Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Acum 1 oră, dinica a spus:

Astazi a intrat pe bancul de probe HiFi Tech, Aurender A10. Cand sa-i dau drumul am descoperit ca am nevoie de un device Apple. Ma poate imprumuta cineva cu un iPad sau ceva similar?

PS: La HiFi Tech testam orice brand indiferent de numele dealerului. Singura conditie este ca dealerul sa doreasca o colaborare.

20190905_180055.jpg

Cred ca merge si de pe telefon (doar telefon) Android. Daca nu te descurci pana atunci, sambata iti pot imprumuta un iPad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, shutti a spus:

Asta e tare Dinica, l-am ascultat in nenumarate randuri, daca ai putea face rost in acelasi timp de un lin sau lumin ar fi super, am ascultat separat lin si aurender, daca mi-as exprima o parere n-as face decat sa fiu subiectiv totusi am ales aurender. Varianta de conducter de pe android este/era mai saracacioasa, dar altfel nu deranjeaza.

Lumin aduce cineva in Romania?

Lin as lua cu draga inima sa testez, dar pentru asta am nevoie de ajutorul importatorului oficial. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, dinica a spus:

Lumin aduce cineva in Romania?

Lin as lua cu draga inima sa testez, dar pentru asta am nevoie de ajutorul importatorului oficial. 

LINN am vrut sa testez si eu, inainte sa iau Aurender. Doar ca acum un an si ceva nu aveau importator in Romania si ma trimiteau sa iau de la Istanbul sau Budapesta ;). Intre timp vad ca Jack a devenit importator, ramane de vazut daca are si ceva in stoc pentru demo. M-as bucura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, hellrider77 a spus:

Au facut update si la varianta de android, acum are toate functionalitatile celei de pe ipad, ma rog, mai sunt chestii mici de rezolvat.

Mi-a venit si mie x100l, încă nu sunt hotărât daca e mai bine cu sau fara Intona între Aurender si DAC.

Felicitari pentru noul Aurender!

Am aflat de la producator ca e in lucru si aplicatia de iPhone

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, hellrider77 a spus:

Mi-a venit si mie x100l, încă nu sunt hotărât daca e mai bine cu sau fara Intona între Aurender si DAC.

Sorin, ultima oara cand ne-am intalnit, tocmai renuntasei la N100 si trecusei pe NUC, parca. Poti sa elaborezi, de ce ai revenit la Aurender si de ce tocmai X100L? Eu am downgradat de la N10 la node 2i, ca sa fac rost de bani pt SACD player. Dar si pe mine ma incearca niste second toughts, poate mai strang bani si revin la aurender, cine stie. Mai ales ca mie mi se pare aplicatia lor beton (pe ipad), imi place mai mult decat Bluesound, Lightning (Auralic) sau chiar Roon (asta da, e intr-adevar cel mai complex, dar Conductor mi se pare cel mai intuitiv si comod)

Pun intrebarile aici, sa ne auda (daca exista) si alti interesati, dar poate ne si vedem intr-o buna zi la o discutie si o auditie sau doua, tur-retur 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, dinica a spus:

Lumin aduce cineva in Romania?

Lin as lua cu draga inima sa testez, dar pentru asta am nevoie de ajutorul importatorului oficial. 

Audioconcept (Jack-fi.ro) este importator/distribuitor de ceva vreme al brandului Lumin 😉

Am vazut ca s-a discutat si despre Linn. Tot Audioconcept este distribuitor si pentru Linn, pentru piata din Romania si Ungaria.

Editat de camiloiu
LE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, camiloiu a spus:

Audioconcept (Jack-fi.ro) este importator/distribuitor de ceva vreme al brandului Lumin 😉

Am vazut ca s-a discutat si despre Linn. Tot Audioconcept este distribuitor si pentru Linn, pentru piata din Romania si Ungaria.

Stiam de Linn. De Lumin nu. 

