Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Dac-uri ce se gasesc in magazin sub 500 euro, nu isi merita banii. Tot piata SH este locul unde gasesti ceva bun la pret acceptabil.

Nu toata lumea vrea acelasi lucru, pt unii 500 este o suma destul de mare.

Fiecare cu ce-l doare:  R2R, AKM, Sabre, Implementare buna USB, DSD, Iesiri Balansate, I2S, Amplificator pt Casti (SE sau Balansat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Andi a spus:

În curând, în camera de tortură va ajunge un NuPrime DAC 10H 🍽️

La mine a ajuns deja de vreo luna si pot sa spun ca nu va pleca prea curand. Un dac excelent completat de un amplif de casti competent si de un preamp asemenea. It's a keeper!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.08.2019 la 20:45, Bobo a spus:

Dac-uri ce se gasesc in magazin sub 500 euro, nu isi merita banii.

Eu sunt de părere că sunt unele care își merită banii. Mă gândesc, de exemplu, la un Chord Mojo, orice dac iFi și mai sunt câteva prin zona aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.08.2019 la 20:36, Greierasul a spus:

😃  Deci masuratorile conteaza sau nu ? Hotarati-va ca nu mai inteleg nimic.

Nu a zis nimeni că nu ar conta. Doar că ar fi stupid să îți alegi un aparat uitându-te doar peste niște diagrame de măsurători, fără să îl asculți, nu crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NuPrime DAC-10H, gata să fie torturat audiofil.

Dap, aia e telecomanda, în caz că vă întrebați. Și io m-am întrebat. Și a trebuit să citesc manualul ca să aflu cum să bag bateriile. Cu alte cuvinte, ce a fost mai greu a trecut. 😄 

20190819_220138.jpg

20190819_221445.jpg

20190819_222639.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.08.2019 la 8:14, hellrider77 a spus:

Acum fac si eu ca tine, cine sunt oamenii aia? BTW, vad ca multi din cei ce prefera dac-urile astea chinezești ascultă in căști sau boxe de raft.... am eu o parere despre asta dar ma abțin...

Nu cred ca este o crima sa folosesti casti sau boxe de raft.

Din nefericire nu toti pasionatii de hi-fi isi permit boxe de podea din zona high end.

Unii trebuie sa se multumeasca cu niste Sennheiser HD 600, de exemplu.

Daca nu ai decat 300 de euro de spart ce faci, nu mai aculti muzica? Mergi prin showroom-uri sa te prefaci cumparator plin de bani doar ca sa mai asculti cate 25-30 de minute muzica? 😃

Editat de Augustus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, hellrider77 a spus:

E al doilea la vanzare in decurs de o saptamana....  ieftin si 

Exact cum anticipam chiar aici pe forum, inca de cand a aparut D70: in curand il vor vinde toti. 

Asta nu inseamna ca nu ar fi un DAC ok. Problema e ca cei care il iau, se uita la masuratorile lui si au impresia ca il prind pe Dumnezeul audiofil de picior. Din pacate, realitatea auditiva e alta.  Cu alte cuvinte, realitatea e usor sub asteptari.

E un dac ok in banii lui, dar nici pe departe vreun giant killer cum il credeau multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acum 2 minute, Greierasul a spus:

 Care al-2-lea aparat ? Confundati D70 cu Dx7s 😂 Nu exista alt D70 la vanzare. 

Uite asta:

La 16.08.2019 la 18:56, Bobo a spus:

Tin minte ca  era cineva in cautare de un DAC Topping cu AKM si XLR:

https://www.olx.ro/oferta/topping-d70-balanced-dac-ak4497-dsd512-32bit-768khz-IDcHIMn.html#5e1bf8eb0e

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, dinica a spus:

Este un DAC excelent pentru banii lui. Altfel putem sa speculam cat dorim.

Este normal ca oamenii sa schimbe 'sculili'. Toti o facem.

Corect, e un DAC foarte Ok în banii lui, lucru pe care l-am spus și noi în review.

Eu am o problemă cu cei care susțineau (acum se pare că nu mai prea recunosc....) cum că „frate, măsoară de rupe, se bate cu high-end-uri și le distruge”. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, hellrider77 a spus:

 

 

Uite asta:

 

Am un amic care astepta o astfel de ocazie dar se pare ca n-a avut nicio sansa, s-a dat intr-o zi.

