Sari la conținut
HiFi Tech

Red Book Must Die - mp3 / red book / hires / DSD /MQA


gopo2004

Postări Recomandate

 Ma bucur daca te ajuta. Dracia asta de Resampler V daca ai un DAC care poate lucra foarte sus, in 384khz de exemplu, te poate ajuta sa faci toata filtrarea digitala in computer si sa transmiti semnalul la 384khz, putand sa imblanzesti filtrarea analogica cu efecte benefice vis-a-vis de distorsiunile de faza. De asemenea reducand capacitatile implicate in filtrare si etajele de de iesire, acestea lucreaza mai usor si mai stabil. La ureche se simte sunetul mult mai aerisit, mai spatial si instrumentele sunt mai naturale. Nu mai vorbesc despre noile DAC-uri care lucreaza pana in 768khz.... Etajul de iesire analog devine foarte simplu si transparent daca stii putina electronica si bypassezi etajul de iesire al dac-ului. Sunt cativa ani de cand cautam combinatia asta...dac cu ceasuri femto, lucrurul cu streamuri mai mari de 192khz si un resampler software de acest gen. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum faci by pass la iesirea DAC-ului? Nu am inteles. Poti face asta trimitand direct DSD, nici asa nu este 100% intr-un cip Sabre. Semnal iesit prin cablu inseamna jitter, daca DAC-ul nu are implementat un mod performant de rejectare, eventual o decuplare galvanica, ce faci? 

In zilele noastre orice chip dac face upsampling intern 32/384. ;)

PS: Bun pontul. De incercat pentru cei care inca mai cauta o varianta potrivita pentru computer-audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Interventia este fizica. Se intrerupe intrarea in etajul de iesire al dac-ului si se redirectioneaza catre propriul etaj de iesire. Upsamplingul intr-un chip dac Sabre este optional. Poti alege sa nu faca treaba asta. De jitter se ocupa mai bine sau mai prost sistemul de clockare. Din acest motiv lucrul cu frecvente mari, 384khz sau 768khz, cere ceasuri foarte bune, de tip femto  cu caracteristici foarte bune. Legatura USB evident ca va depinde de receptorul USB implementat in dac. Unele au si separare galvanica si restul tacamului. La altele se pot folosi deja celebrele izolatoare galvanice care fac si regenerare USB.

 Din pacate fiind si o treaba diy, necesita ceva scule si cunostiinte de electronica, de aceea ar putea fi relativ inaccesibila majoritatii audiofililor.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, RaimondAudio a spus:

 Interventia este fizica. Se intrerupe intrarea in etajul de iesire al dac-ului si se redirectioneaza catre propriul etaj de iesire. 

Din pacate fiind si o treaba diy, necesita ceva scule si cunostiinte de electronica, de aceea ar putea fi relativ inaccesibila majoritatii audiofililor.

Pai spune asa. Se intelegea ca daca faci up sampling extern automat faci by pass chip dac-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E interesant de stiut daca se intra cu streaming de 384khz ce se intampla in chip-dac, daca ii mai face upsampling tot la 384khz :-).  In fine, Sabre este foarte zgarcit cu informatiile, nu da la liber nici macar datasheet-ul. Mai degraba cred ca se mai poate afla cate ceva de la AKM, referitor la Verita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Andi, eu la asta m-am referit. Chipurile DAC serioase au conversia I/V externa, la fel si filtrarea analogica si bufferul de iesire. Probabil ca Robert se referea la un bypass al filtrelor digitale din chip, astfel incat sa muti procesarea digitala, filtrarea digitala, in computer. Se poate face si asta dar e treaba mult mai complexa. Unii producatori muta procesarea digitala, filtrare, upsamping, oversampling, etc... in DSP-uri proprietare mult mai puternice. Ma rog, detalii aici pot da cei care se pricep, eu sunt doar un amator. Oricum, lucrurile in zona surselor digitale se misca din ce in ce mai bine. De la an la an tehnica se rafineaza din fericire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, intrebam pentru ca nu ai fost suficient de explicit. Te rog ofera toate informatiile cand abordezi subiectul. Apropo de DSP extern, amintesc ca exista DAC uri fara un chip dac asa cum suntem obisnuiti noi. Sursele digitale Chord sunt exemplul cel mai cunoscut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o teorie care spune ca diferentele provin de la discul fizic si nu de la informatie care cica ar ramane 100% intacta.

Astfel daca avem un cd original, de buna calitate gen JVC XRCD, cand il copiem pe un disc normal, nu se pierde nimic din informatie, diferentele la redare insa, provin de la diferentele intre discurile fizice.

Mai departe spune ca daca facem rip in fisiere WAV sau AIFF ale celor doua discuri (copie si original), cele doua fisiere rezultate vor fi identice si nu vor fi diferente la auditie.

Asta este si motivul pentru care autorul acestei teorii (din pacate nu imi mai amintesc cum il cheama si unde se afla articolul in cauza) sustine ca din multe puncte de vedere, fisierele se pot auzi mai bine decat discul fizic (se presupune ca dacul e bun si transportul de fisiere este optimizat). 

De asemenea el sustine ca rip-ul in AIFF si WAV este superior FLAC, teorie ce nu am reusit sa mi-o confirm deoarece nu am avut rezultate constante, unele suna identic, in alte cazuri prefer FLAC si in alte cazuri prefer WAV. Cel mai probabil e totul in capul meu ....

