Sari la conținut
HiFi Tech

Red Book Must Die - mp3 / red book / hires / DSD /MQA


gopo2004

Postări Recomandate

  • 1 month later...

La FLAC:
"Special features: Although basically lossless, FLAC forces the playing device to moderate computing work when unpacking the audio data. It is possible that this 'stress' affects the sound of older streamers. We haven't been able to collect any clues yet, but readers occasionally report the format would sound duller on their device than a comparable WAV file."

Am remarcat si eu acest lucru inca de acum cativa ani insa informatia mea a fost primita cu reticenta aici. Din pacate nu este vorba doar de 'older streamers' sau doar de 'streamers'. Inclusiv pe LMS diferenta intre wav si flac este mare si evidenta. Noroc ca capacitatea ssd-urilor nu mai este o problema!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am susținut și eu aceeași părere. 

Eu fac mult streaming folosind JRiver. Am sute de albume în format flac, însă streamingul îl fac în 24bit wav, deoarece am observat că sunetul este evident mult mai plin, mai corpolent. Când fac streamingul în flac, parcă se pipernicește într-un fel, iar imaginea dintre boxe coboară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Două opinii personale:

DSD: e evident cel mai bun format existent.

MQA: văd totuși un mare avantaj în faptul că ai garanția că ceea ce auzi este exact ce a auzit inginerul în studio, prin păstrarea acelei amprente digitale, care se pierde la cea mai mică manipulare în vreun fel a fișierului.

De exemplu, dacă la un fișier nu știi sigur dacă într-adevăr a fost înregistrat în hi-res sau e un upsampling de la o rezoluție mai joasă, cu MQA e simplu: dacă a intervenit orice tip de manipulare (upsampling, conversie etc) amprenta digitală a inginerului din studio dispare.

Eu cred că e o chestie foarte bună. Un fel de garanție.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am impresia ca atunci cand e transferat sau masterizat cum trebuie, DSD-ul e un exemplu de sunet digital bun. Pare mai spatial, cu mai mult corp, mai dinamic, mai aerisit si mai relaxat. Cat despre MQA, ma tem ca am aceeasi parere ca si hellrider77. Parerea mea, Andi, este ca lumea audiofila nu avea nevoie de acest format... El oricum a intrat pe usa din dos a multor producatori consacrati care s-au simtit fortati sa-l adopte de dorinta (nu stiu cat de studiata si gandita) a publicului larg. Fiind impins insa puternic in fata (si in mod suspect as zice) de cateva marci, unora le-a stat in gat; astfel s-au nascut si articolele 'de bine' despre format care, pana la proba contrarie, vin cu argumente tehnice si explicatii solide. Vezi art. de pe CA pe care l-am mai postat o data aici:
https://www.computeraudiophile.com/ca/reviews/mqa-a-review-of-controversies-concerns-and-cautions-r701/

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Pentru cei care sunt încă pasionați de Red Book, dar vor să audă și cum sună cel mai avansat format și anume DSD-ul, o listă de playere care convertesc PCM-ul direct în DSD și apoi în analog. Dacă știți și altele, adăugați la listă.

Ce am găsit eu până acum:

Sony SCD-1

Sony SCD-777ES

(aparent, aceste două playere pot reda chiar home-made SACD)

Philips DVP-9000S (conversia din PCM în DSD poate fi setată în meniu - unul dintre foarte, foarte puținele playere de pe piață care permit așa ceva. Cf. unui inginer de la Philips care a lucrat la proiectarea acestui player, DVP-9000S conține unul dintre cele mai avansate clock-uri din industrie, ceva preluat din domeniul aero-spațial)

Sony DVP-NS999ES

Sony DVP-NS900V (aceste două playere Sony sunt foarte asemănătoare. 900V are un etaj analogic ceva mai simplificat, dar în mare cele două playere sunt foarte asemănătoare. Cf. celor de la Audience Design, partea digitală și servo din aceste playere Sony este una dintre cele mai bune de pe piață (ei spun „cele mai bune”). Ambele folosesc cele mai bune convertoare făcute vreodată de Sony, iar partea de multicanal este procesată prin DSP-uri 1 bit.)

