Sari la conținut
HiFi Tech

Red Book Must Die - mp3 / red book / hires / DSD /MQA


gopo2004

Postări Recomandate

Am încercat și Roon. Și JRiver și HQPlayer. 

Așa am citit acum pe diverse site-uri, că pt DSD512 ai nevoie de sistem destul de puternic, quad i7 și minim 16GB.

Chiar și cu DSD256, îmi stă procesorul permanent pe la 3,4 GHz, cu Turbo Boost.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Scuze, la Aune am scris „fără DoP”, de fapt e „cu DoP”.

 

@adrianlucian, nu am făcut comparație cu Linux, deci nu știu.  Nu știu dacă drumul e mai interesant, în mod sigur e mai enervant. Mai ales pentru unul care nu are răbdare să citească tutoriale kilometrice, cum sunt eu. Prefer drumul „trial & error”.

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie neapărat să menționez ajutorul oferit de colegul de forum @Dromihete în navigarea prin HQPlayer (de departe cel mai complicat player pe care l-am testat vreodată).

Sincer să fiu, încă nu am observat o diferență între upsamplingul la DSD oferit de JRiver și cel oferit de HQPlayer, dar diferențele acestea nu pot fi auzite așa la un clic, ci a la long, deci încă testez, ascult.

Dar consider o victorie audiofilă personală faptul că am reușit să bunghesc setările HQPlayer-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa știam și eu și am folosit permanent JRiver, dar unii spun că HQPlayer ar avea filtre chiar mai bune. Așa cum am zis, încă nu am auzit diferențe, mai am nevoie de ceva timp de ascultat cu HQP.

Apropos, ce am observat sigur este că dintre JRiver și Foobar, cu PCM de data asta, îmi place mai mult cum sună Foobar, are o definiție mai bună și sunetul îmi pare mult mai fluid.

Îmi amintesc că și Jack spunea cam același lucru.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai făcut o modificare în HQP, am pus Max. Vol. la - 3 dB și acum butonul de volum nu mai apare cu roșu cum apărea când aveam setat la 0,00 dB. De ce l-oi fi setat eu la 0,00 dB la început, nu știu...Mi-am adus aminte că pentru DSD, -3dB e un fel de „safe volume” ca să eviți clippingul la anumite piese.

Untitled.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Andi a spus:

Așa știam și eu și am folosit permanent JRiver, dar unii spun că HQPlayer ar avea filtre chiar mai bune. Așa cum am zis, încă nu am auzit diferențe, mai am nevoie de ceva timp de ascultat cu HQP.

Apropos, ce am observat sigur este că dintre JRiver și Foobar, cu PCM de data asta, îmi place mai mult cum sună Foobar, are o definiție mai bună și sunetul îmi pare mult mai fluid.

Îmi amintesc că și Jack spunea cam același lucru.

 

Incearca totusi si varianta Logitech Media Server & Squeezelite sau Daphile (tot pe acolo, more or less). MIE restul (Amarra, foobar, Audirvana, etc.) mi s-au parut mizerii pe langa LMS... Si asta cu bibileli, setari, samd.

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.12.2018 la 11:13, dinica a spus:

JD, ce diferenta exista intre LMS si Daphile? 

Daphile este un sistem de operare bazat pe Linux si optimizat pentru audio (ca player si server dedicat) in timp ce LMS/Squeezelite este un player/server/emulator care poate fi folosit si pe WinOS/Apple OS. Pentru majoritatea aplicatiilor Daphile-ul este solutia optima. Eu folosesc LMS/Squeezelite deoarece cei de la exaSound isi fac driverii lor pentru Win/Apple dar nu si pentru Linux. Squeezelite-ul este clientul software pentru Logitech Media Server si nu are interfata proprie folosind interfata web a LMS. Insa Daphile este bazat pe serverul open source Squeezebox, Squeezelite si Linux... Mie, cele doua solutii mi s-au parut a oferi cel mai natural, mai relaxat, mai aerisit, mai analogic (daca vreti) sunet, la ani lumina de solutiile gen Foobar, Audirvana, Amarra, JRiver, etc.

