Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Pink Floyd UMMAGUMMA - Harvest STB-388 (first print) vs UMMAGUMMA Discovery remaster CD

Chestia cu timbrul este greu de procesat. Pentru asta ar trebui sa cunosc cu exactitate sunetul initial.

Amandoua variantele suna bine, insa nivelul de informatii si acuratetea sunetului in varianta CD este peste varianta vinil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum ascult Disintegration pe vinil. Cu certitudine am nevoie de o alta doza. Cu doza standard sunetul este cam dulceag. Nu suna rau, probabil un fan al sunetului analogic ar spune ca asa trebuie sa fie. Mi-as dori ca sunetul sa fie mai incisiv. Va rog sa imi faceti niste recomandari. Cum pick-up(ul) este pozitionat in zona entry (Audio Tehnica LP5), pretul lui este 400 E, recomandarea sa fie pe masura performentelor acestuia.

Sanchiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum ascult Disintegration pe vinil. Cu certitudine am nevoie de o alta doza. Cu doza standard sunetul este cam dulceag. Nu suna rau, probabil un fan al sunetului analogic ar spune ca asa trebuie sa fie. Mi-as dori ca sunetul sa fie mai incisiv. Va rog sa imi faceti niste recomandari. Cum pick-up(ul) este pozitionat in zona entry (Audio Tehnica LP5), pretul lui este 400 E, recomandarea sa fie pe masura performentelor acestuia.

Sanchiu!

 

Eu cred ca CPT are dreptate, suna putin infundat Desintegration (acum depinde si de ce intelege fiecare prin infundat). Am exact aceeasi remasterizare ca cea din poza, pe vinil, nici eu nu sunt f multumit de cum suna.

Poate ne spui si de Soundgarden ceva, personal am vrut sa-l achizitionez de nenumarate ori si am renuntat din diferite motive.


Am inteles ca o doza entry mai incisiva ar fi Ortofon 2M Red, insa nu am ascultat-o personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa fiu mai retinut pana compar cele doua variante cd vs vinil ale albumului Disintegration. Cu certitudine suna diferit, de aici si senzatia de sunet dulce descrisa in interventia mea.

Soundgarden suna bine. Nu pare sa existe o coloratie a sunetului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei un disc care sa sune bine, cauta Depeche Mode - Violator facut de MUTE Records, putine discuri suna asa bine, si "viu"


Ascultat cu o doza Shure, nu stiu exact modelul (nu m-a interesat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pink Floyd will begin reissuing their discography on vinyl this spring. The band will be putting out the LPs via its own Pink Floyd Records, in association with Columbia.


http://www.rollingstone.com/music/news/pink-floyd-to-launch-massive-vinyl-reissue-campaign-20160506

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ani de zile alerg dupa un remaster decent al albumului Kind of Blue. Detin acest album pe cd, sacd, hires, DSD. Fiecare dintre acestea are cate ceva bun de oferit. Ieri am cumparat varianta pe vinil fara prea mari asteptari. Banuiesc ca este un remaster digital, nu stiu care dintre atat de multele remasteruri, insa de departe este cea mai buna varianta.

1462979218571.thumb.jpg.ec3b0bcf7551b93a3a3745b79a4abb0d.jpg

1462979326177.thumb.jpg.203eeaa33fd4f4cb00505e4090904d61.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.