Sari la conținut
HiFi Tech

Red Book Must Die - mp3 / red book / hires / DSD /MQA


gopo2004

Postări Recomandate

Acum îmi pare rău că nu am testat NuPrime DAC-9 pentru care am făcut review și cu Philips DVP9000S pe post de transport.

Până acum foloseam Philipsul doar pentru upsampling-ul CD-urilor la DSD (fiind unul dintre extrem de puținele playere de pe planetă care pot face așa ceva), însă acum l-am încercat și doar ca transport...

Aș fi avut ceva de spus despre cât de „vid” devine fundalul, cum la finalul unei piese sunetele par că se volatilizează în adânc, iar la începutul unei piese par că se materializează din neant. 

Incredibil cât de mult contează transportul. Iar când spun transport, nu mă refer la mecanismul de redare, ci în special la electronica din jurul mecanismului.

Mă gândesc cu tristețe cât de mulți (probabil cei mai mulți) își conectează DAC-ul direct la PC, fără nimic care să curețe sunetul sau fără să încerce să îl conecteze și la un alt transport...Și nu știu cât de mult pierd.

P1320096.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Andi a spus:

Mă gândesc cu tristețe cât de mulți (probabil cei mai mulți) își conectează DAC-ul direct la PC, fără nimic care să curețe sunetul sau fără să încerce să îl conecteze și la un alt transport...Și nu știu cât de mult pierd.

Minim 20 erori de scriere (nu imi amintesc precis cifra), asta pe cele mai bune cd-uri. Un cd normal se duce cu nr de erori de scriere undeva spre 100. Adauga si erorile de citire si vezi ce iese. 

DAC-urile construite corect au decuplare galvanica. Daca nu au, poti folosi un decuplator galvanic. Dupa aparitia tehnologiei USB asincron, tehnologie ce foloseste un ceas master aflat in interiorul DAC-ului si elimina posibilitatea aparitiei erorilor de timp, singurul dusman ar mai fi zgomotul rezidual venit din PC. Masuratorile demonstreaza ca zgomotul acesta afecteaza informatia la peste 100 dB, asta in varianta fara decuplare galvanica. N-aude nici mama lu liliacul acolo. Adaugam decuplare galvanica si ajungem intr-o zona tehnologica inspirata de filmul Star Trek. 

 

star.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm....am pus aici undeva pe forum o captură de ecran de la o scriere cu un writer Yamaha CRW cu AMQR (Audio Master Quality Recording) care NU avea erori.

Dar nu asta e ideea.

Ideea e că mi-ai dat o idee: ce ar fi dacă am face și noi cum fac cei de pe highfidelity Polonia niște întâlniri în care să testăm comparativ niște scule și apoi să facem un articol pentru revistă?

Prima întâlnire poate fi legată exact de transport: eu aduc Philipsul DVP9000S (o să spun cu altă ocazie de ce am atâta încredere în acest Philips și ce componente unice folosește), restul pot aduce ce vor ei.

Sau putem face o întâlnire legată de DAC-uri. Eu aduc Metrum Acoustics, putem face teste, notăm fiecare părerea proprie. În articol, se va specifica exact ce a auzit fiecare și ce părere are, așa cum fac și cei de la highfidelity.pl.

Deci?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam deunazi la titlul acestui thread... Nu am vreo pretentie ca cineva sa-mi dea dreptate dar cred ca, in ultimii ani, evolutia DAC-urilor a facut ca red-book-ul sa nu mai trebuiasca sa moara. DAC-urile de top cam asta fac - din cacat, bici. Sigur, este esential ca inregistrarea si masterizarea sa fie facuta bine dar, odata realizat acest deziderat, muzica in format 16/44.1 suna teribil de bine. DSD-ul are magia lui (din punctul meu de vedere) dar lucrurile parca s-au mai echilibrat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa mentionez ceva important legat de playerul Philips dvp9000s: pentru pure DSD si cel mai bun stereo trebuie folosite neaparat iesirile front right si front left de multichannel si in niciun caz iesirea separata stereo care este dedicata pt tv.