P.S. Un An Nou fericit si linistit tuturor! :)

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, adrianlucian a spus:

Sa nu fie ceva la intrarea USB a MX--ului...poate nu cea mai fericita implementare...Cand mai orbecaiam cu usb am avut un soc pozitiv cand am uzat de  o jucarea X-usb SMSL care a detronat intrarea usb a dac-ului Teac

X-usb SMSL nu are masuratori stralucite. Ieftine era, ieftin presta. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.01.2019 la 23:09, bongiorno a spus:

Hopa !

Parca toata lumea arunca cu pietre de dispret in Lojitec....Logitech.

Brusc devine holy grail.

Adica un soft Logitech ne duce in paradisul haudiofil ?

Ar fi o descoperire epocala.

Acum ceva timp , au facut oaresce valuri in lumea "audiofila" a streamingului cu produsele lor , 

https://www.expertreviews.co.uk/tvs-entertainment/media-streamers/51696/logitech-squeezebox-touch-review

si mai ales cu : http://www.hifiplus.com/articles/tested-logitech-transporter-network-music-player/ care nu era chiar ieftin la vreo 2000 USD ( asta in contextul discutiilor despre "cutiile" Lojitec , prin care s-au facut cunoscuti in zona Altex , Flanco , etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@monty67Pai in primul rand jucariile alea nu sunt 'Lojitec'! Toate jucariile de pe partea asta au apartinut Slim Devices care era o companie americana iar pe produsele lor scria (eu am avut si stiu) Made in California. Chiar si azi mai am un Slim Devices Squeezebox Boom... Din pacate, au fost cumparati de 'gigantul' elvetian 'Lojitec'. Transporter-ul lor (tot un Slim Devices) este iarasi o jucarie foarte buna chiar si in zilele noastre!

@Andi Incearca o solutie Intona (dar cu UpTone ISORegen/Regen), iFi, UpTone, samd. Sau schimba PC-ul! Iar LMS/Squeezelite dureaza macar o ora pana il configurezi corect si este foarte complex...

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat pe doua laptopuri si am avut acelasi rezultat. Oricum, nu as schimba laptopul.

Am testat cu mai multe dac-uri.

Am incercat si un jitterbug dar a fost moartea pasiunii.

Oricum, nu inteleg de ce se presupune ca usb-ul e automat cea mai tare conexiune...Are avantajul ca poti trimite orice semnal, dar pt un 16/44 sau chiar si 24/96 nu sunt deloc sigur ca e cea mai buna varianta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Andi a spus:

Am testat pe doua laptopuri si am avut acelasi rezultat. Oricum, nu as schimba laptopul.

Am testat cu mai multe dac-uri.

Am incercat si un jitterbug dar a fost moartea pasiunii.

Oricum, nu inteleg de ce se presupune ca usb-ul e automat cea mai tare conexiune...Are avantajul ca poti trimite orice semnal, dar pt un 16/44 sau chiar si 24/96 nu sunt deloc sigur ca e cea mai buna varianta....

Pentru ca este cea mai tare conexiune (daca putem exclude I2S, desigur). Cred ca inca nu ai descoperit cum sa o pui in valoare. Incearca un MBP sau MacMini, incearca Daphile, un cablu USB sub 1m si de calitate, incearca un reclocker/izolator galvanic bun si lucrurile o sa se schimbe la 180 de grade! Laptop-uri sunt multe...

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, un PC poate fi moartea pasiunii, mai ales daca este unul puternic cu ventilatoare si hdd cu platan. Eu acum ma joc cu un NUC fanless (celeron N3000) cu SSD, Daphile si Intona... inca putin de bibilit si ajung aproape de Aurender...

Mai am un PC cu i7, mult mai puternic, tot fanless dar cu HDD cu platan si suna mult mai prost. 

Confirm ca Intona este game changer in ceea ce priveste conexiunea cu un PC. Oare mai conteaza sursa de alimentare a pc-ului daca folosesc Intona? Teoretic Intona izoleaza complet transportul de DAC, ar trebui sa fie semnal nou "curat, uscat si calcat" cu jitter infim.

Jitterbug si iFi iPurifier  nu recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.