We have modified the SCD-1, the 777ES, and 9000ES. We determined that the transport and digital engine in the NS999 DVD player is the best Sony makes. The new 999ES is sonically superior to any previous Sony player whether stock or modified.

We like Sony players because they convert PCM data to a DSD data stream, which is then decoded as an SACD would be. Most other ‘universal' players convert DSD to PCM, which in our view is counterproductive. We have looked at the other players and have found them lacking in comparison to the Sony. Sony's conversion of Redbook to the SACD format is at a very high resolution. In this player, it is equivalent to 50+ times over-sampling. Noise shaping and dithering are not required, so less data is lost or masked. With SACD, the data is presented in the same format as it is archived by Sony and no data is lost.
Richard Smith,
Audience Director of Design Development.”

Sony DVP-S9000ES (un player cu o construcție superbă, din păcate devalorizat ca preț de piață de faptul că nu citește discuri scrise pe PC, doar originale)

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

L-am incercat eu acum 2-3 ani. Am scris mult despre acest subiect in trecut. Daca trimiti DSD direct im DAC creste liniaritatea la iesire. Am renuntat la povestea asta pentru ca aceasta imbunatatire matematica se adreseaza in primul rand celor care masoara si mai putin urechii. Diferentele sunt greu audibile, trebuie sa ai un sistem de top si condiții acustice bune. Am ajuns la concluzia ca nu as putea trece un test blind, asa ca am renuntat. 

In locul tau m-as concentra pe o sursa buna, bine construita, cu decuplare galvanica, etaj analogic construit corect, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact așa și eu, am auzit că filtrele pt DSD ar fi mai bune la HQ decât alte alternative, așa că sunt curios, însă când văd interfața aia...WTF!, în secolul ăsta pur și simplu nu mai am răbdare pentru așa ceva.

Din fericire, un coleg de forum s-a oferit să îmi facă un „tutorial” ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Andi a spus:

Exact așa și eu, am auzit că filtrele pt DSD ar fi mai bune la HQ decât alte alternative, așa că sunt curios, însă când văd interfața aia...WTF!, în secolul ăsta pur și simplu nu mai am răbdare pentru așa ceva.

Din fericire, un coleg de forum s-a oferit să îmi facă un „tutorial” ?

Pai "da-i share" a sa zic asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Will do! ?

Pe bune, cu toată dragostea, ăștia de la HQ Player, chit că au cele mai bune filtre de DSD așa cum se zice, trebuie să ”get their own shit together”. E revoltător să vii cu interfața aia în 2018, de fapt, ce să mai vorbim, 2019 deja.

Cine dracu are timp să testeze șapte mii de filtre?!

Pare un program făcut pt cei care au timp nelimitat la dispoziție sau IQ mare. Eu, unul, vreau doar să văd care configurație îmi dă DSD64, DSD128, DSD256 sau DSD512. Cum se ajunge acolo mă lasă rece.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Musical Fidelity au ales să meargă pe „the hard way” cu MX-ul lor și anume cu PCM1795. Am citit foarte mult despre acest cip, e motherfucker, pardon my French. Greu, foarte greu de implementat așa cum trebuie.

Consider că cei de la Musical Fidelity au avut un curaj mare să folosească PCM1795 chiar și în DAC-ul lor „entry level” V90. Nu fiecare gigel electronist poate construi în jurul acestui cip.

Ca părere personală, PCM1795, implementat așa cum trebuie, e greu de depășit în lumea cipurilor dac delta-sigma. Ca să îl depășești trebuie să treci la FPGA.

Dar deja mi-o iau înainte și prefer să îmi spun părerea sinceră în articolul pe care îl pregătesc pentru revistă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.