Sari la conținut
HiFi Tech

Red Book Must Die - mp3 / red book / hires / DSD /MQA


gopo2004

Postări Recomandate

Din pacate creierul joaca feste. Sunetul prin coaxial si optic mai ales, pare mai neted, mai uniform, mai blind, poate mai muzical dar asta nu pentru ca este mai curat ci pentru ca jitterul place urechii in prima faza. Cind jitter nu e se simt celelalte bube din lantul audio dar daca totul e bine pus la punct si inregistrarea e si ea buna, incepi sa intelegi cum e sunetul cu adevarat corect si de calitate. 

 Un link util, ba chiar tot saitul e revelator. Sunt dac-uri de 200 de euro care matura pe jos cu altele de zeci de ori mai scumpe https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/battle-of-s-pdif-vs-usb-which-is-better.1943/

Editat de ColtAlb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Andi a spus:

Eu nu vreau sa generalizez, doar am spus ca am observat ca obtin un sunet mai bun (mai ales in ceea ce priveste naturaletea notelor) folosind un streamer prin coaxial decat folosind usb-ul laptopului, si asta cu mai multe DAC-uri.

Nu are nicio legatura cu masuratori etc, pur si simplu asta am auzit.

Faptul ca se presupune ca trebuie sa folosesc diverse accesorii pt a curata USB-ul mi se pare deja cam aiurea, atata timp cat pt coaxial sau optic nu trebuie sa folosesc nimic in sensul asta. Asta inseamna ca totusi usb-ul are unele probleme.

Am vazut ca si unii designeri de DAC-uri, de exemplu Rob Watts sau Ted Smith (de la PS Audio) prefera alte conexiuni in detrimentul usb-ului. Acuma, baietii astia fac unele dintre cele mai avansate DAC-uri de pe planeta, nu as respinge ce spun ei...

Si John Stronczer de la Bel Canto e de aceasi parere. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers pe computer audio de la inceput si am constatat neputintele usb-ului pe dac-uri de 1000-2000 Euro, asa incat am inceput sa folosesc surse liniare si alte device-uri intre computer si dac care sa curete, izoleze galvanic, rearanjeze datele (clock). Intr-un final, am ajuns la surse liniare pe toate componentele (computer, dac si usb “purifier”), insa de curand am avut o revelatie cand am schimbat si cablul usb.

toate detaliile in acest lant conteaza, nu dau nume de aparate pt a nu se considera reclama, insa se poate pe usb sa ai muzica.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Mlaurentiu a spus:

Am mers pe computer audio de la inceput si am constatat neputintele usb-ului pe dac-uri de 1000-2000 Euro, asa incat am inceput sa folosesc surse liniare si alte device-uri intre computer si dac care sa curete, izoleze galvanic, rearanjeze datele (clock). Intr-un final, am ajuns la surse liniare pe toate componentele (computer, dac si usb “purifier”), insa de curand am avut o revelatie cand am schimbat si cablul usb.

toate detaliile in acest lant conteaza, nu dau nume de aparate pt a nu se considera reclama, insa se poate pe usb sa ai muzica.

 

Laurentiu poti sa oferi cate nume de aparate doresti atata timp cat nu incepi sa vorbesti in hiperbole. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dac-uri: mytek brooklyn, nad m51, exasound e22

transport: sotm sms100, sms200, aurender, mac mini cu sursa liniara

usb “purifier”: audiophilleo cu baterie, uptone iso regen, mai era un device cu yellow in denumire, sotm usb tx ultra

cabluri usb: total dac, tellurium black, audioquest cofee, audioquest diamond

surse liniare: viobio ?, sotm lps 500, paul hynes sr3, uptone lps1.2, sbooster

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca trebuie ceva creat special pt audio, o sursa liniara buna si o placa de baza care sa aiba doar socket-ul pt CPU, sloturi RAM + PCI si 2-3 porturi sata. Fara chestii onboard: usb, lan, firewire etc.

Pt. USB/LAN se poate folosii o placa PCI dedicata cu alimentare separata, gen SOtm, JCAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, hersorin a spus:

Si un Pc cu Seasonic pasiva , Asus Deluxe cu W10 , i7 si SSD  e asa de prost ? 

Da. Pentru audio un astfel de pc e moartea pasiunii.  Sunt de preferat pc-uri low power, care nu au nevoie de racire (nici macar pasiva), procesoare cu frecventa mica, plăci de bază cu nr minim de porturi si magistrale de viteza mica.

Win 10, deși mai bun decât 7, nu e ok pt audio. OS -urile dedicate audio se încarcă in ram, au nevoie de un minim de drivere, nu ruleaza nici un proces inutil, separă pe core-uri procesele critice (streamingul pe un core, networking-ul pe altul, etc)

Toate serverele dedicate audio sunt construite in jurul unor procesoare subtactate, memorii cu latență mica dar și cu frecventa mica a bus-ului.

Păi decât să  imi fac un pc cu jcat, surse liniare, si cate alte optimizări mai are nevoie, nu mai bine imi iau in Aurender sau un Lumin? Ies mai ieftin si e plug and play.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Aurender sau Lumin . Dar cu un PC slab nu faci mai nimic , prefer de departe unul extrem de puternic , chiar dublu sochet . Cu un PC slab chiar uiti de DSD .

