Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Eu zic sa nu va mai concentrati foarte tare pe jitter. Orice dac mai nou care masoara binisor si nu e facut special sa aiba un sunet aparte, nu are jitter audibil. Sa fim realisti, jitterul nu dispare niciodata complet, important este sa nu fie sesizabil iar lucrul asta nu mai este o problema. La ora actuala economia de materiale pare sa aduca diferente sesisabile in sunet in rest tehnologiile de conversie digital/analog diferite intre ele au ajuns destul de rafinate incat sa mai conteze la modul serios. As zice ca domeniul highend la surse se democratizeaza pe zi ce trece, coboara si catre preturile mai mici.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, dinica a spus:

1.Dupa reclock semnalulu digital este trimis printr-un cablu, iar asta inseamna jitter.

2.In situatia ideala reclocker-ul ar trebui sa fie in interiorul DAC-ului. Daca acesta nu este in interior, intrarea via USB trebuie sa fie motherfucker state of the art si sa poata gestiona un semnal de 10 MHz. Putine DAC-uri au aceasta optiune, pentru ca acestea au propriul lor 'word clock input', iar asta inseamna ca pana la urma tot clock-ul DAC-ului va fi cel care se va ocupa de procesare & calcule. Ref 10 + MC USB costa impreuna 4500 euro. Cu banii acestea cumperi DAC-uri bune in ziua de astazi cu atomic clock inclus.

De Gustard nu comentez nimic. Totul arata ca si cum ar copia ideea lansata de dCS, doar ca o fac la o scara redusa.

gustard clock.jpg

vivaldi-master-clock-inside.jpg

Intr-adevar, Ed Meitner asa considera... Si, desi consider ca face printre cele mai bune surse din lume, nu ii pot da dreptate. Pana una alta, recomand sa incerci un clock extern sau chiar device-uri alternative gen UpTone Regen care ar inzdraveni putin Intona-ul din dotare. Costul unei astfel de incercari este infim... Cat despre dCS, ei si cu Esoteric fac Master Clock-uri de cateva generatii bune si clientii nu s-au plans cand au facut upgrade!
 

P.S. Nu stiu ce treaba are MC USB-ul cu discutia de mai sus...

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intona mi-a adus imbunatatiri. Nu am nimic de comentat. Intuiesc ca Yamaha nu au facut o instrare USB "state of the art". Probabil s-au concentrat pe partea CD/SACD, pentru ca CDS3000 asta este in primul rand.

Mute Ref 10 are nevoie de MC3 USB daca doresti sa trimiti semnalul dintr-un pc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, dinica a spus:

Intona mi-a adus imbunatatiri. Nu am nimic de comentat. Intuiesc ca Yamaha nu au facut o instrare USB "state of the art". Probabil s-au concentrat pe partea CD/SACD, pentru ca CDS3000 asta este in primul rand.

Mute Ref 10 are nevoie de MC3 USB daca doresti sa trimiti semnalul dintr-un pc. 

Mutec REF10 nu are nevoie de nimic! DAC-urile cu word clock input... switch-urile, reclockere-le USB, au nevoie de Mutec REF10! Inchei discutia intrucat nu e momentul sa o mai dezvolt. Poate peste vreo inca 5 ani...

P.S. Poti sa faci o vizita pe aici sa vezi ce se intampla cu Quad USB (MSB) cand i se infige in posterior un reclocker ordinar (nu mai vorbesc de ISORegen, SOtM, etc.)

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, johndoe21ro a spus:

Mutec REF10 nu are nevoie de nimic! DAC-urile cu word clock input... switch-urile, reclockere-le USB, au nevoie de Mutec REF10! Inchei discutia intrucat nu e momentul sa o mai dezvolt. Poate peste vreo inca 5 ani...

P.S. Poti sa faci o vizita pe aici sa vezi ce se intampla cu Quad USB (MSB) cand i se infige in posterior un reclocker ordinar (nu mai vorbesc de ISORegen, SOtM, etc.)

Am inteles unde bati. Tu vorbeai de DAC-uri care au imput special pentru clocker extern. Eu nu aveam de unde sa stiu asta. Din acest motiv am spus ca este nevoie de MC3 USB.

Ar fi interesant sa ajung la Craiova pentru un schimb de experienta. Multam de invitatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, dinica a spus:

Am inteles unde bati. Tu vorbeai de DAC-uri care au imput special pentru clocker extern. Eu nu aveam de unde sa stiu asta. Din acest motiv am spus ca este nevoie de MC3 USB.

Ar fi interesant sa ajung la Craiova pentru un schimb de experienta. Multam de invitatie!

Cu cea mai mare placere!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremuri, cand alergam dupa diferite posibile upgrade-uri, gasisem un 10 Mhz clock, Made in Japan, cu un pret pentru toate buzunarele. Imi amintesc o discutie de pe un forum unde oamenii renuntasera la clockere externe produse de Esoteric si Antelope pentru clockerul japonez. Va atasez un link.

http://www.cybershaft.jp/a-products/entry27.html

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, dinica a spus:

Pe vremuri, cand alergam dupa diferite posibile upgrade-uri, gasisem un 10 Mhz clock, Made in Japan, cu un pret pentru toate buzunarele. Imi amintesc o discutie de pe un forum unde oamenii renuntasera la clockere externe produse de Esoteric si Antelope pentru clockerul japonez. Va atasez un link.

http://www.cybershaft.jp/a-products/entry27.html

 

Pai si eu aminteam de Cybershaft pe 29 aprilie si pe 12 iunie, chiar pe acest thread. La raport pret performanta japonezii sunt cei mai buni insa germanii de la Mutec le-o iau inainte cu performanta probabil datorita alimentarii superioare si a iesirilor separate BNC 50/75ohm... (japonezii folosesc un comutator si se pare ca acest lucru nu e de dorit). Si varianta celor de la SOtM este foarte interesanta (sCLK-OCX10) insa necesita sursa de alimentare si, la clock-uri, fiind extrem de important acest detaliu, e o cheltuiala serioasa in plus. 

