Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Sunt incantat de preamplificatorul de doza cu valori reglabile realizat de Viobio, pe care am ocazia sa il testez. Rezolut, muzical, adaptabil la diferite doze. Nu este mofturos la cabluri, conteaza insa , cel putin eu asa am observat, pozitia alimentarii la priza. Foarte bun si pentru discuri mai vechi, prin reglaje se pot atenua zgomotele datorate uzurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un asemenea preamplificator de doza manufacturat de Viobio. Raportul pret / calitate mi se pare foarte bun.

Personal, as fi preferat sa coloreze un pic sunetul. Tendinta sonica este catre neutralitate. Invart un vinil d'asta nou si pare ca ascult un cd. :)

Acum ma gandesc sa il schimb cu unul pe lampi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus:

1. pretul

2. sunet neutru

3. nu pare foarte dependent de cabluri daca acestea sunt scurte

4. posibilitatea de a regla valorile in functie de doza

5. alimentarea separata + baterie

Minus:

1. sunet usor rece pe sistemul meu - folosesc o exprimare plastica pentru ca vorbim de o senzatie subiectiva


Vio, si pe vinilurile vechi se pastreaza amprenta.

Eu caut un sunet neutru si corect. Am cumparat pick-up pentru ca uneori vreau un sunet cald / colorat / cu distorsiuni armonice. Sunet de vinil cum s-ar spune. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plusuri

rezolut dar muzical

versatil datorita reglajelor

lipsa brum

imagine sonora buna

usor de manuit


minus

design lipsa

lipsa inscriptionare, nu se stie care e intrarea si care este iesirea


oricum da cu plus.

Vio a fost foarte inspirat cand l-a conceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am citit un articol foarte bun despre un dealer de vinyl (are o moacă simpatică, îmi amintește de Tom Araya de la Slayer) și un album foarte rar, care costă o grămadă de bani. E vorba de albumul unei formații prog rock, Alphataurus, albumul cu același nume. Care îl ai? Ofer 100 euro în seara asta, banii jos imediat, chiar dacă e mai uzat :lol:

Dacă îl are careva dintre voi, s-a scos...


Articolul http://www.soundandvision.com/content/vinyl-obsession-revilla-grooves-main-thrives-age-streaming#UsgzYEodfsEcchio.97


By the way, Robert, poate articolul te va inspira spre ceva.... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

"At this juncture, a passing space alien would conclude that the concept of stamping a vinyl record and replaying it in the unfiltered atmosphere with a contact tip was going to subject the vulnerable grooves to degradation, and rightly speaking, the discussion should stop here and now. Any replay system, whether mechanical, electronic, optical, chemical or whatever that introduces such variability into the replay process - no two discs are alike - has to be considered a stepping stone towards a system that can mass produce identical media which do not degrade over at least one human lifetime.


Now we can look for ourselves at an oscilloscope connected across the output of a phono preamp with a top quality stylus tracking a record of fixed tones, and the same tones captured off a CD player. What we expect to see is evidence or not that the irregularity of the contact between the stylus tip and the groove wall containing the tones, impacts on the purity of tone and the stability of level off vinyl. We can compare that with the no-contact CD system. This is an extremely important investigation, because maintaining a perfect relationship between the (musical) information so carefully cut into the vinyl disc and the pickups ability to reliably, continuously and accurately recover all that information from the groove, defines the fidelity to the microphones (or not) of a record/reproduce system whether digital or analogue. If, from the first note of the recording to the last, the microphones are generating a continuous signal, we should expect our replay system to deliver that same continuity without flutter in level or tonal purity from the first to last notes.


We all have a romantic attachment to events, and equipment, from the past. Old cars, old motorbikes, old girlfriends, old books, old photographs, old films, old shoes: an endless list. And long should we collectively applaud and respect the efforts of our forefathers who truly believed that they were living at the very pinnacle of technology. A look at the audio ads from the '50s proves that point. But we do have to draw a line between fulfilling our deep emotional needs - a highly personal and essential activity - and expanding the umbrella of legitimacy beyond ourselves, embroiling others in our personal dream. I hear comments like 'I told you that vinyl was better - the proof is that vinyl record sales are dramatically increasing' transforms an entirely personal position into a society-wide justification, which in marketing/revenue terms, is complete rubbish.


