Sari la conținut
HiFi Tech

Red Book Must Die - mp3 / red book / hires / DSD /MQA


gopo2004

Postări Recomandate

Nu sunt genul care inunda forumul cu fisiere test. Sunt altii care se ocupa cu asta. :P


Andi, SA-CD-ul ala tot din pcm provine, dar se numeste DXD. Masterizarea se face pcm. ;) Deci hai sa fim corecti: pcm pe 16 bit si 44.1kHz da, nu are nicio sansa in fata dsd, desi testele efectuate de diferitele laboratoare arata ca omul normal nu poate sa le deosebeasca. Asta nu inseamna ca nu exista oameni mai inzestrati, care reusesc sa incline balanta in favoarea dsd.


PS: dati-mi o lamâie ca nu ma mai recunosc! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boss, exista oameni care nu fac diferenta intre o cutie cu difuzoare produse de Samsung si niste amarate de Focal Grande Utopia, intre un televizor de 1500 lei si unul de 8000 lei, etc.

Stiu ca esti un om al masuratorilor, gasesti niste masuratori PCM vs DSD puse de userul Miska pe computeraudiophile, cu o concluzie simpla. Cu DSD creste liniaritatea dac-ului la iesire. Mai pot aparea diferente din cauza filtrelor digitale prost implementate. Este un subiect despre care s-a discutat pe larg aici pe forum.

Diferentele nu sunt de la cer la pamant, insa exista si se simt mai bine pe sisteme performante. Unul ca MarianS isi poate permite sa hraneasca dac-ul cu fisiere DSD, pentru ca are cu ce. Acolo am auzit o mana de oameni ce mari erau diferentele intre PCM si DSD 256.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boss, :D imi cauti nod in papura degeaba. Mai citeste o data ce am scris. Gasesti undeva cuvantul "masuratori"? Dar stai linistit, stii ca am devenit imun la provocari din astea. :P Daca e ceva neclar, nu te sfii si intreaba inainte de a da cu piatra dupa mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinilul, mp3-ul si CD-ul audio nu vor pieri niciodata. Au fost lucruri facute cu cap si fara graba

 

Oricat de paradoxal ar parea, nici mie nu mi se pare deplasat mp3ul in lista aia. mp3-ul are o poveste fascinanta, care merita citita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I beg to differ: parca imi aduc aminte ca scopul initial al mp3 a fost tocmai furnizarea de muzica in format comprimat. Telecomunicatiile au niste codecuri cu o rata de compresie mult mai mare, dar care suna de-ti tai venele. :D 8 biti and stuff. Scuze daca m-am inselat. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Sa insemne aceste rezultate ca fisierul DSD64 este redat prin conversie directa la analogic pe cand DSD128 este convertit la PCM inainte de conversia digital la analogic?

De pe pagina lui de prezentare:

Audio format support has been expanded to multi-channel DSD64/128, as well as 192kHz/24-bit PCM used in high-resolution lossless formats such AIFF, ALAC, APE, FLAC and WAV.

(DSD64 is played back in native mode or converted to PCM, DSD128 converted to PCM.)


https://www.oppodigital.com/blu-ray-udp-203/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mda,


Nu sunt de acord cu sintagma Red Book Must Die.


Am CD-uri si CD-uri. Sunt unele de o calitate uluitoare, altele sunt doar OK. Sa nu mai zic de excelentele discuri produse de Reference Recordings si Harmonia Mundi, in clasicul format Red Book.

Totul depinde de calitatea transportului, este crucial!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi dintre cei care si-au facut playerul nos s-au trezit ca au distorsiuni la foarte multe cd-uri, in special la cele cu loudness.

Intr-adevar, filtrul are un rol bine definit acolo si nu a fost pus doar de flori de mar, ca sa mai fie o piesa pe calea de semnal, cum cred unii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.linn.co.uk/blog/the-disc-is-dead-why-cd-shouldnt-live-forever


„There’s one format that keeps on going because it doesn’t know that it’s dead. It’s our old friend the Compact Disc.”


Perfect sound forever? More like perfect sound never.


Cei de la Linn cam au dreptate. CD-ul este la nivelul „merge și așa”. Sau „merge și așa că oricum eu nu aud diferența”. Dar nu înseamnă performanță.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma declar multumit de cd, majoritatea albumelor le am in acest format, dar ... exista un dar ... in lipsa unui cd player cu un transport de calitate, folosesc un convertor usb to spdif in complicatul lant digital. Plus alte mici upgrade-uri gen surse liniare pe streamer si NAS, NAS-ul ruland de pe SSD. Zic eu ca am reusit sa imblanzesc digitalul, insa ma cuprinde depresia cand vad cate fire de alimentare, usb, coax folosesc ... asa ca ma gandesc cu jind la Aurender-ul lui Cosmin ... :mrgreen:


Apropo de comparatia cu camerele digitale, degeaba ai super senzor ... daca nu ai "borcan", adica obiectiv de calitate, adica transport ... iar acei 12 MP au legatura cu o rezolutia unei optice de calitate, mai mult de atat costurile investitiei crescand vertiginos ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezolutia scazuta nu tine de optica ci de cantitatea de lumina per pixel. Fara lumina ai zgomot, mai ales la pozele de interior sau noaptea. Ori maresti dimensiunea pixelului, implicit al senzorului ca sa mentii acelasi numar de pixeli, ori micsorezi numarul de pixeli. Sony au cam cei mai buni senzori foto pentru uz domestic, isi permit rezolutii de 20MP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet, Red Book nu trebuie sa moara curand si nici nu cred ca se va intampla asta prea curand.

