Sari la conținut
HiFi Tech

Red Book Must Die - mp3 / red book / hires / DSD /MQA


gopo2004

Postări Recomandate

Acum 3 ore, dinica a spus:

De partea de procesarea se ocupa softul din pc sau streamer. Daca apar diferente sonice intre flac si wav softul de decodare este de vina, nu convertorul D/A.

Am scris DAC, nu dac, deci m-am referit la aparat, nu la cipul convertor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Am descoperit că îmi place mult cum dirijează familia Jarvi și am început să caut lucrări dirijate de ei. Așa am descoperit că foarte multe sunt editate pe SACD, deci o bună ocazie să pun în valoare Denonul. Și tot așa am descoperit că unele dintre aceste SACD-uri (de exemplu, cum sunt cele din poze, cu lucrări de Schumann sau Wagner) sunt înregistrări realizate direct în DSD ! !

Ce poate fi mai bun de atât?

DSC00679.JPG

DSC00680.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continuare:

Deoarece în acest moment am trei playere care pot reda DSD/SACD, și anume Denon DCD-2000AE, Philips Fidelio și Denon DVD-2910, voi încerca să fac o comparație între acestea pentru a vedea cât de mult contează playerul în redarea DSD-ului. Am fost de părere că DSD-ul sună bine indiferent cu ce e redat, dar e posibil să mă și înșel.

Cel mai avansat cip dac (pe hârtie) pare a fi în Philips Fidelio (PCM1795*), dar rămâne de văzut dacă e și cel mai bun și cât de mult contează etajul analogic.

 

*PCM1795 e un cip dac hibrid, care poate lucra cu DSD nativ. Specificat la 32 bit/192 khz cu PCM, unii useri spun că acceptă și rezoluții de 32 bit/384 khz cu PCM, dar din ce știu eu nu există  cip dac care să lucreze în mod real cu PCM la 32 bit, ci se face un cumul de biți acolo, posibil să mă înșel.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Cum au stat vânzările de muzică în UK, în 2017, conform datelor obținute de Hi-Fi World:

S-a vândut muzică de 1,2 miliarde de lire sterline cu un total de 135 de milioane de albume vândute. Sunt cifre impresionante.

Vânzările de vinil au ajuns la cel mai mare nivel după 1991, cu 4,1 milioane viniluri vândute.

Pe locul 3 în topul celor mai vândute albume a fost inevitablul „Rumours” (după 40 de ani încă să fie în top, e incredibil...)

Cea mai mare creștere au avut serviciile de streaming, cu 68 de milioane de albume, cu 51% mai mult față de anul precedent.

Vânzările de CD-uri au scăzut din păcate cu 12%.

La fel, download-urile digitale au scăzut cu 24%.

Toate aceste cifre arată că mediul dominant pare să devină streamingul (Spotify, Tidal etc.)

Incredibil dar adevărat, dar au crescut vânzările de casete cu 43% :D. S-au vândut 22.000 de casete. Pare puțin, dar dacă te gândești în ce eră suntem, e totuși mult.

 

Pe scurt: streaming/vinil - up, CD/download - down

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Principalul castig al fisierelor high-res se regaseste cel mai bine in partea de masterizare. Pana la urma  este o chestiune de matematica. Orice proces de masterizare digitala inseamna si erori. Apar distorsiuni, creste noise-floor(ul), etc. Lucrand cu un fisier de 24 biti, poti la final sa elimini erorile, pentru ca ai suficient  spatiu de lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.07.2018 la 9:50, Andi a spus:

Din ce am inteles, deja se poate lucra si in DSD, cu Pyramix (http://www.merging.com/products/pyramix/dsd-dxd)

Este chiar de dorit sa avem un numar cat mai mic de conversii intre formate... In masura in care imi permit preferintele, incerc sa iau DXD (master DXD) si DSD inregistrat direct DSD si fara conversie in DXD pentru masterizare si apoi reconversie in DSD. Interesant este ca DXD-ul este adesea mai scump decat DSD-ul.

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.07.2018 la 13:40, dinica a spus:

Din pacate pentru a scoate totul din fisierele acestea ai nevoie de echipament performant. Un DAC cat o bricheta pe care scrie DXD, DSD, High-Res, nu are cum sa ofere toata informatia existenta pe acest tip de fisiere.

Si, pe langa DAC, transportul face iarasi o enorm de mare diferenta... Double the trouble! Nu e de mirare ca multi nu ingurgiteaza digitalul - fara ceva stradanie serioasa nu-l poti face la fel de muzical ca analogicul in ciuda avantajelor primului!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MQA - Master Quality Authenticated este un codec ceva mai nou dezvoltat de catre cei de la Meridian care promite sa ofere o calitate a sunetului foarte buna la o dimensiune relativ mica a fisierului. Pina acum a fost adoptat de TIDAL si de citeva case de discuri si o serie de producatori de DAC-uri. Este destul de controversat in primul rind datorita conditiilor de licentiere impuse. Promotorii acestui format se lauda insa ca fisierele nu pot fi alterate astfel ca ascultatorul va auzi exact cea ce inginerul de sunet a vrut sa scoata, daca vrei (fac cumva o comparatie aiurita) ai o copie autentificata a piesei muzicale respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana cand vor aparea cd playere cu decodare MQA onboard, raman doar doua metode pt redarea unui astfel de cd: redare cu un cd player obisnuit si scos semnalul prin iesirea digitala in intrarea digitala a unui dac/preamp extern care accepta MQA prin digital. De obicei, astfel de dacuri sunt scumpe. Deci asta e varianta scumpa.