I'd wager that there is not one single recording engineer at the peak of his powers in the late 50s who would not have sold his very soul to the devil at that time to get his hands on digital technology. He, and the performers, would have struggled against the chronic limitations of the technology, and we today would have a far richer and more faithful legacy had we jumped directly from 78 shellac to digital. And now those great artistes have departed the stage, and all we have is a shadow of their magnificence."


Alan A. Shaw

Designer, owner

Harbeth Audio UK




">https://www.youtube.com/watch?v=XFxiLeQmb5k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutabil, extrem de discutabil. Oricum, nimic nou.

Chiar azi eram pe un site de vânzări DSD-uri care, chiar pe frontispiciu, insista că musai DSD-urile respective să fie ascultate pe ieșirea analogică a unui PS3 „pentru un sunet cu adevărat de vinil”.

Foarte des, atunci când e vorba de hi-tech, se insistă din ce în ce mai mult (chiar de către nume mari din domeniu) că „în sfârșit digitalul se apropie de sunetul vinilului”. Adică vinilul, așa plin de imperfecțiuni și artefacte cum este el, încă reprezintă un țel în domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutabil, extrem de discutabil. Oricum, nimic nou.

Chiar azi eram pe un site de vânzări DSD-uri care, chiar pe frontispiciu, insista că musai DSD-urile respective să fie ascultate pe ieșirea analogică a unui PS3 „pentru un sunet cu adevărat de vinil”.

Foarte des, atunci când e vorba de hi-tech, se insistă din ce în ce mai mult (chiar de către nume mari din domeniu) că „în sfârșit digitalul se apropie de sunetul vinilului”. Adică vinilul, așa plin de imperfecțiuni și artefacte cum este el, încă reprezintă un țel în domeniu.

 

Marketing emotional. Majoritatea se uita la un pick-up ca la o structura extraterestra. Shaw puncteaza bine povestea vinilului si modul in care acesta este perceput de fani. Vinilul rezoneaza excelent cu partea noastra romatica, cu dorinta de a trai intr-un trecut zugravit de media (filme, carti, documentare) ca fiind 'the golden age'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da scrii frate pe mobil, nu te incurci, eu as fi scris toate astea intr-o saptamina. In fine, eu am ajuns mai mult din intimplare azi la Promenada si zic sa dau o tura pe la Carturesti. Surpriza mare, bagasera viniluri, multe chestii interesante, Allman Brothers, Genesis, Queen, Pink Floyd (s-a auzit Dom`Dinica ? :) ) ABBA, Doors, Johnny Cash, The Cure, Metallica, Anathema...citeva titluri de clasica, mai mult Gramofonul Icteros, si ceva jazz. Multe, peste capacitatea rafturilor, pe raft, pe linga raft si BLASFEMIE sub raft unele peste altele. Foarte greu sa le treci in revista pe toate, trebuiau scoase unul cite unul, am stat cam 45 de minute sa scocior printer ele in finala ajungind Nirvana - Unplugged; Santana - Santana; Billie Holiday - Lady in Satin si Diana Krall - All for You: A Dedication to the Nat King Cole Trio. Pina la urma l-am luat pe ultimul. Nu l-am pus ca nu am timp de el acum, trebuie savurat ca lumea. Acum nu stiu cu ce merge mai bine, cu un coniac sau cu un whisky (trabucul se subintelege) ? Voi ce ziceti ? :)


@ Wolfgarl aka Gabi Intrebarea era:

... Acum nu stiu cu ce merge mai bine, cu un coniac sau cu un whisky (trabucul se subintelege) ? Voi ce ziceti ? :)

Sa nu te apuci sa-mi zici ca cel mai bine merge la casti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Bogdan, stiu ca aveai Audeze LCD 2. Acum ce amplif ai ?

 

Nuuu, nu am avut asa ceva. Am ceva vintage si foarte rar, niste casti pe doua cai si anume Sharp HP-400H, http://www.radiomuseum.org/r/sharp_2_way_hp_400h.html iar amplificatorul de casti este Burson HA-160D

http://www.6moons.com/audioreviews/burson5/1.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa conteze si faptul ca este mai greu de piratat' date='[/quote']

 

Asta cu conditia ca albumul sa fie editat exclusiv in format vinil, ca altfel ... :)

 

Ba și editat în format exclusiv vinil, vinilul se piratează chiar ușor, dar se piratează doar în digital ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.