P.S. Antelope, folosind o tehnologie invechita (ceasuri atomice cu rubidiu), o incaseaza rau de la mai sus numitii!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea cica ar fi cele mai performante clock-uri de pe piata insa foarte prohibitive ca pret:

https://www.ndk.com/en/ad/2013/001/index.html

@shutti Foloseste google, vezi ca exista forumuri dedicate computer audio... Vei afla acolo toate detaliile pe care le poti vrea, atata timp cat esti interesat cu adevarat si nu erau flame-uri in postarile de mai sus. Reclockere folosesc si cei de la Esoteric sau dCS! Ce crezi ca este Vivaldi Master Clock? Crezi ca clock-urile din Vivaldi DAC sau din Vivaldi CD/SACD Transport sunt proaste sau defecte? Ce crezi ca sunt Grandioso G1, G-01X sau G-02X? Cat despre interfata USB (valabil si pentru ethernet, samd) conteaza integritatea semnalului care intra. Si este perfectibil chiar si la baietii mai mari (Innuos, Aurender, etc.). Nu e nimic in neregula cu MSB-ul insa exemplul asta a fost 'palpabil'. Se folosesc reclockere pentru Chord DAVE, Bricasti M1, Lampizator Pacific, Trinity DAC, etc. Ajunge doar sa cauti si sa vrei sa intelegi despre ce e vorba...

https://audiophilestyle.com/forums/topic/30376-a-novel-way-to-massively-improve-the-sq-of-computer-audio-streaming/
https://audiophilestyle.com/forums/topic/31572-superclocks/

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, shutti a spus:

....., cred ca si clockurile au un rol acolo unde este arhitectura de asa natura, altfel poate aiba efectul invers adica sa se auda mai prost. ....

Din experienta (am mai povesti dar repet), and Aveam Aurender si dac Luxman, introducerea unui Intona intre ele a avut efect negativ usor de sesizat, nu a fost doar parearea mea ci si a lui @dinica   

Acum intre Daphile (NUC) si CD-S3000 e taman invers, iarasi f usor de sesizat. In 2-3 saptamani imi vine un Aurender nou nout, abia astept sa vad ce iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, hellrider77 a spus:

Din experienta (am mai povesti dar repet), and Aveam Aurender si dac Luxman, introducerea unui Intona intre ele a avut efect negativ usor de sesizat, nu a fost doar parearea mea ci si a lui @dinica   

Acum intre Daphile (NUC) si CD-S3000 e taman invers, iarasi f usor de sesizat. In 2-3 saptamani imi vine un Aurender nou nout, abia astept sa vad ce iese.

Si spuneai ca te-ai linistit? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa incep o polemica (cu posesorii) dar Intona are si avantaje si dezavantaje (sonice) si ele se datoreaza reclocking-ului perfectibil realizat de chip-ul USB 7054 (care realizeaza la nivelul phy-ului atat primirea, izolarea cat si reclocking-ul datelor). Asta au remarcat utilizatorii lui si una dintre solutii era folosirea unui reclocker dupa jucarie. Pe vremea aceea se foloseau Wyred 4 Sound Recovery si UpTone Regen. Faptul ca se alimenta din USB si folosirea unor anumite regulatoare erau probabil alt dezavantaj... Deci Intona aduce rareori un aport pozitiv intr-un sistem (folosit de unul singur). Probabil ca noul Intona repara pacatele primului. Eu unul recomand calduros UpTone ISORegen care face si izolare galvanica si reclocking foarte bun. Cred ca miile de exemplare vandute si review-urile pozitive ale utilizatorilor au un cuvant greu de spus in favoarea lui. L-am auzit personal exceland cu DAC-uri Chord (nu entry-level), MSB, exaSound. Iar adaptorul din pachet USPCB ar putea fi considerat foarte usor ca fiind unul dintre cele mai bune 'cabluri USB' de pe piata batandu-se de la egal la egal cu Lush, Phasure, Curious, Diamond, Platinum Starlight, Lightspeed, FTA Callisto, etc.

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine si la Hell Intona- ul vechi a ajutat. Posibil cu alt aparat sa fie chiar ma bine. Nu am de unde sa stiu, pentru ca singura incercare cu un aparat similar a fost testul cu Sotm- ul lui Laurentiu si atunci majoritatea dintre noi au preferat sunetul unui Nuc + Daphile fara nimic altceva. Dupa aceasta experienta am devenit prudent vsv de aceste reclockere. 

Apropo de noul Intona, i-am scris lui Daniel ca vreau sa fac un articol in revista. A raspuns imediat solicitarii mele si a trimis aparatul. Din pacate sunt plecat pana marti din Bucuresti, așa ca am amanat receptia pentru miercuri. Va tin la curent cu noutatile pe masura ce apar. 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că ne-a întrebat dacă există. 

Mai mult ca sigur că nu. Mi se pare că Vivaldi de la dCS face upsampling la dsd128, dar n-am auzit încă nici măcar să existe unele să fie capabile de dsd256, ce să mai vorbim de dsd512.

Poate peste vreo 10 ani.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.