Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Am trecut si eu azi pe la Music Box. Super magazin, am salivat la acele Tannoy.

 

Ce Tannoy erau? M-ai făcut curios, cred că trec şi eu mâine pe acolo.

 


Modelul este intr-adevar Technics SL-P1200:


http://audio-database.com/TechnicsPanasonic/player/sl-p1200-e.html

 

Foarte frumos. Să-l stăpâneşti sănătos. Pare în stare foarte bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am mai citit si eu pe subiect:

Vinilurile vintage - situatia nu era deloc atat de roza cum o cred unii, iar sunetul de cele mai multe ori nu era extraordinar. Motive:

- accesul limitat la benzile master. Doar cateva sucursale ale marilor companii aveau acces la ele, in celelalte cazuri vinilurile erau realizate dupa copii ale benzilor master sau, si mai rau, dupa copia copiei. In multe situatii, de exemplu in Europa de Est, vinilurile sub licenta erau realizate dupa editii vinil scoase in occident!, deoarece casele de discuri de aici de multe ori nu primeau nici copii dupa benzi master. Pierderile de informatie erau masive.

- multe editii produse inca de la sfarsitul anilor 80 (care ii entuziasmeaza pe unii) sunt de fapt realizate dupa inregistrari/masterizari digitale, de multe ori transpunerea nu era optima.

- vinilul (ca suport material) a devenit din ce in ce mai prost, calitatea acestuia a inceput sa fie redusa tot mai mult inca din anii 60, ajungand la un fel de amestec de plastic ordinar, foarte subtire, santurile fiind extrem de superficiale, acul nu patrundea suficient pt a extrage informatie.

- bineinteles, nu trebuie generalizat, erau si editii extraordinare, facute pe vinil de calitate


Viniluri actuale:

- situatia pare mai buna, accesul la benzi master e mult mai liber, transportul e mai usor etc.

- vinilul ca material e mult mai calitativ, fiind pur, este mai gros, santurile mai adanci, acul poate "sapa" mai adanc pt a extrage cat mai multa informatie.

- insa: problema actuala e ca multe benzi master vechi s-au degradat in timp si nu mai au calitate adecvata. De multe ori transferul se face folosind ca sursa o editie CD!

- sunt totusi editii actuale facute de pe benzi master care au o calitate ce nu putea fi atinsa in trecut. Transpunerile sunt mult mai avansate tehnologic, metodele au avansat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general, matritele analogice pe banda magnetica de magnetofon, erau facute pe benzi CrO2, benzi cu un cimp coercitiv mai puternic decit la benzile standard Fe2O3, si mult mai rezistente la intemperii, inclusiv cimpuri magnetice externe, unele fiind inregistrate si cu reducatoare de zgomot diverse, DBX si DBXII fiind principalele.


Dinamica putea atinge si nivele de 115-120db.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire pentru mine albumul asta cumparat cu ocazia Record Store Day de la Carturesti se aude extraordinar, din pacate nu l-am ascultat decit pe casti, de abia astept sa se termine cosmarul renovarilor si reabilitarilor si dupa ce sculele si boxele vor fi iar la locul lor asta va fi primul lucru pe care am sa-l ascult.

bvsc.jpg.2d9d21c1b87dd94466192aa76092facc.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, sint si CD-uri cu mari diferente de nivel audio intre ele.

Discut de originale, care multe suna mai slab si mai prost chiar decit niste bulgaresti de acum 15 ani de le luai de la Universitate sau din Romana de la tarabe.

Totul depinde de cine a fost la butoane si la mastering.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi a punctat cateva chestiuni interesante la care eu as adauga doua, trei, idei.

1. masterurile vechi inregistrate pe banda magnetica - din acestea se printa discul martor, cel dupa care se faceau celelalte discuri - pentru a produce in Germania un disc aparut in Anglia se trimitea un asemenea disc, nu o copie a masterului pe banda magnetica.

2. problema cu discurile vechi este limitarea tehnologica corespunzatoare acelor vremuri; asta nu inseamna ca in anii '60 - '70 era imposibil sa produci inregistrari fenomenale; din contra as spune ca in perioada aceea au aparut unele dintre cele mai buna masteruri in ciuda handicapului tehnologic; inginerii de studio din acele vremuri erau niste artisti. :clap:

3. pick-up(ul) nu are cum sa se bata cu digitalul; este suficient sa citesti informatiile tehnice ale dozelor (separatie intre canale, liniaritate) si pick-up(urilor) si apoi ale cd-ului, hires, ca sa realizezi ca vorbim de un progres tehnologic evident in favoarea digitalului; o doza care sa ofere un nivel de informatii apropiat digitalului costa cat un sistem audio bun - niste mii de euro.

