Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Wow, sa ne intelegem, se scoate un format analog in urma unei procesari digitale. Este ca in cazul celor care trag cd-uri pe casete sau pe mag pt ca in acest mod sunetul capata intr-adevar o nota analogica. Numai vedeti la finalul articolului ce comentarii sunt, si pe buna dreptate. Doar atat pot spune din experienta mea cu lp-urile, in adolescenta am trecut glorios pe cd, acum cca 23 ani eram fericitul posesor al unui cd Philips, ulterior achizitionand un pick-up Unitra la un pret derizoriu, asa era atunci dupa Revolutie, erau multe produse pe stoc care isi pierdeau valoarea enorm. In fine, am cumparat pick-ul doar pt ca era la un pret incredibil .... Cand am ajuns sa ascult primul lp am ramas, fara sa exagerez, am ramas "masca", parca schimbasem tot sistemul. In primul rand muzica era acolo, vie, deschisa si aerisita, apoi dinamica, nu mai puteam asculta la acelasi nivel ca pe cd, imi era teama ca zboara difuzoarele de bass. Desigur, a urmat o perioada cand am cumparat toate discurile pe care le gaseam ieftin pe piata noastra, desigur ca am pus mana si pe cateva aduse din State, ce dinamica, incredibil!

Stiu ca pare exagerat, insa asta am simtit si trait. Ma gandesc cu groaza ca parca ma prinde din nou microbul, vedeti mai jos o comparatie intre cd, sa-cd si lp, daca nu este ceva trucat, ascultati cu atentie la min 2:40 pt CD, la 9:15 pt CA-CD si la 15:40 pt LP. Dinamica si descriderea de pe LP este mult peste CD, cum oare o sa sune a vinil adevarat ceva dintr-o sursa evident mai slaba?


">http://youtu.be/tHD8DNMgsjg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Azi incepand de pe la ora 12 am ascultat vinilurile cumparate ieri la targ. Am luat 14 viniluri si a durat ceva pana le-am ascultat pe toate. Dupa sesiunea de vinil, zic sa pun un cd sa mai ascult ceva. Hopa, unde a disparut muzica.......ma obisnuisem cu sunetul ala....Dupa aceasta zi mi-am dat seama cat de mult imi place muzica in acest format, nu conteaza care....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi participare slaba, ca de obicei: http://www.recordstoreday.com/Stores?country=Romania&new_search=

Din fericire, anul asta prind evenimentul prin alte parti. Cu ocazia Record Store Day, pe langa discounturile semnificative, se lanseaza si diverse editii limitate, unele disponibile doar pe perioada evenimentului. (si care ulterior apar online la suprapret).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cine sa imi explice ce fel de eveniment e cel de mai sus si daca vor fi comercianti romani la targ?

 

Nu, vor fi doar comercianţi pakistanezi. Ce întrebare, băi, frate...

Ai google? Record Store Day e un eveniment internaţional, se organizează pe toată planeta. În Bucureşti e ţinut de mai multe magazine, în mai multe locaţii, de exemplu de RockShop, Cărtureşti etc., sunt mai multe. E un fel de Black Friday pentru discuri, na, ca o comparaţie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt organizatorul. :-P

Eu am cumparat 14 discuri fara sa le ascult si toate sunt ok. Nu stiu exact de ce te plangi, insa este normal ca sunetul de pe disc sa fie diferit fata de cel digital. Modul in care este citita informatia produce un zgomot de fond.

Acum serios, vrei sa cumperi discuri second hand si sa fie ca noi.

PS: Am cumparat multe discuri care erau vandute la 25/30 lei si sunt impecabile. Mint, ca sa zic asa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu stirea celor de la Carturesti,tentanti cei 20% ,partea nasoala ,ieri tocmai am golit buzunarul pe niste viniluri ,luate de la MusicBox,sa vad cum mai fac o delapidare din bugetul familionului :lol:

 

Simplu, strica ceva prin casa, masina de spalat, televizorul, sa se streseze consoarta, apoi zici ca a venit mesterul si l-ai platit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de discuri sh' date='ieri pe linga citeva noi am luat si citeva sh ,in perfecta stare ,probate in magazin,30lei/buc.

Intimplarea a facut ca ieri sa ma intilnesc si cu in magazin,venise tot la vinatoare de viniluri.[/quote']

 

La recomandarea colegului viobio, ieri am zis sa trec si eu pe la acest magazin, fiind liber de la munca. Am cercetat site-ul si am vazut extrem de multe aparate interesante, pe langa cd-uri, vinyl-uri, etc. Eu am pus ochii hulpavi pe un cd player.


Dupa ce m-am invartit eu pe acolo, pe o carare batatorita de pasii trecatorilor, cu cine credeti ca ma intalnesc..... Cu viobio.... A fost exact ca in povestea Scufita Rosie. :lol: Lupul (colegul Viorel, el este mai mare ca fizic) si eu Scufita Rosie ne indreptam amandoi catre casa bunicii (Music box). Acolo era vanatorul (dl Aurel).... :lol:


Lasand gluma deoparte acesta este un magazin extrem de interesant, ceva unic in Bucuresti (tare as vrea sa ma insel si sa mai fie si altele). Un magazin concept unde pe langa cd-uri noi, vinyl-uri noi, dvd-uri noi, etc, poti gasi si aparatura high-end sh, cat si noua. Este un candy shop plin de lucruri exotice, unde daca ai rabdare poti gasi adevarate comori. Aici am vazut pentru prima data IN ROMANIA viniluri de la AP (Analog Production), MOFI (Mobile Fidelity Sound Lab). Aici am vazut pt prima data in tara asta cd-uri cu anne bisson, cd-uri de la reference recordings, pressing-uri japoneze, etc. Si unde mai pui ca si preturile sunt decente.


Eu am gasit o astfel de "bijuterie", un cd-player pe care astazi l-am si achizitionat in urma unei auditii sumare. Ma interesa in mod special unitatea optica, care nu a dat nicio eroare, citeste momentan orice disc fara sa sara, etc. Chiar acum in timp ce scriu aceste randuri pe fundal ruleaza Schulze cu al sau inegalabil Cyborg, un cd din anul 86, de o generatie cu playerul.


:wave:

Ai descoperit și cemera comorilor de la subsol?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.