  Andi, daca un dac s-a vandut intr-o zi asta inseamna ca era un dac prost, nu ? Cam asa e logica ta. Daca gasim acum la vanzare un dCS sau orice alt dac de renume inseamna ca suna prost si daia se vinde ? Tragi niste concluzii absurde mai ales ca nu ti-l baga nimeni pe gat. Tu poti linistit sa-ti cumperi Total DAC de exemplu la 14.000 $ sa fi fericit ca suna bine pentru urechile tale dar masoara mizerabil .https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-totaldac-d1-six-dac.8192/  

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, eu doar am spus, încă din ziua în care au apărut măsurătorile pentru D70, că în scurt timp va apărea la vânzare, din motive evidente. Cel mai evident motiv: nu e giant killer, e doar un DAC foarte OK în 500 de parai.

Să-ți spun ceva: am mari dubii că vei vedea pe cineva care își ia un dCS și după 2 luni îl scoate la vânzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la dCS il ai acasa pentru un timp, nu cumperi asa ceva pe nevazute, deci cine nu-l place nu-l ia din start. La un dac de 500$ piata este foarte dinamica. Vanzandu-se mult mai multe automat le vei vedea si la sh. Pe audioweb sunt o gramada de dacuri Luxman de exemplu, ce sa credem ? Piata sh nu arata mare lucru despre calitatile unui produs.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Greierasul a spus:

Am un amic care astepta o astfel de ocazie dar se pare ca n-a avut nicio sansa, s-a dat intr-o zi.

  Andi, daca un dac s-a vandut intr-o zi asta inseamna ca era un dac prost, nu ? Cam asa e logica ta. Daca gasim acum la vanzare un dCS sau orice alt dac de renume inseamna ca suna prost si daia se vinde ? Tragi niste concluzii absurde mai ales ca nu ti-l baga nimeni pe gat. Tu poti linistit sa-ti cumperi Total DAC de exemplu la 14.000 $ sa fi fericit ca suna bine pentru urechile tale dar masoara mizerabil .https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-totaldac-d1-six-dac.8192/  

Cand vii cu surle și trambite ca e cel mai tare dac, ca măsoară nu stiu cum, ca o fi , ca o păți, nu mi-l bagi mie pe gât dar induci in eroare oameni la început de drum sau cu constrângeri Mari de buget. Asta ma deranjează.... am avut Matrix de 500 eur pe care l-am dat dupa o lună, tot asa luat după specificații si măsurători, apoi, pt 550 eur mi-am luat Pioneer  n-50a care masura mai prost si cu un chip dac mai slab, insa avea doua surse de alimentare si constructie exemplara. Pioneer  a stat apriape doi ani in sistem.... puteam face upgrade oricand....

Oricât ati încerca acum sa nu  dati cu ele de pământ (ca deh, trebuie vandute).... când dai de o scula cu adevărat bună, nu o schimbi după nici o lună de utilizare....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Andi a spus:

Deci nu iei pe măsurători, cum ai făcut tu, este 😉 ?

 Nu, iei dupa ureche ca Total DAC. Asa sa faci in continuare 😁 Cumperi cu urechea de fapt rezonantele camerei.

 Hellrider, habar nu avem noi de ce si-a vandut omul dac-ul. Poate nu i-a placut telecomanda sau poate ca l-a imprumutat si l-a primit inapoi fara cutia exterioara si cu cea interioara lovita intr-un colt. Ce stim noi ? Sau poate prefera sunetul cu jitter, zice ca suna mai cald asa.... Deci putem sa zicem ca daca dacurile se vand la sh sunt proaste ? Dupa principiul asta ingropam piata asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Greierasul a spus:

Am un amic care astepta o astfel de ocazie dar se pare ca n-a avut nicio sansa, s-a dat intr-o zi.

  Andi, daca un dac s-a vandut intr-o zi asta inseamna ca era un dac prost, nu ? Cam asa e logica ta. Daca gasim acum la vanzare un dCS sau orice alt dac de renume inseamna ca suna prost si daia se vinde ? Tragi niste concluzii absurde mai ales ca nu ti-l baga nimeni pe gat. Tu poti linistit sa-ti cumperi Total DAC de exemplu la 14.000 $ sa fi fericit ca suna bine pentru urechile tale dar masoara mizerabil .https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-totaldac-d1-six-dac.8192/  

Este posibil ca unul dintre motivele pentru care s-a vandut atat de repede sa fie chiar aprecierile tale la adresa lui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.