CK 53814), chiar daca varianta vinil sa spunem "curge" mai usor, varianta CD vine cu scena si detalii. acu' tine si dupa cum ne am obisnuit urechea poti spune ca CD-ul suna mai sec dar sunt 2 lucruri diferite, pt mine pe moment conteaza scena si detaliile.

by the way, exista pt dozele de pana in 500 de euro posibilitatea sa le asculti pe sistemul tau? plus ca matchingul dintre doza si phono amp e f important. totul e important la vinil e ca si cum ai incerca sa balansezi un pahar de apa pe doua bete de chibrit. tot respectul pt cei care au reglat si sunt multumiti de turntable-ul lor.


ca si pasi:

- sa cumpar viniluri, dar din pacate piata de SH in Romania e subnuntrita, noroc ca Vienna e aproape :)

- dat fiind ca baietii de la niche records mi au dat tzeapa si i-am asteptat 1 luna de zile pt vinilul de calibrare trebuie sa fac comanda pe Amazon, dar pt moment ma abtin pana isi revin curierii din mormanele de cadouri de craciun

- pe drum este si set-ul de cabluri pt rewire al bratului, dupa ce vin cablurile o serie de teste pt acordarea ampedantei dozei cu ampedanta de intrare a amp phono

- urmeaza scoaterea si refacerea alimentarii din pick-up

- o doza dintr-o clasa superioara

- si poate un alt brat


si tot asa, vinil = never ending story :) pt moment e fun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai poluam alte topicuri va propun sa discutam aici despre acest subiect frumos si complex totodata. Pick-up-uri, doze, MM vs MC vs MI chiar si cristal daca vreti voi, brate, preamplificatoare de doza, accesorii si tot ce tine de acest subiect.

Pare un paradox cumva dar pentru mine pick-up-urile si ce tine de ele au inca multe necunoscute desi la viata mea am avut (pe vremurile apuse) foarte multe modele, de fapt mult mai multe decit alte tipuri de scule audio. Incepind cu acel celebru Supraphon sarpe din anii `60 pe care ascultam povesti cind eram copil, continuind cu tot felul de Tesla NZC, Unitra, Belcanto, Akkopg 201 Cmepeo, poate cel mai brutal pick-up pe care o minte bolnava a putut sa-l zamisleasca, si terminind cu un Thorens TD 160 echipat cu o doza Pickering 160. Deh, ce puteam si eu la vremea aia...Mostenind o mica colectie de discuri am hotarit sa (re) incep cu un model ieftin, Rega RP1 dar am inteles repede ca vreau ceva mai bun si asa am ajuns la Audio-Technica AT-LP5 despre care am scris la review-uri.

Marturisesc ca-mi place mult sa ascult viniluri, stie Gaby ce stie, cu un trabuc sau o pipa, o vodca sau un single malt, dupa cum e cazul, lasind nostalgiile la o parte totusi am citeva albume care se aud foarte bine si mi-e greu sa cred ca mi-ar placea mai mult varianta pe CD (ma tot bate gindul sa caut si varianele digitale pentru un mic versus, dar timpul ma omoara). Si nu mai zic de auditiile de pe la Jack pe Kuzma...si chiar si Block PS 100 in ciuda faptului ca era echipat cu o doza AT identica cu a mea (oare cum o suna cu o doza scumpa si un phono stage bun?) Asa ca iarasi ii dau cumva dreptate lui Gaby, daca ma gindesc ca pick-up-ul meu nu e o avere iar pe mine ma satisface. O mare surpriza a fost ca insusi cmiu007 pe care il credeam cel mai "digital" om de pe planeta sa-si bata serios capul cu asa ceva. Si acum urmeaza prima mea intrebare, pe care i-am adresat-o si lui Jack saptamina trecuta, ce cabluri interconect ati recomanda ?

 

Bogdan, daca vorbim de alegerea cablului de la pick-up la pre-ul de doza, trebuie sa stii urmatoarele:


1. Importanta lui e cruciala, avind un efect major asupra sunetului pentru ca transmite de la doza curent de intensitati f mici si tensiuni de ordinul microvoltilor ( clasic 0,3mV pt MC, putind sa coboare si la 0,05mV !!!! ) si 2-5 mV pentru MM. In aceste conditii iti dai seama ca semnalul poate fi foarte usor perturbat, ecranajul cit mai bun fiind deasemenea f. important


2. Orice contact modifica major parametrii ( R,L,C ), acestia interactionind cu doza, rezultanta putind fi foarte diferita de ce e la bornele dozei. In acest context, o solutie foarte buna este cablul dintr-o bucata, adica de la clemele care se prind de doza neintrerupt pina la intrarea in phono-stage ( solutie disponibila si de la KUZMA )


3. Alegerea cablului e in cea mai strinsa legatura cu doza.


4. In final, daca nu e cablu dintr-o bucata, totul se rezuma la incercari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, vad ca esti pus pe treaba. :D Ca sa-ti bag "viermele" :mrgreen: iti recomand doua doze care te lasa fara aer: Koetsu Rosewood Standard si Koetsu Rosewood Signature Platinum. Se pot asculta intr-un showroom din Bucuresti, bineinteles pe niste echipamente destul de "piperate".