Probabil CD-Audio si SACD vor ramane un segment de nisa pentru cunoscatori.

Cu explozia de muzica in format downloadabil sau stream-abil nu avem ce face: asta e trend-ul si vrand-nevrand vom merge in aceasta directie. Cei nostalgici ca mine isi vor pastra cu siguranta vinilurile, cd-urile, sacd-urile, benzile.

La acest moment, precum am precizat si in alt thread, sunt usor deceptionat de noul format MQA. Este pentru cei care nu au un sistem high-end scump, pentru ca este destul de bine facut incat sa pacaleasca urechea si pe sisteme hi-fi sau mai jos nu o sa se auda vreo diferenta intre sunetul encodat MQA si fisierul WAVE original necomprimat.

Despre HiRes nu stiu inca sa ma pronunt definitiv, am albume pe 48 Khz care suna intr-un mare fel si altele pe 192 Hhz care nu m-au convins.

Dar este clar ca nu formatul in sine este neaparat problema, ci calitatea, mai bine zis, sursa materialului - a inregistrarii.

Am inregistrari DSD care sunt lacrima dpdv al calitatii si rezolutiei, dar nu transmit nicio emotie: sunetul pare mult prea rezolut si prea putin cald, devine chiar obositor dupa un timp.


In schimb, am niste rip-uri in format hi-res 32/192 de pe viniluri Japan made, editiile aparute simultan cu vinilurile lansate de formatiile respective pe piata, in cazul de fata, anii 70-90.

Pot sa va spun ca cu greu am putut gasi comparatie cu aproape orice disc modern, chiar si cu celebrele XRCD, sau discuri super-audiofile de la Reference Recordings, etc.

La un blind test, aceste rip-uri pot fi usor confundate cu sunetul livrat direct de un pickup high end: stiu ca e aproape o blasfemie ce zic, dar asta se aude. Pentru doritori, ii astept la o auditie sa se convinga!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet, Red Book nu trebuie sa moara curand si nici nu cred ca se va intampla asta prea curand.

Probabil CD-Audio si SACD vor ramane un segment de nisa pentru cunoscatori.

Cu explozia de muzica in format downloadabil sau stream-abil nu avem ce face: asta e trend-ul si vrand-nevrand vom merge in aceasta directie. Cei nostalgici ca mine isi vor pastra cu siguranta vinilurile, cd-urile, sacd-urile, benzile.

La acest moment, precum am precizat si in alt thread, sunt usor deceptionat de noul format MQA. Este pentru cei care nu au un sistem high-end scump, pentru ca este destul de bine facut incat sa pacaleasca urechea si pe sisteme hi-fi sau mai jos nu o sa se auda vreo diferenta intre sunetul encodat MQA si fisierul WAVE original necomprimat.

Despre HiRes nu stiu inca sa ma pronunt definitiv, am albume pe 48 Khz care suna intr-un mare fel si altele pe 192 Hhz care nu m-au convins.

Dar este clar ca nu formatul in sine este neaparat problema, ci calitatea, mai bine zis, sursa materialului - a inregistrarii.

Am inregistrari DSD care sunt lacrima dpdv al calitatii si rezolutiei, dar nu transmit nicio emotie: sunetul pare mult prea rezolut si prea putin cald, devine chiar obositor dupa un timp.


In schimb, am niste rip-uri in format hi-res 32/192 de pe viniluri Japan made, editiile aparute simultan cu vinilurile lansate de formatiile respective pe piata, in cazul de fata, anii 70-90.

Pot sa va spun ca cu greu am putut gasi comparatie cu aproape orice disc modern, chiar si cu celebrele XRCD, sau discuri super-audiofile de la Reference Recordings, etc.

La un blind test, aceste rip-uri pot fi usor confundate cu sunetul livrat direct de un pickup high end: stiu ca e aproape o blasfemie ce zic, dar asta se aude. Pentru doritori, ii astept la o auditie sa se convinga!

 

Inseamna ca fie nu sunt facute setarile corespunzator, fie sursa hardware de unde provin fisierele nu este adecvata ( incearca un Mac ), fie, cel mai probabil, sursa (DAC-ul cu USB , care-o fi ala ) este de o calitate indoielnica. Daca vrei sa elimini ultima necunoscuta din ecuatie, iti recoamand sa incerci http://www.msbtechnology.com/dacs/adac-features/ cu un MQA QUAD RATE USB INPUT ( MSB’s new generation USB input module isolates and improves the USB process for all formats as never before. This new module adds MQA hardware decoding for the ultimate in MQA performance. It is also firmware updateable for future improvements and formats. )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca fie nu sunt facute setarile corespunzator, fie sursa hardware de unde provin fisierele nu este adecvata ( incearca un Mac ), fie, cel mai probabil, sursa (DAC-ul cu USB , care-o fi ala ) este de o calitate indoielnica. Daca vrei sa elimini ultima necunoscuta din ecuatie, iti recoamand sa incerci http://www.msbtechnology.com/dacs/adac-features/ cu un MQA QUAD RATE USB INPUT ( MSB’s new generation USB input module isolates and improves the USB process for all formats as never before. This new module adds MQA hardware decoding for the ultimate in MQA performance. It is also firmware updateable for future improvements and formats. )

 

Playerul este Aurender A10, cu decodare hardware nativa MQA.


Am si Mac Mini, dar Aurender este alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.