Parca si Jack a testat acest lucru. Si eu am ascultat aici.  Un pc slab nu e bun de nimic,  e un fel de laptop in cutie de desktop. 

Editat de hersorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se doreste upsapling la DSD, asa este, peste 128 un pc low power nu mai face fata. Ideea e, dorim upsampling in transport sau mai bine investim intr-un dac care face intern upsampling? As paria pe a doua varianta.

Acum eu nu am inteles prea bine si nu am avut rabdare sa citesc (ce bine ar fi sa intervina Dl Jitariu in discutie) dar din ce am citit despre cum lucreaza, mie imi da ca modul de functionare al unui DAC Delta-Sigma modern = procesare in DSD, adica 1bit @ frecventa necesara procesarii fiecarui sample, macar matematic este acelasi lucru cu DSD, nu vad cum poate fi altfel. Daca stie cineva mai bine cum si ce se intampla, il rog sa imi (ne) explice, nu sunt foarte sigur pe ceea ce spun.

Poate ca acesta este motivul pentru care daca ii dai direct DSD unui dac, suna mai bine, scapi de niste filtre la intrare, ramanand doar cele de pe iesire. 

Pentru streaming de DSD 256 sau 512 (in ideea in care ar exista asemenea fisiere), singura limitare apare in cazul DoP deoarece este nevoie de 2x latime de banda pentru a transporta DoP versus nativ. 

Atat Lumin cat si Aurender  (nu stiu in cazul Auralic) folosesc placi de baza custom cu procesoare entry, de ex Aurender foloseste un APU de la AMD, cel mai slab. Software-ul la aurender e bazat pe MPD din linux, teoretic nimic exotic, atentia maxima a fost insa acordata: optimizarii la sange a SO-ului (nu ruleaza nici macar o interfata web, controlul se face prin call-uri  directe via aplicatia instalat in iOS sau Andorid), practic tot ce inseamna management de librarie se petrece in telefon / tableta si nu in Aurender, si, bineinteles  alimentarea, in cazul N10 vorbim de trei surse discrete fiecare cu filtraj cat pentru un amplificator de putere medie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, hellrider77 a spus:

Acum eu nu am inteles prea bine si nu am avut rabdare sa citesc (ce bine ar fi sa intervina Dl Jitariu in discutie) dar din ce am citit despre cum lucreaza, mie imi da ca modul de functionare al unui DAC Delta-Sigma modern = procesare in DSD, adica 1bit @ frecventa necesara procesarii fiecarui sample, macar matematic este acelasi lucru cu DSD, nu vad cum poate fi altfel. Daca stie cineva mai bine cum si ce se intampla, il rog sa imi (ne) explice, nu sunt foarte sigur pe ceea ce spun

The bits goes on....Nu cred ca o luam de la capat. Delta-Sigma este un DAC @ 6 biti. DSP-ul intern proceseaza semnalul PCM intr-un fel de DSD (asta ca sa inteleaga toata lumea). La iesire avem semnal procesat @ 6 biti. Asta era schepsisul cu procesarea externa in DSD. Scapi de filtrele digitale ale unui chip care costa maxim 20 dolari. Cam ce putere de procesare credeti ca are jucaria asta?

Cu DSD 128 noise floor-ul este oricum foarte departe de zona audibila. 256 / 512 reprezinta paranoia audiofila si posibilitatea de a mai vinde ceva audiofilului iubitor de cumparaturi.

Am avut acasa cateva computere audiofile vandute la bani multi, nu spun ca sunt rele, sunt chiar ok, dar pentru saraci, pentru cei care nu isi permit sa arunce cu bani recomand un NUC + Daphile + Intona sau orice alt decuplator galvanic. Daphile este bazat pe Linux, este creat special pentru audio, iar daca adaugati o decuplare galvanica problema noise floor-ului din PC dispare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit diferente pe masura ce am ridicat frecventa cu DSD. Scena mult mai buna, mai in spate. Un fel de silentiozitate mult mai adanca in fundal. Practic, am sesizat o diferenta destul de mare intre 64 si 256, cu 256 scena se adanceste si sunetul pare si mai mult detasat de intregul sistem. E o senzatie ciudata. Cu 512, chiar si numai cateva minute cat am putut asculta fara sa inceapa sincopele, mi s-a parut ca pur si simplu muzica deja curge altfel.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, ColtAlb a spus:

O sa mai mearga volumul digital al dacului cu DSD ?

Dacă merge înseamnă că DSD-ul e convertit în PCM, exceptând cazul în care DAC-ul lucrează cu FPGA și nu cu clasicul cip dac. Ideal ar fi să ai volum analogic, cum e la iFi sau să nu ai volum deloc, cum e la Musical Fidelity MX.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de DSD512:

În review-ul pentru Auralic G2 (https://darko.audio/2018/09/auralic-vega-g2-dac-review/), Darko susține că el face upsampling fluent la DSD512 folosind un server Roon Nucleus+ (i7, 8 GB RAM, SSD, adică o configurație similară cu laptopul meu cu care eu nu pot face fără stutter la greu.) Șmecheria, spune el, e să activezi Parallize Delta Sigma Modulator în Roon (în soft) pentru optimizarea nucleelor.

Aș putea încerca asta, din păcate acum e tardiv, DAC-ul care știa DSD512 a plecat de la mine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.