Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Sibilanța poate apărea inclusiv din cauza re-masterizarii. De exemplu, ediția 2008 a Genesis- Lamb... a fost reeditată inclusiv în format SACD-5.1 player. Poate ar fi interesant de verificat dacă și varianta digitală sună la fel sau dacă același vinil sună la fel si pe alt sistem sau alta doză. Sau dacă două exemplare din aceeași ediție au aceeași problemă.

Ediția nouă este de 180 sau 200g? Dacă da, atunci poate trebuie umblat la reglajele dozei, la VTA etc.

Intr-adevar, o ediție nouă nu garantează in niciun fel calitate superioară, dar cu siguranță nici nu se poate generaliza ca majoritatea edițiilor noi are probleme de presare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cunoscut pasionati care nu faceau deosebirea intre sunetele inalte si patrunzatoare din vocea umana si sibilante. Cum auzeau inregistrari in care vocea atingea zona aceasta, incepeau sa se planga de inregistrare. Daca doriti sa intelegeti despre ce este vorba, va sugerez un test simplu. Rugati-va iubitele, nevestele, soacrele, sa ridice tonul catre urechea voastra. O sa va doara un pic ureche, insa o sa intelegeti ca este un proces natural, iar mai tarziu cand o sa auziti note inalte inregistrate complet, cu asperitati, o sa va continuati linistiti auditia, fara sa va mai plangeti de inginerul de master.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adversitatea este o problema in primul rand sufleteasca, care este efectul mai multor factori care au modelat personalitatea cuiva:

1. mediul familial, recunoscut de psihologi ca fiind extrem de important, deoarece traumele prin care a trecut cineva si MODUL in care au fost receptate de el lasa urme de multe ori de nesters.

2 mediul scolar, unde apare influienta colegilor, mai mari de obicei si care devin modele posibil de urmat. Daca parintii au fost puternic restrictivi cu copilul, acesta poate vedea in cei mai mari un model de evadare din latul familial. Influienta este prin comportament, prin muzica, prin sugestii de "independenta" care duc la razvratiri si la un tanar, si apoi adult, violent(nu neaparat fizic).

3. autoeducatia, care de regula, va amplifica "tarele" de mai sus.

Asa cum noi toti suntem un amalgam de + si -, de bune si de rele, as putea zice chiar din nastere (asta ar fi punctul zero...), viata si deciziile noastre ne duc la a actiona mai mult sau mai putin violent sau din contra, mai mult sau mai putin armonios in relatiile cu ceilalti, INSA asta se intampla deoarece IN NOI exista acele tare!

Poate initial negam, deoarece nu vrem sa ne dam jos mastile, insa la o cercetare SINCERA, vom descoperi mizeria de sub pres. Daca noi ne hranim cu violenta, ce altceva ar putea iesi din noi?! Asta e momentul in care putem face o schimbare in bine, intai pentru noi, si apoi, ca revers, si in relatia cu ceilalti. Mintea e doar un executant al sufletului, deci oricand ne putem schimba de la adversitate la impaciuire. Cuvantul cheie este responsabilitatea noastra! Sau vorba aia faina: Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face... :shh:

Deoarece nu exista 2 sisteme audio identice, 2 persoane identice si 2 PERCEPTII identice asupra muzicii, si toate la un loc, singurele criterii de evaluare neutre sunt doar cele tehnice. pana si termenul de "caldura" a sunetului, nu este altceva decat un fel de redare a muzicii care are (si) o explicatie tehnica. Unii o vor, altii nu.. Ghiciti care sunt in functie de cuvantul adversitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Linkul reprezinta produlul aflat pe magazinul online respectiv din Franta, un frate mai mic al lui discogs. Am luat acu' ceva vreme discuri si de acolo.


De fapt ... am 3 exemple din Chariots... Cel mai bun este cel Made In England - Polydor Spheric B.V. POLD 5160, asta deoarece nu are sunete din defecte de turnare, insa parca cel mai bine suna alta editie, POLS 1026, doar ca pe fata a 2-a are pret de vreo 5 minute acel zgomot foarte jos, care se aude ca o toba la fiecare tura(nu stiu cum se cheama acest defect nici in romaneste, nici in englezeste). Altfel sunetul e sclipitor, doar foarte putin peste POLD 5160. E adevarat ca daca vrei sa nimeresti un Chariots perfect, ala nu exista, decat daca e sigilat. Asa ca POLD 5160 l-am inregistrat in format 24/192, l-am curatat putin cu un soft si acuma suna perfect ca si DVD-Audio.

Oricum cred ca diferenta intre cele 2 exemplare este data doar de cat a fost de ascultat discul respectiv. Zicea cineva aici http://www.vinylengine.com pe forum ca defapt in general, discurile se strica nu de la aparate, ci de la manipularea lor...Binenteles daca scula e bine reglata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Poate inervez pe cineva, (dar nici nu imi pasă) NU recomand deloc sa cumparati vinyluri sau compact discuri din anticariate, de le asa numitele "targuri" si din iarmaroace...

Asa cum am mai spus, am cumparat citeva discuri la pret de nimic din diverse anticariate, citeva din ele in stare foarte buna, practic neascultate. Te uiti la ele ca nu te impiedica nimeni, daca coperta nu e uzata merita sa scoti discul si sa-l privesti in lumina, daca e OK ai facut o afacere, daca nu e ai pierdut citiva lei, nu e mare nenorocire. La tirguri aceiasi poveste, poti sa le probezi daca vrei, plus ca sint citiva vinzatori care vin cu discuri noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Poate inervez pe cineva, (dar nici nu imi pasă) NU recomand deloc sa cumparati vinyluri sau compact discuri din anticariate, de le asa numitele "targuri" si din iarmaroace...

