Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Ce nu arată filmul ăla SF e cum cade platanul cînd e oprită jucăria. :lol:

În realitate, cîteva zecimi de milimetru sînt suficiente ptr aşa ceva, nu cîţiva cm. :lol:

Ideia nu e rea, ar trebui să dispară zgomotele mecanice, dar e mai dificil de pus în practică faţă de un cd şi nu merită un banal disc aşa o complicaţie. Orice variaţie a cîmpului elmg se traduce prin oscilaţii pe verticală a platanului şi/sau oscilaţii orizontale faţă de axul virtual. Ţinînd cont că platanul conţine magneţi, iar e o problemă ptr doză. Şi ar mai fi comic să sune mobilul şi să bruieze controlul pick-up-ului. :lol:

Oricum, în bune tradiţie, trebuie făcut rodajul magneţilor, apoi urmează epoca de folosire şi inevitabil, după zeci de ani, uzura lor cînd pierd cîmpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu arată filmul ăla SF e cum cade platanul cînd e oprită jucăria. :lol:

În realitate, cîteva zecimi de milimetru sînt suficiente ptr aşa ceva, nu cîţiva cm. :lol:

Ideia nu e rea, ar trebui să dispară zgomotele mecanice, dar e mai dificil de pus în practică faţă de un cd şi nu merită un banal disc aşa o complicaţie. Orice variaţie a cîmpului elmg se traduce prin oscilaţii pe verticală a platanului şi/sau oscilaţii orizontale faţă de axul virtual. Ţinînd cont că platanul conţine magneţi, iar e o problemă ptr doză. Şi ar mai fi comic să sune mobilul şi să bruieze controlul pick-up-ului. :lol:

Oricum, în bune tradiţie, trebuie făcut rodajul magneţilor, apoi urmează epoca de folosire şi inevitabil, după zeci de ani, uzura lor cînd pierd cîmpul.

 

Norocul lor este ca nu sunt electronisti romani. Altfel cu atatea (posibile) probleme la orizont ar fi renuntat. :P


Preturile de vanzare sunt rezonabile. As cumpara un pickup al carui platan leviteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Saptamina asta nu a fost chiar buna, nu m-am experimentat deloc iar micul dejun mi-a stat in git :cry: Mai exact in afara de problema din pagina anterioara (priviti atent poza si sa-mi ziceti daca v-ati prins care a fost treaba) am mai avut parte si de o alta surpriza neplacuta, am cumparat Supertramp - Breakfast in America varianta picture disc, si in loc de muzica m-am pomenit cu piriituri si un zgomot de fond puternic care reusea sa acopere muzica in pasajele mai pianissimo. A mai avut cineva experiente cu astfel de discuri, sint in general probleme cu ele sau sint eu superghinionist ?

st.jpg.e1772cee19731faedf08b53ce53450ff.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan, am citit de multe ori despre vinilurile picture disc, sunt recunoscute ca fiind problematice in majoritatea cazurilor, din cauza straturilor de vopsea suplimentare aplicate pe ele.

Cand am vazut prima data poza ta cu noul pickup chiar am vrut sa te intreb daca nu ai probleme cu acel disc.

Unii puristi se pare ca nici nu accepta sa le puna pe pickup.

Nu cu mult timp in urma eram la Music Box cu cineva care si-a cumparat niste picture discuri, iar tipul de acolo chiar l-a atentionat in privinta lor.

