Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Daca tot veni vorba de curatat, eu folosesc cu mare succes dispozitivul Knosti, unde pun in tancul de curatare 500 ml apa distilata EUROPEAN DRINKS https://www.metro.ro/shop/ro/office/product/669226001001 , 3 picaturi de detergent lichid Fairy si 50 ml alcool izopropilic. Motivul ca am mentionat in primul rand ACEA apa, este ca alte 3 ape distilate cu care am mai lucrat au lasat depuneri pe discuri si m-am lecuit, nu mai folosesc altceva. Urmeaza inca 2 clatiri cu apa distilata, pot zice ca in medie, pentru curatarea unei sarje de 5 discuri folosesc 2-2,5 l apa distilata. Se foloseste apa calda, NU fierbinte, riscati sa deformati discurile. Eu nu am vazut beneficii reale pentru peria de curatat discurile, inca raman particule de praf care duc la pacaituri...Tot spalatul e fruncea. De asemenea nu folosesc mapele de folie de polietilena si nici de hartie(astea lasa scame), am cumparat la set mape de hartie cu folie de polietilena antistatica pe interior, care am vazut ca sunt cele mai bune. Ceva de genul... http://www.ebay.co.uk/itm/50-12-POLYLINED-WHITE-PAPER-RECORD-SLEEVES-FREE-DEL-/290654004815 sau http://www.vinylvinyl.nl/vinylvinyl-inner-sleeves-anti-static-50pcs.html.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine a venit MOSHU ..... :D


Aveam un album (CD) fabrict in USA a lui Björk ‎– Medúlla Label: Elektra ‎– 62985-2 iar astazi am primit Björk ‎– Medúlla Label: Polydor ‎– 4751689 Series: Back To Black – made in Germany. - In sfarsit am ce compara!!!! :evil:


In alta ordine de idei chiar nimeni nu cunoaste daca in compozitia vinilurilor contemporane (din 50 pana astazi) exista fractiuni de selac? prezenta acestuia pune sub semnul intrebarii folosirea alcoolului la curatare pentru ca acesta solubilizeaza cu usurinta selacul (binenteles in concentratie mai mare - peste 20%)...

 

Fericitule, la mine n-a mai venit de 30 de ani. Inainte era Mos Gerila si ala nu ma ocolea, dupa revolutie a venit Mos Craciun asta si se face ca ploua :) Sa ne zici si noua care e rezultatul comparatiei si care este sistemul tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb daca solutiile de curatire a ecranelor LCD nu ar fi potrivit pentru asa ceva. In definitiv sint tot din plastic si banuiesc ca sint facute ca sa nu atace cumva materialul si sa ne trezim cu un ecran matuit.

 

Buuuun....a sosit si clipa testarii acestei solutii. Am luat ieri doua albume, Jon and Vangelis cu faimosul "The Friends of Mr Cairo" si Maurice André cu "Vier Trompetenkonzerte". Nu erau excesiv de murdare dar cu destul praf si multe pirituri. Am folosit kitul Vision, Solutia nu contine alcool si are proprietati antistatice, lavetele de asemena sint antistatice, nu lasa scame si pot fi refolosite prin spalare. Promitator, nu-I asa ? Ei bine rezultatele mi-au intercut cele mai optimiste asteptari, discurile s-au curatat foarte bine, nu au ramas scame iar dupa ascultare sint fara fir de praf pe ele, dovada ca proprietatile antistatice nu sint doar reclama. Pretul pe undeva la 25- 28 RON daca nu ma inseala memoria. Recomand cu mare caldura.


Vedeti mai jos in mic filmulet.




">https://www.youtube.com/watch?v=GJl2FbCJVxU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, am curatat in disc nu am trimis o racheta in spatiu. Am testat pe trei discuri si cum am spus rezultatele sint foarte bune. Prea multe detalii nu sint de dat, pus pe masa pe o folie curate, patru pufuri scurte echidistant si la mijlocul suprafetei inregistrate apoi sters cu laveta impaturita cu miscari circulare. Se usuca foarte repede. Oricum asta nu e o operatiune care se face la fiecare ascultare a discului, eu o fac cind cumpar cite in disc s/h si cu discurile mele pe care nu le-am mai ascultat de foarte multa vreme, de ordinal anilor. Alt aspect important este plicul, daca deja e plin de praf inauntru atunci degeaba cureti discul. Trebuie si acela sters inauntru cu grija. Recomand inlocuirea celor murdare cu plicuri de calitate, preferabil antistatice. Evident rog colegii sa ne impartaseasca procedurile lor, eventual daca faceau intr-un fel si apoi au gasit alta modalitate mai buna.