 

INERVÁ, pers. 3 inervează, vb. I. Tranz. (Despre nervi) A produce o stare de excitare a unui organ sau a unui țesut.

ENERVÁ, enervez, vb. I. Tranz. și refl. A face să-și piardă sau a-și pierde calmul, a-și ieși sau a scoate pe cineva din fire; a (se) înfuria, a (se) irita; a (se) indispune.


Gabi, eventual poti sa iti exciti singur neuronul. :P

5acfb22dc119b_MotorNeuron-200x-AllLabels-23164500copy.thumb.jpg.4275fa747464626fa72cf9bf195f8016.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate inervez pe cineva, (dar nici nu imi pasă) NU recomand deloc sa cumparati vinyluri sau compact discuri din anticariate, de le asa numitele "targuri" si din iarmaroace. Domnilor, Romania, nu a fost si nu este o "tara ca afara". Doar de la colectionari seriosi, cunoscuti si ingrijit imbracati. Salamu aleikum! :wave:

 


Mult poţi să baţi câmpii măi Gabywo....Cred că te plictiseşti groaznic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O dau si eu in pusul pozelor (poate ca e contagios). Poza asta e de pe net si reprezinta un tirg de carte organizat in statia de metrou Oriente din Lisabona. Cind am fost eu in exact acelasi spatiu era tirg de muzica, CD, vinil dar si casete, unele in stare foarte buna, altele nu-ti venea sa le atingi sa nu iei vre-o boala, aglomeratie maxima de ziceai ca le dau pe gratis. Nu stiu periodicitatea, eu am fost la sfirsitul lui august, cred ca evenimentul dureaza cam o saptamina.

lisabona.jpg.6886de5e5dee91ce4022b7d6bdaecb06.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......................................... dar sunt un baiet prea fin.


..........................................................................

 

Si modest :lol::clap:

Bai Gabytza, ti-au murit laudatorii ?!

Cred ca ti se potrivea mai bine sa revii pe forum cu nick-ul de Münchhausen....pina la urma tot nume german, eventual sa-i pui si un titlu nobiliar, baron ca de exemplu :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata tacerea este de aur ... :idea:

 

Excelent spus! Pacat ca Munchhausen n-are cum sa inteleaga..... :(:(:( Daca ar putea, am fi scutiti de poluare, polutie si smog :lol::lol:


El e adeptul " Many words are spoken when there's nothing to say! "......BTW, Munchhausen, cultule, atotstiutorule, trebuie sa stii de unde e versul asta, poate ne lamuresti si pe noi, plebeii....


Sincer, ti-as da cite o suma pentru fiecare post pe care te-ai abtine sa-l scrii, cu un efort de vointa, daca n-ai mai scrie nimic , in citeva luni ai aduna si tu de un sistem decent. Nu-ti fa griji, nimeni nu are de pierdut, doar tu de cistigat :thumbup:


Bai omule, da tu chiar nu te poti abtine sa nu comentezi la orice, sa nu dai cu mucii-n fasole in permanenta?! Te simti cumva frustrat ca nu te-ai nascut cu un secol mai devreme, poate ca teoria relativitatii iti apartinea?!


Pun pariu ca daca as scrie ceva de sindesmotomie ( de exemplu), si acolo ai avea completari si corectari, daca as scrie de cura radicala de sinus , mi-ai spune ca asa ceva faceai pe scaunelul de la gradinita ( nu, nu e pipi, chiar daca implica gauri, chestii galbene si fluide , si tampoane, dar nu scutece....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabywo, ia vezi ce ți-a spus chiar moderatorul:

Gaby

2. Nu e nevoie sa raspunzi la fiecare mesaj scris pe forum, de fiecare data.

Dar se pare că ți-a cam scăpat, din moment ce răspunzi cu aceleași clișee obsesive și răsuflate cam la tot ce se scrie pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian' date=' daca nu as fi avut si eu candva peste 400 de LP-uri de 33, 70 EP'uri mono de 78, 20 [/quote']

'

Si eu am avut peste 700 de viniluri, atat noi cat si vechi.

Am renuntat pentru ca n-am mai suportat pacaniturile, lipsa de dinamica, rezolutia, si, de ce sa nu recunosc, sunt destul de comod din fire ... 8-)

Asta a fost si motivul meu . Abia pe la 30-50 bucati gaseam si eu unul cu sunet cit de cit bun , imi rupeam circa cumparind gunoiaie grele .

Sper sa nu se supere iubitorii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, nu mi-ai mai raspuns pt ca de fiecare data cand ai facut-o te-ai facut de ras, dovedind ca esti pe dinafara. Faptul ca asculti la boxe proiectate GRESIT te defineste.

Iar daca vrei sa tragi un cap cuiva, fa asa: du-te, priveste-te in oglinda si trage-i un cap :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabywo

Ce "razmerita" nene? Esti capitanul nostru, esti vreo somitate si nu ne-am prins noi?

Ai fost destul de badaran la faza cu "nu cumparati din targuri", dar probabil ca nu te duce capul sa-ti dai seama de ce.

De fiecare data cand incerc sa citesc o discutie interesanta pe forum apari tu si dai cu mucii in fasole si toata discutia se duce naibii.

Dar na, atata timp cat ai si cate un fan inept probabil ca nu te vei opri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.