Bineinteles, nu are nicio importanta ca sunt luate de aici sau de dincolo, astea sunt aiureli, dar cred ca stii asta deja ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deh Andi, nu-I bai, le-am returnat pe amindoua, macar daca nu pentru altceva dar pentru sesiunea foto a fost bun, asta ca sa vad partea plina a paharului :) . Ieri am scociorit prin vechituri si am dat peste un Kraftwerk, Computer World, pe care nu l-am mai atins de vre-o 30 de ani, l-am curatat si cind l-am pus nu mi-a venit sa cred ca inca poate fi ascultat, a fost ascultat si ras asculta, imprumutat pe la prieteni contra altele la schimb, pentru mine faptul ca pot sa-l ascult din nou e mare lucru. Din pacate sint si unele irecuperabile, Hotel California de exemplu. Dar bintui prin anticariate si mai pica si lucruri bune. Am luat citeva discuri rusesti de muzica clasica cu 5 - 10 lei, totul e sa ai timp si rabdare. Si conditie fizica pentru ca multi anticari le aseaza in lazi direct pe podea. Vinilurile noi nu au probleme, chiar daca sint luate de aici si daca au defecte le schimbi. Anne-Sophie Mutter - Live From Yellow Lounge suna incredibil, la fel si Sol Gabetta - Il Progetto Vivaldi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se impune o prima intrebare! Cum poate fi deosebit un produs de calitate de unul inferior (vinil dar si cd) atata timp cat acestea sunt fabricate in EU si nu numai.

 

Ce înseamnă „inferior”, în primul rând?

În general, vinilurile din prezent sunt mai calitative ca cele din trecut, datorită vinilului de mai bun calitate (vinil virgin, comparativ cu vinil reciclat sau altoit, cum era înainte) și transferului mult mai precis. Masterizările pentru vinil din prezent sunt, de asemenea, foarte calitative, bineînțeles mai sunt și excepții că altfel nu se poate.

Vinilurile care se găsesc în România sau Occident provin din aceleași fabrici, deci nu se poate spune că locul de unde le cumperi are vreo influență asupra calității.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si pentru exemplul cu Genesis ar fi interesant să spui ce ediții ai comparat, de la ce case de discuri, etc.

Vinilurile noi sunt foarte bune calitativ, în general, din punct de vedere al materialului și al pressing-ului, deci strict ca suport. Înregistrarea și masterizarea sunt altă discuție.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon - Editie Remaster 2003-SHVL 804(IE 064-05249) - sibilant pe anumite pasaje

2. Genesis - Selling England By The Pound - CAS 1074 Notbest Ltd/Carlin Music - 1973 - suna OK.

3. Genesis - Selling England By The Pound - GENLPY 4 - 5099943384518 - 2008 - sibilant

4. Genesis - Foxtrot - CAS 1058 Quartet/Genesis - 1972 - - suna OK.

5. Genesis - Foxtrot - GENLPY 3 - 5099943384617 - 2008 - sibilant

6. Genesis - The Lamb Lies... - Made In Germany - 9299257 - 1974 - suna OK.

7. Genesis - The Lamb Lies... - Made In France - 9299258 - 1974 - suna OK.

8. Genesis - The Lamb Lies... - GENLPY 5 - 5099943384211 - 2008 - sibilant si cu defect major de presare pe fata 3.

Nu mai continui, insa eu spun faptul ca o editie noua nu garanteaza si o calitate mai buna. De obicei primele editii au fost aproape sigure pentru calitate, un exemplu sunt discurile King Crimson si E.L.&P.(Island Records).

Doza utilizata este SHURE V 15 TYPE III cu ac Jico.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...adica santul e nou, deci forma lui e cea buna, pe cand la discurile vechi este uzat, deci acul nu vibreaza cu aceeasi intensitate ca la un sant nou, deci se aud mai putine lucruri de acolo. Cam asa interpretez eu mai multa sau mai putina informatie. Acul meu e aproape nou, si-a facut rodajul, deci ramane alinierea. Voi verifica, doar vreau sa spun ca piesa Money a lui The Dark Side Of The Moon e recunoscuta ca stoarce sudoarea din doze si proprietari cand spune: Money, So they say, Is the root of all evil today... Indiferent de doze, exista diferente intre diverse pressinguri, unele chiar fiind sibilante. Oricum, pentru pasionati, exista pe web discutii referitoare la aceasta ultima idee, nu toate presaturile sunt (perfect) reusite. Deci, continuam munca de ...filatelist performer. Are farmecul ei... :lolno:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.