Pentru cumparaturi, pe langa www.thakker.eu, mai sunt ok si cei de la www.phonophono.de.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Intuisem si eu ca fiind vorba de un semnal foarte mic cablul e foarte important, m-am uitat pe net dar nu am prea vazut sa fie modele dedicate pentru pick-up mai ales ca ma asteptam sa le recunosc usor datorita firului suplimentar de masa. In schimb am gasit niste chistoace pentru headshell care costau cit o masina :( .Cablu dintr-o bucata din doza pina in preamplificator chiar nu ma gindeam sa fie.. Iar partea cu "totul se rezuma la incercari' m-a tuflit.

Ma rog, momentan cu doza care o am nu ma agit prea tare, o sa testez toate cablurile sa vedem daca simt vre-o diferenta.

Oricum nebunie mare cu astea, citeam undeva declaratiile unui producator care spunea ca el face bratul perfect (bine, ce era sa spuna si el) ....la imprimanta. Da exact, imprimanta 3D, cea ce ii permite sa realizeze un brat cu forma si echilibrul perfect. Doar ca astea folosesc niste materiale speciale, iar bunul simt ma face sa cred ca nu sint prea audiofile. Alt producator jura ca al lui e cel mai tare, fiind produs dintr-un material ultrasecret a carui compozitie o stie doar el, nu rezoneaza, nu vibreaza. Am vazut alt brat cu doua tije paralele cu un sistem gen pantograf pentru un overhang perfect, idee ce pare frumoasa doar ca ma gindesc cit de perfect trebuie sa fie mecanismul si la faptul ca forta de frecare va fi mult mai mare decit la un lagar sau rulment, si forta asta se transmite totusi la ac. Nu o fi mai bine cu un brat tangential, care oare de ce nu o fi prins mai bine tehnologia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RCA normale. In poza se vede comutatorul din care se poate selecta preamplificatorul intern sau iesirea directa precum si mufa USB prin care se ripuiesc discurile (spre marea exasperare a lui Gaby :) )

 

mai este in garantie?


daca nu, vb cu viobio, sari cu totul peste preamp-ul integrat, faci rewire pe baza spuselor lui Cristi (cu un cablu direct din doza care sa ajunga la amp de doza extern).


un punct de plecare


http://forum.vinylmeplease.com/index.php?threads/audio-technica-at-lp5.2661/


asa cum spunea si Cristi/Viobio orice mufa + cablu intre doza si preamp schimba capacitanta dozei si ca urmare trebuie modificata si capacitanta amp-ului de doza. dat fiind ca nu poti conecta direct (fara mufe), poti dar nu mai poti muta sistemul de colo colo cu usurinta, trebuie sa aduci nr de mufe la minim. doza -> cablu -> mufa -> amp de doza

acum ai doza -> switch (pt direct sau phono interior) -> cablu -> mufa din poza la care mai adaugi un (B) cablu -> mufa -> preamp


cu cat traseul este mai lung cu atat risti ca schimbarea unui cablu (B) din exemplul de mai sus sa nu aduca ceva in plus, indiferent de cablu.


turntable-urile scumpe, tin cat mai departe si izoleaza mecanic fata de brat si platan:

- alimentarea pt motor - transformatoarele vibreaza

- motorul - la fel, si el vibreaza


http://www.vinylengine.com/ e un bun punct de plecare, avand o comuntate friendly pt orice nivel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cmiu007 E in garantie, nu desfac nimic :) Oricum nu cred ca se justifica rewire la un model entry ca al meu, chelul cu tichie de margaritar. Ma gindesc intr-o perspectiva mai indepartata la un preamplificator separat daca o sa observ vre-o imbunatatire fata de phono stage-ul din amplificator care totusi e ceva de calitate (Sugden A 21) Daca o fi, cind o fi poate acolo sa pun un cablu captiv cit mai scurt . Oricum o sa studiez ce mi-ai dat acolo, ma pun cu burta pe carte, multumesc mult :)


