Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Nu am cu ce sa le compar. Albumele acestea le am pe cd.

Am cumparat aceste discuri din Japonia, pentru ca sunt o editie speciala lansata in cadrul unui eveniment dedicat lui David Bowie.

Totul este conceput sa fie diferit, de la imaginea discului pana la ilustratiile copertilor. Este o editiei pentru colectionarii si fanii hardcore japonezi. :alien:

Sony Japan to release limited edition vinyl

Sony Music in Japan have announced today that following the opening on January 8th, 2017, of DAVID BOWIE IS in Tokyo, they will issue four limited edition, colour vinyl Bowie albums in celebration.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

andreic, daca e functional fara defecte ascunse este un pick up mai mult decat bun, mai ales ca e si direct drive. Eu am un telefunken cs 10 si este excelent. Nu te lasa pacalit de numele firmei, inauntru e totul japonez, incepand de la cablaje, brat, motor pana la ultima piesa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fi foarte, foarte, atent un pick-up cu defecte sau prost reglat sau cu acul uzat peste masura poate sa ruineze toata colectia de discuri. Intoarce-l pe toate partile si fa proba cu un disc prost, eventual pus la dispozitie de vinzator.

Tin mite pe unul care vindea un pick-up care avea headshel-ul strimb astfel incit acul avea un unghi de vre-o 3 grade fata de verticala. Alta problema poate fi daca s-a schimbat doza cu una necorespunzatoare, multi pun cea mai proasta doza, te uiti sa fie bine aliniata, si cind este coborita sa nu stea pe spate sau in nas. Poate citesc Oake sau Kostas si te sfatuiestc ei mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa multumesc tuturor pentru sfaturi. Am citit cateva articole si ma voi documenta legat de testatea sau reglarea ulterioara a aparatului. In aceasta etapa ma intereseaza sa stiu daca tabla e una acceptabila sau nu merita sa imi bat capul cu ea. Multumesc. Am cateva viniluri de calitate medie si urmeaza sa mai achizitionez in timp de pe piata sh. Scopul imediat este sa redau cateva viniluri cu povesti, dar il voi folosi si pt muzica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trancotistu, nu ma pricep deloc la reglarea unui pick-up si nici nu voi incerca asa ceva din motive evidente. Poate voi apela la cineva sau poate nu va fi nevoie. Intotdeauna mi-au placut inregistrarile romanesti, ascult oricand cu placere si un teatru radiofonic, si ascultarea unei povesti de pe vinil are mai mult farmec decat redarea de pe youtube.

Desi activez (subtire) de cativa ani pe forumuri nu sunt mai in varsta, ba dimpotriva, sunt chiar tanar.


Nu vreau sa deturnez si sa poluez topicul. Merci pt sfaturi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu consumabilele eu sunt Stan Patitul. Asta este strict povestea mea, generalizeaza cine vrea: doza MM (desigur). Ace originale, aduse din Japonia, pe vremea cand pickupul facea legea. Acul original (de la doza originala cu care a venit pickupul) a fost perfect: volumul ambelor canale perfect balansat, nimic de reprosat. Schimbat acul numai ca sa vad daca sunt capabil. Brusc diferenta de 4dB intre canale. Pus acul original la loc, totul ok. Explicatia? Odata cu acul schimbi si suspensia / pozitia acului in doza. Suspensie care nu doresc sa va spun in ce consta ca sa nu va intristez. Concluzia mea: acele de schimb sunt chestii netestate in fabrica, dar hai sa le vindem. Daca vrei calitate, trebuie schimbata doza cu tot cu ac. Dar costa. :) Mai bine iei direct doza MC cu ac diamant si nu asculti pe ea vinile cumparate din talcioc. Ai mari sanse sa te bucuri de pickup o viata intreaga si sa-l lasi mostenire in perfecta stare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur ca a spala un disc ajuta. Dar asta nu va inlatura nici uzura fizica si nici deteriorarile produse de un ac ciobit. Toate sunt ireversibile. Am avut in mana discuri care aratau perfect (macroscopic), fara pic de zgarieturi, dar nu puteau fi ascultate din cauza uzurii. Practic nivelul distorsiunilor era atat de ridicat incat sunau ca o conserva legata de coada pisicii. Tragic dar adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.