Pai mingea este la voi in curte @camiloiu 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea este lunga, colegii mai apropiati o stiu, am vandut N100H la jumatate de luni dupa ce vandusem Rega Osiris in ideea unui upgrade (visam la Luxman L590 AX MK2 cu D-08u si Aurender A10)

Mare prostie deoarece fondurile de upgrade nu au mai venit si am ramas cu un sistem de avarie cu Revox B-150, Luxman DA-250, Aurender N100H si Marten Django L. La acest moment Aurender mi se parea tichie de margaritar, nu credeam ca influenta lui in sunet poate fi discernuta datorita revoxului. Am primit un pret bun pt N100H (singura scula audio pe care am revandut-o in castig)  si l-am dat, a doua mare prosite, abia atunci mi-am dat seama ce impact pozitiv mare avea aurenderul.

Dupa ce mi-am refacut sistemul, am mers pe varianta NUC cu Intona insa tot timpul m-am gandit la ce impact major a avut Aurenderul inainte.

Am ales X100L pe considerent de pret, plus ca in showroom mi s-a parut o idee mai articulat decat N100 (toti cei care am avut N100 am fost de acord ca basul era putin "pufos" dar intr-un sens bun si foarte placut). Mai mult decat atat, unele voci, inclusiv un interviu mai vechi cu cei de la Aurender, spun ca X100L identic cu  W20 in ceea ce priveste implementarea USB si alimentarea. Ambele au sursa in comutatie, placi de baza identice. W20 are in plus etajul de reclock si conversie pentru iesirile AES/EBU si coaxiale. Desi la o prima vedere W20 se alimenteaza din baterii, acestea alimenteaza doar ceasurile si etajul de conversie, HDD-urile si partea de PC, inclusiv USB  out sunt alimentate  din sursa in comutatie. Pentru USB out, toate modelele Aurender folosesc o baterie mica pentru alimentare.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca aceste DAC-uri (THETA DS Pro) apar mai greu la vanzare si se vand foarte rpd. Sunt asa de bune de se vand imediat ?

https://www.ebay.co.uk/itm/THETA-DS-Pro-Basic-III-DAC-Digital-to-Analogue-Converter-Fully-Working-Tested/223658508706?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Editat de Bobo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citez de pe pagina produsului: "The internal design of the CD-S3000 does not separate the power supply circuit boards, which include the power transformer; the block capacitors are mounted directly on the respective digital/analogue circuit boards. Thus, an original board configuration which integrates the power supply circuits was adopted. Eliminating cabling from the power supply circuits to each circuit board and mounting directly have the benefit of reducing connection loss, as well as achieving low impedance. Moreover, cabling from the power transformer utilises the same screwtype connections we’ve given the companion A-S3000 Integrated Amplifier. Connecting directly without soldering achieves thorough contact point loss and low impedances."

Marketing-ul functioneaza din plin, alimentarile separate ba sint bune, ba nu sint, conectarea cu suruburi e mai buna sau mai rea decit lipirea, conteaza cum daca Marte e in conjunctie cu Venus precum si directia si forta vintului 😈

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se refera la placile efective, nu la sursele de alimentare. Abordare yamaha, placa comuna pentru alimentare si circuitu D/A. Se observa ca partea logica a playerului este alimentata separat dintr-un alt transformator.

Imagini pentru yamaha cd-s3000Abordarea Luxman D-08u:

Placi separate pentru etajul de alimentare si etajul D/A insa doar un singur transformator. Despre ce vorbim?

Imagini pentru luxman d-08u

Textul (e drept bombastic) de la CD-S 3000 se refera strict la placile cu componente si nu la alimentare.

Acum spunet ivoi ce preferati, fire lungi rutate cine stie pe unde pana la convertor, sau un traseu scurt?

Ah, si mai este abordarea dual mono, cate un transformator pt fiecare canal, celelalte doua sunt: cel mare pt partea de pc, unul din cele trei  mic pentru reclocker.

 

Imagini pentru aurender A10

 

A se vedea ca si la Aurender, placile cu condensatorii de filtraj sunt separate de placile D/A.

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.