@Gabywo Frumoase poze , i-mi lasa gura apa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cmiu007 E in garantie, nu desfac nimic :) Oricum nu cred ca se justifica rewire la un model entry ca al meu, chelul cu tichie de margaritar. Ma gindesc intr-o perspectiva mai indepartata la un preamplificator separat daca o sa observ vre-o imbunatatire fata de phono stage-ul din amplificator care totusi e ceva de calitate (Sugden A 21) Daca o fi, cind o fi poate acolo sa pun un cablu captiv cit mai scurt . Oricum o sa studiez ce mi-ai dat acolo, ma pun cu burta pe carte, multumesc mult :)


@Gabywo Frumoase poze , i-mi lasa gura apa

 

daca folosesti preamp-ul integrat, nivelul semnalului din pick-up este nivel "normal" (de ordinul voltilor), si nu nivelul de doza (de ordinul milivoltilor). alte cabluri alte distractii. succes :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeai ca nu stiu :) ? Cel integrat in pickup il folosesc pe amplificatorul pe lampi, cind ascult pe Sugden folosesc preul din Sugden. Pentru ultima situatie ma gindeam la cabluri mai jmekere. Oricum nici ala din pick-up nu e prost, probabil l-au optimizat bine pentru doza stoc.

 

Aveam mai mult decat o banuiala, dar consider ca nu trebuie sa lasi loc de interpretari cand vb la distanta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Intuisem si eu ca fiind vorba de un semnal foarte mic cablul e foarte important, m-am uitat pe net dar nu am prea vazut sa fie modele dedicate pentru pick-up mai ales ca ma asteptam sa le recunosc usor datorita firului suplimentar de masa. In schimb am gasit niste chistoace pentru headshell care costau cit o masina :( .Cablu dintr-o bucata din doza pina in preamplificator chiar nu ma gindeam sa fie.. Iar partea cu "totul se rezuma la incercari' m-a tuflit.

Ma rog, momentan cu doza care o am nu ma agit prea tare, o sa testez toate cablurile sa vedem daca simt vre-o diferenta.

Oricum nebunie mare cu astea, citeam undeva declaratiile unui producator care spunea ca el face bratul perfect (bine, ce era sa spuna si el) ....la imprimanta. Da exact, imprimanta 3D, cea ce ii permite sa realizeze un brat cu forma si echilibrul perfect. Doar ca astea folosesc niste materiale speciale, iar bunul simt ma face sa cred ca nu sint prea audiofile. Alt producator jura ca al lui e cel mai tare, fiind produs dintr-un material ultrasecret a carui compozitie o stie doar el, nu rezoneaza, nu vibreaza. Am vazut alt brat cu doua tije paralele cu un sistem gen pantograf pentru un overhang perfect, idee ce pare frumoasa doar ca ma gindesc cit de perfect trebuie sa fie mecanismul si la faptul ca forta de frecare va fi mult mai mare decit la un lagar sau rulment, si forta asta se transmite totusi la ac. Nu o fi mai bine cu un brat tangential, care oare de ce nu o fi prins mai bine tehnologia asta?

 

Multumesc pentru raspunsuri. Intuisem si eu ca fiind vorba de un semnal foarte mic cablul e foarte important, m-am uitat pe net dar nu am prea vazut sa fie modele dedicate pentru pick-up mai ales ca ma asteptam sa le recunosc usor datorita firului suplimentar de masa. In schimb am gasit niste chistoace pentru headshell care costau cit o masina :( .Cablu dintr-o bucata din doza pina in preamplificator chiar nu ma gindeam sa fie.. Iar partea cu "totul se rezuma la incercari' m-a tuflit.

Ma rog, momentan cu doza care o am nu ma agit prea tare, o sa testez toate cablurile sa vedem daca simt vre-o diferenta.

Oricum nebunie mare cu astea, citeam undeva declaratiile unui producator care spunea ca el face bratul perfect (bine, ce era sa spuna si el) ....la imprimanta. Da exact, imprimanta 3D, cea ce ii permite sa realizeze un brat cu forma si echilibrul perfect. Doar ca astea folosesc niste materiale speciale, iar bunul simt ma face sa cred ca nu sint prea audiofile. Alt producator jura ca al lui e cel mai tare, fiind produs dintr-un material ultrasecret a carui compozitie o stie doar el, nu rezoneaza, nu vibreaza. Am vazut alt brat cu doua tije paralele cu un sistem gen pantograf pentru un overhang perfect, idee ce pare frumoasa doar ca ma gindesc cit de perfect trebuie sa fie mecanismul si la faptul ca forta de frecare va fi mult mai mare decit la un lagar sau rulment, si forta asta se transmite totusi la ac. Nu o fi mai bine cu un brat tangential, care oare de ce nu o fi prins mai bine tehnologia asta?

