Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Va ceream parerea zilele trecute despre un pick-up telefunken ts850. M-am dus azi sa il iau, si din pacate am descoperit ca are o potentiala problema, asa ca am renuntat. Am observat ca spre sfarsitul discului, la ultima piesa avea niste distorsiuni foarte mari. Am citit ca ar li felgate de faptul ca discul are o viteza mai mica, dar fratilor, asta distorsiona la greu. Credeti ca s-ar rezolva din reglaje, sau este necesare o inlocuire a dozei si/sau a acului? Merci frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pe de altă parte, dacă sună la fel ca sursa digitală, care mai e plăcerea? .

 

Am exagerat putin. La nivel de informatie nu exista competitie pentru moment. Razbelul cd vs pick-up este castigat de digital. Cu cd-ul am mai multa informatie pe intreg spectrul audio, bas mai bun, sunetul mai bogat, detaliat. Stiu ca nu este o comparatie corecta, cd playerul are un SNR de pest 100 dB, pick-up(ul) undeva la 50 dB; daca mai adaug cantitatea de distorsiuni pe care o aduce pick-up(ul) renunt complet la ac si tabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul dintre dezavantajele disculul vinyl, distorsiunile mari la 1000Hz, chiar daca discul/acul/doza sint noi, acele distorsiuni sint audibile la ureche, cit si fiss-ul preului, oricit de bun ar fi el (cu lampa cu j-fet, direct DC), se aude.

Unul dintre motivele pentru care eu am renuntat demult la pick-up.


Prefer digitalul (bine selectionat) din mai multe masterizari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice suport audio are avantajele sale, cam care e valoarea unui disc semnat de un artist sau a unei benzi pe care ai inregistrat o in studentie, uneori e mai mult decat muzica, e suma tuturor senzatiilor pe care ti le ofera vederea si atingerea acelui lucru, cam asta e cu vinilul, e ceva mai mult decat muzica din fl(e)ac din biti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice suport audio are avantajele sale, cam care e valoarea unui disc semnat de un artist sau a unei benzi pe care ai inregistrat o in studentie, uneori e mai mult decat muzica, e suma tuturor senzatiilor pe care ti le ofera vederea si atingerea acelui lucru, cam asta e cu vinilul, e ceva mai mult decat muzica din fl(e)ac din biti.

 

Anul trecut cand am cumparat pick-up(ul), am spus ceva asemanator. Pentru mine este o intoarcere romantica in trecut, un fel de fetisism vizual dar si tactil. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am impresia ca multi tineri din ziua de azi, care nu au apucat perioada de glorie a vinilului, isi inchipuie ca pe vremea aia cumparai discuri si incepeai sa le asculti in draci, pastrand pickupul ca unica sursa. Nimic mai fals! Iti venea discul, primul lucru pe care il faceai era sa-l tragi pe o caseta buna sau pe banda. Dupa aia discul se punea la pastrat (in casa de bani ignifuga si anti-ex. :D ) si tot ceea ce faceai in continuare era sa asculti inregistrarea magnetica de cate ori aveai chef. De vinil nu te mai atingeai decat cand ti se facea caseta snur. :)

Rolul vinilului era acela de transport. Era singura sursa audiofila. Casetele inregistrate de fabrica erau niste mucisori numai buni de ascultat pe walkman.

Cel putin eu asa procedam in tineretile mele. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tineam discurile bine-merci. Nu te cauta nimeni in casa daca erai tuns corect si nu te imbatai ca porcul la mare, in Ring.

Cunosteam (prin terti) insa o persoana care proceda asa, dar nu cunosc motivele care il determinau sa ia asemenea masuri: regretatul Florian Pittis.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzisem ca atunci cand intrau vinilurile cu muzica disco noua in tara , se trageau pe benzi, care bineinteles nu aveau coperti color misto iar apoi discurile se farmau in bucati ca sa nu bata la ochiul securitatii, eu cred asta.

 

Mituri urbane :) ( inventate, probabil, de oameni care nu au apucat vremurile respective ). Nu stiu sa fi spart nimeni discuri pe vremea respectiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzisem ca atunci cand intrau vinilurile cu muzica disco noua in tara ' date=' se trageau pe benzi, care bineinteles nu aveau coperti color misto iar apoi discurile se farmau in bucati ca sa nu bata la ochiul securitatii, eu cred asta.[/quote']

 

Mituri urbane :) ( inventate, probabil, de oameni care nu au apucat vremurile respective ). Nu stiu sa fi spart nimeni discuri pe vremea respectiva

 

Eu le-am apucat si pot confirma ca nu sint decit povesti. De altfel daca cunosteai pe la Muzica sau prin alte parti puteai cumpara oarece discuri interesante la pretul de 80 lei bucata, cam acelasi pret ca in ziua de azi. Securitatea avea treburi mai importante decit sa ne urmareasca pe noi daca avem discuri cu muzica occidentala decadenta. Altfel discurile circulau pe la prieteni, la schimb cu altele ca sa mai inregistrezi si tu ceva, de multe ori aia le imprumutau la prietenii lor si aia la alti prieteni de-ai lor si tot asa, te trezeai ca vrei discul inapoi si nu se putea, alteori il primeai dupa doua luni facut praf, se lasa cu certuri crunte si razbunarii, uneori chiar si cu bataii, au fost oameni care au ajuns in spital pe motiv de disc distrus, asta era perioada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu metoda lui. Probabil tu puteai sa iei zece ace de schimb pe an si orice vinil doreai iti venea in cateva zile, insotit de o domnisoara de la Tarom. Dar cand asteptai luni de zile sa-ti vina o placa, nu-ti dadea mana sa o tocesti in nestire. Sper totusi ca nu discutam despre muzica de grohoteca. :D

Tandemul pickup + deck era sfant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.