4. vechile masteruri pe banda nu mai sunt folosite; au fost de mult transferate in format digital (DSD - Sony, etc); poate mai sunt 2-3 exceptii, dar cam atat.

5. cred ca fiecare dintre noi se simte atras de vinil, probabil este o reminescenta romantica a unor vremuri despre care am auzit doar din povesti, filme, dar de care ne simtim legati fara a putea numi motivul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inginerii de studio din acele vremuri erau niste artisti. :clap:

 

:thumbup:

 


3. pick-up(ul) nu are cum sa se bata cu digitalul; este suficient sa citesti informatiile tehnice ale dozelor (separatie intre canale, liniaritate) si pick-up(urilor) si apoi ale cd-ului, hires

Ai uitat sa specifici ceva ce este foarte important, raportul semnal/zgomot.



Sint doze foarte destepte care pot reda foarte bine ca domeniu de frecventa.


http://www.vinylengine.com/library/aurex-toshiba/c-100p.shtml


Insa trebuie preu dedicat pentru ele.


http://www.thevintageknob.org/toshiba-SZ-1000.html


http://www.audiokarma.org/forums/index.php?threads/the-rare-stax-cpy-ecp-1-electrostatic-phono-cartridge-equalizer.156126/

Stax-ECP-1.thumb.jpg.24d18f353f8072d4e56e2afabcb234e5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ, nu am uitat nimic. Eu doar am amintit in viteza limitele tehnologice. Cine doreste mai mult, sa puna burta pe carte.

Gaby, ce legatura au bre titlurile editate exclusiv pe cd cu nostalgia vinilului? Eu vorbesc de emotii, de amintiri codificate in sufletul colectiv. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si o cubaneza creola ! :thumbup:

Gasesti in Ferentari cate vrei. :lol:

varianta ferentari este exclusa' date=' mai bine o dau pe prietena mea cu crema de ghete pe fata :lol:

2. problema cu discurile vechi este limitarea tehnologica corespunzatoare acelor vremuri; asta nu inseamna ca in anii '60 - '70 era imposibil sa produci inregistrari fenomenale; din contra as spune ca in

5. cred ca fiecare dintre noi se simte atras de vinil, probabil este o reminescenta romantica a unor vremuri despre care am auzit doar din povesti, filme, dar de care ne simtim legati fara a putea numi motivul.

2. As da ca exemplu Carmen Fantaisie (Bizet-Sarasatre) in interpretarea lui Ruggiero Ricci din 1959, Jack are acest vinil, poate il sti, mi se face pielea de gaina de cite ori il ascult.

5. Eu unul ma simt foarte atras, explicabil poate si prin faptul ca am prins si vremurile alea cind vinilul era rege incontestabil, cert este ca placerea care o simt e mult mai mare decit la fisiere, si da, sint constient de limitarile tehnologice. Dar daca mie imi place mai mult, si simt mai multa emotie, atunci cind ascult vinil, indiferent de explicatiile fenomenului asta e.

Eu cred ca reaparitia vinylului si promovarea sa debordanta (si in filmele licuricesti), este doar o afacere a momentului.

Eu cred ca te inseli. Sa vedem ce o sa ne aduca viitorul, dozele optice promit mult si poate ca si HD Vinyl nu o sa ramina doar in stadiul de patent tehnologic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane, acolo este vorba de maiestrie & muzica, nu de tehnologie. Daca varianta aceea ar fi fost in format hires, ai fi ramas fara respiratie din cauza emotiei.

1.Fisierele daca nu au in spate si arta masteringului, sunt doar ceva mai multi biti.

2.Fisierele daca nu sunt sprijinite de un sistem audio bun, sunt doar ceva mai multi biti. Sunt unii care isi inchipuie ca daca hranesc un dac + un sistem mediocru cu fisiere hires vor atinge starea de gratie a melomanului haudiofil.

No fucking way dude! :twisted:


PS: Atasez o fotografie la subiect. :lol:

jvyxzv_sydneybarlette-tomb-raider-shoot.jpg.5936158b74c478ebe7f54a2bb0a200e9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.