Varianta ieftina ar fi sa cumperi un dac care accepta MQA prin usb (cam toate dacurile care au decodor MQA fac asta, inclusiv cele ieftine) si sa folosesti o unitate cd/dvd externa de pc care are iesire usb (asta daca nu ai deja unitate cd integrata in PC).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.07.2018 la 9:56, Andi a spus:

Pana cand vor aparea cd playere cu decodare MQA onboard, raman doar doua metode pt redarea unui astfel de cd: redare cu un cd player obisnuit si scos semnalul prin iesirea digitala in intrarea digitala a unui dac/preamp extern care accepta MQA prin digital. De obicei, astfel de dacuri sunt scumpe. Deci asta e varianta scumpa.

Varianta ieftina ar fi sa cumperi un dac care accepta MQA prin usb (cam toate dacurile care au decodor MQA fac asta, inclusiv cele ieftine) si sa folosesti o unitate cd/dvd externa de pc care are iesire usb (asta daca nu ai deja unitate cd integrata in PC).

Eu nu as mai cumpara CD-player cu MQA, CD-ul va ramane ce a fost , eu folosesc foarte rar CD ,recunosc, sa zicem 2-3 ocazii pe an,

de multe ori ma intreb de ce mi-a trebuit si mie CD-player, mai ales ca toate albumele care le-am laut in format fizic sunt disponibile ca si stream, multe chiar de o rezolutie mai inalta.Cateodata ma gandesc ca ar trebui sa il vand.

Pana acum ce am auzit nu imi displace MQA, inca nu am DAC care decodeaza nativ, dar urmeaza un upgrade in acest sens.

Andi tu esti in zona de vest parca ,ar trebui sa ne mai adunam si noi pe aici sa mai punem urechea pe ceva nou ,ce zici?

Editat de audio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, audio a spus:

Eu nu as mai cumpara CD-player cu MQA, CD-ul va ramane ce a fost , eu folosesc foarte rar CD ,recunosc, sa zicem 2-3 ocazii pe an,

de multe ori ma intreb de ce mi-a trebuit si mie CD-player, mai ales ca toate albumele care le-am laut in format fizic sunt disponibile ca si stream, multe chiar de o rezolutie mai inalta.Cateodata ma gandesc ca ar trebui sa il vand.

Pana acum ce am auzit nu imi displace MQA, inca nu am DAC care decodeaza nativ, dar urmeaza un upgrade in acest sens.

Andi tu esti in zona de vest parca ,ar trebui sa ne mai adunam si noi pe aici sa mai punem urechea pe ceva nou ,ce zici?

Mie îmi plac în continuare CD-urile. Probabil acum mai mult ca niciodată, de când s-a nimerit să am niște playere pe care le consider chiar foarte bune (în special Denonul 2000AE). Acest player Denon mi-a schimbat total perspectiva asupra muzicii. Deși am avut un player la același nivel de preț înainte (Creek Destiny), consider că Denonul are un „je ne sais quoi” care a rezonat în mine cum nu a mai făcut-o niciun alt player pe care l-am avut în sistemul meu. Pur și simplu simt altfel muzica în sistemul meu. În sensul că îmi este transmisă altfel, o asimilez mult mai rapid, mult mai bine, mi se impregnează în creier mult mai persistent. Bănuiesc că asta face diferența dintre o sursă ca oricare alta și una unică.

Însă nu refuz deloc Hi-Res. Ascult și voi asculta în continuare hi-res. Consider Hi-Res-ul superior CD-ului, însă marele X este aparatul cu care redai hi-res-ul respectiv.

Ce nu îmi place însă la hi-res este lipsa de „palpabilitate”. În sensul că nu simt că acel album este cu adevărat al meu. Este undeva acolo, e pe PC-ul meu, dar nu pot să-l ating. Probabil sunt retrograd, nu știu. Asta e, mi-am făcut educația în anii 90, anii de glorie ai CD-ului.

Sunt fan absolut al DSD-ului, o consider cea mai mare revoluție în sunet de la invenția CD-ului, însă prefer DSD-ul pe SACD, parcă.

Da, sunt din vest (Timișoara/Oradea), navighez între vest și est (București), așa e jobul. Când ajung în Oradea, poate mă inviți la tine, știu că ai un sistem foarte pus la punct.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Apropo de diferentele intre fisiere. Imi amintesc de o discutie, intamplata anul trecut, in care subiectul dezbatut era mp3-ul si modul in care acesta distruge muzica. Pentru ascultat muzica in masina folosesc un stick usb pe care adaug muzica. Printre albumele de pe acest stick am un album Roger Waters in format mp3 si niste Pink Floyd flac. Am sa scriu despre aceste albume pentru ca le cunosc foarte bine.

Albumul RW - Amused to Death (mp3) - exista informatii care nu se aud, de parca nu ar exista. Senzatia de spatiu 3D oferita de tehnologia QSound lipseste cu desavarsire.

Pink Floyd - The Wall (flac) - totul este acolo, pana si senzatia de spatiu 3D se simte asa cat poate sa fie oferita intr-o masina.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru formate comprimate recomand AAC+ minim 96kbps, nu ar trebui sa aiba mai mult de 3-4 mega o melodie.

Exista la alegere tool-uri de conversie, dintre toate cel mai rapid si cu rezultatele sonice cele mai bune mi s-a parut a fi MediaHuman Audio Converter - https://www.mediahuman.com/audio-converter/  toolul ofera mult mai multe facilitati dintre care ca mai utilizata  de catre mine este split dupa cue-sheet fara conversie.

Inafara de o usoara cadere de rezolutie pe inalte, nu pierzi nici scena nici dinamica, pe testate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.