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai era o teorie, cum ca metadatele afecteaza fisierul, insa nu stiu cat de mult sta in picioare, majoritatea cd-urilor noi au metadate si totusi suna superior unuia scris.

Am observat de exemplu, in cazul meu, diferente intre cd-urile scrise, de exemplu un Verbatim standard pare sa sune mai bine, mai plin, decat un Verbatim vinil facut de TY, care pare sa sune mai artificial. Deci clar depinde de stratul cd-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este treaba veche, foarte cunoscuta si vine din formatul Red Book. In mod clar un fisier va suna mai bine ca informatia citita direct de pe discul clasic CDDA. Daca retin bine era vorba de ceas care la CDDA este inclus in fluxul de date iar la fisiere este separat.  In fine, un rip facut cu simt de raspundere atunci cand discul CDDA este nou, in buna stare, iti va asigura in timp acelasi nivel de calitate superior. Eu am experimentat mp3 la 320kbps versus un disc audio copiat. Ambele au fost facute acum 10-12 ani... Diferenta este crunta in favoarea mp3-ului. Discul copiat odata cu trecerea timpului a inceput sa devina transparent la propriu si asta lasa urme adanci la calitatea audio. Nici discul cu mp3ul nu era intr-o stare mai buna, dar oadata recuperata de pe el informatia in mp3, suna foarte bine, probabil ca la momentul ripuirii.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Da si asta este adevarat. Daca implementarea practica este foarte buna in cdplayer iar dac-ul separat hranit prin USB este realizat mediocru, cdplayerul va suna mai bine, evident. Dar asta nu inseamna ca slabiciunea discului CDDA nu ramane macar la nivel pur teoretic. Niciodata nu se poate separa extrem de clar partea teoretica de cea practica, de implementarea reala a produsului. Intotdeauna rezultatul final este dat de melanjul dintre cele doua. Arta de a le imbina cat mai corect face diferenta dintre firmele de top si firmele banale. Oricat ar fi marketing la mijloc, nu de putine ori pretul unui produs mai reflecta cat de cat si calitatile acestuia.  Observ in general la tineri tendinta de a bagateliza lucrul bine facut dar asta la un moment dat isi va arata si fata negativa, atunci cand un aparatel mic si plin de "features-uri" nu prea suna ca o caramida mare care face o singura chestie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.04.2018 la 10:28, hellrider77 a spus:

Exista o teorie care spune ca diferentele provin de la discul fizic si nu de la informatie care cica ar ramane 100% intacta.

Astfel daca avem un cd original, de buna calitate gen JVC XRCD, cand il copiem pe un disc normal, nu se pierde nimic din informatie, diferentele la redare insa, provin de la diferentele intre discurile fizice.

Mai departe spune ca daca facem rip in fisiere WAV sau AIFF ale celor doua discuri (copie si original), cele doua fisiere rezultate vor fi identice si nu vor fi diferente la auditie.

Asta este si motivul pentru care autorul acestei teorii (din pacate nu imi mai amintesc cum il cheama si unde se afla articolul in cauza) sustine ca din multe puncte de vedere, fisierele se pot auzi mai bine decat discul fizic (se presupune ca dacul e bun si transportul de fisiere este optimizat). 

De asemenea el sustine ca rip-ul in AIFF si WAV este superior FLAC, teorie ce nu am reusit sa mi-o confirm deoarece nu am avut rezultate constante, unele suna identic, in alte cazuri prefer FLAC si in alte cazuri prefer WAV. Cel mai probabil e totul in capul meu ....

Eu inca sustin cu tarie ca diferenta intre FLAC si WAV este foarte mare... Sau, ca sa fiu mai ortodox, intre FLAC comprimat si necomprimat... Aproape invariabil FLAC-ul se gaseste comprimat. Formatul necomprimat se apropie in mod evident de DSD ca si 'aroma' - sunetul este mai relaxat, mai separat, mai dinamic si mai bogat timbral - intr-un cuvant, mai natural.

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu faceti o confuzie intre comprimarea de tip MP3 si cea FLAC. Sunt lucruri cu totul diferite.

In cazul fisierului MP3 se foloseste un algoritm de tip psihoacustic plus o compresie matematica, in cazul fisierului FLAC singurile modificari sunt de ordin matematic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, dinica a spus:

Sper sa nu faceti o confuzie intre comprimarea de tip MP3 si cea FLAC. Sunt lucruri cu totul diferite.

Atata lucru stim si noi :D

Diferenta intre flac, mai ales comprimat, si wav poate veni si din modul in care DAC-ul trateaza fisierele respective. 

Adica e posibil sa nu fie o diferenta intre fisierele flac si wav in sine, insa sa fie tratate diferit, practic in cazul flacului are loc niste procesare in plus acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Andi a spus:

Atata lucru stim si noi :D

Diferenta intre flac, mai ales comprimat, si wav poate veni si din modul in care DAC-ul trateaza fisierele respective. 

Adica e posibil sa nu fie o diferenta intre fisierele flac si wav in sine, insa sa fie tratate diferit, practic in cazul flacului are loc niste procesare in plus acolo.

Dinica are dreptate! Este si logic sa fie asa... Oricum am auzit diferentele si pe Mytek, exaSound, emmLabs, Chord... dar si pe Audirvana, Squeezelite/Logitech Media Server, Daphile, samd. 

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.