PS. Pacat ca nu am inregistrat in pic cu Jon and Vangelis inainte de curatire, nu se putea asculta practic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput cu aceeasi tehnica ca si tine, apoi am vazut ca e loc de mai bine, si am inceput sa spal discule cu apa distilata calda si putin detergent, la lighean. Apoi am luat Knosti. Cred ca ultima e suficient de buna, doar ca este nevoie cateodata sa se repete spalarea, evident, pentru discuri foarte murdare. Doar ocazional sterg un disc pe o portiune mica cu un spray dedicat si o carputza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evaporarea ultrarapidă a solventului nu va face decât ca produsele rezultate în urma solubilizării să rămână pe suprafaţă (bineânţeles parţial căci o parte rămâne pe lavetă) şi să fie frotate. Dacă la nivel optic totul este în regulă, la nivel microscopic…

 

Nici vorba, ia vezi matale cum se extrage sarea din apa de mare prin evaporare, ce are viteza de evaporare cu rezidurile ramase ? Daca e pe asa teoretic masinile de spalat care absorb solutia sint cele mai cele. Totusi un redactor de la HiFi Magazine a facut o experienta testind Knosti vs spalarea cu masina la o firma care oferea astfel de servicii iar rezultatele nu au fost concludente, practic nu a sesizat vre-o imbunatatire fata de discurile spalate cu Knosti. Totusi eu am o retinere sa dau patru milioane pe niste plastice cind vad ca un mop rotativ bengos cu o galeata mare si frumoasa costa 70 de lei la CORA. Mi se pare ca e de 10 ori mai scump decit ar fi normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......am cumparat Supertramp - Breakfast in America varianta picture disc, si in loc de muzica m-am pomenit cu piriituri si un zgomot de fond puternic care reusea sa acopere muzica in pasajele mai pianissimo. A mai avut cineva experiente cu astfel de discuri, sint in general probleme cu ele sau sint eu superghinionist ?

 

Vorba lu Leana, exista o explicatie (gasita pe discogs)


black vinyl is black due the use of soot as pigment; an high printing pressure, 200 tons, creates a very smooth grooves' surface, which is a good thing for the needle - a smooth surface produces less noise; the pigments used for coloured vinyls require a shorter and lighter printing process: using the same 200 tons pressure used for black vinyls would produce thin and prone to warping discs; the lesser the weight used to print the disc, the worser the quality of printing, and this is of paramount importance, because with a lighter pressure the sound information doesn't occupy all the groove, but only its higher parts: this is the origin of discs with a lot of noise, clicks, and so on; furthermore, coloured vinyl discs require a more difficoult procedure; and the pigments used are not as fine as soot, so that the surface can' t be so smooth as if using soot; anyway, the quality pigments used nowadays is very close to the quality of soot


Primele astfel de discuri erau formate din trei straturi, la mijloc printul facut sandvis intre doua straturi de plastic transparent, doar ca materialul respectiv nu era stabil chimic si in timp apareau microfisuri care se transformau in zgomot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@edi, ai luat agent de uscare ilford sau ai inlocuit cu altceva ? Am vazut ca au la F64 dar e cam scump.

Am achizitionat ILFORD ILFOTOL ,1l si 20l de alcool prop.insa nu am apucat sa le utilizez inca deoarecec mai am inca kitul de la knosti.

Avand in vedere ca pentru 1litru de solutie finala avem nevoie de 5ml de ilford nu cred ca e prea scump.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Avand in vedere ca pentru 1litru de solutie finala avem nevoie de 5ml de ilford nu cred ca e prea scump.... :D

 


Ba da, din ce-mi amintesc de pe vremea cind developam filme termenul de valabilitate al solutiilor era destul de mic si vorbesc de solutiile concentrate in flacon nedesfacut. Dupa ce desfaceai flaconul scadea dramatic iar o data diluata valabilitatea scadea la citeva ore. Poti incerca sa pui bile de sticla in flacon ca sa ramina cit mai putin aer si apoi sa stringi bine capacul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Avand in vedere ca pentru 1litru de solutie finala avem nevoie de 5ml de ilford nu cred ca e prea scump.... :D

 


Ba da' date=' din ce-mi amintesc de pe vremea cind developam filme termenul de valabilitate al solutiilor era destul de mic si vorbesc de solutiile concentrate in flacon nedesfacut. Dupa ce desfaceai flaconul scadea dramatic iar o data diluata valabilitatea scadea la citeva ore. Poti incerca sa pui bile de sticla in flacon ca sa ramina cit mai putin aer si apoi sa stringi bine capacul.[/quote']

Nu stiam dar ma gandesc ca nu e nevoie de acelasi grad ca la fotografie,in fond e pentru inmuiere si spalare ,ca un fel de detergent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai doua varianta:

1.pune 3 picaturi de ulei de mecanisme fine pe axul platanului, lasa cateva minute si incerca sa-l ridici cat mai drept(vertical).

2. Nerecomandat, insa poate fi eficient: in loc de ulei, pune otet si repeta miscarea de ridicare.

Ar fi bine sa tina cineva si axul de dedesupt cat mai fix, sa poti scoate in acelasi timp si platanul. Se incearca intai miscarea platanului prin invartire si apoi se ridica in sus.

Eu asa as incerca cu datele primite aci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.