Acest lucru este subliniat inclusiv in manual, dar am vazut pe forumuri ca multi nu citesc si fac conexiunea de stereo la iesirea separata stereo, care nu are aceeasi calitate si prin care dsd-ul e convertit initial in pcm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Un mic top personal al DAC-urilor recenzate până acum pentru revista noastră:

1. (Loc rezervat pentru un DAC al cărui review va urma)

2. NuPrime DAC9 (m-am gândit mult care merită locul 2, DAC9 sau MX, totuși DAC9 are un je ne sais quoi care creează dependență, poți gusta puțin high end de calitate ascultându-l și e foarte bine lucrat)

3. Musical Fidelity MX, aici e evident că secretul e dat de conversia în DSD

4. Chord Mojo, pentru raportul preț/calitate oferit, în acest moment eu zic că e greu de bătut la acest capitol

5. iFi iDSD Micro Black Label, un DAC extrem de versatil, redă toate formatele existente, susține că le procesează nativ (posibil, am totuși niște dubii cu DSD), construit superb, foarte muzical

6. iFi nano iDSD, ok, acest DAC nu cred că a fost testat pentru revistă, dar îl aveam în momentul în care testam Micro Black. Pe undeva, are aceeași personalitate sonică, însă Micro Black are ceva mai multă forță, e mai puternic, cred că etajul de alimentare mai bun are un cuvânt de spus aici.

7. (Loc rezervat pentru un DAC aflat acum în test)

8. Chord Hugo 2, un DAC groaznic din punctul meu de vedere. E în mod clar un DAC diferit de toate celelalte, dar nu e pentru mine. Poate unii l-ar pune fără probleme pe primul loc, dar nu eu. Poate îl ia și altcineva la testat pentru o a doua opinie, de ce nu?

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.03.2019 la 15:54, johndoe21ro a spus:

Ma gandeam deunazi la titlul acestui thread... Nu am vreo pretentie ca cineva sa-mi dea dreptate dar cred ca, in ultimii ani, evolutia DAC-urilor a facut ca red-book-ul sa nu mai trebuiasca sa moara. DAC-urile de top cam asta fac - din cacat, bici. Sigur, este esential ca inregistrarea si masterizarea sa fie facuta bine dar, odata realizat acest deziderat, muzica in format 16/44.1 suna teribil de bine. DSD-ul are magia lui (din punctul meu de vedere) dar lucrurile parca s-au mai echilibrat...

 Formatul 44,1khz/16 biti nu este absolut deloc "cacat". Teorema Shannon-Nyquist spune foarte clar din punct de vedere teoretic ca acest format este ideal. Problema nu este aici ci la aparate care sunt departe de ideal necesitand tot felul de improvizatii teoretice si tehnice care sa le diminueze problemele lor. Odata cu avansul tehnologiei se intampla exact ceea ce ati bine ati sesizat: acest format aparent antic in loc sa moara pare ca vrea sa renasca precum pasarea Phoenix. Pur si simplu incepem sa ne apropiem de ceea ce ofera digitalul cu adevarat. Zeci de ani s-au pus reflectoarele si s-a acuzat formatul teoretic in timp ce neputinta tehnologiei era ascunsa sub pres ca deh, in spatele ei era o industrie electronica in care sunt bani bagati cam cat ar incapea intr-un munte. Dar ca intotdeauna oricat ai submina stiinta in forma pura vine un moment in care ea isi arata forta. Istoria este toata plina de astfel de momente penibile.

 Oricum, evolutia tehnologiei continua, vom auzi din ce in ce mai mult ce poate clasicul si batranul format 44.1khz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Problema este ca un CD de calitate, cu o masterizare foarte buna va suna mai bine decit un fisier hires facut dintr-o masterizare proasta si/sau upsampling dintr-un fisier 16/44. Asta ma deranjeaza pe mine cel mai tare, ca sint foarte multe fisiere hires proaste. 

Am fost simbata la Jack intr-o scurta vizita si am ascultat Lumin T2. E...WOW 🙂. Tu pe care l-ai ascultat ?

sistem.jpg

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.