 

Bratele tangentiale sunt excelente, dar nu cele de duzina. Celelalte sunt extrem de scumpe, din cauza tehnologiei necesare pentru a elimina downside-urile. Cel mai important e legat de faptul ca tangentialul culiseaza pe un ax , iar daca frictiunea nu tinde la 0 , pot aprea erori grave in urmarirea rilei discului. Pentru acest lucru se folosesc anexe cum ar fi pompe de presiune, pentru a nu exista contact fizic pe culisa, aerul injectat sub presiune in spaiul dintre cei doi cilindrii asigurind acest lucru. Iata un exemplu:


http://www.kuzma.si/air-line.html


M-am jucat cu acea chestie si, daca e ecilibrat, cu orizontalitate perfecta, cind nu e asezat pe disc, daca sufli usor de la distanta se deplaseaza.


Dar Franc ( Kuzma) a dezvoltat un brat complet nou, o conceptie care imbina avantajele uni-pivotului ( frictiuni 0 ) si ale "gimbal"-ului ( precizie, nu se roteste in jurul propriului ax), se sprijina pe 4 "gheare" :


http://www.kuzma.si/4point.html

http://www.kuzma.si/4point-14-inch.html


De multi e considerat ca cel mai bun brat, surclasind in multe privinte si mult mai scumpul "Air-Line".


Eu zic ca merita studiat putin site-ul KUZMA, se poate vedea ca totul e documentat inginereste, sunt date toate detaliile tehnice fara povesti cu zine, materiale ultrasecrete samd. . La oricare din brate poate fi ajustat ORICE parametru ( VTA, BIAS, VTF, Azimuth, overhang, offset, etc) iar cuvintul cheie e "toleranta 0"


Referitor la cabluri, da, exista IC specializate pentru semnal de la doza, dar am gasit solutii (mai) bune printre cabluri care nu erau dedicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,


Primul pick-up a fost un Technics SL-Q3 primit in dar de la profesorul de matematica din acea vreme. Eram in liceu si a prins el o afinitate fata de mine cand a aflat ca imi plac aparatele de muzica. L-am vandut prin facultate pentru ca nu il mai foloseam si ocupa spatiu, era mai comod sa rulez muzica direct din calculator. Momentan am un Audio-Technica AT-PL120 pe care m-am decis sa-l cumpar dupa ce m-a luat febra cu amplificatoarele pe lampi, acesta avand si iesire de linie amplificata. Am zis sa fie tot lantul analogic. De atunci imi place la nebunie cum suna, in zilele cand ascult muzica cu orele parca nu iti mai vine sa il inchizi.


Muzica este total alta, instrumentele suna fiecare in mod diferit, senzatia de live este foarte prezenta, scena exista si ea. Incerc sa strang cat mai multe discuri de calitate si poate in viitor sa iau o doza mai buna. Momentan sunt multumit cu ce am.

DSC_0015.thumb.JPG.267da0c12d7a1c3839ca3ac7e8e6cd1c.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu la bar organizez evenimente la care muzica este ascultata de pe vinil. Aseara a fost un eveniment exclusiv Pink Floyd si va pot spune ca au fost peste 200 de oameni. Exista un interes pentru acest tip de manifestari, oamenii sunt atrasi de aceasta idee. Unul dintre motive este factorul moda, pentru ca acum asa numita miscare hipster sapa constient (sau inconstient) in trecutul cultural al societatii umane. Poate fi si un fel de refugiu in fata unei vieti ce tinde catre robotizare fiintei umane, catre ciclul bine determinat - trezit/muncit/cumparat/televizor/dormit. Oamenii vor sa iasa din aceasta stare oarecum robotica si o fac privind in trecut. Se folosesc de obiceiurile din trecut pentru a tranzita timpul si spatiul catre o perioada considerata frumoasa, colorata, vie, liberala.

Albumul The Dark Side of the Moon al celor de la Pink Floyd s-a vandut anul trecut in 50 mii de exemplare pe vinil. Sunt trupe noi care nu reusesc sa vanda atatea albume, indiferent de format, si asta desi sunt promovate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ramasesem dator cu o imformatie. Am decuplat o doza Shure M75 de headshell cu ajutorul unei piese din lemn.

M-am inspirat de la Clearaudio


http://www.lpgear.com/product/CLAURUMCLII.html


si rezultatele au fost multumitoare - un pic mai multa rezolutie si claritate. Chiar sunt curios daca cineva a probat Aurum Wood de la Clearaudio, cum se aude?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.